Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2014., 18:12   #41
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ali da ne gubimo vrijeme, ionako je ne planiram platiti već navesti kad me pitaju što želim za babine. Čuo sam da je popust 350kn u interspara pa sam pomislio da je bolje da je ja kupim dok je popust, ali su oni digli cijenu na 1000kn pa spustili na 650, tako da... Koliko sam vidio ona vrtuljak igračka što se stavi iznad kinderbeda dođe oko 400kn, pa mi ovo i ne zvuči tako puno.
Kakav crni vrtuljak za 400kn. Pa po kojim vi to trgovinama hodate.?.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.

Zadnje uređivanje Nica : 05.02.2014. at 18:49. Reason: Q
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 18:15   #42
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Mikser u kući prije nisam doživljavao kao pokazatelj statusa u društvu. Mislio sam da to ima svaka domaćica odnosno svako kućanstvo kao nešto uobičajeno. Ne kažem da ne može jeftinije, ja svoj primjer navodim kao prosjek, ne kao minimum za preživljavanje. Minimum bi bio nekih 5000+ režije. Ne trebaju ni kolica za djecu ako imaš maramu, prabake većinu tih stvari nisu imali. Kažem da je razlika u troškovima između života s roditeljima i žud-a - enormno velika. Mnogima, ako ne i svima koji to nisu prošli razlika je nepojmljiva. Samo navodim svoje iskustvo za koje mislim da može biti od koristi djevojčicama i dječacima koji žive s roditeljima koji ih nerviraju i misle da je u žudu spas. Nije, osim ako nemaš hrpu novca. Ali baš hrpu. Ako si prije bila/bio štedljiv i mogao nešto uštedjeti (za ipad, laptop, motor, skupe cipele..), više nećeš moći. Na to se vrlo teško naviknuti jer su vrlo male šanse da ćeš imati isti mindset po tom pitanju kao i partner.
Vidim da sad već skrećeš s onoga o čemu pišem, no dobro. Mikser treba, ali treba li ti odmah sad jer je tako pisalo u receptu? Treba li ti mikser od 200-500-1000-1500 kn ili će poslužiti i onaj štapni iz Konzuma za 69 kn?

Kažeš da svoj primjer navodiš kao prosjek, koji post iznad si napisao da s ukupno 8500 kn a bez ijednog kredita gladujete. Mladi bračni parovi u prosjeku ne gladuju s tolikom količinom novca.
Lorraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 18:22   #43
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne stignem sve zapisati u excel, zasad skupljam račune pa ću na kraju mjeseca prebaciti.

Mogu živjeti puno kvalitetnije ako se grebu o nekog (roditelje), ne kuhaju nego ručaju kod njih, kad im nešto treba posude itd.. Velik dio troškova koje imamo otpada na stvari za koje nisam mogao ni pomisliti da bi mogle biti trošak. Npr. nedavno smo kupili neku knjižicu "30 jela za 300kn", znači 10kn za ručak. Žena išla napravit juhu, ali nije baš uspjela jer je treba izmiksat, a mi nemamo mikser. Pa sam joj rekao da uzme pare iz ladice i kupi mikser. Glup trošak, ali kad se skupi takvih sitnih troškova bude to popriličan iznos. Nismo imali ni peglu. Jednu večer odlučili raditi palačinke, ali nisamo imali tavu, pa kupi tavu 60kn i eto račun već preko 150 umjesto planiranih <100. Drugi put kupio nož, za 70kn, tu na forumu razglabaju o kuhinjskim noževima od 3800kn. Idem izvadit akumulator, pa skužim da nemam ključ 10. Srećom akumulator nije krepao jer bi i tu bilo 550kn troška. Ti troškovi će vremenom padat, ali kad kreneš u žud ima poprilično tih nevidljivih troškova. Već sam spomenuo grudnjak za dojenje, odem na pdf da pročitam koliko to dođe da je prodavačica ne zamuti, jedna forumašica predlaže

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=166

http://shop.lisca.com/hr/rublje/grud...-fortuna.html?

druga

http://minigreeny.com/za-mamu/donje-...va-bijeli.html

Ako kupiš dva ode 400kn. Žena ih je negdje vidjela za 100 i nešto kn pa će kupit te.

Ne živimo loše, eto danas je napravila fažol za ručak, dobio čak i pivu uz to. Račun opet preko 100kn, ali u njemu su i neka sredstva za čišćenje. Nekad davno (prije žud-a) bi uzeo colu u dućanu od 12kn i ostavio 15kn. Blagajnica bi me svaki put gledala u čudu, a ja bi se čudio zašto je to jer konobaru u disku nikad ne uzimam kovanice, ako je runda 91kn ostavim 100. To je i nekakav običaj, a radije dam ženi na kasi nego konobaru. A onda sam se odlučio na žud..
Dobro ljudi, vi ste bas neki ekstremi...
kao da ste se sad rodili pa usli u ZuD...
Kad sam zapocela ZuD imala sam svojih par studentskih tava, lonac i par serpica, pribor za jelo, peglu, police za knjige i stosta...kuhar mi bas i nije trebao, bila je svescica sa milion crckarija, a danas ima i coolinarika i sav internet...a imala sam i pidzame i spavacice.
zar nije bilo nijedne tetke ili roditelja da im se copi mikser ili pegla? Uvijek negdje u ostavi ima neki stari iskrin mikser.
tava za palacinke...pa bilo koja ravna teflon tava je dobra za palacinke. Nes ti cuda iskljucivo za palacinke...
Cudno mi je da dvoje pocinju skupa zivjeti, a bas nista nemaju.
ovo za dijete mi je lakse shvatljivo, kad si prvi u raji s djetetom, pa nemas koga ni pitati...a starci djecu dobili prije 20-30 godina. Na drugom djetetu vec ne pravis amaterske greske
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 18:27   #44
Lightbulb

A i taj qc palac stapni mikser...ha ne izmiksana juha, ha izmiksana- stvar optike i sto je trenutno ispasirano in.
mozes i stapom za krompire izgnjeciti i ispasirati kroz cjedilo.
bas ste nekakvi "sve po pe-es-u".
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 20:34   #45
Guud i zena su cisti primjer one da je važnije znati nego imati
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 21:24   #46
One: Mikser je 200kn, nemoj mi reći da nemaš za mikser pa cijediš, ali imaš za kupiti kompjuter i platiti internet da bi pisala po forum.hr-u? Da ja moram birati između miksera i forum.hr-a, izabrao bi mikser. Roditelji su tu i može im se "čopit" i mikser, i pegla i par tisuća eur, ali onda ne trošiš 3000kn mjesečno već mnogo više. Nedavno sam čuo sličnu priču od ženine prijateljice, kredit 5500, plaća 8000kn, teško im je, ali su pažljivi pa prežive s 2500kn. Ja prokomentiram da mojoj ženi to nikako ne bi pošlo za rukom i pitam što su taj dan imali za ručak (ne zato da testiram priču, već zato da vidim kako oni to uspjevaju) i na kraju ispadne da muž svaki dan svrati preko punice ili svoje matere i pokupi ručak, za Božić je dobila čizme od njegove sestre (timberland), sobu su im kupili njeni (takav je običaj), stan je sredila firma od njegovog oca, dida kupio kolica i as itd itd..te da s tih 2500kn razlike ustvari pokriju trošak cigareta, izlazaka i eventualno nekog komada robe. Ako dvoje ljudi živi samostalno s plaćom od 6000kn, npr. zarade ukupno 9000kn i plate kredit 3000kn, oni ne žive već im se život svodi na puko preživljavanje. Ja sam okvirno izračunao da bi mi za ugodan život trebalo min. 10 tisuća kuna mjesečno (sad su veći troškovi jer kupujemo kolica krevetić i to), znači ne da kupujem stokke kolica i kinderbet, već da ne moram ništa žicat, propitkivat ženu jel joj zaista treba purelan krema, kupovat najeftinije umjesto najoptimalnijeg, da mogu otić u kino i kupit kokice, izać s prijateljima, negdje otputovat jednom godišnje (llc-om), itd.. ukratko sve ono što sam imao dok sam živio s roditeljima.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 21:39   #47
Guud, negdje opako grijesite.
Mi smo sami organizirali vjencanje, renovirali kucu koju cemo otplacivati jos 15 godina, kupili auto, ma sve, sve sami. Starci nam nisu ni za vjencanje nista poklonili.
Curi kupujemo najskuplje sto se tice higijene i ishrane i igracaka. Odjecu smo posudili od prijateljica jer je to kod nas obicaj u drustvu da odjeca kruzi izmedju nas 4.
Kolica smo kupili Chipolino pooky s nultim polozajem i zimskom vrecom. Njihaljku smo kupili brevi i platili je oko 250 kuna, to nije zdravo za bebu, koristili je svega mjesec dana.
Krevetic kupili prelijep od jedne srpske firme za nekih 400 kuna.
Klokanicu nam frendica poklonila. Kvalitetna je, ali je ne koristim, a ni kolica bas ne koristim. Uglavnom je nosamo.

Spavacice za porod sam imala 4 kom, svaka po 50 kuna.
Odjecu kupujemo na snizenjima.
Na hrani ne stedimo, ali i ne pretjerujemo.
Imamo tri kredita.

Nista nam ne fali.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 22:04   #48
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
@Barca: S koliko novca možeš preživjeti ako si racionalan u potrošnji? S koliko novca ti preživiš? Da li si kupio kolica ili ste djecu nosili u ruksaku? Eto, uzmimo primjer da su vam roditelji odlučili plaćati ratu kredita za pos stan, te ste ti i trudna žena dobili ključ i upravo ste ušli u taj stan i sjeli na pod jer nemate stolicu. Ni stol. Ni krevet, ni ormar, ni sliku na zidu. Nemate ni kompjuter da bi se pohvalili na forum.hr.

Koliko novca treba mjesečno ako želiš otići u kvalitetan žud + beba u dolasku?
Ne, ja ti nisam dobar primjer Mi smo počeli kao podstanari od njegove plaće koja je bila ispod 3000kn i mog rada u fušu s kojim sam u najboljim vremenima zarađivala oko 1500-2000kn, a češće puno manje. I mislili smo da smo bogati kao lordovi. Dodatno, mi nismo dobivali od roditelja ništa, već smo mi davali njima mjesečnu svotu

Danas imamo izvrsna primanja i više ne moramo gledati u kunu. Ali postoji i put "između". Ne, nije vam potrebno da čim uselite u stan imate sve ono što imaju i vaši roditelji (mislim, tava za palačinke???). Polako, kroz duže vremena, nakupujete stvari koje vam trebaju. Počnete s osnovnim - a to nije slika na zidu ni mikser ni tava za palačinke ni skupa posteljina za bebu.

Razumijem da vam je teško jer ste u novoj situaciju na koju se morate naučiti. Ono što je bitno je da prvo shvatite da imate OK primanja i da se s tim može. Čak i bez toga da vas hrane roditelji.

Kad to shvatite - popišete osnovne troškove (režije, auto) na mjesečnoj i godišnjoj razini. Ono što je na godišnjoj odredite koliko to dođe mjesečno i to stavljate sa strane. Odredite koliko vam treba mjesečno za hranu. Popišete sve što želite kupiti (mikseri, tave, lonci, slike za zidove ) po prioritetima. I svaki mjesec, nakon plaćenih režija, odvojenih novaca za godišnje troškove (tipa registracije, osiguranja, guma), odvojenih novaca za prehranu, ostalo potrošite na stvari koje su vam najbitnije s popisa.

Kroz godinu, dvije imat ćete sve što vam treba
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 23:36   #49
Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Kakav crni vrtuljak za 400kn. Pa po kojim vi to trgovinama hodate.?.
I ja se to pitam ;-)

Guud, ta famozna njihalica / viper ne samo da ti ne treba, već fizijatri tvrde i da je loša za razvoj djeteta. Bebice je vole, pogotovo kad se njiše pa je ljudi uzimaju i koriste, ali to ti je doista bačen novac.

A mikser je meni super stvar
Sretno! Mic po mic, ići će taj žud sve bolje i bolje
-Ayla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 23:39   #50
@Guud: oprosti na ovih nekoliko indiskretnih pitanja ali moram:

1. Koliko imate godina vas dvoje?
2. Jesi li ikad živio sam? Je li ikad ona?
3. Jeste li živjeli zajedno prije roditeljstva?

Jer, oprostit ćeš, što te više čitam to više mi tog nije jasno. A najmanje mi je jasno kakve veze tvoj konkretan primjer 8500 ima veze sa ŽUD pod svaku cijenu.


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 00:03   #51
Krivo sam se izrazio, nisam mislio na tavu za palačinke već tavu da bi mogli napraviti palačinke s obzirom da smo tad imali samo lonac za tjesteninu. To je ustvari običan lonac s poklopcem koji se može zakačiti i ima rupice da se može procijediti tjestenina. Mislim da lonac platili 99kn u konzuma. Tava nije tefal ni mf već isto neka noname za 70tak kn. Ili 50, ne sjećam se više, ali nije ni bitno, bitno je ono što sam napisao u posljednjem pasusu zadnjeg komentara, iz načina života gdje nisam morao gledati cijenu i to da li želim jest martadelu ili buđolu bi presudilo to što mi se u tom trenutku jede, sad i kad želim jest buđolu kupim šunku jer je jeftinija. A to nije život koji bi čovjek sebi poželio. Da se ne bi uhvatili buđole kao i tave, ona je samo primjer odricanja poput posta, znak da se ne smijemo opustiti i kupiti ono što želimo već samo ono što nam financije dopuštaju. Kad s jedne strane stavim mane žud-a u svom domu, a s druge prednosti, cca. 8000kn mi se čini kao donja granica s kojom bi pristao na žud, ispod toga ne bi išao u brak (zajednički život) tj. ne bi pravio djecu.

@Resa: najčešće smo u babycentru,

https://www.babycenter.hr/proizvod/0...le-zivotinjice

https://www.babycenter.hr/proizvod/0...oda-prijatelji

https://www.babycenter.hr/proizvod/7...ljak-projektor

@Prosjecan: nema veze s temom, otišli smo u off-topic.

Zadnje uređivanje Guud : 06.02.2014. at 00:16.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 00:31   #52
Meni još nije jasan tvoj stan, za koji ste potrošili milijun kuna, a nema mjesta za dvije odvojene dječje sobe?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 06:33   #53
Quote:
Guud;48675367

[B
kaže:
Sve ok ako si možete priuštiti,ali imam troje djece i kažem ti da ti većina toga neće ni trebati.
U početku bebica netreba ništa puno od tih svih stvari u koje nas uvjeravaju da trebaju. Mamu i sisu i to je to.
Plahtica za kindu,ako će beba spavati u kindi. I to je pitanje( samo da me sad pozitiva ne prozove zbog toga),ali mi smo mnogo puta samo zaspali u krevetu.
Nisam sigurna uopće koliko nam je i to trebalo,ali eto narasli su ,kinda je na tavanu ,uskoro ide dalje potrebitima.
I hrpa svih tih njihaljki i vrtuljaka,nepotrebno. Ali društvo i mi sami namećemo si trebamo ovo i ono. A u biti.....
Kako je rekla Retra i ja sam sa prvim djetetom bila malo tužna jet u tom času nismo mogli neke posteljine sa likovima,ogradice,niti vrtuljka,niti njihaljke,kinda posuđena...Al eto cura već odavna ne treba to sve..

Al da sad se sjetih,pitanje je kako su naše bake odgojile toliku djecu bez toga svega
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 08:27   #54
Stari, napravi tablicu u excellu

to je jedini nacin, imam osjecaj da ti ovak klizi lova kroz ruke

od nedavno zivim sa curom i nakon 2 mjeseca sam napravio tablicu da tocno znamo di kolko ode, isto tako mi i racuna kolko ce bit stanje na racunu na kraju mjeseca sa svim troskovima koje prosjecno imamo

preporod


__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 08:47   #55
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
....iz načina života gdje nisam morao gledati cijenu i to da li želim jest martadelu ili buđolu bi presudilo to što mi se u tom trenutku jede, sad i kad želim jest buđolu kupim šunku jer je jeftinija. A to nije život koji bi čovjek sebi poželio. Da se ne bi uhvatili buđole kao i tave, ona je samo primjer odricanja poput posta, znak da se ne smijemo opustiti i kupiti ono što želimo već samo ono što nam financije dopuštaju. Kad s jedne strane stavim mane žud-a u svom domu, a s druge prednosti, cca. 8000kn mi se čini kao donja granica s kojom bi pristao na žud, ispod toga ne bi išao u brak (zajednički život) tj. ne bi pravio djecu.
Ne trebaš to gledati kroz prizmu odricanja, nego kroz prizmu određivanja prioriteta. Nisi kupio buđolu jer si trebao kupiti prašak za rublje, pa ti je ostalo samo za šunku. Šunke ćeš se najesti, a da si kupio buđolu, koliko god guštao u njoj, nećeš oprati veš s njom (karikiram, ali razumiješ).

Što se tiče života koji si ne bi poželjeli... nikad si nisam poželjela npr. posao čistačice.
Moja mala je prije par godina poželjela ići na balet i mjesečni iznos smo si mogli priuštiti. Međutim, kako ja nisam imala vozačku tada, nego sam ovisila o javnom prijevozu dok je muž radio, uračunali smo i to. U startu je trebalo nabaviti i opremu koja nije bila nimalo jeftina i kada smo sve to stavili na papir - ostali smo prekratki.
Našla sam dodatni posao, čistila sam urede dopisništva dnevnih novina i zapravo sam bila jako sretna što sam naletjela na opciju koja mi je omogućila plaćanje baleta.

Ispada da su stavovi i principi jako krhke pojave, a mi smo ih skloni pretumbavati cijeli život.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 08:48   #56
Moj Guud, zavrtilo mi se ovo malo pameti od ove teme.
Štedi se kad se ima, a ne kad se nema.
Tako kažu oni šta znaju, ja još učin...

Svatiš di živiš, pogledaj ljude koji preživljavaju s četvrtinon vaših prihoda.
Pogledaj penziće, ili ljude s dicon koja su završila fakultete, a nigdi ne rade.
Minjaj sebe, ako već ne možeš prominit ženu. Nabrojija si gomilu nebuloznih stavki budžeta.
Jebala te buđola, murtadela je zakon, slađa sto puta, svati to!

I najvažnije je da se protreseš i želin van sve zdravlje u familiji, al siti se one da zdrav ima bezbroj želja u životu, a bolestan samo jednu.

Kad je nama dolazilo ditešce, planirali smo sve živo i svjedočin da troškovi s jednin diteton ne skaču previše. Dobili jesmo dosta stvari, ali uspješno smo iskalkulirali i onu porodiljnu naknadu i onu magičnu rupu od jednog mjeseca kad firma ne isplati plaću, a naknada za održavanje dolazi tek idući misec, sa tri kredita koja je tribalo platit jer boli banku briga za rupu.
speculaas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 08:57   #57
Prva činjenica zbog koje mi staje mozak: stan od 260.000 EUR. Dvosoban vjerovatno. Onda je novac vjerovatno otišao na natprosječno skupu adaptaciju.
I sad mi ovdje treba da te tješimo? Ja sam se uspjela jedino iznervirati.
Daj vam mikser da izmiksate supu. Drug, mi miksera nismo imali pet godina zajedničkog života. Jednostavno: nađeš način da živiš bez miksera. U neadaptiranom stanu živimo već 9 godina ravno, ali naravno, vama je neprihvatljivo imati pločice stare 40 godina, umivaonik od 100 kn i frižider star 25 godina.
Kolica smo kupili nova novcata za 850 kn, koristilo ih je troje djece, pa smo ih onda prodali za 500 kn. Kao i ostalu opremu, porodicama koje ne žele gladovati da bi imali novo.
Ne želim ni da nabrajam ovdje primjere ni načine kako se može uštediti, jer je vi očigledno imate neki nivo (osim hrane, naravno), koji vam je jedino prihvatljiv za život i niko vas sa 25+ godina neće naučiti kako da živite drugačije.
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 09:01   #58
Podsjeti me ovo na slučaj tete koja čuva moju djecu. Uglavnom, uvijek priča o tome kako je teško vrijeme, djeca velika, podstanarstvo, nema se blabla. Onda ode u prodavnicu i kupi sebi nove šerpe od 100 EUR, jer su joj starim otpale ručke na poklopcima (tj. stare su iste kao moje koje imam kući), pa onda svi moraju promijeniti telefone. Zatim dolazi autom. Otprilike na istoj udaljenosti radim i ja i idem pješice.
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 09:05   #59
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Ne trebaš to gledati kroz prizmu odricanja, nego kroz prizmu određivanja prioriteta. Nisi kupio buđolu jer si trebao kupiti prašak za rublje, pa ti je ostalo samo za šunku. Šunke ćeš se najesti, a da si kupio buđolu, koliko god guštao u njoj, nećeš oprati veš s njom (karikiram, ali razumiješ).

Što se tiče života koji si ne bi poželjeli... nikad si nisam poželjela npr. posao čistačice.
Moja mala je prije par godina poželjela ići na balet i mjesečni iznos smo si mogli priuštiti. Međutim, kako ja nisam imala vozačku tada, nego sam ovisila o javnom prijevozu dok je muž radio, uračunali smo i to. U startu je trebalo nabaviti i opremu koja nije bila nimalo jeftina i kada smo sve to stavili na papir - ostali smo prekratki.
Našla sam dodatni posao, čistila sam urede dopisništva dnevnih novina i zapravo sam bila jako sretna što sam naletjela na opciju koja mi je omogućila plaćanje baleta.

Ispada da su stavovi i principi jako krhke pojave, a mi smo ih skloni pretumbavati cijeli život.
Eto vidiš Retra... sve ovo tvoje napisano dođe prvenstveno iz (nekog oblika) SAMOSTALNOG života u kojem si sam kuhaš, pereš, peglaš i o sebi ovisiš. Onda znaš koliko ti treba često i kakav mikser ili koja tava za peć jaja ili kuhat juhu.

Što više čitam Guud-a, to mi je manje jasno kako je zamišljao svoj ŽuD, ako Ž gore opisan probao nije. Najmanje je stvar to budžeta, jer može se i sa manjim i sa većim, primjera ima. Više je do prioriteta koji se slažu ovako ili onako a to naučiš sam za sebe.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 09:15   #60
Guud, dobro ti kažu ovdje... Negdje očito griješite. Možda vam se malo zaredalo neplaniranih troškova, pa ste trenutno u krizi, ali nekakvim racionalnim trošenjem, 8500kn bi vam trebalo biti sasvim dovoljno za život bez straha od gladi. Recimo, supruga i ja zarađujemo oko 12500kn. Imamo dvoje male djece i ona si uspije od svoje plaće staviti 2000kn na stranu, a ja oko 1000, s time da imamo kredit za automobil od 1400kn. Kad odbiješ te iznose od navedenih 12500, dođeš do iznosa od 8100kn koji su nam mjesečno na raspolaganju. Od toga su režije sa mobitelom u prosjeku oko 1400 kn. Vrtić plaćamo još 300kn. Kada preračunam neke redovne troškove održavanja automobila, izađe me oko 1000kn mjesečno, jer se ne vozimo puno. Kada sve to odbijem, ostane nam 5500kn za život. Od toga si kupujemo obleku, pelene, hranu i ostale potrepštine. Na hranu potrošimo cca. 1600kn mjesečno, odnosno jednom tjedno obavimo veliki shopping koji nas u prosjeku ispadne oko 400kn. I ne mogu reći da loše živimo... Nije da živimo kao lordovi, ali ako se dobro isplanira, može se znatno uštediti i sasvim solidno živjeti.
Gle, prije sam živio sa roditeljima i imao plaću 6000kn koju sam trošio samo na sebe i opet mi je bilo malo. Zašto? Pa zato što sam pola toga zapio u birtiji, a pola što je ostalo potrošio na obleku... Evo, baš sam neki dan kupio novi kaput, kožne rukavice, novu torbu i zimsku kapu... Benetton i Tom Tailor i sve zajedno platio 900kn. Naravno, sve je bilo na 50% popusta, a neki bi taj iznos potrošili samo na primjerice cipele.

Imam frenda koji ima plaću 13000kn, službeni automobil, mobitel... sve i onda se žali kak nema para. Kažem mu, daj mi reci na kaj trošiš, pa on krene... gablec 40kn, cigarete 30, kava 30... Jeb ga... rekoh, nemoj dalje... Kada ti 3000 kn odlazi na gablec, cigarete i kavu mjesečno onda se nemaš kaj dalje žalit.
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.