Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 01:32   #61
Quote:
bema kaže: Pogledaj post
Ništa od toga ne vidim u napisanom , da se raskrinkava da, ali ne vidim isto i na isti način i OK, to je tvoje tumačenje, legitimno!

Opet se ponavljam, ali neću se složiti da je pjesma, nije poezija, iako ima postupaka koji omogućuju takav ton, forma je recimo... nekakvog aforizma, ali opet, ako ti čuješ pjesmu, nitko ti ne može oduzeti pravo da je čuješ i da uživaš u njoj!

Svi trebamo ljubav i mnogi su od nas krhki i progovaramo o tome na razne načine, ako progovaramo, ali to ne znači da je svaka takva riječ umjetnost...
Slažem se stobom ...točno se vidi ženski racio nasuprot muškom idealiziranju i tumačenju istih "stvari" na subjektivan (romantičarski -mama me voli, način )...koje pjesme i poezije ...podvaljuje i zavaljulje ...al neće joj proći ...dok je stabilnih muškaraca
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 16:03   #62
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Autorica kombinira emociju i razum, sukobljava ih na način kao da u ljubavi razum pred emocijom može odnijeti ikakvu pobjedu. Moglo bi se reći da se radi o mimikriji, skrivanju maskom od same sebe.

Zato navodi "nemoj se zaljubiti" (koje je za prirodu iracionalne emotivnosti jednako "uspješna" naredba kao i "zaljubi se!" imperativ). Dajući razumne preporuke za ljubav, još u pjesmi kao emotivnoj literarnoj formi, raskrinkava vlastitu emotivnu ranjivost - i ranjenost, dakle, pokazuje se javno (čim sam i ja to "uhvatio"). Iza sve te snage kroz izdavanja naredbi stoji krhko biće koje treba ljubav, ali ljubav je beskompromisna, a kompromis u ljubavi kukavičluk, i zbog toga je u stupici.
Dobro je da autorica o kojoj je riječ, čitala ona ovo jednom ili ne, ostala ona na ovoj temi (nekim slučajem, a bilo bi problema s prevođenjem ) počinjući je čitati otpočetka ili ne, bila - ne bila, ima među komentatorima (nekog poput) tebe.

Slažem se s tvojim tumačenjima, jer su dovoljno blizu da se taknu suštine na mnogo načina i dovoljno daleko da je se na mnogo načina ne taknu.... ostavljajući joj vlastiti govor i slobodu, autentičnost.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 17:08   #63
Quote:
volver kaže: Pogledaj post

Slažem se s tvojim tumačenjima, jer su dovoljno blizu da se taknu suštine na mnogo načina i dovoljno daleko da je se na mnogo načina ne taknu.... ostavljajući joj vlastiti govor i slobodu, autentičnost.
A koja je suština ...pitanje je :klap:

Inače ne piše ništa o fizičkom izgledu ...budimo praktični -otvorit oči
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:26   #64
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Shvaćam te ja, ali to je tema, shvati i ti mene.
Hoću.

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ne radi to kad ne voliš.
Čekaj malo! Ne olajavamo sad mene nego nju.

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Pa nismo valjda u Šerijatu?
Ne znam...jeste li?

Šalu na stranu...
Možda si se fokusirao na rod a ne na količinu. Ona jedna svima?! Prepotentna je ako zapravo nije totalno impotentna.


Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nema bandere, štaš sad?
E čuj?!
U rajvoSa svak ima svoju banderu - đe će nestat' ?

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Pustit ću da ti žene za ovo sude, al nemoj zvat upomoć....
A threesome je kudikamo interesantniji...budi drug i pomozi!

Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Evo, mogul ja prva?

Šteta (ili sreća njegova) što ga banalo.
Sa neprijateljem ne pregovaram...ženo jedna.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:34   #65
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Slažem se s tvojim tumačenjima, jer su dovoljno blizu da se taknu suštine na mnogo načina i dovoljno daleko da je se na mnogo načina ne taknu.... ostavljajući joj vlastiti govor i slobodu, autentičnost.
Da, ali niti jedno tumačenje nije u potpunosti autentično, čak niti autoričino kad bi ga iznijela, jer njena pjesma izvire iz daleka, iz arhetipskih slika sjećanja muško-ženskih odnosa, u kojem je i ona sad samo uloga, tj. u ulozi, glumačkoj....
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:47   #66
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Čekaj malo! Ne olajavamo sad mene nego nju.
Zašto se ograničavati?

Quote:
Šabović Adis kaže:
Šalu na stranu...
Možda si se fokusirao na rod a ne na količinu. Ona jedna svima?! Prepotentna je ako zapravo nije totalno impotentna.
Imaš li ti ono što (uzmi to metaforički, ne bukvalno) svaka žena treba? Pa zar nisi na taj način okrenut svim ženama?

Quote:
Šabović Adis kaže:
E čuj?!
U rajvoSa svak ima svoju banderu - đe će nestat' ?
Pa veži je onda radije za šparhet nego za banderu, nek radi nešto korisno.

Quote:
Šabović Adis kaže:
A threesome je kudikamo interesantniji...budi drug i pomozi!
Dobro si prošao. Očekivao sam da ti slijedi dobro staro kamenovanje.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 12:41   #67
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Zašto se ograničavati?
Fakat nisi fer...

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Imaš li ti ono što (uzmi to metaforički, ne bukvalno) svaka žena treba? Pa zar nisi na taj način okrenut svim ženama?
Žensku pamet, e to nemam. A jedva sam dočekao feministički ispad pa da sebi dopustim ovaj maskulinistički. Muke ribu u vodu natjerat'...

Hajmo reć' globalno sam okrenut svim ženama, ali lokalno samo jednoj.

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Pa veži je onda radije za šparhet nego za banderu, nek radi nešto korisno.
Iju...da pustim "to" u kuću?!

Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Dobro si prošao. Očekivao sam da ti slijedi dobro staro kamenovanje.


Digitalno kamenovanje ništa ne boli.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 21:41   #68
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Da, ali niti jedno tumačenje nije u potpunosti autentično, čak niti autoričino kad bi ga iznijela, jer njena pjesma izvire iz daleka, iz arhetipskih slika sjećanja muško-ženskih odnosa, u kojem je i ona sad samo uloga, tj. u ulozi, glumačkoj....
točno

kad spomenuh i autentičnost, mislila sam na govor (suštine) samog teksta, ne i autoričino tumačenje onoga što je napisala, jer bi ono neminovno doživjelo sudbinu slično kao i pokušaji tumačenja drugih (bar kad je riječ o potpunosti tumačenja)... a znaš i zbog čega (između ostalog), sada sam se sjetila jednog nedavnog otvorenog (javnog) razgovora s jednim poznatim književnikom/filozofom, gdje je on skrenuo pozornost upravo na upotrebu riječi "tekst" kada se govori ili pristupa jednom (tekstu?) u pisanoj literarnoj formi iznešenom izrazu (čega sve ne?) - da on ne piše tekst.
"Ja ne pišem tekst" - pa i to kada je rekao ostalo je u dalje nedorečenom ili ne tumačenom.... a opet, nekako dovoljno za shvatiti što je time htio reći.

zato i čitati, primjerice, ovu autoričinu ekspresiju, nije isto što i pročitati, osjetiti (biće), čuti joj odjek što, kako si rekao, dolazi iz daleka izvirući iz arhetipskih slika sjećanja muško-ženskih odnosa..... jer nije (samo) tekst niti je ona "tekst" napisala.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 22:39   #69
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
točno

zato i čitati, primjerice, ovu autoričinu ekspresiju, nije isto što i pročitati, osjetiti (biće), čuti joj odjek što, kako si rekao, dolazi iz daleka izvirući iz arhetipskih slika sjećanja muško-ženskih odnosa..... jer nije (samo) tekst niti je ona "tekst" napisala.
Da ,to joj je i bio (loše) skriveni cilj da neki jeftini feministički ? pamflet prepun i sa ne tako jako skrivenim frustracijama ,netko ( tko ima potrebu filozovski se iskazat )proglasi...( ovako nešto)- nečim "mudrim" ...upotrebljavajući rijeći :ekspresija ,arhetipskih odjeka ,tekst nije samo tekst i slično
U svezi teksta i slično ...bilo koju knjigu ...svatko će doživjet na svoj način ...i na različite dijelove reagirat... kao i film i neke druge umjetnosti !
Al ovdje umjetnosti nema ...ima prenemaganja
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 00:46   #70
a što si ti tako ljut?

u svezi ovog proglasa mi i u ime etiketiranja mi da se netko ovdje na filozofiji hoće potrebno mu filozofski se iskazat (mora da je autorica nekako namamila ili potplatila otvarača teme da je baš ovdje prezentira, kao fol, njemu nije jasno, a ne znade da će netko prozreti njen skriveni cilj) i izrazit svakovrsnim riječima, ne skači bar sam sebi u usta kada se pozivaš na "svatko će doživjet na svoj način".
Budi tolerantan i tome dosljedan.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 01:22   #71
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
a što si ti tako ljut?
Sad više nisam ja ...nego ti

Svatko će doživjet na svoj način ...odnosilo se na umjetnost ...ne na pamflet ...svakodnevno nas teroriziraju sa političkim ,feminističkim i inim pamfletima i svi to nazivaju nekim drugim imenima i nagrđuju autentičnost i izvrsnost umjetničkog izričaja .
Ovo o čemu pričamo u najboljem slučaju može bit neka instalacija
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 02:03   #72
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Sad više nisam ja ...nego ti
Nisam, naravno



P.S. ovo "svatko će doživjeti na svoj način" odnosi se i na umjetnički doživljaj. Tako da svakako vrijedi i za ovu priču.

Instalacija bi bila samo kad bi Adisa svezalo uz banderu.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 02:10   #73
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Nisam, naravno



P.S. ovo "svatko će doživjeti na svoj način" odnosi se i na umjetnički doživljaj. Tako da svakako vrijedi i za ovu priču.

Instalacija bi bila samo kad bi Adisa svezalo uz banderu.
Ouff...vazda Adisa?!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 12:56   #74
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Nisam, naravno



P.S. ovo "svatko će doživjeti na svoj način" odnosi se i na umjetnički doživljaj. Tako da svakako vrijedi i za ovu priču.

Instalacija bi bila samo kad bi Adisa svezalo uz banderu.
Ma, ok ...vidim da je tebi i kolegi ...to baš inspirativno štivo -pa uživajte
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 17:10   #75
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
a što si ti tako ljut?

u svezi ovog proglasa mi i u ime etiketiranja mi da se netko ovdje na filozofiji hoće potrebno mu filozofski se iskazat (mora da je autorica nekako namamila ili potplatila otvarača teme da je baš ovdje prezentira, kao fol, njemu nije jasno, a ne znade da će netko prozreti njen skriveni cilj) i izrazit svakovrsnim riječima, ne skači bar sam sebi u usta kada se pozivaš na "svatko će doživjet na svoj način".
Budi tolerantan i tome dosljedan.
Ruku na srce , kao muškarac, ravnodušan sam na pola stvari koje je pjesnikinja istakla kao vrline žene u koju se ne bi trebalo zaljubiti.

Mislim da se pjesnikinja obraća ženama a ne muškarcima.
Muškarcima je jednostavno mogla napisati: "Edipe bježi od mame!..."
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 17:39   #76
mislim da je trebala napisati edipe ja imam isto sto i tvoja mama ali moja je narandzasta.. to bi ga vise zaintrigiralo vjerujem
alpha55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.