Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2015., 12:58   #61
Quote:
angelina333 kaže: Pogledaj post
Tocno znam o cemu pricas. Drustvo nam osnovano ove godine, mucimo muku s obrtnim sredstvima i naplatom potrazivanja a jos nam dolaze i te uplatnice. Danas sam poslala zalbu a platit cemo kada cemo imati a do tad nas idu kamate. Negdje sam nasla nesluzbenu info na netu da bi moglo doci do izmjena u listopada. Zivi bili pa vidjeli...
Ja sam gledao nacrt novog zakona HZZa, ali nigdje se nije spominjala izmjena članka koji nas interesira...
Sve mi se više čini da su im te izjave na dnevniku i sličnim medijima samo kupovina vremena.

I mi smo osnovani ove godine, tako da smo u istim problemima.
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 14:37   #62
znači ja zaposlim tebe u svojoj firmi a ti mene u svojoj i stvar riješena
__________________
MIRANTA
miranta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 15:54   #63
Quote:
miranta kaže: Pogledaj post
znači ja zaposlim tebe u svojoj firmi a ti mene u svojoj i stvar riješena
Istina
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 15:47   #64
*Update

Danas sam se opet malo prošetao na relaciji porezna-hzzo, uglavnom u poreznoj su dobili obavijest da''čekaju'' dok u hzzo-u kažu kako bi promjena trebala ići ali nitko ne zna kada.

Dakle pitanje je hoće li se to desiti uopće.
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 11:24   #65
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
*Update

Danas sam se opet malo prošetao na relaciji porezna-hzzo, uglavnom u poreznoj su dobili obavijest da''čekaju'' dok u hzzo-u kažu kako bi promjena trebala ići ali nitko ne zna kada.

Dakle pitanje je hoće li se to desiti uopće.
Objavljen je nedavno još jedan članak na temu, ne znam ima li negdje drugdje objavljeno nešto novijeg datuma?
http://www.poslovni.hr/hrvatska/cak-...vstveno-300791

Posebno je zanimljiv ovaj dio:
Neslužbeno, ministar financija Boris Lalovac očekuje da će ministar zdravlja Siniša Varga pokrenuti usklađenje. Razloga je više, među ostalim, što to ne vrijedi za direktore tvrtki osnovanih prije 1. srpnja 2013., što je po mnogima dodatni argument za neustavnost odredbe. Savjet direktorima stoga i dalje glasi: ne plaćajte, kaže porezni stručnjak Vlado Brkanić iz RRiF-a, a Kristina Leko iz istoimenog knjigovodstvenog servisa potvrđuje da ovrhe nisu krenule. Posebno su ogorčeni korisnici potpora HZZ-a za samozapošljavanje jer nisu bili upoznati s tom obvezom.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 13:02   #66
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Objavljen je nedavno još jedan članak na temu, ne znam ima li negdje drugdje objavljeno nešto novijeg datuma?
http://www.poslovni.hr/hrvatska/cak-...vstveno-300791

Posebno je zanimljiv ovaj dio:
Neslužbeno, ministar financija Boris Lalovac očekuje da će ministar zdravlja Siniša Varga pokrenuti usklađenje. Razloga je više, među ostalim, što to ne vrijedi za direktore tvrtki osnovanih prije 1. srpnja 2013., što je po mnogima dodatni argument za neustavnost odredbe. Savjet direktorima stoga i dalje glasi: ne plaćajte, kaže porezni stručnjak Vlado Brkanić iz RRiF-a, a Kristina Leko iz istoimenog knjigovodstvenog servisa potvrđuje da ovrhe nisu krenule. Posebno su ogorčeni korisnici potpora HZZ-a za samozapošljavanje jer nisu bili upoznati s tom obvezom.
Na žalost nema ništa.

Ma i meni su dali savjet u poreznoj ''ne plaćajte'', al dok oni meni to na pismeno ne daju ja plaćam.
Jer kamate bi se gomilale, mogućnost blokade onda postoji i sl.

Rađe ja platim, pa ću se natezat s njim akasnije da mi vrate to
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:51   #67
Zbilja nisam pametna,placati ili ne...pregrmit cu jamate ako mi "storniraju uplatnice" a samo da se ne moram natezati s njimada mi vrate...
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 19:12   #68
imam jedno osnivanje poduzeca s dva osnivaca 50/50.. e sad jedan osnivac je vec zaposlen, a drugi bi bio zaposlen u novo otvorenom poduzecu kao radnik na minimalac.. kako to izvesti da se ne placa dodatno zdravstvu na osnivaca koji je na minimalcu.. jel bi proslo da je osnivac koji je vec zaposlen jedini clan uprave i direktor, a ovaj drugi samo osnivac i zaposlen kao radnik na minimalac
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 20:24   #69
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
imam jedno osnivanje poduzeca s dva osnivaca 50/50.. e sad jedan osnivac je vec zaposlen, a drugi bi bio zaposlen u novo otvorenom poduzecu kao radnik na minimalac.. kako to izvesti da se ne placa dodatno zdravstvu na osnivaca koji je na minimalcu.. jel bi proslo da je osnivac koji je vec zaposlen jedini clan uprave i direktor, a ovaj drugi samo osnivac i zaposlen kao radnik na minimalac
Da,jedino tako....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 20:49   #70
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da,jedino tako....
Nebi čak ni tako, ne smije imat uopće udjela u firmi tj ne smije biti član uprave/direktor.
Negdje sam čuo da može imati do 25 posto udjela u firmi, ali to bi trebalo provjeriti još.
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 22:12   #71
Da li bi se izbjeglo to placanje da se direktor prijavi u svojoj firmi na 7sati i po toj osnovi placa minimalac te u necijoj drugoj firmi na 1 sat dnevno isto na minimalac?
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 00:05   #72
Quote:
angelina333 kaže: Pogledaj post
Da li bi se izbjeglo to placanje da se direktor prijavi u svojoj firmi na 7sati i po toj osnovi placa minimalac te u necijoj drugoj firmi na 1 sat dnevno isto na minimalac?
Navodno bi...tako kazu iskusniji kolege forumaši
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 00:44   #73
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
Nebi čak ni tako, ne smije imat uopće udjela u firmi tj ne smije biti član uprave/direktor.
Negdje sam čuo da može imati do 25 posto udjela u firmi, ali to bi trebalo provjeriti još.
Ne,ne, udjel nema veze, udjele imaju osnivači, bitno je samo da nije član uprave/direktor.

Znači, može biti osnivač, imati udio u firmi i 100% ali ne smije biti direktor, u tome je caka...ti možeš staviti nekog tko je zaposlen drugdje za direktora a ostati osnivač i nema plaćanja doprinosa....to je 100% garant.

Ovih 25% udjela je vezano za HZZ, ako je netko nezaposlen da bi primao naknadu za zavoda ne smije imati više od 25% udjela u nekoj firmi...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 13:04   #74
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne,ne, udjel nema veze, udjele imaju osnivači, bitno je samo da nije član uprave/direktor.

Znači, može biti osnivač, imati udio u firmi i 100% ali ne smije biti direktor, u tome je caka...ti možeš staviti nekog tko je zaposlen drugdje za direktora a ostati osnivač i nema plaćanja doprinosa....to je 100% garant.

Ovih 25% udjela je vezano za HZZ, ako je netko nezaposlen da bi primao naknadu za zavoda ne smije imati više od 25% udjela u nekoj firmi...
na koji način je moguće napraviti sebe vlasnikom, a da nisi ujedno i direktor/clan uprave....

Ja nisam nigdje imao tu opciju ? :/
__________________
It´s Nice To Be Important But , It´s More Important To Be Nice.
Shaggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 17:49   #75
Quote:
Shaggy kaže: Pogledaj post
na koji način je moguće napraviti sebe vlasnikom, a da nisi ujedno i direktor/clan uprave....

Ja nisam nigdje imao tu opciju ? :/
Jesi kod bilježnika, mogao si dati izjavu da će član uprave biti osoba xy i ta osoba daje izjavu da prihvaća funkciju,

I onda u sudski registar se upisuje kao osnivač ti, a član uprave osoba xy.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 14:04   #76
Ja namjeravam otvoriti firmu na člana obitelji koji je umirovljenik pa je prema tome već osiguran, i onda sebe zaposliti kao direktora u toj firmi.

Je li to rješenje ili ima još nešto pametnije? Nešto s vlasništvom, članstvom u upravi itd.?

Koje ja funkcije smijem obavljati, smijem li biti osnivač? Član uprave? Direktor? Napominjem da nisam osiguran ni po jednoj drugoj osnovi.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 16:06   #77
Ako sebe prijaviš kao direktora onda ćeš plaćati doprinose po direktorskoj osnovici.
Jarvis is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 16:38   #78
Tu govoriš o tome kada bih se prijavio na radno mjesto direktora, jel tako?
A druga stvar bi bila kad bih se prijavio na radno mjesto informatičara, i usput bio i direktor?

Jel postoji određena osnovica za direktore bez obzira gdje su prijavljeni, makar bili i u "drugoj" firmi?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 19:14   #79
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Tu govoriš o tome kada bih se prijavio na radno mjesto direktora, jel tako?
A druga stvar bi bila kad bih se prijavio na radno mjesto informatičara, i usput bio i direktor?

Jel postoji određena osnovica za direktore bez obzira gdje su prijavljeni, makar bili i u "drugoj" firmi?
U tome i je caka što za novootvorene firme ti ne daju da se prijaviš na radno mjesto informatičara ako si direktor...ako je direktor netko tko je već zaposlen drugdje onda se možeš prijaviti kao radnik, a ti biti osnivač tvrtke (osnivači ne plaćaju nikakve doprinose), a direktor pošto je zaposlen drugdje ne plaća doprinose.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 14:13   #80
Thumbs down

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U tome i je caka što za novootvorene firme ti ne daju da se prijaviš na radno mjesto informatičara ako si direktor...ako je direktor netko tko je već zaposlen drugdje onda se možeš prijaviti kao radnik, a ti biti osnivač tvrtke (osnivači ne plaćaju nikakve doprinose), a direktor pošto je zaposlen drugdje ne plaća doprinose.
Bok svima! Evo ja imam taj isti problem: prije 3-4 mjeseca otvorila sma jdoo i po rješenju od javnog bilježnika vidila sam da sa JA direktor, ali prijavila sam se kao Knjigovođa u toj firmi.... sada stvarno neznam više šta učiniti jer i ja sam dobila te proklete uplatnice!! Malo prije sam zvala poreznu i rekli su mi da platim ono što sam dobila... sada moram naći 5.000 kuna da podmirim te doprinose....
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.