Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2015., 18:02   #61
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Takvo sam mišljenje dobila od jedne savjetnice (samo u osnovicu za obračun doprinosa), druga je rekla pod 3. Imaju nešto zajedničko, ni jedna ni druga nisu sigurne.

Nego... plaća u naravi, ja mislim da ide pod 3 ali neki mi spominju i točku 2.
Dvica mi je sumnjiva, zna li netko?
Hahaha! A ja sam - dva u jedan!

U tricu.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 18:30   #62
Najžalosnije u cijeloj priči jest to, da onaj kome ta lista najviše treba i najviše znači, a to je sam radnik, njemu će ona biti nerazumljiva.

Drugo, svako malo netko od radnika nosi 3 zadnje platne liste u banku radi kredita ili kartica ili nečeg.... i tu će nastat problem.
Opet će banke pod pojam plaće gurati i ono što nije plaća već materijalno pravo radnika i opet će odobravati kredite čija rata će prelaziti famoznu 1/3 koja se smije ovršiti.

Mislim da je definitivno došlo doba da se ovrhe više maknu s plaće, nek sve ide preko računa u bankama i kvit.
Ovo je više za popi....
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 23:58   #63
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Oznaka primitka 0045 u startu definira posebnu obracunsku listu zbog JOPPD-a, i posljedicno poseban IP1 obrazac.
Obracunska lista (stara) ima polje u koje se upisuje neplaceni dopust (minimalna osnovica umanjena za doprinose iz place - MO 1 i 2 stup.- mislim da se taj podatak vidi u polju koje se zove - placa prije poreza).
Kad se tako izradi lista obrazac IP1 ucitava polja: naknade (stavila bih u 3., a ne u 1.7. (tu bi stavila placeni dopust, ali ne i neplaceni) + polja MO 1. i 2. stup, ali nema iznosa za isplatu.
Tako nekako. Nisam blizu racunala pa pisem odokativno, ali u nacelu to je to.
Nema obustave za neto, jer neto blokira vec polje neplaceni dopust na samoj obracunskoj listi.

P.S.
Malo sam bolje razmislila pa nisam baš tako sigurna da bih uopće u IP1 stavljala iznos u I.3., več možda samo u poreznu osnovicu. Sutra je novi dan!
Probala sam u Synesisu...izgleda mi ok tako...obzirom da neplaćeni bez odjave nije baš po zakonskim propisima, a ako ga ne odjaviš moraš platiti te doprinose, ja bih to stavila kao dodatak na plaću...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 08:39   #64
devilgirl ima slučajeva da su neki završili po pola mjeseca i više u susjestvu kod braće Mamić i Sanadera (soba do sobe ), zanimljivo ali tvrka im nije dala otkaz pa sad plaćaju na taj dio doprinose
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 08:47   #65
[QUOTE=latica7;54741897]nisam još unosila promjene za IP1, imam sines.;
-rad u prvoj smjeni
-NETO PL.
-terenski rad
-prijevoz
-prigodne nagrade
-plaćeni GO
-blagdane kao neradne dane
-isplate na 2/3 zaštić.račun i na 1/3blokirani rač.
može mi netko napisati pod sta unosim... na IP1
HVALA!
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 10:44   #66
Potvrdu IP1 se može još nekako "sklepati" (da li samo osnovicu ili i više), ali ono što ne znam je: što dalje s tim podatkom o neplaćenom dopustu. Kako ide Tabela 01-11? Da li netko zna?

Zadnje uređivanje apis16268 : 11.07.2015. at 11:02.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 11:00   #67
[QUOTE=latica7;54832197]
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
nisam još unosila promjene za IP1, imam sines.;
-rad u prvoj smjeni
-NETO PL.
-terenski rad
-prijevoz
-prigodne nagrade
-plaćeni GO
-blagdane kao neradne dane
-isplate na 2/3 zaštić.račun i na 1/3blokirani rač.
može mi netko napisati pod sta unosim... na IP1
HVALA!
Ako su ti prigodne nagrade do neoporezivog iznosa i sve isplaćuješ u istom danu, možeš sve na jedan IP1.

rad u prvoj smjeni 1.1. (tu je i terenski rad=redovni rad, ako nema prekovremenih)
plaćeni go 1.7.
ako blagdan pada u radni dan, a ne radi se 1.7
prijevoz, nagrade 3.

Za 2/3 zaštićeni račun, uzmi uputstvo sa web-a i vidi što sve moraš unijeti u dokument djelatnik da ti računa podjelu zaštićeni/nezaštićeni račun.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:42   #68
Hvala apis.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 17:15   #69
Dobila novu verziju i sutra finiširam isplate.
Vrti mi se u glavi
Koji kuki im je trebalo ono: 4. Zbrojeni iznos primitaka po svim osnovama po stavkama 1. do 3.

to će definitivno zbuniti ljude, barem one koji zapravo i pročitaju svoju isplatnu listu i koji ju ne bace u smeće iste sekunde

Ovrhe na plaću, i ovrhe na novčanim sredstvima sa svim varijacijama na temu, priča su za sebe.
Prijašnjom verzijom mog programa bilo je puno jasnije nego sad. Al pretpostavljam da će se ljudi koji imaju ovrhe naviknuti na to. Nema im druge.

Naslućujem promjene pravilnika negdje na jesen
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 07:55   #70
Cure, gdje bi vi stavile razliku koju isplaćujem radniku s ovom plaćom, jer sam mu prošli mjesec zaboravila nešto obračunati.
Radi se o nekih 400 kuna u brutu. Jel bi to išlo pod 2. ostali oblici rada temeljem..... ?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 12:02   #71
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Cure, gdje bi vi stavile razliku koju isplaćujem radniku s ovom plaćom, jer sam mu prošli mjesec zaboravila nešto obračunati.
Radi se o nekih 400 kuna u brutu. Jel bi to išlo pod 2. ostali oblici rada temeljem..... ?
Ja bih stavila pod 2. jer stvarno ne znam gdje bi se to moglo drugdje ugurati. Joj koji glupi obrazac,to je za ne vjerovat. Mi sami ne znamo gdje kaj staviti,a gdje će radniku ikad biti jasno...
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 14:02   #72
Obrazac je katastrofa. A još ga je i moj programer smrdao.
Ne veže mi naknadu za prijevoz s nalozima za isplatu. Cijeli dan ratujemo oko toga.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 14:32   #73
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
U tricu.
Hvala, time sam riješila sve za lipanj i potrpala u IP1.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 23:19   #74
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Hvala, time sam riješila sve za lipanj i potrpala u IP1.
I ja potrpala, pa sad kako je da je.
Dala ljudima i staru obračunsku listu pa neka gledaju što su dobili.
Barem još neko vrijeme, jer nema šanse da ovaj IP1 obrazac bude dugog vijeka.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 14:59   #75
Bili smo nešto naklapali da ovaj IP1 nije obavezan, a piše li to negdje? Je li to službeno? Ja sam pregledala narodne novine unazad dva mjeseca i nisam ništa pronašla, molim Boga da sam previdjela
bensa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:16   #76
Napokon objavljeno!!!

Članak 4.

U članku 9., stavak 1., mijenja se i glasi:

»(1) Pri izradi obračuna plaće, odnosno naknade plaće radnika te obračuna otpremnine, može se koristiti obrazac obračuna isplaćene plaće, odnosno naknade plaće (obrazac IP1) i obrazac obračuna isplaćene otpremnine (obrazac IO1), koji su otisnuti u prilogu ovoga Pravilnika.

Iza stavka 1., dodaje se novi stavak 2., koji glasi:

»(2) Obrazac obračuna neisplaćene ili djelomično neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće (obrazac NP1), kao i obrazac obračuna neisplaćene ili djelomično neisplaćene otpremnine (obrazac NO1), otisnuti u prilogu ovoga Pravilnika, kao obvezni obrasci, sastavni su dio ovoga Pravilnika.

Dosadašnji stavak 2., postaje stavak 3.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._102_1990.html
ančicaB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 12:01   #77
Nakon predaje NP1 obr. radniku ne treba uručiti i IP1 , međutim trebamo li po pravilniku ili zakonu imati ga u našim knjigama?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:36   #78
Izmjenama Pravilnika o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine koje stupaju na snagu u četvrtak 1. listopada propisani obrasci IP1 i IO1 više nisu obavezni.
WOOOHOOO!
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:55   #79
Sad ne kužim koji su obavezni obrasci?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 11:58   #80
http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-1...B+page+statusi
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.