Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 18:45   #81
Siddharta, ti pomoću djece zaobilaziš smrt

Smijem se od jutros, ali nisam stigla ništa napisati.
Je li to nešto dubokoumno pa ja ne razumijem???

Ja mislim da moja djeca nisu produžetak moje visosti.
Bilo bi presmiješno da tako mislim. Ona su moja, ali "nisu došla od mene, nego kroz mene" (tako je rekao Halil Đubran i dobro je rekao).

Ona su svoj svijet, imaju svoj svemir, svoj karakter, svoje želje, nade...
Kao odapete strijele.

Samo mi je važno da idu nekim svojim putem i da se ne osvrću i ne misle o svojoj majci, ocu i svekolikim dosadnim precima.

Ne želim da ih išta sputava. A kad bih mislila kako su oni neki moj sveti produžetak, već bih im i samim tim mislima oduzimala slobodu.
Razumiješ li ti to, čovječe!?!
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:05   #82
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Čovjek je biće koje naprosto treba nešto dublje. I više.
upravo je tako. to dublje prvo pronalazi u histeri. a tek potom u nekoj od kategorija smisla.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:23   #83
Quote:
Violeta1 kaže: Pogledaj post
Siddharta, ti pomoću djece zaobilaziš smrt

Smijem se od jutros, ali nisam stigla ništa napisati.
Je li to nešto dubokoumno pa ja ne razumijem???

Ja mislim da moja djeca nisu produžetak moje visosti.
Bilo bi presmiješno da tako mislim. Ona su moja, ali "nisu došla od mene, nego kroz mene" (tako je rekao Halil Đubran i dobro je rekao).

Ona su svoj svijet, imaju svoj svemir, svoj karakter, svoje želje, nade...
Kao odapete strijele.

Samo mi je važno da idu nekim svojim putem i da se ne osvrću i ne misle o svojoj majci, ocu i svekolikim dosadnim precima.

Ne želim da ih išta sputava. A kad bih mislila kako su oni neki moj sveti produžetak, već bih im i samim tim mislima oduzimala slobodu.
Razumiješ li ti to, čovječe!?!
Violeta,

slažem se s tobom u potpunosti. Ona su svoj svijet, imaju svoj svemir, svoj karakter, svoje želje, nade...
Kao odapete strijele.


Ali, mi smo te strijele odapeli iz nekog razloga. Koji je tvoj?

Razumiješ li pitanje, ženo?

Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
upravo je tako. to dublje prvo pronalazi u histeri. a tek potom u nekoj od kategorija smisla.
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:47   #84
Quote:
siddharta kaže: Pogledaj post

Ali, mi smo te strijele odapeli iz nekog razloga. Koji je tvoj?
Iskreno sumnjam da većina ljudi duboko promišlja o svojim razlozima imanja djece, pogotovo u smislu besmrtnosti.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:55   #85
Ja djecu nisam planirala u smislu da ih moram dobiti točno tad i tad (kao što mnogi rade), nisam vagala razloge za i protiv, nisam čekala pravo vrijeme...

Prema tome, nisam razmišljala o razlogu zašto ih želim imati jednoga dana.

Dakle, kad sam ostala trudna, bila sam presretna i jedva sam čekala to malo biće uzeti u naručje i pružiti mu svu ljubav svijeta.
Mislim da sam bila mlada, razigrana, puna veselja i vjere u predivnu budućnost.

Sve se odvijalo spontano, bez nekih kalkulacija i računanja...
I sve je teklo prirodno, mala obitelj na okupu, sve je prštalo od sreće.

Bliskost i zajedništvo, ljubav za zauvijek - eto, to je moj razlog.

Nikakva sveta dužnost, nikakve nametnute regule, nikakav produžetak vrste u smislu da sam obavila sveti zadatak, niti kalkuliranje o dodavanju čaše vode pod stare dane - nisu mi padali na pamet.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:09   #86
Quote:
Violeta1 kaže:
Nikakva sveta dužnost, nikakve nametnute regule, nikakav produžetak vrste u smislu da sam obavila sveti zadatak, niti kalkuliranje o dodavanju čaše vode pod stare dane - nisu mi padali na pamet.
Onda si rijetka ptica. Obično su razlozi sve ovo drugo. I popravljanje brakova, ne smijemo to zaboraviti

Trnci me prođu kad mi netko krene s tom spikom o čaši vode i kako ću stare dane teško proživljavati jer nemam djece. Ono, nije baš ni da sam fiksno odlučio da nikada neću imati i dao to kirurški srediti ali svakim takvim komentarom sam nekako sve bliže tome.
Zamislim samo taj razgovor s djetetom kada jednom pita kako je nastalo a ja krenem s pričom "znaš, tata je jednog dana pomislio da kada bude star neće nikako moći sam na WC pa je nazvao mamu i predložio večer sira, vina i seksa". Bljak, ode na medicinu pogledati kako se to da spriječiti.
lurker312 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:36   #87
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Iskreno sumnjam da većina ljudi duboko promišlja o svojim razlozima imanja djece, pogotovo u smislu besmrtnosti.
Pa zato sam i postavio to pitanje, ali niti Violeta niti Hanibani ne daju ili ne znaju dati odgovor. Odgovori, upakirani u - razloge obiteljske sreće, doživotnu ljubav i razumijevanje, bliskost i zajedništvo ili normalnu zaljubljenost s 19 godina, nisu dovoljno dobri ili uopće ne odgovori na to jednostavno pitanje.

Donekle je odgovor Violetin da to dolazi spontano, prirodno. Ali onda opet možemo razgovarati o, ako ne svjesnoj želji, tada podsvjesnoj ili genetski programiranoj potrebi za produženjem vrste (besmrtnošću ) tako da se ispuni baš ovo za što Violeta kaže da nije razlog.

Quote:
Nikakva sveta dužnost, nikakve nametnute regule, nikakav produžetak vrste u smislu da sam obavila sveti zadatak.
Jer zapravo je upravo to. Ukoliko nema nekog boljeg i logičnijeg objašnjenja.
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:49   #88
Ja nemam drugi odgovor.

Kod mene se puno toga odvilo spontano, bez "predumišljaja".
Nikad mi nije palo na pamet da se moram udati, da moram imati djecu.
Meni se sve to samo dogodilo, mogla bih reći - odvilo kao u filmu.

A i tip sam da volim živjeti dan po dan. Dijete je najljepši dar, ali ne i jedini smisao života. Jer kad bi bilo tako, ne bi bilo dobro ni za mene ni za njega.
Bio bi to samo pritisak. Ovako je valcer.

A istina je ono što sam već na ovoj temi pisala da je meni jako važno zajedništvo i dijeljenje, da nisam samodostatna.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:26   #89
Quote:
siddharta kaže: Pogledaj post
....
Ali, mi smo te strijele odapeli iz nekog razloga. Koji je tvoj?

.....
Meni je dobri stari nagon za razmnožavanjem sigurno u suštini želje da u budućnosti imam potomstvo.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:31   #90
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Meni je dobri stari nagon za razmnožavanjem sigurno u suštini želje da u budućnosti imam potomstvo.
nagon za produženjem vrste.
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:31   #91
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
A kaj se tebi dogodilo da tako pišeš o djeci
"Prevariti" smrt, postići "besmrtnost" imanjem djece
Dijete nije tvoj klon btw.
Djeca imaju itekako veze sa teznjom da se izbjegne besmrtnost.

Mislim, ni Shakespearovi Romeo i Julija nisu njegovi klonovi, a dio su njegove "besmrtnosti" (besmrtnost pod navodnike, jer naravno nista nije apsolutno besmrtno, i to ce propasti prije ili kasnije).

Starac koji sadi vocku koju nikad nece docekati ubrati, ali njegova djeca hoce, u svojoj smrti bit ce mrvicu manje smrtan, dio njega ostaje zivjeti, makar kao iluzija.

Ja sam se oduvijek uzasavala globalnih katastrofa, dok mi s druge strane nije bilo toliko strasno da umrem od neke bolesti/nesrece (u globalu, neke jesu malo skeri )...zato jer u drugom slucaju ostaju iza mene ljudi koje volim (ne djeca, jer ih nemam jos), nekako je ta smrt manje potpuna od ove prve u kojoj sve umire.

To je malo dublje, malo misticnije od trivijalnog "odgojit cu djecu u svoje klonove".
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:58   #92
Quote:
siddharta kaže: Pogledaj post
nagon za produženjem vrste.
Yup. Majka Priroda pobrinula se da to bude temelj naše težnje da imamo djecu. S obzirom na to da prokreacija predstavlja nastavak života, na neki način se i radi o "besmrtnosti", makar mnogi ne razmišljaju o tome dok se plode i množe.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:03   #93
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
Iskreno sumnjam da većina ljudi duboko promišlja o svojim razlozima imanja djece, pogotovo u smislu besmrtnosti.
Da promišljaju ne bi ih ni imali vjerojatno.

http://www.vhemt.org/whybreed.pdf


Možda je za većinu to način da se još jače povežu s partnerom.

Prvenstveno to.

PLus, priroda je čovjeka da voli.*

A što je prirodnije od voljenja vlastitog djeteta?





*između ostalog
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:19   #94
Pa socialno-drustveni aspekt je tu najbitniji, zar se to mora opet objasnjavati?
Djecu od malena ucimo, vec u dobi od 3 godine kako ce oni jednom imati djecu.
Klinke ucimo kako previjati bebe.
Deckicima punimo glavu o muskosti i zastitnickoj ulozi u obiteljskom aspektu.

Da dodam takodjer da se mnogi parovi odlucuju na djecu jer nisu izgradili sebe kao osobe( sto kroz prijateljstva, hobije, poslovno-drustvene uspjehe) i djeca im sluze kao etiketiranje sebe u drustvu kao drustveno prihvatljive osobe.

Nazalost, po mojem iskustvu manjina ima djecu iz pravih razloga.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:22   #95
Quote:
white-light kaže: Pogledaj post
sve je to lijepo u teoriji. ali takav brak znam točno jedan - moje bake i djeda. teško ćeš to danas naći, jer danas su ljudi orijentirani sami na sebe, egoizam i hedonizam je prevladao.
zasto stoji u teoriji?
zar zaista ni jedan brak nisi vidio u realnosti da makar sliči tome,ako nije već indentičan,u nasem dobu?
Iako je mnogo toga sto kazemo katkada samo teorija koja se ne moze potkrijepiti u potpunosti u praksi,ali se moze pribliziti sličan primjer..
ovo sto kazes da nisi vidio takav nego njihov,mozda jer se baziralo na podrazumijevajućim kompromisima i presućivanjem...
nisu se ljudi tako olako rastajali,nisu se kačili za sitnice i odustajali lako..krpali su jer su smatrali da tako moraju..danas se ne krpa,nego kupuje novo..
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 08:05   #96
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Da promišljaju ne bi ih ni imali vjerojatno.

http://www.vhemt.org/whybreed.pdf


Možda je za većinu to način da se još jače povežu s partnerom.

Prvenstveno to.

PLus, priroda je čovjeka da voli.*

A što je prirodnije od voljenja vlastitog djeteta?
Koristan link Ja vjerujem da promišljaju no što je alternativa? Prokreacija je, za smrtno biće, jedini logičan izbor, a mislim da je i genetski programirana zadaća.

Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Djeca imaju itekako veze sa teznjom da se izbjegne besmrtnost.

To je malo dublje, malo misticnije od trivijalnog "odgojit cu djecu u svoje klonove".
(ispravljam grešku - izbjegne smrtnost ili postigne besmrtnost)

Quote:
Violeta1 kaže: Pogledaj post
Ja nemam drugi odgovor.
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 08:22   #97
Quote:
siddharta kaže: Pogledaj post
Koristan link Ja vjerujem da promišljaju no što je alternativa? Prokreacija je, za smrtno biće, jedini logičan izbor, a mislim da je i genetski programirana zadaća.
Nije, otegnuces papke i bez obzira na prokreaciju za 100-200 godina kao da nikad nisi postojao.

Logicni izbor je odluciti da napravis ono sto maksimizira tvoju srecu i ispunjenost u zivotu, a to moze a ne mora ukljucivati prokreaciju.
alek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 08:49   #98
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Yup. Majka Priroda pobrinula se da to bude temelj naše težnje da imamo djecu. S obzirom na to da prokreacija predstavlja nastavak života, na neki način se i radi o "besmrtnosti", makar mnogi ne razmišljaju o tome dok se plode i množe.
Naravno da ne razmisljaju, prokreacija je cisti nagonski akt, jer da nije tako, vjerujem da bi bilo tri puta manje ljudi s djecom nego sto je sada
I jedno i drugo (udaja i djeca) su metode uklapanja u drustveni okvir. Netko upraznjava jedno, netko oboje, netko nijedno (ali preferira druge metode drustvenog uklapanja).

Nit su udaja i djeca nes posebno (generalno), nit je sve drugo bolje od toga.
Ljudi biraju zivot kakav zele (ok, nekad im se i omakne ), i zive s istim na najbolji moguci nacin. To je ujedno odgovor i na naslov topica.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:02   #99
Quote:
siddharta kaže: Pogledaj post
Pa zato sam i postavio to pitanje, ali niti Violeta niti Hanibani ne daju ili ne znaju dati odgovor. Odgovori, upakirani u - razloge obiteljske sreće, doživotnu ljubav i razumijevanje, bliskost i zajedništvo ili normalnu zaljubljenost s 19 godina, nisu dovoljno dobri ili uopće ne odgovori na to jednostavno pitanje.
Zašto ne možeš prihvatiti LJUBAV kao razlog?
Ne samo za imanje djece nego općenito kao razlog za sve što čovjek želi u životu, kao najjaču emociju koja pokreće svijet u pozitivnom smjeru.
("Da nije ljubavi ne bi svita bilo" )
To što su tvoji razlozi drukčiji ne znači da naši nisu objektivno "dovoljno dobri". Samo nisu dovoljno dobri tebi. Jer tebi ljubav nije ni smisao života, niti trebaš voljeti ženu da bi s njom produžio svoju vrstu. I na to imaš pravo ako vam oboma tako paše. Kaj to mene briga
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:11   #100
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Zašto ne možeš prihvatiti LJUBAV kao razlog?
Ne samo za imanje djece nego općenito kao razlog za sve što čovjek želi u životu, kao najjaču emociju koja pokreće svijet u pozitivnom smjeru.
("Da nije ljubavi ne bi svita bilo" )
To što su tvoji razlozi drukčiji ne znači da naši nisu objektivno "dovoljno dobri". Samo nisu dovoljno dobri tebi. Jer tebi ljubav nije ni smisao života, niti trebaš voljeti ženu da bi s njom produžio svoju vrstu. I na to imaš pravo ako vam oboma tako paše. Kaj to mene briga
Hanibani, zaista mi nije jasno otkud i iz čega izvlačiš ovakve zaključke?

Eto, pogledaj taj link od SubSV...

http://www.vhemt.org/whybreed.pdf

... pa će ti možda biti jasnije zašto sam postavio to pitanje. Većina razloga koje ljudi navode su nesuvisli pa tako i tvoj.
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.