Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 15:22   #761
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Jasno. IFS sam nazvao prigodnim imenom prigodom prigode.
Mašala
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 09:46   #762
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Živote skote.
https://www.youtube.com/watch?v=6x8u8VtzJ0Q
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 12:30   #763
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ja sam teorijski fizičar i kao takav imam određeni nivo apstraktnog razmišljanja koji nije ništa u usporedbi sa nivoom apstraktnog razmišljanja matematičara. I na tome im zavidim.
Danas sam shvatio osnovnu ideju Grothendieck-ovih shema u algebarskoj geometriji, što se smatra jednom od najapstraktnijih ideja u matematici.

Doduše to je razumijevanje na nivou "for dummies", ali to sam (za početak) i tražio. Ako je netko zainteresiran, preporučam
http://www.dam.brown.edu/people/mumf...thendieck.html
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 16:29   #764
Kad smo već kod apstraktne algebre, evo jednog test trik pitanja za hrvatske matematičare. Svi hrvatski matematičari su čuli za teorem (koji je relevantan i za udavače na ovoj temi) da

U tijelu nema pravih ideala.

No kako se "tijelo" kaže u literaturi na engleskom?

Mala pomoć: Nije "body", ali također ima dosta veze s udajom.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 18:12   #765
Je li division ring?
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:44   #766
Ovoj temi fali udavača.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:15   #767
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Je li division ring?
Je!
Što asocira (da bude vezano za temu) na divorce ring.

Nego znaš li možda i zašto je na hrvatskom division ring postao tijelo? Pretpostavljam da ima neka priča iza toga, ali ja ju ne znam.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:39   #768
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Nego znaš li možda i zašto je na hrvatskom division ring postao tijelo? Pretpostavljam da ima neka priča iza toga, ali ja ju ne znam.
Iz ruskog. A u ruskom telo je, osim tijela i figura, oblik (kao geometrijsko tijelo kod nas ).
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:40   #769
Kaže Ajnštajn Tagoreu- Pa ja sam religiozniji nego što ste vi

Susret na sjecištu ljepote i istine

Dubok razgovor Tagorea i Ajnštajna

https://www.brainpickings.org/2012/0...in-met-tagore/

Za kolegu wanda bih preporučio ono pri kraju kada Tagore govori da je realnost papira potpuno drugačija od teksta (Informacije ! iako bi wand inzistirao da je tekst ustvari samo kemija tj samo tinta ) na tom istom papiru .

A za knjiškog moljca koji jede taj papir ne postoji Einstenova teorija relativiteta načrčkana na tom papiru..
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:04   #770
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod apstraktne algebre, evo jednog test trik pitanja za hrvatske matematičare. Svi hrvatski matematičari su čuli za teorem (koji je relevantan i za udavače na ovoj temi) da

U tijelu nema pravih ideala.

No kako se "tijelo" kaže u literaturi na engleskom?

Mala pomoć: Nije "body", ali također ima dosta veze s udajom.
Vjerojatno nešto prosto kao ovdje:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...---467150.html

Pola razreda dobilo jedinicu: Zadatak za prvašiće koji je razljutio roditelje



Taj je post izazvao živu raspravu u više od 550 komentara. Jedna je komentatorica predložila majci da najprije popriča s učiteljicom, a potom i s ravnateljem. "Moja susjeda je za zadaću dobila takve zagonetke da ih ni ja nisam znala riješiti, ali niti moji članovi obitelji. A jedna zagonetka je glasila: 'Dlaka gore, dlaka dolje, a dragulj u sredini.' Poželila sam joj napisati onu mušku stvar kao rješenje ali sam ipak bila pristojna pa napisala: oko", kaže komentatorica.





Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Susret na sjecištu ljepote i istine

Dubok razgovor Tagorea i Ajnštajna

https://www.brainpickings.org/2012/0...in-met-tagore/

Za kolegu wanda bih preporučio ono pri kraju kada Tagore govori da je realnost papira potpuno drugačija od teksta (Informacije ! iako bi wand inzistirao da je tekst ustvari samo kemija tj samo tinta ) na tom istom papiru .

A za knjiškog moljca koji jede taj papir ne postoji Einstenova teorija relativiteta načrčkana na tom papiru..
Fizičari su isto jako religiozni iako ne idu u crkvu. Oni slijede Veliki Tao:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Lao_Ce

Za njega je početak svijeta - ništa. Međutim, za njega to nije praznina, nego neodređeno nešto, što tek treba postati. Neophodan je ljudski um da bi se to odredilo i umnožilo. Dakle, samo je u prvoj fazi tao ništa, kao nepokretan, a kasnije je to princip nepokretnog kretanja.




Astrofizika
Matematički dokazi upućuju na to da je svemir spontano nastao ni iz čega

Read more: https://geek.hr/znanost/clanak/matem...#ixzz4ZPNpSQo9



Čak ima i TEMA o ovoj abegdoti :
Zanimljiva je anegdota Chuang Cea (kasniji majstor) o leptiru. Naime, sanjao je da je leptir koji leprša između cvjetova. U snu nije bio svjestan sebe kao osobe te je bio samo leptir. Iznenada se probudio i otkrio da leži u krevetu, ponovo kao ljudska osoba. Potom se zapitao: "Jesam li ja čovjek koji je sanjao da je leptir, ili sam leptir koji sanja da je čovjek?"

p.s.

Fizičari su samo dobri učitelji zena :

Pitali jednog iskusnog zen-majstora: da li postoji raj i pakao.
On odgovori: nemam pojma da li postoji raj i pakao.
Oni: kakav si ti to pobogu učitelj zena ako ne znaš na to odgovor.
Majstor zena: ja sam živi učitelj zena. Odgovor ću znati kada budem mrtvi učitelj zena !?



Zadnje uređivanje krena : 22.02.2017. at 11:41.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 13:36   #771
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Iz ruskog. A u ruskom telo je, osim tijela i figura, oblik (kao geometrijsko tijelo kod nas ).
Hvala!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 13:40   #772
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zanimljiva je anegdota Chuang Cea (kasniji majstor) o leptiru. Naime, sanjao je da je leptir koji leprša između cvjetova. U snu nije bio svjestan sebe kao osobe te je bio samo leptir. Iznenada se probudio i otkrio da leži u krevetu, ponovo kao ljudska osoba. Potom se zapitao:[B] "Jesam li ja čovjek koji je sanjao da je leptir, ili sam leptir koji sanja da je čovjek?"
Valja uočiti da je to pitanje postavio u fazi kad mu je izgledalo da je čovjek, a ne u fazi kad mu je izgledalo da je leptir. Ta činjenica sadrži u sebi i odgovor na pitanje.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:04   #773
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Iz ruskog. A u ruskom telo je, osim tijela i figura, oblik (kao geometrijsko tijelo kod nas ).
Nisam lijepa ali sam geometrijsko tijelo. :
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:08   #774
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Valja uočiti da je to pitanje postavio u fazi kad mu je izgledalo da je čovjek, a ne u fazi kad mu je izgledalo da je leptir. Ta činjenica sadrži u sebi i odgovor na pitanje.
Kad bi sanjao da je šišmiš, gdje bi mu bio kraj.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:15   #775
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Kad bi sanjao da je šišmiš, gdje bi mu bio kraj.
U nekoj špilji sa glavom na dolje

http://radio.hrt.hr/data/article/125...394b38adf8.jpg
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 09:59   #776
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisam mislila na onog s krilima nego onog s kvalijama. Znaš, onog kojeg siluju na filozofiji. Valjda zato što eksplodira kad svršiš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:29   #777
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nisam mislila na onog s krilima nego onog s kvalijama. Znaš, onog kojeg siluju na filozofiji. Valjda zato što eksplodira kad svršiš.
To je taj isti šišmiš. Filozofi ga vole zato što prostor vidi pomoću zvuka a ne pomoću svjetlosti, pa njegov doživljaj stvarnosti mora izgledati puno drugačije od našeg. Npr. on nema qualiu za crvenu boju, ali tko zna kako doživljava niskofrekvente zvukove? Možda baš kao mi crvenu boju svjetla.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:59   #778
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
To je taj isti šišmiš. Filozofi ga vole zato što prostor vidi pomoću zvuka a ne pomoću svjetlosti, pa njegov doživljaj stvarnosti mora izgledati puno drugačije od našeg. Npr. on nema qualiu za crvenu boju, ali tko zna kako doživljava niskofrekvente zvukove? Možda baš kao mi crvenu boju svjetla.
Krvopijac ne vidi crveno? Sad je i meni postao seksej.

Ono u petom mjesecu, kad procvjeta bagrem... noću znam šetati selom u pratnji pesa i mačaka (da, znam, kandidat sam za lomaču) i orjentirati se prema mirisu. Nekako mislim da je to bitan faktor u doživljavanju svijeta kod sisavaca.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 19:12   #779
Šta vi bričate da šišmiši ne vide svjetlo

Za koga je onda ovaj ovako lijep s ovim okicama medenim
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:55   #780
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ono u petom mjesecu, kad procvjeta bagrem... noću znam šetati selom u pratnji pesa i mačaka (da, znam, kandidat sam za lomaču) i orjentirati se prema mirisu. Nekako mislim da je to bitan faktor u doživljavanju svijeta kod sisavaca.
Daj objasni
1. Kako se pasi i mačke ne pocipaju
2. Zašto idu za tobom
3. Šta je mužu ispalo na tarotu kad ga je prosua isprid kuče
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.