Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 13:07   #121
Quote:
Katayama kaže: Pogledaj post
Možeš ti zbrisati živjeti u šumu i u principu se to može...ali je iluzija ako misliš da si time pobjegao iz sistema i utjecaja u potpunosti i zauvijek.

Revolucionari su bježali u šumu i djelovali iz šume-da bi postavili/oživjeli sistem.

Odmetnici su prije ili kasnije udružili svoje snage sa drugim odmetnicima u većoj ili manjoj mjeri kako bi bili efikasniji u odmetanju-stvorili su sistem, prirodna reakcija.

Redovnici također-i samostan je..ajd pogodi što? Sistem.
Izoliran si i maknuo si se od utjecaja vanjskoga svijeta ali si opet u sistemu.

Vrlo je malen broj onih jedinki, mistika koji su stvarno odlučili do zadnje sekunde tako živjeti i biti u potpunosti izolirani pa što bude-bit će.
Mnogi su se nakon dužeg ili kraćeg vremena vratili kako bi utemeljili neki novi-sistem

Mislim da se na ovoj temi ne radi o prepuštanju u smislu misticizma nego više o potrebi da se pojedinac makne iz ove žrvi-po imenu suvremeni život..i to je sasvim ok.
..ali je potpuno nerealno očekivati potpuni bijeg iz bilo kakvog sistema..samo se jedan zamjenjuje drugim.


Sve je u glavi i sigurno se može doći u stanje da živiš u centru New Yorka i da si toliko čvrst, odnosno da si transcendirao da ništa na tebe ne djeluje i da te ne baca iz takta.

Odgovori nisu u šumi, crkvi, hramu, ašramu, kovenima nego u tebi..sve ovo može olakšati a nije krajnje rješenje, neće čarobni hrast dodirnuti jedne noći tikvu i otvoriti te.
Sve je u tebi, izvan tebe nema ničega..samo umne tvorevine.
Jünger ni ne govori o odlasku u šumu kao o trajnom rješenju. Njegov odmetnik se vraća među ljude da bi uspostavio Ordnung, odnosno sistem (organizaciju) višeg reda.

To istodobno slijedi mitopoetske zakonitosti (čak i Frodo putuje "tamo i natrag") i konzistentno je s dijalektičkim mišljenjem (red - kaos - Ordnung kao teza, antiteza i sinteza.)

Ovo što pišeš da su "izvan nema ničega" opasno miriše na solipsizam, a već bi ti nakon tjedan dana života u šumi postalo jasno da ta filozofska pozicija nema previše smisla - izvan tebe su vukovi, medvjedi i komarci. Između ostalog.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 13:10   #122
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
(čak i Frodo putuje "tamo i natrag")
Bilbo.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo što pišeš da su "izvan nema ničega" opasno miriše na solipsizam, a već bi ti nakon tjedan dana života u šumi postalo jasno da ta filozofska pozicija nema previše smisla - izvan tebe su vukovi, medvjedi i komarci. Između ostalog.
A uskoro bi možda i on bio u njima (vukovima i medvjedima, ne komarcima ).
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 16:01   #123
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Bilbo.



A uskoro bi možda i on bio u njima (vukovima i medvjedima, ne komarcima ).
Prvo u komarcima, vukovi i medvjedi bi eventualno skupili ostatke.

Bilbo.

Sjebo me Peter Jackass.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 14:32   #124
Od solipsizma niti s. Ovo "izvan nas nema ničega" sam mislio u jednom sasvim drugom kontekstu.
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 16:46   #125
Bemti, sad sam se sjetila - ti si onaj koji zaziva raznorazna duhovna bića ne bi li tu i tamo od bjih iskamčio pokoju uslugu. Sad mi je tvoja rečenica još manje jasna, ali nema veze, šuma ionako nije za tebe.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:07   #126
Naravno, naravno.
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:39   #127
Into the Wild

u tom filmu imamo primjer, 'odlaska'...
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:21   #128
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Into the Wild

u tom filmu imamo primjer, 'odlaska'...
Mhm, trajnog. Inače, lokalci vele da im se svako malo dotepe neka budala koja misli da će na Aljasci pronaći sebe. Srećom, nemam razloga ići onamo jer sam ziher da nisam negdje gdje je toliko hladno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:45   #129
Dvije stvari:

· izvor pitke vode
· dovoljna produktivnost elektrosolarnog panela.

'Nuff said!
R A V E N is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 23:21   #130
Bumbak

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ima mozda kakva gostoljubiva suma negdje?
Ima u Istri : https://www.jutarnji.hr/kultura/film...etnik/6902793/
MODERNI ROBINSON

O BOEMSKOM PUSTINJAKU SANDRU BUMBAKU SNIMA SE DOKUMENTARAC Kako bez struje, vode i TV-a u umaškoj šumi već godinama živi ekscentrični umjetnik



Odnosno: https://www.glasistre.hr/16cd539b-a6...7-0649a9f05ef5
Uranjanje u bit

- Nikada me nije zanimala materijalna strana života i konzumerizam te prestižno gomilanje kuća, automobila i zaglupljujućih stvari koje vladaju nad čovjekom i na kraju postaju gospodari njegovog života, rekao je Sandro, dodavši da ne plaća režijske troškove, ne troši gorivo, ne jede nezdravu hranu koja se prodaje po našim trgovačkim lancima, ne truje se politikom, druži se s kime želi i kada želi, a vrata njegovog zelenog doma, hotela s milijun zvjezdica, otvorena su svim prijateljima i putnicima namjernicima dobre volje. Većina ljudi je u stresnoj utrci s vremenom zaboravila živjeti u skladu sa prirodom i njezinim zakonima. Poštujući njezinu ćud, uranjanjem u njezinu bit, čovjek uranja u svoju bit gdje nalazi potpuni mir i beskrajnu sreću, izjavio je Sandro za kraj, potpaljujući vatru na ognjištu gdje će pristaviti večeru dobrodošlim prijateljima koji su stigli na veliku proslavu Dana vode, puštenu tog dana, po prvi puta u njegovom domu.



Evo još jednog, ali pravog robinzona: https://www.24sata.hr/fun/imao-milij...ti-otok-529460

Bivši multimilijunaš je prije 20 godina svoj luksuzni život zamijenio pustim otokom i pretvorio ga u vlastitu oazu. David Glasheen pronašao je otočić na sjevernoistočnoj obali Australije još 1997. godine, kad je odlučio promijeniti svoj život iz temelja. Sve je krenulo tog 'Crnog ponedjeljka' u listopadu 1987. s padom burze u Sydneyju i tadašnji moćni biznismen je razmišljao - pokušati vratiti svoje poslovno carstvo ili pobjeći od svega?

Odlučio se za ovo drugo i ostavio sve vezano uz svoju tvrtku koja se bavila traženjem zlata u Papui Novoj Gvineji, a danas se druži sa svojim psom Quasijem. Glasheen kaže da su izolacija i usamljenost njegove najveće prepreke, čak i nakon dva desetljeća.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:16   #131
Krena, a kad ćeš se ti odmetnuti? Vidim da već dugo planiraš, pa pitam.

Zeleni kader FTW!!!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:20   #132
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Misao Ernsta Jungera je da samosvjestan pojedinac, suočen sa nihilističkim društvom, odlučuje se na odmetanje u šumu, povratak na mjesto iskonske slobode. Odmetanje je aktivizam, otpor nihilizmu, na koji se odlučuje onaj koji shvati, da je svaki drugi oblik egzistencije nemoguć. Ta želja za slobodom je, iako potisnuta, stalno prisutna. Umjesto ukorijenjenosti, pojedinac čini izbor da iskorači izvan začaranog kruga, a već sam čin izbora, umjesto poslušnosti, je prvi korak prema ozbiljenju odmetnika.
Treba preuzeti vlast a ne bježati u šumu.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:22   #133
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Treba preuzeti vlast a ne bježati u šumu.
Vlast preuzmeš kad se vratiš iz šume. Do sada je uvijek radilo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:24   #134
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Vlast preuzmeš kad se vratiš iz šume. Do sada je uvijek radilo.
Na legalan način izborima a ne partizanski.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:29   #135
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Na legalan način izborima a ne partizanski.
Beš to. Ti koji dođu na vlast legalno, za pet minuta zaborave na legalnost.

Pošteno bi bilo odmah iznijeti svoj plan i program.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:40   #136
Ovo se cini kao odlicna ideja za ostvarenje potpune slobode i zdravog nacina zivota i za onaj istinski test samospoznaje.

Trebalo bi poraditi na sto vecoj samoodrzivosti u toj varijanti.

Misim da je manji problem adaptacija i potencijalno prezivljavanje, iako nije za zanemariti ili podcijeniti ni najmanje, koliko je problem paradigma koju treba odbaciti da bi se napravio rez.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:37   #137
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Ovo se cini kao odlicna ideja za ostvarenje potpune slobode i zdravog nacina zivota i za onaj istinski test samospoznaje.

Trebalo bi poraditi na sto vecoj samoodrzivosti u toj varijanti.

Misim da je manji problem adaptacija i potencijalno prezivljavanje, iako nije za zanemariti ili podcijeniti ni najmanje, koliko je problem paradigma koju treba odbaciti da bi se napravio rez.
Uvijek je najveći problem paradigma. Promjena počinje od promjene razmišljanja. Velik je korak odmetnut se već samo u neki zeleni gradski kvart, dalje od gradske gužve.
Nadalje, ljudi bježe iz sela, a kad malo bolje pogledaš, zemlja nam je puna krasnih predjela i za ne tako puno novca možeš kupiti lijepu kuću u lijepom prirodnom okolišu, gdje god ti se sviđa. Slavonija. Varaždinsko područje. Lika. Gorski kotar ... Pa čak i ne tako daleko od grada, ako govorimo o Zagrebu. Primjerice, tuheljsko ili samoborsko područje.
I već se kvaliteta života samo time uvelike promjeni.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 14:32   #138
Najbitnije je ispravno procijeniti koliku vukojebinu možeš podnijeti. Recimo, na jednom kraju je spilja na Velebitu (jel se netko sjeća Surle? ), a na drugom kraju su te neke zelene zone u blizini gradova s kompletnom infrastrukturom. Ja sam negdje između - vikendaško naselje 25 minuta vožnje od grada, vrt poveći, šuma posvuda, struje ima, voda na cisternu. Plin, asfalt, fiksni telefon - nula bodova. Internet jadan. Neki plan je bio potpuno povlačenje u vukojebinu, ali to nije upalilo tako da radim u gradu. I stvar funkcionira.

Malo bliže gradu se nalazi selo. I čovjek bi pretpostavio da je to manja razina vukojebinastosti, ali nije. Degenerik na degeneriku. Odlično mi je sjelo kad sam čula da se takva mjesta u sociologiji nazivaju "degenerirana sela". To je valjda zato što su puna degenerika koji se okupljaju u disfunkcionalne obitelji, kriptoplemena i druge degenerične strukture. Na zidu imaju kalendare s Antom Pavelićem, gađanje ciglama standardni je dio bračnih svađa, živi se od braniteljskih penzija i rasprodane djedovine. Ako netko čita stripove Dubravka Matakovića - e, to je to.

Dosta onih koji su iz grada otišli živjeti u takva sela, gadno su se zajebali. Ima jedna blogerica koja je s mužem napravila divno eko-imanje u nekoj dalmatinskoj vukojebini. Nakon bezuspješnih pokušaja uspostavljanja kontakta s lokalcima, zbrisali su negdje u Međimurje i pridružili se nekoj katoličkoj sljedbi. I sad im je fino. Valjda. Zaboravila sam kako se žena zove pa sam je prestala pratiti. Uglavnom, onima koji se ne namjeravaju useliti u kućicu na drvetu ili nisu naslijedili neko zemljište preporučila bih da prije kupnje bilo čega odu na tečaj permakulture, čak i ako nisu nabrijani na te eko-šeme jer ti tamo objasne sve finte kod izbora zemljišta. Ako počneš krivo, poslije se je teško iščeprkati. I najbitnije od najbitnijeg - ništa ne kupovati na kredit. To je put u pakao.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 14:43   #139
Šume će uskoro biti posječene
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 14:47   #140
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Imamo mi i jednog hrvata: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...-slame/465733/
EVJEROJATNA PRIČA
HRVAT ŽIVI SVOJ SAN Tvrtku vrijednu milijune poklonio prijatelju i otišao živjeti u kući od slame


A ima i jedna mala grupa lijepih i mladih cura: http://www.slobodnadalmacija.hr/scen...uzi-koje-musko
Zvali su nas čudakinjama, pa đavlima, ali mi smo ustrajale u svojem životnom projektu daleko od nekadašnjih poslova. Radimo u masliniku, uzgajamo verduru i putujemo po svijetu, poručuju Luce, Mrvica, Gaga i Antonela

U filozofskom smislu je to jako dobro i za našu dušu jako ispunjavajuće.
Sve dok nas ne zaboli zub. A privi je zubar 20 km daleko. A ti nemaš 300 kuna u džepu.
Što se tiče ovih ženskih na Braču, jedna od njih je radila kao konobarica u Sutivanu na Braču, u startu lažu Ostala mi u sjećanju njena mršavost, baš poput izgladnjele osobe koja baš nema što jesti, baš mi je to bilo odvratno, znam da mi se i pijanome učinila neprivlačna
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.