Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2012., 11:29   #1
Svećenikova djeca

Quote:
Organic_Shadow kaže: Pogledaj post
Planira li netko ići na Svećenikovu djecu?
Bio ja jučer. I dojmovi su sljedeći: uđeš u slastičarnicu, uzmeš šnitu torte i sjedneš, probaš je i torta je odlična. Izvrsno tijesto, super krema, taman oraha, taman čokolade, taman svega. Jedeš i uživaš. I ostane ti zadnjih par zalogaja, onih najslađih i taman da ćeš i njih, kad do tvog stola dotrčava slastičar, kaže: "Ispričavam se, nešto sam zaboravio", i na preostali dio ti istisne tubu senfa. I stane, ponosno se zabulji u tebe, čekajući da pojedeš do kraja.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 11:42   #2
I što bi rekao, jel to hit za barem 100 000 ljudi, ili nije? Festivalski brijem da nije?
Sonja i bik je, od recentnijih, prešla 50 000.
bigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 11:46   #3
Quote:
bigli kaže: Pogledaj post
I što bi rekao, jel to hit za barem 100 000 ljudi, ili nije? Festivalski brijem da nije?
Ne vidim zašto na festivalima ne bi imao dobru prođu. A možda griješim, al ja sam takvog dojma, mislim da će taj završetak ujebati gledanost kakvu je mogao imati.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 12:12   #4
Bio jučer prilog o filmu i kritičar je rekao da je do pola komedija, od pola nije? Nije mi jasno jel on lud, ili što? Ako ti kažeš da ti je samo kraj bzvz, onda to nije pola filma.
Idem ga gledati čim malo padne ova, prva gužva.
bigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 12:20   #5
Quote:
bigli kaže: Pogledaj post
Bio jučer prilog o filmu i kritičar je rekao da je do pola komedija, od pola nije? Nije mi jasno jel on lud, ili što? Ako ti kažeš da ti je samo kraj bzvz, onda to nije pola filma.
Recimo da od pola nije komedija, mada i dalje ima komičnih elemenata, ali je i dalje dobro, slijedi nit priče. Ali je sam kraj, tj. završni twist em nepodnošljivo prvoloptaški, em skroz umjetno nakalemljen na tkivo filma.

Quote:
bigli kaže:
Idem ga gledati čim malo padne ova, prva gužva.
Nema još prve gužve, u distribuciju ide tek idući četvrtak.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 12:27   #6
To malo slabije shvaćam. Možeš li se sjetit nekog stranog filma koji na taj način mijenja žanr? Čisto da dobim neku sliku.
Onda ga idem gledam iza onog tamo vikenda kad su ionako svi na skijanju.
bigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 12:32   #7
Quote:
bigli kaže: Pogledaj post
To malo slabije shvaćam. Možeš li se sjetit nekog stranog filma koji na taj način mijenja žanr? Čisto da dobim neku sliku.
Nije to ništa neuobičajeno, dapače, to je tipični mediteranski stil. Red slatkog, red gorkog. I ne samo mediteranski. Evo ti i Čeha.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 13:11   #8
Znam ih dosta francuskih koji budu baš tako red ovog, red onog, red ovog, red onog, ali su konzistentni tako do kraja. Ali baš od polovice da je samo red drugog? OK, previše slušam kritičare. Moguće da to šljaka bez problema. Hvala.
bigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 16:05   #9
Quote:
bigli kaže: Pogledaj post
Znam ih dosta francuskih koji budu baš tako red ovog, red onog, red ovog, red onog, ali su konzistentni tako do kraja. Ali baš od polovice da je samo red drugog? OK, previše slušam kritičare.
Ne znam o kojem je kritičaru riječ, ali je idiot. To sve gleda kroz žanr. Kao da je žanr sveto pismo. U "Svećenikovoj djeci" imaš tu skeč-premisu, i sad da film ne bi ostao na razini skeča, priča se širi na reperkusije te premise, od koji su neke komične, a druge baš i nisu. Što filmu daje na životnosti. Kao što je i premisa "Kerum gradonačelnik Splita" sama po sebi urnebesna, ali nisu baš urnebesne i sve njene posljedice (mada neke i dalje jesu). Meni to nije nikakav problem u filmu. Problem, i to ogromni, mi je samo taj završni twist, koji s premisom nema veze (iako bi se moglo protumačiti i tako da ima, vrlo uzročno-posljedične, ali to kroz film nije nimalo jasno), umetnut je tak da bi se svemu dao dodatni sloj, koji nije sloj koji pripada ovom filmu.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 13:46   #10
Evo odgovora zašto Svećenikova djeca završava tako kako završava
__________________
"And Jeffrey Wigand, who's out on a limb, does he go on television and tell the truth? Yes. Is it newsworthy? Yes. Are we gonna air it? Of course not. Why? Because he's not telling the truth? No. Because he is telling the truth. That's why we're not going to air it. And the more truth he tells, the worse it gets!"
Organic_Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 18:11   #11
Joj kak je taj Brešan već dosadan za popizdit. Ponovno je snimil humoresknu dramu na otočiću. Sve isto kao i prije. Od početka filma je bilo jasno da sve vodi prema drami ! A tako sam se nadal da je to jedan predivni humoristični filmić. Naravno ipak za tak nekaj od Brešana nisam imal pravo očekivat. Ipak je on prefin i prepametan da ne bi išel delat poučan filmić. Uglavnom za sve ljubitelje komedije nula bodova. Imamo novu drametinu na repertoaru. Još jednu u nizu. Da se razmemo , nije to loša drama . Dapače dobro je to složeno i ima zaista dobrih fora al nije to to kaj bi mene zadovoljilo. Očito sam ponovno imal great expectations prije gledanja filma. Meh , tko mi je kriv !?
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 00:43   #12
Bit će Sonja na 85 barem, što je jako dobro. Pogledao Svećenikovu. Ne dijelim toliko oduševljenje. Možda sam previše očekivao. Nije to loš film, daleko od toga, ali mi nije ni odičan. Kraj mi je nikakav.
bigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:15   #13
Quote:
bigli kaže: Pogledaj post
Bit će Sonja na 85 barem, što je jako dobro. Pogledao Svećenikovu. Ne dijelim toliko oduševljenje. Možda sam previše očekivao. Nije to loš film, daleko od toga, ali mi nije ni odičan. Kraj mi je nikakav.
Problem je u, po mojem mišljenju, u tome da film ne zna jel je (crnohumorna) komedija ili tragedija i na kraju pobacuje u oba aspekta. Puno efektniji bi bio format čiste tragikomedije, dakle komedija sve do tragičnog obrata na kraju (izbaciti abortus), a nakon tragičnog obrata izostanak bilo kakvih komičnih elemenata (ono popovo trčanje na Markov trg nakon što saznamo o takvim opačinama je ). Film je trebao završiti s pokunjenim izlaskom ispovjedatelja iz bolnice. Vidi se da ga muči savjest, zna strašnu stvar ali ne zna što bi učinio-nažalost ogledalo stanja u KC i danas.

U potonjem slučaju kritika "svećeničke šutnje" bi bila puno jasnija. U "Ratu na otoku" je to puno bolje izveo.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 02:54   #14
Pogledao danas Svećenikovu Djecu, what a mess...

Ruralni/Seks/Crkveni humor iskreno rečeno meni ne leži, ali ja nikako nisam mjerodavan budući da su ljudi oko mene dosta vremena tijekom gledanja proveli u smijehu, tako da možete komotno ovaj komentar ignorirati.

Ono što je meni u cijelom filmu smetalo, a to je da film zapravo nije o ničemu, nego mi se čini kao da su to nečije frustracije zabilježene prvo na papiru (Matišić), a onda prenesene na ekran (Brešan).

Samo da rekapituliramo, pop na jedan vrlo direktan premda gotovo upotpunosti neuvjerljiv način odluči da interpretira pad nataliteta u selu gdje radi kao Božju poruku da nešto napravi, a to je bušenje kondoma kako bi se natalitet povećao.

Znam da filmovi nemaju obavezu biti realni i da smiju biti takvi kakva su Svećenikova Djeca, ali ovo je ipak previše, a film je zapravo savršen Brešan film, odlična komedija koja se u jednom trenutku počne shvaćati preozbiljno i počne bacati crnjak na crnjaka koji totalno ubije bilo kakav komediografski momentum do tada nabildan. Zašto kažem odlična? Premda humor nije po mom ukusu, neke šale su tehnički odlične i vidi se zanatsko znanje.

Ali onda Brešan društveni kritičar preuzima štafetu
Abortus, sugerirana pedofilija, svećenički blud, ostavljanje djece na pragu crkve, maloljetnička trudnoća uzrokovana od strane popa od svojih 70+ godina, maloljetničko samoubojstvo, mentalna bolest, braniteljski PTSP, ksenofobija i slično...
Jel vam ovo zvuči kao sadržaj za komediju? Meni ne, pogotovo ne kada stoji bok uz bok sa scenama opisivanja kako koji kondom funkcionira i sličnim glupostima.

Ako je to trebao biti neki ultradubok film, onda nisam shvatio, sve skupa totalni čušpajz i moram reći za mene loš film, jednostavno od dolje do gore loše, ne znam što bih izdvojio kao pozitivnu stranu.
__________________
"And Jeffrey Wigand, who's out on a limb, does he go on television and tell the truth? Yes. Is it newsworthy? Yes. Are we gonna air it? Of course not. Why? Because he's not telling the truth? No. Because he is telling the truth. That's why we're not going to air it. And the more truth he tells, the worse it gets!"
Organic_Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 05:45   #15
ich gesehen ultrazvuk eine kleine kurčić
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:32   #16
mi može ko reć kakav je to kraj filma o kojem svi toliko govore. Sumnjam da ću ga ikad gledat pa me ne zanimaju toliko spoileri za kraj
Ghostsong is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:05   #17
Quote:
Ghostsong kaže: Pogledaj post
mi može ko reć kakav je to kraj filma o kojem svi toliko govore. Sumnjam da ću ga ikad gledat pa me ne zanimaju toliko spoileri za kraj
Spoileri slijede

Ja ne znam na koji dio kraja je Smoogj točno mislio, meni je petljanje počeli već kod nagovaranja trudne trubačice da ne pobaci jer joj je muž umro. Ali sam kraj je takav da svećenik Don Florijan se ispovijedi da je bušio kondome i sve ostalo, da bi se njemu kasnije ispovjedio stariji (70+) svećenik njegov šef, da je trudna jedna maloljetna djevojka iz njihovog crkvenog zbora, koja se ubije. I onda kao njih sakramentalna tajna obavezuje da to nikome ne otkriju, da bi se Don Florijan ispovjedio mladom nekom svećeniku prije operacije neke, i onda se taj ode ispovijediti nekom drugom svećeniku i to je to. Teško smeće
__________________
"And Jeffrey Wigand, who's out on a limb, does he go on television and tell the truth? Yes. Is it newsworthy? Yes. Are we gonna air it? Of course not. Why? Because he's not telling the truth? No. Because he is telling the truth. That's why we're not going to air it. And the more truth he tells, the worse it gets!"
Organic_Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:37   #18
Quote:
Organic_Shadow kaže: Pogledaj post
Spoileri slijede

Ja ne znam na koji dio kraja je Smoogj točno mislio, meni je petljanje počeli već kod nagovaranja trudne trubačice da ne pobaci jer joj je muž umro. Ali sam kraj je takav da svećenik Don Florijan se ispovijedi da je bušio kondome i sve ostalo, da bi se njemu kasnije ispovjedio stariji (70+) svećenik njegov šef, da je trudna jedna maloljetna djevojka iz njihovog crkvenog zbora, koja se ubije. I onda kao njih sakramentalna tajna obavezuje da to nikome ne otkriju, da bi se Don Florijan ispovjedio mladom nekom svećeniku prije operacije neke, i onda se taj ode ispovijediti nekom drugom svećeniku i to je to. Teško smeće
Da pojasnim (SPOILER!)

Film je uokviren kao ispovijed teško bolesnog Don Florijana (rak) u bolnici jednom svećeniku.

Don Florijan počinje priču: kako je došao u malo mjesto na otoku zamjeniti omiljenog starog svećenika koji će ostati s njim paralelno još neko vrijeme, kako ga mještani nisu voljeli, kako je shvatio problem odumiranja stanovništva te se sjetio plana bušenja kondoma. Uslijedi komedija provođenja plana, i tu je problem tog abortusa koji totalno ne paše u komični format filma. Ali prava "stvar" tek slijedi... Nakon što se Don Florijan ispovijedi starijem svećeniku koji se upravo sprema na visoku poziciju u Kaptol za bušenje kondoma, on ga nagovori da sve dovede u red. Naravno, Don Florijan pokušava, ali nastane totalna komedija. I onda usred te komedije BAM! dopluta besmrtno tijelo maloljetne članice crkvenog zbora (kojeg stari svećenik vodi), a koji je bio nedugo prije sa starim svećenikom u Rimu na audijenciji kod pape. Ustanovi se da je maloljetnica bila trudna, ali nitko ne zna tko je počinitelj. Tek nakon toga se stari svećenik ispovijedi Don Florijanu da je on odgovoran. Don Florijan shvaća da ne može ništa poduzeti bez da oda ispovijednu tajnu. Tu se vraćamo u sadašnjost, gdje Don Florijan sve to prenosi svećeniku koji ga ispovijeda u bolnici (jer tako ko fol ne krši ispovijednu tajnu). Don Florijan umire, a svećenik ispovijedatelj komično? trči preko sa Šalate do Markovog trga, gdje bi stari svećenik trebao biti primljen u službu u Kaptol? i ispovijeda Don Florijanovu priču nekom drugom shvećeniku? E što se htjelo reći s tim polu-komičnim krajem mi stvarno nije jasno
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 23:32   #19
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
E što se htjelo reći s tim polu-komičnim krajem mi stvarno nije jasno
Reći da je cijeli taj sustav totalno pogrešan?

I da to što oni upropaštavaju živote ljudima nema veze...ako se ode na ispovijed?

Eto na ovom istom forumu se digla frka (na Politici) oko ovog filma, debatiralo se o tome jel ovo napad na crkvu u Hrvatskoj...kao da svaki film mora biti super veseo i optimističan i kao da samo Brešan snima filmove koji propitkuju neke teme kojima su nekima svete ili tabu.

Ali ne radi to samo Brešan.


Ja ga neću gledati jer i inače ne volim njegove filmove a po foršpanu koji sam vidjela ispada da je film lagana, neopterećena komedija (meni se čini bzv ). A sad ispada da to nije i da se gledatelj može poprilično iznenaditi kad ga pogleda.

Treba znat naći mjeru kad se unosi elemente komedije u priče takve tematike a sudeći po reakcijama-omjer i nije baš najbolje pogođen.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 00:19   #20
Quote:
Libertango kaže: Pogledaj post
Reći da je cijeli taj sustav totalno pogrešan?

I da to što oni upropaštavaju živote ljudima nema veze...ako se ode na ispovijed?

Eto na ovom istom forumu se digla frka (na Politici) oko ovog filma, debatiralo se o tome jel ovo napad na crkvu u Hrvatskoj...kao da svaki film mora biti super veseo i optimističan i kao da samo Brešan snima filmove koji propitkuju neke teme kojima su nekima svete ili tabu.

Ali ne radi to samo Brešan.


Ja ga neću gledati jer i inače ne volim njegove filmove a po foršpanu koji sam vidjela ispada da je film lagana, neopterećena komedija (meni se čini bzv ). A sad ispada da to nije i da se gledatelj može poprilično iznenaditi kad ga pogleda.

Treba znat naći mjeru kad se unosi elemente komedije u priče takve tematike a sudeći po reakcijama-omjer i nije baš najbolje pogođen.
E pa problem je upravo u tome da se ne unose elementi komedije u tešku priču, nego komična priča ima previše teške elemente-i opet, ne bi bio toliki problem da nakon tragičnog obrata (smrti djevojčice) komedija prestaje. Kao, do sad je bila zajebancija, ali sad je postalo ozbiljno. Ali ne, on i nakon toga nastavlja sa zajebancijom. To je moj najveći problem s krajem
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.