Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2004., 22:20   #1
Warp Speed

Misli li tko da ce to biti moguce, te da "pobiti" "Ajnstajnovu" teoriju o relativnosti.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
\\--KRIPTON--// is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 22:30   #2
Romulanac, imas vec nekoliko slicnih tema. Najsvjezija je Sto ako je Albert bio u krivu?.

Sretno spretno!
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2004., 06:27   #3
Re: Warp Speed

Quote:
\\--KRIPTON--// kaže:
Misli li tko da ce to biti moguce, te da "pobiti" "Ajnstajnovu" teoriju o relativnosti.
Glavni problem nije pobijenje Einsteina već pronalazak izvora dovoljno bogatog energijom da se razviju dovoljno velike brzine. Einstein ne sprečava putovanje do zvijezda. Izvori energije to ne dopuštaju.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 22:11   #4
Re: Re: Warp Speed

Quote:
bariole kaže:
Glavni problem nije pobijenje Einsteina već pronalazak izvora dovoljno bogatog energijom da se razviju dovoljno velike brzine. Einstein ne sprečava putovanje do zvijezda. Izvori energije to ne dopuštaju.
Al ček, čak i da .imamo dovoljno bogate izvore, kaj je s Einsteinom? Warp je brzina 700 puta veća od svjetlosti, ak njima u Voyageru treba cca 70 god za 70000 ly.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 23:01   #5
Re: Re: Re: Warp Speed

Quote:
finalnifantazista kaže:
Al ček, čak i da .imamo dovoljno bogate izvore, kaj je s Einsteinom? Warp je brzina 700 puta veća od svjetlosti, ak njima u Voyageru treba cca 70 god za 70000 ly.
kak god se ti brzo kreto brzina svjetlosti je uvijek c,

primjer: ti ides na put od jedne svjetlosne godine. Mi te sa Zemlje gledamo i po nama ces ti putovati nekom brzinom v=s/t, s= 1 svjetlosna godina, a vrijeme koje je proslo je nama geldajuci 2 godine(recimo). Stvar je u tome sto tebi u svemirskom brodu nece proci 2 godine nego manje vrijeme ( nesjecam se formule tocno kak ide) , a svjetlost ce i tebi i meni ima brzinu c.

specijalna teorija relativnosti
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 23:04   #6
Re: Re: Re: Re: Warp Speed

Quote:
grimReaper kaže:
kak god se ti brzo kreto brzina svjetlosti je uvijek c,

primjer: ti ides na put od jedne svjetlosne godine. Mi te sa Zemlje gledamo i po nama ces ti putovati nekom brzinom v=s/t, s= 1 svjetlosna godina, a vrijeme koje je proslo je nama geldajuci 2 godine(recimo). Stvar je u tome sto tebi u svemirskom brodu nece proci 2 godine nego manje vrijeme ( nesjecam se formule tocno kak ide) , a svjetlost ce i tebi i meni ima brzinu c.
Daj nemoj ovo je previse vidis da je on samo Star Trekovac koji zeli ic do svojih frendova...
morsk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 23:08   #7
Re: Re: Re: Re: Re: Warp Speed

Quote:
morski_pljas kaže:
Daj nemoj ovo je previse vidis da je on samo Star Trekovac koji zeli ic do svojih frendova...
na star trek bi trebalo na uvodnoj spici pisati "ova serija se ne temelji na stvarnim znanstvenim teorijama nego na scenaristovoj masti"
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 01:37   #8
Re: Re: Re: Warp Speed

Quote:
finalnifantazista kaže:
Al ček, čak i da .imamo dovoljno bogate izvore, kaj je s Einsteinom? Warp je brzina 700 puta veća od svjetlosti, ak njima u Voyageru treba cca 70 god za 70000 ly.
Po relativističkim jednadžbama, ako si putnik i kako ubrzavaš i približavaš se brzini c (dostići c ne možeš) to se prostor uzdužno uz tvoje gibanje skraćuje. Bukvalno - tvoj put postaje kraći. Jednom kada se približiš brzini c to je otprilike maximum, a svako dodatno ubrzanje, iako ima malog utjecaja na brzinu kretanja, jako skraćuje put pred tobom. Tako da iako je maksimalna brzina na putu ~c možeš po volji skratiti dužinu puta i doči na drugi kraj svemira za par sekundi.

Problem je što energija potrebna za ubrzanje eksponenicijalno raste kako se približavaš c. Zato da bi ostvario tako brz put trebaš ogromne izvore energije. Ali zaista OGROMNE izvore energije.

Što se tiče star treka mislim da je warp ravno brzini svjetlosti.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 11:44   #9
Ne gledam star drek, ali o warp pogonu se govori i u znanstvenoj literaturi. Tamo se gibanje postize tako da se giba sam prostor. Dio prostora se, bar teoretski, moze gibati u odnosu na ostatak svemira i brze od svjetlosti. To omogucuje da se i svemirski brod giba brze od svjetlosti zajedno sa tim dijelom prostora.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 20:08   #10
Quote:
bariole kaže:


Što se tiče star treka mislim da je warp ravno brzini svjetlosti.
nije nije
gledo sam ja warp 10 bi bio jednak brzini svjetlosti i postigli su ga bili sa nekim šatlom pa su onda evoluirali full brzo jel su kao sve spoznali

Quote:
skeptik kaže:
Ne gledam star drek, ali o warp pogonu se govori i u znanstvenoj literaturi. Tamo se gibanje postize tako da se giba sam prostor. Dio prostora se, bar teoretski, moze gibati u odnosu na ostatak svemira i brze od svjetlosti. To omogucuje da se i svemirski brod giba brze od svjetlosti zajedno sa tim dijelom prostora.
argumentiraj to
tj imas kakav link?
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:48   #11
Quote:
skeptik kaže:
Ne gledam star drek, ali o warp pogonu se govori i u znanstvenoj literaturi. Tamo se gibanje postize tako da se giba sam prostor. Dio prostora se, bar teoretski, moze gibati u odnosu na ostatak svemira i brze od svjetlosti. To omogucuje da se i svemirski brod giba brze od svjetlosti zajedno sa tim dijelom prostora.
Ti to ozbiljno? Kako se to zove?
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 10:45   #12
Da, ja to ozbiljno:
http://xxx.lanl.gov/abs/gr-qc/?0009013
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:32   #13
Nego, možda te nadsvjeslosne brzine imaju veze sa pričicom što mi je uz pivo ispričao jedan profesor fizike.

Kada bi ga pitali da li je to moguće on bi povukao analogiju sa crvom koji se giba brzinom svjetlosti. E sad, pošto se crv giba nekakvim kontrakcijama tijela (to bi nacrtao kao nekakav val, ma znate kako već crv izgleda) onda bi se te kontrakcije morale gibati brže od svjetlosti da bi se crv mogao gibati brzinom svjetlosti.

Hmm...kad se nacrta je puno jasnije ovako nit' meni nije baš jasno
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 12:52   #14
Ovo sa crvom se cini kao dobra analogija, ako povrsinu crva zamislimo kao model svemira.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.