Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2007., 18:05   #1
Razlika između arhitekta i dipl.građevinskog inženjera?

Koja je razlika između dipl.arhitekta i dipl.ing.građevine?

Šta nije njihov posao u biti isti? Ne mislim sad tu na neki design okućnica, projektiranje nekih muzeja, parkova... (to naravno radi arhitekt...?), već mislim na projektiranje npr. obiteljske kuće, neke poslovne zgradice, uredskih prostora...

Šta to ne može sve lijepo isprojektirati dipl.ing.građevine? Dakle pripremiti sve nacrte za građevinsku dozvolu, glavni i izvedbeni projekt, (hidro i elektro mu radi netko drugi?).


Možda nisam pogodio baš pravo mjesto, ali ipak ovo spada u stanovanje.


Hvala
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 18:11   #2
Imas pravo. Sto ce ti doktor kad te lijeciti moze i veterinar.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 18:27   #3
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Imas pravo. Sto ce ti doktor kad te lijeciti moze i veterinar.
Nisam shvatio šta time želiš reći?

Dali dipl.ing.građevine može i smije projektirati kuću (ako je upisan u komoru arhitekata i inženjera u građevini)?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 18:41   #4
Vidim da ima dosta dipl.ing.građ. upisanih u Imenik ovlaštenih arhitekata. Ima i onih bez dipl., dakle samo ing.građ. također upisanih u imanik ovlaštenih arhitekata.

Kako se to upisuje u te imenike? Šta postoje neke norme koje treba ispuniti (znam da treba imati 5 godina radnog iskustva na poslovima projektiranja), ili kako to ide?
Dali možda dipl.ing.građevine ako radi 5 godina kod arhitekta, na taj način ostvaruje pravo upisa u imenik arhitekata, ili?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:12   #5
jedna stara fora:

arhitekt nije bio dovoljno mačo da bi bio građevinar, a ni dovoljno peder da bi bio dizajner
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 22:28   #6
Quote:
Akrap kaže: Pogledaj post
jedna stara fora:

arhitekt nije bio dovoljno mačo da bi bio građevinar, a ni dovoljno peder da bi bio dizajner
Dobra, dobra

Ali ja ipak mislim da je arhitekt dosta blizu dizajnera
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 13:17   #7
građevinari nisu školovani za projektiranje prostora niti su školovani za projektiranje grada, arhitekti jesu
građevinari su školovani za izvedbu , arhitekti za polaniranje (osim mostova, hirdoelektrana i sl... za to postoje smjerovi na građ. faksu)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 14:20   #8
arhitekt se obicno (laicki) smatra dizajnerom, a gradjevinar staticarom.
to je vrlo, vrlo gruba ocjena, i netocna (jer niti se svi arhitekti bave dizajniranjem, niti su svi gradjevinari staticari...). al moze proci kao odgovor na ovako hmmm... nespretno postavljeno pitanje.

da bi netko mogao (imao pravo) potpisati projekt mora biti clan komore. u komoru se moze upisati kad se polozi strucni ispit tj. steknu uvjeti za upis.
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 14:22   #9
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
građevinari nisu školovani za projektiranje prostora niti su školovani za projektiranje grada, arhitekti jesu
građevinari su školovani za izvedbu , arhitekti za polaniranje (osim mostova, hirdoelektrana i sl... za to postoje smjerovi na građ. faksu)
To je potpuno krivo, gradjevinari mogu i smiju projektirati kuce i zgrade. Na gradjevinskom faxu postoji smjer visokogradnja i tu ima predmeta kao sto su prostorno planiranje, elementi visokogranje, betonske, metalne, drvene konstrukcije i sl, i ovlasteni projektanti koji su u komori mogu legalno projektirati zgrade, kao i arhitekti. Arhitekti su vise za neko idejno rjesenje, a gradjevinari rade raspodjelu prostorija u stanu, proracun konstrukcije, instalacija i sl. Znam o cem pricam jer sam i sama te struke, puno mojih sa faxa bavi se projektiranjem zgrada.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 14:31   #10
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
To je potpuno krivo, gradjevinari mogu i smiju projektirati kuce i zgrade. Na gradjevinskom faxu postoji smjer visokogradnja i tu ima predmeta kao sto su prostorno planiranje, elementi visokogranje, betonske, metalne, drvene konstrukcije i sl, i ovlasteni projektanti koji su u komori mogu legalno projektirati zgrade, kao i arhitekti. Arhitekti su vise za neko idejno rjesenje, a gradjevinari rade raspodjelu prostorija u stanu, proracun konstrukcije, instalacija i sl. Znam o cem pricam jer sam i sama te struke, puno mojih sa faxa bavi se projektiranjem zgrada.
Tako sam nešto i mislio.

Arhitekt daje neki idejni izgled zgrade, npr. izgled, oblik, formu, a građevinar onda to ustvari može projektirati?
Dali građevinar može projektirati od nule, dakle bez da je prije nešto arhitekt crtao?

Koji bi smjer bila ta visokogradnja, recimo sad sam malo gledao na internetu i našao koji su smjerovi npr. u rijeci na građevini:
geotehnika, hidrotehnika, inženjersko modeliranje, konstrukcije, promet te interdisciplinarno područje urbano inženjerstvo.

Šta je tu visokogradnja? Možda inženjersko modeliranje? Ili konstrukcije?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 14:44   #11
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Tako sam nešto i mislio.

Arhitekt daje neki idejni izgled zgrade, npr. izgled, oblik, formu, a građevinar onda to ustvari može projektirati?
Dali građevinar može projektirati od nule, dakle bez da je prije nešto arhitekt crtao?

Koji bi smjer bila ta visokogradnja, recimo sad sam malo gledao na internetu i našao koji su smjerovi npr. u rijeci na građevini:
geotehnika, hidrotehnika, inženjersko modeliranje, konstrukcije, promet te interdisciplinarno područje urbano inženjerstvo.

Šta je tu visokogradnja? Možda inženjersko modeliranje? Ili konstrukcije?
U Zg postoji bas smjer koji se zove visokogradnja. Na visoj su bili smjerovi visokogradnja, niskogradnja i hidrotehnika, a na visokoj sve to+ organizacija, konstrukcije i mislim da je to to. Da, arhitekt daje neki idejni izgled, a gradjevinari onda to dalje prijektiraju, rasporedjuju prostorije u tlocrtu, projektiraju konstrukciju, iako nisu iskljucene i druge kombinacije. Isto tako vjerovatno ima i gradjevinara koji rade od nule, al mislim da u vecini slucajeva to ipak rade arhitekti. Iako su meni cesto smjesna njihova rjesenja, upravo se selim u zgradu u kojoj smo kupili stan i tamo ima takvih rjesenja da je to strasno, a znam da je to prijektirao bracni par arhitekata, ja sam taman izasla sa faxa, i moj smjer je hidrotehnika i geotehnika pa mi tako nesto nebi palo na pamet ni u najgoroj nocnoj mori, strasno!
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 14:48   #12
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Vidim da ima dosta dipl.ing.građ. upisanih u Imenik ovlaštenih arhitekata. Ima i onih bez dipl., dakle samo ing.građ. također upisanih u imanik ovlaštenih arhitekata.
Oni sa dipl.ing.gradj nisu upisani u ovlastene arhitekte, oni su ovlasteni projektanti, al gradjevinari, koji su usli u komoru, a komora gradjevinara i arhitekata je zajednicka. Iako i mladi ing koji nisu u komori isto projektiraju, a onda stariji kolege koji imaju ovlastenje potpisu i udare zig.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:25   #13
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
To je potpuno krivo, gradjevinari mogu i smiju projektirati kuce i zgrade. Na gradjevinskom faxu postoji smjer visokogradnja i tu ima predmeta kao sto su prostorno planiranje, elementi visokogranje, betonske, metalne, drvene konstrukcije i sl, i ovlasteni projektanti koji su u komori mogu legalno projektirati zgrade, kao i arhitekti. Arhitekti su vise za neko idejno rjesenje, a gradjevinari rade raspodjelu prostorija u stanu, proracun konstrukcije, instalacija i sl. Znam o cem pricam jer sam i sama te struke, puno mojih sa faxa bavi se projektiranjem zgrada.

KRIVO!

1. ne postoji smjer visokogradnja (a ni cesto spominjana niskogradnja) - koji smjerovi postoje vidi na www.grad.hr

2. postoji vise vrsta projekata - pa tako imas gradjevinski, arhitektonski, projekt odvodnje, projekt el. instalacija, projekt krajobraznog uredjenja...

3. postoji vise razina projekata - pa tako gore navedene vrste projekata mogu biti razradjene na jednoj od postojecih razina.
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:27   #14
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
Oni sa dipl.ing.gradj nisu upisani u ovlastene arhitekte, oni su ovlasteni projektanti, al gradjevinari, koji su usli u komoru, a komora gradjevinara i arhitekata je zajednicka. Iako i mladi ing koji nisu u komori isto projektiraju, a onda stariji kolege koji imaju ovlastenje potpisu i udare zig.
ovlasteni inzenjeri gradj. nisu iskljucivo projektanti, i za poslove nadzora treba biti u komori.

na nekom projektu mozes biti angaziran kao projektant suradnik, ili kao projektant (odgovorni).
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 15:32   #15
I ja bih dodao: arhitekti žive u oblaku, a inžinjeri hodaju po zemlji (po građevinskoj parceli) !
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 16:14   #16
ako želiš izvući maksimu iz parcele i kuće onda ti na to jedino arhitekt može odgovoriti, jer je obučen da gleda na prvom mjestu prostornu organizaciju, ako daš građevinaru da riješi problem, dobiti ćeš riiješenje kojem je na prvom mjestu što jednostavnije izvođenje ...

liječnici i farmaceuti jednako znaju (ovi drugi najvjerojatnije znaju duplo više) o vrstama lijekova i šta liječe
al nećeš ić u apoteku po dijagnozu i lijek

svakom svoj posao pa neće biti ovakav kupus od kuća
kad ti građevinar projektira kuću dođe ti na isto kao da ti soboslikar dizajnira interijer
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 16:51   #17
Quote:
Hannah kaže: Pogledaj post
KRIVO!

1. ne postoji smjer visokogradnja (a ni cesto spominjana niskogradnja) - koji smjerovi postoje vidi na www.grad.hr

2. postoji vise vrsta projekata - pa tako imas gradjevinski, arhitektonski, projekt odvodnje, projekt el. instalacija, projekt krajobraznog uredjenja...

3. postoji vise razina projekata - pa tako gore navedene vrste projekata mogu biti razradjene na jednoj od postojecih razina.
Nemoj mi taj horor, pa idem na gradjevinu, znam o cem pricam.
Ok, sad sam pogledala na www.grad.hr ocito vise nema visokogradnje, malo se promijenio program od kad je dosla Bologna. Ja kad sam isla na visu bio je taj smjer i na visoj i na visokoj. A niskogradnja se sad ocito zove prometnice. Ma to se svako malo sve mijenja, ja kad sam zavrsavala visu nije o bilo Bologne, a vec su spojili hidrotehniku i niskogradnju u jedan smjer, ja sam zadnja generacija hidro smjera na visoj, to se sad zove niskogradnja. Al jos uvijek ostajem pri istom, da i gradjevinari projektiraju zgrade, isto kao sto projektiraju i ceste i brane i mostove i sl. Postoji vise razina projekta, od idejnog preko glavnog do izvedbenog projekta al to sve rade gradjevinari. Sto se mene tice arhitekti daju samo neko idejno rjesenje, smjeste gradjevinu, zgradu, u prostor, al sve ostalo rade gradjevinari. I projekt zemljanih radova i projekt betonskih i projekt odvodnje, sve to rade gradjevinari. Te vrste projekta koje si navela nisu razradjene na tim razinama, npr, ne postoji arhitektonski projekt odvodnje, pa arhitekti nemaju pojma sto je to uopce odvodnja
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 16:53   #18
Quote:
Hannah kaže: Pogledaj post
ovlasteni inzenjeri gradj. nisu iskljucivo projektanti, i za poslove nadzora treba biti u komori.

na nekom projektu mozes biti angaziran kao projektant suradnik, ili kao projektant (odgovorni).
To je sve tocno, a isto tako ima puno poslova za koje uopce ne trebas komoru.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 17:01   #19
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
kad ti građevinar projektira kuću dođe ti na isto kao da ti soboslikar dizajnira interijer
E pa ne bi bilo bas tako. Daj se malo zamisli, danas ima puno ´´briljantnih´´ ideja arhitekata, maltene kao da zavrse tu arhitekturu ne znam gdje, ma nedavno je bilo u novinama o onoj arhitektici koja je napravila zgradu gdje prozori kuhinje gledaju na hodnik, a evo i mi bas kupujemo stan i ideje te arhitektice su takve da je to strasno, to je bas da oprostite izdrkavanje!
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 17:32   #20
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
ma nedavno je bilo u novinama o onoj arhitektici koja je napravila zgradu gdje prozori kuhinje gledaju na hodnik, a evo i mi bas kupujemo stan i ideje te arhitektice su takve da je to strasno, to je bas da oprostite izdrkavanje!
ta zgrada je u POS Španskom...ljudi je zovu Ementalerica !
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.