Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2016., 20:14   #1
Ekonomska edukacija (korisne i informativne knjige, dokumentarci, web-stranice i sl.)

Ispričavam se ako otvaram temu na krivom podforumu, ovaj mi se nekako činio najprikladnijim, ako moderator ili admin misli da je neki drugi podforum primjereniji, nek premjesti.

Dakle, kad idem na izbore, nastojim se voditi za tim kakav je ekonomski program stranke, te da glasam za nekoga tko se uglavnom bavi ekonomijom, a ne ustašama, partizanima, gejevima, Crkvom i sl. pizdarijama.
Međutim, nakon što sam bolje promislio, shvatio sam da ni sam baš nemam pojma o ekonomiji!

Stoga bih molio forumaše ovdje da predlože neke članke, knjige, dokumentarce, web stranice i dr. koje bi bile dobre za početnike i neznalice koji bi htjeli znati nešto o ovome području.
Ako netko ima prijedloge i za nešto naprednije, i to je dobrodošlo.

Hvala unaprijed.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:25   #2
I mene bi to zanimalo.
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 20:37   #3
Uz silne ekonomske stručnjake nigdje ni glasa.Valjda su se oni rodili pametni,kao i većina Hrvata.
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:22   #4
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Dakle, kad idem na izbore, nastojim se voditi za tim kakav je ekonomski program stranke, te da glasam za nekoga tko se uglavnom bavi ekonomijom, a ne ustašama, partizanima, gejevima, Crkvom i sl. pizdarijama.
Problem u Hrvatskoj i je u tome što se naši političari previše "bave" ekonomijom. Veličina javnog sektora, broj javnih poduzeća i zaposlenih u njima najbolji su dokaz koliko je politika upetljana u ekonomiju.

Ustaše, partizani i ostalo su teme koje nažalost jedino zanimaju ovaj narod. Vjeruj mi, to političare ni najmanje ne zanima..

Apsurd do kojeg smo došli glasajući za političare koji upravljaju sa valjda pola ekonomije u državi najbolje oslikava link dolje:
http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/ov...esecno-1105014
NotSure is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 01:28   #5
Quote:
NotSure kaže: Pogledaj post
Ustaše, partizani i ostalo su teme koje nažalost jedino zanimaju ovaj narod. Vjeruj mi, to političare ni najmanje ne zanima..
Meni se čini kako su ustaše i partizani jedino o čemu oni znaju laprdati i za što su stručni pa zato stalno o njima.

Što se tiče ovih materijala za ekonomiju, mislim da bi bilo ekonomičnije (no pun intended) da nam to laički objasni neki ekonomist ovdje. Valjda ima neki ovdje.

Za početak, ako ima neki takav, volio bih da prokomentira sljedeće: http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...os/913710.aspx
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 01:51   #6
Ne znam šta te točno zanima, mislim da je u članku sve vrlo jasno napisano, zašto je nešto dobro, a zašto nešto loše. Iako, ajde, nije baš da je sve 100% točno, međutim, mislim da je napisano da se ne širi priča previše na druge uzroke, recimo, niske minimalne plaće.

Slično je i za Venezuelu, nije samo inflacija uzrok, ali opet nisu htjeli širiti priču.

Nisam ekonomist, ali me ekonomija zanima, pa ako mogu pomoć kojim odgovorom, samo pitaj neko direktnije pitanje.

Samo je mana što sam na moru, pa možda sačekaš odgovor malo duže, ukoliko kolege ne odgovore.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:03   #7
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne znam šta te točno zanima, mislim da je u članku sve vrlo jasno napisano, zašto je nešto dobro, a zašto nešto loše. Iako, ajde, nije baš da je sve 100% točno, međutim, mislim da je napisano da se ne širi priča previše na druge uzroke, recimo, niske minimalne plaće.

Slično je i za Venezuelu, nije samo inflacija uzrok, ali opet nisu htjeli širiti priču.

Nisam ekonomist, ali me ekonomija zanima, pa ako mogu pomoć kojim odgovorom, samo pitaj neko direktnije pitanje.

Samo je mana što sam na moru, pa možda sačekaš odgovor malo duže, ukoliko kolege ne odgovore.
Nema ničeg specifičnog ovdje što me zanima u članku. Ono što mene osobno zanima (a vjerujem i ostale) jest koliko će moja ušteđevina biti sigurna/ugrožena možebitnim dolaskom spomenute opcije na vlast i možebitnim provođenjem tih mjera.

Te ako je moguće objašnjenje kakva je to točno primarna emisija novca koju spominje ŽZ. Netko je dolje u komentarima članka spomenuo da postoji više načina na koji se može to dogoditi, tipa direktno puštanje u optjecaj, zatim direktno upumpavanje novca u neke kapitalne projekte.

NIsam na ti s tim, pa me zanima.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:11   #8
Quote:
Van Ras kaže: Pogledaj post
Nema ničeg specifičnog ovdje što me zanima u članku. Ono što mene osobno zanima (a vjerujem i ostale) jest koliko će moja ušteđevina biti sigurna/ugrožena možebitnim dolaskom spomenute opcije na vlast i možebitnim provođenjem tih mjera.
Ovisi o valuti, ako je u kunama, jako ugrožena.

Iako, ECB ugrožava i EUR štednje, no to se trenutno ne osjeti. Zašto? Nitko zapravo ne zna točan odgovor, međutim, ja bi rekao da ne mogu čovjeka natjerati na potrošnju, koliko god jeftino mu novac davali.

Znači, ECB štanca lovu, no, ljudi je ne troše koliko bi oni htjeli, te je inflacija i dalje negativna ili oko nule.

Quote:
Te ako je moguće objašnjenje kakva je to točno primarna emisija novca koju spominje ŽZ. Netko je dolje u komentarima članka spomenuo da postoji više načina na koji se može to dogoditi, tipa direktno puštanje u optjecaj, zatim direktno upumpavanje novca u neke kapitalne projekte.

NIsam na ti s tim, pa me zanima.
Tako je, ima više načina.

Ne znam što im znači direktno puštanje u opticaj, tako da svakom od građana na račun ili preko pošte pošalju određenu cifru?

Može preko jeftinih kredita, daju lovu banci, banka ne zna što će s lovom, pa snizi kamate, to se dijelom i događa trenutno u Hrvatskoj.

Može otkupiti obveznice, vlastite od kupaca ili od nekih firmi, iako ne znam koliko firmi zapravo uopće ima obveznice u Hrvatskoj, rekao bi ne baš velik broj. Možda Grad Zagreb?

Kapitalni projekti su isto opcija, znači, natiskaš lovu i plaćaš, recimo, izgradnju autoceste s tom lovom. Vrlo jednostavan primjer.

Međutim, ti ljudi zanemaruju ugovor Hrvatske i EU i pitanje je koliko zapravo Hrvatska ima snage reći ne samoj EU i raditi kako žele. Postoje li penali, jer taj ugovor ja osobno nisam vidio i pitanje je tko ga je uopće vidio.

Možda postoji još koja opcija, ali mi trenutno ne pada napamet, kolege će me sigurno ispraviti ako sam nešto krivo napisao.

Just my 2 cents.

Edit: Eh, da, zaboravih na proračune. Moguća je primarna emisija i "ubacivanja" te love u državni, županijske i lokalne proračune. Ovo prvo bi moglo biti izgledno, druge dvije opcije baš i ne.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:26   #9
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ovisi o valuti, ako je u kunama, jako ugrožena.

Iako, ECB ugrožava i EUR štednje, no to se trenutno ne osjeti. Zašto? Nitko zapravo ne zna točan odgovor, međutim, ja bi rekao da ne mogu čovjeka natjerati na potrošnju, koliko god jeftino mu novac davali.

Znači, ECB štanca lovu, no, ljudi je ne troše koliko bi oni htjeli, te je inflacija i dalje negativna ili oko nule.
Dakle zaključak bi bio da bi bilo dobro u slučaju možebitnog dolaska navedene opcije na vlast oročiti štednju u recimo eurima? Možda dolarima?

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tako je, ima više načina.

Ne znam što im znači direktno puštanje u opticaj, tako da svakom od građana na račun ili preko pošte pošalju određenu cifru?

Može preko jeftinih kredita, daju lovu banci, banka ne zna što će s lovom, pa snizi kamate, to se dijelom i događa trenutno u Hrvatskoj.

Može otkupiti obveznice, vlastite od kupaca ili od nekih firmi, iako ne znam koliko firmi zapravo uopće ima obveznice u Hrvatskoj, rekao bi ne baš velik broj. Možda Grad Zagreb?

Kapitalni projekti su isto opcija, znači, natiskaš lovu i plaćaš, recimo, izgradnju autoceste s tom lovom. Vrlo jednostavan primjer.

Međutim, ti ljudi zanemaruju ugovor Hrvatske i EU i pitanje je koliko zapravo Hrvatska ima snage reći ne samoj EU i raditi kako žele. Postoje li penali, jer taj ugovor ja osobno nisam vidio i pitanje je tko ga je uopće vidio.

Možda postoji još koja opcija, ali mi trenutno ne pada napamet, kolege će me sigurno ispraviti ako sam nešto krivo napisao.

Just my 2 cents.

Edit: Eh, da, zaboravih na proračune. Moguća je primarna emisija i "ubacivanja" te love u državni, županijske i lokalne proračune. Ovo prvo bi moglo biti izgledno, druge dvije opcije baš i ne.
Ali znači, neminovna posljedica bilo kojeg od nabrojanih načina emisije je gubitak vrijednosti novca? Ili se može dogoditi neko čudo pa vrijednost ostane ista?

Ispričavam se ako su početnička pitanja, ali po pitanju ekonomije sam totalni analfabet.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:34   #10
Quote:
Van Ras kaže: Pogledaj post
Dakle zaključak bi bio da bi bilo dobro u slučaju možebitnog dolaska navedene opcije na vlast oročiti štednju u recimo eurima? Možda dolarima?
Ovisi na koje razdoblje, ali evo, vidiš da ima iznimaka, kao što je euro.

Rekao bi, dugoročno, da nijedna valuta (fiat novac) nije sigurna opcija. Zato treba stalno mijenjati valute, po pokazateljima.

Recimo, funta je pala, možda poraste, možda padne još. (tu je meni pušing, jer imam neke ugovorene poslove u funtama, sreća pa nije puno)

CHF bi mogla biti ponajbolja opcija, trenutno, ali to nitko živ ne zna.

Jedino što se zna, ako novac postane manje vrijedan, zlato je vrijednije.

Što se tiče ŽZ, ako oni pobjede, imam osjećaj da bi najbolje bilo odseliti. Iako, možda najbolje odseliti odmah, totalno svejedno tko će dobiti od ponuđenih opcija.

Quote:
Ali znači, neminovna poljedica bilo kojeg od nabrojanih načina emisije je gubitak vrijednosti novca? Ili se može dogoditi neko čudo pa vrijednost ostane ista?

Ispričavam se ako su početnička pitanja, ali po pitanju ekonomije sam totalni analfabet.
To nije ništa novo, to se stalno radi, prije nego smo se ti i ja rodili.

Znači, najbolji indikator ti je inflacija, ako je negativna, novcu raste vrijednost, ako je pozitivna, novcu pada vrijednost. Inače, ja osobno ne vjerujem Hrvatskim pokazateljima.

Vrijednost kune, navodno, po Hrvatskim institucijama, raste. Međutim, ovisi s čime uspoređuješ. Inflacija ti je pokazatelj s obzirom na robu na tržištu, no, moraš znati i koju robu s tržišta uzimaju kao uračunatu u tu vrijednost i koliki je utjecaj. Recimo, ja nemam pojma što ovi u Hrvatskoj gledaju.

Recimo, ako gledaju sve, ako ti pojeftini Sunseeker jahta 30%, a sve ostalo ostane isto, imat ćeš negativnu inflaciju i reći će da je HRK dobila na vrijednosti.

Isto tako, imaš usporedbu vrijednosti u odnosu na druge valute. Tako da je jako važno u odnosu na šta uspoređuješ samu HRK.

Inače, čisto da se razumijemo, inflacija nije nešto ekstremno dobro ili loše, čak štoviše, pobornik sam toga da je inflacija u razumnim granicama, poželjna, cca do 3% max.

U tom slučaju, štednja je samo očuvanje vrijednosti novca u odnosu na držanje "u čarapi", a ne da se na to gleda kao na neki prihod, kao što to ljudi u Hrvatskoj gledaju. Znači, inflacija, recimo, 1.8%, kamata na štednju 2.2%, to se čini ok, ti ne gubiš ništa, a realno, dobiješ nešto skroz sitno, ali važno da je novac tu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:41   #11
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Što se tiče ŽZ, ako oni pobjede, imam osjećaj da bi najbolje bilo odseliti. Iako, možda najbolje odseliti odmah, totalno svejedno tko će dobiti od ponuđenih opcija.
Inače, mala digresija, čak sam namjeravao glasati za ŽZ jer sam smatrao da dosta toga što oni pokušaju neće proći na Ustavnom sudu, zbog EU itd., pa reko, barem će država biti na autopilotu (čitaj nećemo ići na gore jer vlast neće moći provesti ništa što namjerava, bolje i to nego HDZSDP).
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:46   #12
Za Hrvatsku, najbolje bi bilo da svaka Vlada padne nakon par tjedana, dok ne počnu nešto stvarno i raditi.

Evo sad tehnička Vlada, treba ti samo ovakav ministar financija i ostalo te zaboli. Proračun? Najbolje ga ne dirat, koliko god je loš, ovi mogu izglasati tri puta gori.

ŽZ je super oporbena opcija, stvarno ukazuju na probleme, ali mi je nevjerojatno koliko ljudi puši glupe priče.

Tipa, ako ne plaćaš kredit, banka ti ne smije uzeti stan. Ok, onda daj bubreg, ženu, dijete!?

Ne znam kako netko može biti za to da se neplaćanje tolerira.

Realno, super, samo neka mi netko odobri 100 milijuna eura kredita i tražim oprost.

Nego, da ne ode tema krivo, ne bi ja o njima, ovo je više za politiku.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:51   #13
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tipa, ako ne plaćaš kredit, banka ti ne smije uzeti stan. Ok, onda daj bubreg, ženu, dijete!?

Ne znam kako netko može biti za to da se neplaćanje tolerira.
Pa mislim da dovoljno govori koji je to tip ljudi kad vidiš da je Udruga Franak uz njih.

Al slažem se, nećemo o politici više na ovoj temi.

Naravno, neka i drugi daju svoje stručne komentare vezano uz ekonomiju.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 02:54   #14
Ma ok, to je i ekonomsko pitanje, ali se na to postavlja protupitanje:

Kako kupiti prvu nekretninu, ako ti banke više neće davati kredit ukoliko već nemaš jednu, jer ti ovu što bi uzeo kreditom, ne bi moglo oduzeti u slučaju neplaćanja?

Realno, oni bi praktički, svojim kratkim razmišljanjem, htjeli u Hrvatsku, koja je raj za ljude koji ne plaćaju svoje dugove, podigli barem za još 2 razine iznad.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 05:27   #15
Quote:
Van Ras kaže: Pogledaj post
Inače, mala digresija, čak sam namjeravao glasati za ŽZ jer sam smatrao da dosta toga što oni pokušaju neće proći na Ustavnom sudu, zbog EU itd., pa reko, barem će država biti na autopilotu (čitaj nećemo ići na gore jer vlast neće moći provesti ništa što namjerava, bolje i to nego HDZSDP).
Vidis ovako nisam razmisljala, ovo se cini jako dobro zapravo..

Ali ja mislim da ne bi ni prosao taj takon jer bi ga predsjednica direk poslala na ustavni sud umjesto supotpisa. Ali jos bise vjerujem da bi shvatili da to s neuzimanjem nekretnine ne bi moglo nikako proc jer bi trebalo iz temelja mijenjat zalozno pravo kakvo postoji od rimskog prava jos. Plus sto bi banke onda uzvratile udarac pa bi dobivanje kredita postalo nemoguce. Ja da sam banka to bi sigurno napravila.

ljudi ne kuze da nije nekretnina njihova ako ju ne otplate do kraja, đabe ti upisano vlasnistvo jer realno zalozno pravo ti visi nad glavom. Ne mogu ja trazit da se meni ne oduzme kuća ako ju nisam otplatila. Jer eto nemam gdje zivjet. Ako ne mozes otplacivat vise odi u podstanare, ne znam zasto je u RH tolilo sramota ne imat svoju nekretninu. U ostatku svijeta je duplo manje vlasnika nekretnina nego kod nas pa zato ni ne poznaju ovrhe kakve mi poznajemo. (Da, da, ostali pravni poreci ne da ne poznaju ovrhu nego nemaju niti tijela koja ju provode niti nazive za ovrhu u svom jeziku)
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 09:53   #16
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
Uz silne ekonomske stručnjake nigdje ni glasa.Valjda su se oni rodili pametni,kao i većina Hrvata.
Jerbo je to lako ko smazat kruh smaslom?

Pa od osnova bi mogao poceti mekim stivom kojim pocinju i studenti. Osnove ekonomije, ekonomski principi, Samjuelson i to. Sa razlozenim dovoljnim brojem casusa da shvate princip.

Sva nadogradnja je u ovom trenutku bez veze za savjetovati knjige, jer i u ekonomiji imas razlicite struje. To smatram nije za nekoga tko materiju jos ne poznaje dovoljno da bi razvio sam svoje kriticko misljenje. Evo recimo koji je smisao zatrpati ga libertarijanskom literaturom dok istovremeno mislim da ne bi trebao preskociti Marxov 'Kapital'. Za Marxa, Krugmana, cak i Pikettyja vec treba imati razvijeno kriticko misljenje. A gdje je tek trendwatch...

Tako da je tesko savjetovati.
A jedina osoba koja je tu pisala a kompetentna je savjetovati ekonomsku literaturu nije se oglasila vec neko vrijeme. A i zasto bi (samo sunce dzaba izlazi )

Treba poceti od osnovnih pojmova. Kad to savlada onda dodati malo matematike da zna racunati za sebe. Barem ono najosnovnije, kamatni racun, funkcije, citanje grafova, intervali stajaznam da ne nabrajam. Statistika isto nije na odmet. Kao ni informatika u sluzbiekonomije (korisnicki: tablice, baze)

Ne znam, na vecini bakalara se moze upisati slobodne module, pa zasto ne to?

Ako me pitas za sazeti sto citam, to je nemoguce. Imam 43, traje od 18ste. Velik udio su i tiskovine i ostali mediji za informiranje, a ne samo knjige.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 10:20   #17
I skroz je apsurdno da u eri u kojoj je gotovo sve moguce, u kojoj postoje sve vrsteedukacija u skolama, ekonomija+ osobne financije nisu prioritet.

U skolama se uci domacinstvo. Vjeronauk. Spolni odgoj, jer odluke koje donosi pojedinac 'mogu imati velikog utjecaja na neciji zivot i kvaliteru ustog'.

A ekonomska pitanja kao ne?

Minimalna ekonomska obrazovanost je pitanje osobne kulture svakog pojedinca. I odgovornost, kako prema sebi tako i prema drustvu.

Globalno je osnovno ekonomsko obrazovanje na nivou kamenog doba. Kome ne odgovara da globalno postoju minimalni prag ekonomske osvjestenosti??

Zalosno je sto se ovakve teme uopce Otvaraju. Osnove ekonomije i isobne financije bi svakom trebale biti pod dobar dan.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 13:43   #18
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Za Hrvatsku, najbolje bi bilo da svaka Vlada padne nakon par tjedana, dok ne počnu nešto stvarno i raditi.
kad bi počeli raditi, padale bi ne samo Vlade nego i glave. Svi smo kao za to da se nešto radi ,ali dok se nas same ne dira. A ne ide tako jer smo država uhljeba, privilegiranih, korumpiranih, švercera, mufljuza koji varaju i kradu od babe na placu do premijera. Da se spasi ono malo zdravog tkiva što je ostalo više nije dovoljan kirurški skalpel, potreban je drvosječa sa sjekirom i motorkom. Najbolje bi bilo da nas netko okupira i to odradi (ne za naše dobro nego za vlastiti profit, a u 21.st biti kolonija uopće nije lošije od današnje Hrvatske), tako bi imali zajedničkog neprijatelja i njega bi mrzili. To se naravno neće dogoditi nego ćemo nastaviti tonuti, nekome će biti kriva Jugoslavija, nekome Tuđman, nekome chemitrailsi. Uglavnom, nikada nećemo priznati da smo sami krivi jer smo govna.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 13:53   #19
Quote:
Van Ras kaže: Pogledaj post
Nema ničeg specifičnog ovdje što me zanima u članku. Ono što mene osobno zanima (a vjerujem i ostale) jest koliko će moja ušteđevina biti sigurna/ugrožena možebitnim dolaskom spomenute opcije na vlast i možebitnim provođenjem tih mjera.
nece skroz izgubiti na vrijednoti, vrijediti će neki iznos koji je danas u rangu 0,50 kn po kili, toliko vrijedi kila starog papira. Jučer je Vili bubnuo da će podignuti minimalac na 5 000 kn, sad zamisli koliki je to magnet za glasove. Živi Zid je stranka opasnih namjera.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.