Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2016., 17:41   #1
Šifriranje artikala - što je dozvoljeno, što ne?

Ovako, kao još jednu djelatnost, imat ću web shop sa novom obućom (tenisice), i second hand shop odječom extra kvalitete, čak preko 30% nenošeno, a nabavna cijena mi je ispod 10kn po komadu (primjer, Nike majice, koštale 240kn).

E sad, da li ja mogu sebi otvoriti šifru "muška majica sa kratkim rukavima" i pod tu šifru staviti sve takve majice?
Jer imam sigurno oko 30 marki, što poznatih što no name, sve bi bila ista cijena.

Sad neznam kako zakonski to ide, da li se smije staviti jedna šifra, bez obzira koja je marka?

Zašto pitam - zato jer robu nabavljam na kile, i nigdje nema evidencije kakva je roba, dobiješ na blef što dobiješ.

Hvala!
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 19:09   #2
Moja frendica je imala obrt i vodila je robu tako. Hlače 80 kn, hlače 100 kn, majica 50 kn, majica 150 kn i tako.
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 19:19   #3
Da,možeš,provjereno iz vlastitog iskustva!
Lea3107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 10:46   #4
ok, hvala vam puno
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 10:17   #5
Još jedno pitanje, znači ja uvedem u blagajnu recimo "majica kratki rukav" i stavim tipa 5 vrsti, recimo 20 kn, 30kn, 40kn, 50kn, 60kn.

Jel mora biti kakva veza sa bar kodom između tih majica po 20kn i artikla u blagajni po 20kn, ili to ide ovako po "mojoj volji" koju ću majicu prodati po kojoj cifri?

Mislim kod nas tako ide, gledam kineski dučan, nemaju bar kodove, roba je povješana sa cijenama, a ti kad dođeš na kasu, ona vidi cijenu i ukuca šifru koja odgovara toj cijeni.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 20:54   #6
to je tako u kinesakinjaku ali mislim da je protvino zakonu jer ako dođe tržna kako će radnica/vlasnica znat koji je artikal koji i koji ulaz ima???

daj izmisli neke šifre i tako sortiraj robu. (recimo šifra 555-7799 za dugi rukav bez slike, a 666-9999 kratki rukav sa slikom).svala iole veća firma ima neki tip klasifikacije svoje robe da bi se odma znalo u koju grupu propada (majice kretke, duge,hlače, marame...)
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 08:08   #7
znam, nije to problem, samo ja ću recimo majicu kratki rukav imati markirane po recimo 50 kn, a slabija marka po 30kn.

A mogu biti iste boje, oblika i sve.

I šta sad?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 08:52   #8
Moja preporuka ti je najtočniju i najsigurniju informaciju potražiti u inspektoratu ,u ispostavi nadležnoj prema mjestu otvaranja trgovine,
ne samo za šifriranje već za bilo kaj nejasno ili nesigurno .
Ali to što tebe muči zapravo uopće nije problem,ono kaj tržna prvo pogleda je dali taj artikl ima cijenu i kako će ga povezati sa šifrom na kasi ( kojom šifrom ) te u kojoj primki može vidjeti podrijetlo artikla tj,odakle je došao i kada je zadužen.
Sve ostalo je samo sustav označavanja koji si ti sam moraš razraditi na način koji je tebi najlakši da vodiš točnu evidenciju o stanju robe.
Lea3107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 23:00   #9
kužim da, nekako ću to riješiti, ipak uzimam robu u kilama, a prodajem po komadu
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 08:35   #10
Quote:
Lea3107 kaže: Pogledaj post
Moja preporuka ti je najtočniju i najsigurniju informaciju potražiti u inspektoratu ,u ispostavi nadležnoj prema mjestu otvaranja trgovine,
ne samo za šifriranje već za bilo kaj nejasno ili nesigurno .
Ali to što tebe muči zapravo uopće nije problem,ono kaj tržna prvo pogleda je dali taj artikl ima cijenu i kako će ga povezati sa šifrom na kasi ( kojom šifrom ) te u kojoj primki može vidjeti podrijetlo artikla tj,odakle je došao i kada je zadužen.
Sve ostalo je samo sustav označavanja koji si ti sam moraš razraditi na način koji je tebi najlakši da vodiš točnu evidenciju o stanju robe.
Sve tocno osim pitati drzavne sluzbenike, njihova misljenja su rekla kazala i nikog ni na sto ne obvezuju. Radije nadji pravnika/odvjetnika koji se bavi slucajevima iz trgovine/maloprodaje.

Sto se tice kupnje u kilama racun za to ti je ulaz iz kojeg onda primkom kalkulacijom odredjujes hoces li prodavati tipa
rabljeni odjevni predmet od toliko grama po toliko kuna gram ili ces prekalkulirati u komade
npr. rabljeni odjevni predmet komad po toliko i toliko kn (ne moraju svi komadi imati istu cijenu)

Cak sebi mozes interno izracunati i tocnu marzu jer znas koja mu je nabavna cijena po tezini i znas posto si odredio da ga prodajes. Jedino bi ih za to trebao vagati kod izrade primke kalkulacije . Medjutim onda ces znati na kojem tipu odjece najbolje zaradjujes. Pa ces gledati da nabavis jos

I ne mogu ti nista, ak ti nedaju da radis, steras firmu u stecaj i prodajes na crno, a oni nek crknu jer si pile granu na kojoj sjede.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 08:59   #11
mi smo prekalkulirali u komade, točnije 90% odječe što su normalni komadi i 10% što su neki modni dodatci.

Omjerom smo izvukli ulaznu cijenu normalne robe i nešto manju ulaznu modnih dodataka.
Lupili maržu i to je to.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 10:28   #12
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post

Cak sebi mozes interno izracunati i tocnu marzu jer znas koja mu je nabavna cijena po tezini i znas posto si odredio da ga prodajes. Jedino bi ih za to trebao vagati kod izrade primke kalkulacije . Medjutim onda ces znati na kojem tipu odjece najbolje zaradjujes. Pa ces gledati da nabavis jos

I ne mogu ti nista, ak ti nedaju da radis, steras firmu u stecaj i prodajes na crno, a oni nek crknu jer si pile granu na kojoj sjede.

Ovako, nisam vagao predmete, samo sam prebroji koliko komada ima, podijelo iznos na komade i eto mi ulaza po bilo kojem komadu koliko je.
Znam da bi vaganjem ustanovio najbolji omjer itd, ali nekako mi ovo za sada na početku bude jednostavnije.

Zašto? Ja dobijem ulaz za vreću recimo 12 kn po komadu.
I ok, u vreći nemam nikakav komad koji vrijedi realno manje od tog iznosa.

Stavim maržu na neke proizvode 100%, na neke 89%, itd itd, ovisi o stanju i marki.

Sad me zanima - jel ja smijem na jednoj kalkulaciji imati više postotaka marži?
Mislim ako ne smijem, onda mi preostaje jedino vaganje svakog komada robe.

Ovako si preko marže naštelam da bolji dio robe bude recimo 40kn, lošiji 20kn.

I sve recimo hlače iz engleske po 40kn prodajne cijene, znam da mi je nabavna 15kn recimo.
I to mogu preko kalkulacija i primki i šifri u blagajni dokazati.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.