Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2016., 21:41   #41
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
To ne sporim da su uspješniji od nekih zemalja, ali u usporedbi s nekim zemljama i nisu mi nešto posebno pogotovo za naciju koja broji 80 milijuna ljudi i u koju je sistematski upumpano hrpe američkog novca počevši od 1920ih, pa sve do kraja hladnog rata...
http://alphahistory.com/weimarrepubl...an-assistance/
Amerikanci su upumpavali lovu, ali je Njemačka bila industrijska velesila i prije Prvog svjetskog rata. Lova je išla u obnovu, a ne u potrošnju.

U usporedbi s kojim zemljama veličine Njemačke nisu uspješni? Mislim da takvih zemalja ima jako malo. Ako ih ima uopće.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 12:26   #42
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Amerikanci su upumpavali lovu, ali je Njemačka bila industrijska velesila i prije Prvog svjetskog rata. Lova je išla u obnovu, a ne u potrošnju.

U usporedbi s kojim zemljama veličine Njemačke nisu uspješni? Mislim da takvih zemalja ima jako malo. Ako ih ima uopće.

Ovoj temi prvenstveno smeta ne prihvacena cinjenica o njemackoj Industrisjkoj Sili. Mozda su neku otisli gore i mislili obogatit se preko noci pa su razocarani vratili se natrag u Hr.

Hrvati inace nemogu se ni priblizno sporedit sa bilo kim s istoka.
Jos je dosta Balkanskog mentaliteta u Hrvatima i zbog toga jos dugo nece
ici naprijed.
Inace glavni njemacki "Brend" je "deutsche Tugend" (vrline) i poznate su po cijelom svijetu.

Amerikanci nisu pumpali lovu nego davali Kredite, u ostalom i Francuzima, Talijanima, pa i Titi kad se odrekao Stalina. A Tito je 70-ih isao po kredite u BRD kod Willy Brandta. Nakon 2. sv. rata sve su zapadne zemlje imale istu Poziciju osim njemaca koju su bili podjeljeni i sruseni, da bih ti isti njemci vec pocetkom 60-ih prestigli Francuze i Engleze. danas tek vidimo iz slobodnih Dokumenata kolko su se Pariz i London bojali ujedinjena Njemacke jel su bili svjesni njene Ekonomije.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:11   #43
Globalno gledajuci i prije je bilo velikih sranja, no nije zato prije bilo bolje.
Bilo je bolje zbog stanja uma u tadasnjih ljudi koji su osamdesetih posebno bili potpuno orijentirani na buducnost koja je bumom posebno u tehnologiji jako puno obecavala. Danas su ljudi vise okrenuti toj proslosti nostalgicni za tim momentom pozitivne ispunjenisti i entuzijazma koji je globalno uglavnom nestao informatizacijom i brzim protokom informacija, pa na taj nacin otkrivanja nekih globalnih zabluda/zavjera. Postalo je nemoguce ignorirati mrtvo dijete na ulici nekog indijskog grada, za kojeg prije 30tak godina vjerojatno ne bi ni znali, a dogadjalo se i tada.
Sve to utjece. Trebamo jedan globalni reset i sami si postaviti cenzuru na stvari s kojima nismo sposobni zdravo dilati. Sadasnjost a posebno buducnost i mogucnosti ce postati odmah pozitivnije i bolje.
Osobno sam fascinirana katarzom amerikanaca. Odjednom su postaki svjesni kako je american dream/american way koncept totalan bull shit.

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 17:02   #44
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Globalno gledajuci i prije je bilo velikih sranja, no nije zato prije bilo bolje.
Bilo je bolje zbog stanja uma u tadasnjih ljudi koji su osamdesetih posebno bili potpuno orijentirani na buducnost koja je bumom posebno u tehnologiji jako puno obecavala. Danas su ljudi vise okrenuti toj proslosti nostalgicni za tim momentom pozitivne ispunjenisti i entuzijazma koji je globalno uglavnom nestao informatizacijom i brzim protokom informacija, pa na taj nacin otkrivanja nekih globalnih zabluda/zavjera. Postalo je nemoguce ignorirati mrtvo dijete na ulici nekog indijskog grada, za kojeg prije 30tak godina vjerojatno ne bi ni znali, a dogadjalo se i tada.
Sve to utjece. Trebamo jedan globalni reset i sami si postaviti cenzuru na stvari s kojima nismo sposobni zdravo dilati. Sadasnjost a posebno buducnost i mogucnosti ce postati odmah pozitivnije i bolje.
Osobno sam fascinirana katarzom amerikanaca. Odjednom su postaki svjesni kako je american dream/american way koncept totalan bull shit.

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
Slazem se da je stanje uma prije tridesetak godina bilo drugacije. Ali ne zbog toga sto tada nismo bili svjesni da se u svijetu dogadjaju uzasna sranja. Bili smo i tada itekako svjesni toga da postoje zemlje u kojima se masovno umire od gladi.

Sto se Amerikanaca tice, americki san je izblijedio jos tamo krajem sezdesetih i pocetkom sedamdesetih. Tako da je tih "katarzi" bilo i ranije.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 17:12   #45
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Domaći su ubili ekonomiju. Naime ne radi se o tome tko se čemu veseli nego tko gdje kupuje.

Da su domaći, unatoč strancu i dalje kupovali u maloj kvartovskoj trgovini mala kvartovska trgovina bi i dalje bila živa.

Ali, zbog zakona tržišta to je, naravno, nemoguće. Naime, veliki, strani ili domaći, svejedno, mogu imati povoljnije cijene od malih trgovaca. Povoljnije cijene + plus raja koja je odgojena da stalno gleda gdje je što jeftinije, gdje su sniženja, gdje su popusti ......
Ne radi se samo o zakonu tržišta, nego i o mentalitetu. često sam kod nas čuo od naših kako oni kupuju samo strane, zapadne marke, a da domaće niti ne razmatraju. A opet, kad odeš recimo u Njemačku tamo čuješ kako Njemci vole kupiti njemačko, a ne strano. Znači, obratno nego kod nas. I ne radi se samo o nekoj kvaliteti, prvenstveno je riječ o klanjanju stranome, imao sam prilike kupiti stranu robu koja se vrlo brzo pokazala nekvalitetnom. To je doduše često i kod drugih slavenskih naroda.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 08:23   #46
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Ne radi se samo o zakonu tržišta, nego i o mentalitetu. često sam kod nas čuo od naših kako oni kupuju samo strane, zapadne marke, a da domaće niti ne razmatraju. A opet, kad odeš recimo u Njemačku tamo čuješ kako Njemci vole kupiti njemačko, a ne strano. Znači, obratno nego kod nas. I ne radi se samo o nekoj kvaliteti, prvenstveno je riječ o klanjanju stranome, imao sam prilike kupiti stranu robu koja se vrlo brzo pokazala nekvalitetnom. To je doduše često i kod drugih slavenskih naroda.
Ja ti živim u Puli, a kupnju obavljam 90% u Trstu...u Puli većinom samo salamu i takve stvari koje su "kvarljive". Barem jednom mjesečno iovako ionako moram u Italiju, uvijek svratim i kupim. Baš prošli put špeža od 200e, ušteda je bila poprilična, čak i ako platim gorivo.

...a i Nutella je totalno drugačija od naše, da su cijene iste samo bi mi to bio razlog da odem gore, nemoš smiriti dragu u PMS-u drugačije
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 17:11   #47
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ja ti živim u Puli, a kupnju obavljam 90% u Trstu...u Puli većinom samo salamu i takve stvari koje su "kvarljive". Barem jednom mjesečno iovako ionako moram u Italiju, uvijek svratim i kupim. Baš prošli put špeža od 200e, ušteda je bila poprilična, čak i ako platim gorivo.

...a i Nutella je totalno drugačija od naše, da su cijene iste samo bi mi to bio razlog da odem gore, nemoš smiriti dragu u PMS-u drugačije
Da Nutella talijanska je razlicita od ovih sta se prodaju u hr .
U mullera imas original DE i ta mi ista ka talijanska . ja kupujem samu tu i sve praskove sampone ,cokolade ...u mullera .
Bili smo u Italiji prije 20-ak dana i ja kazem muzu da bi u Trst nisan bila nekih cc20-ak godina ,toliko sam se razocarala ,nisam mogla doc k sebi .Usla sam u coop-a kupit vodu ..nema u friziderima vode ,ducan prljav da nisam tila niti kupit lavazza kavu crema di gusto 2x250g za 5.70 eura.sconto neki .
Dalje sam naisla na neki europa marrket isto bozesacuvaj ducan..bilo je granna padano ,ali cijena ista ka i ovde u jednom talijnskom ducanu u Splitu .Dici sam obecala one patike od Pogbe ,nigdi ducana ni adidas ni nike osim footlocker a tamo nemaju nista .Upim i Coin takoder necu ni komentirat jedino je rucak bio ok .
Meni se ucinilo da su cijene iste ko kod nas ,sladoled kugla 1.25 eura ,espresso 1.45-1.95 ...
.A da i odvela sam dicu u Miramare,to je eto spasilo propali izlet u Trieste .Uglavnom razocarenje golemo ..tuzno
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:13   #48
Ja obično odem u Despar kako se već zove..meni je draga živjela 5g u Trstu. Ima jedan mali dućan u trstu, uvijek uzmem mortadele, nikada bolju u životu nisam jeo
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:26   #49
prije je bilo bolje jer su ljudi na ovim prostorima jeli Lino Ladu koja mi je i dan danas deset puta ukusnija nego Nutella
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:28   #50
Dobro ono, ako ćemo raspravljati o subjektivnim dojmovima "od prije" bolje da prebacimo temu na neki drugi podforum.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 20:57   #51
jel vidiš kako se zove tema?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 21:11   #52
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
jel vidiš kako se zove tema?
Na temu si se vratio, ali još uvijek nisi odgovorio na moje pitanje.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 21:31   #53
koje pitanje?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 22:06   #54
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
koje pitanje?
Tvrdio si da ima puno zemalja koje su ekonomski uspješnije od Njemačke. Pa sam te pitao koje su to. A naglasak je bio na tome da te navodno uspješnije zemlje budu usporedive sa Njemačkom. Na što mislim kad kažem usporedive? Luksemburg, primjerice, nije usporediv s Njemačkom, jer je premalen. UK, Italija ili Francuska jesu.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 11:13   #55
Eto primjer Italije koju je zadesila identična sudbina Njemačke i koja je primila 20 puta manje "pozajmica" američkog novca, a trgnula se poslije II svj. rata usporedno s Njemačkom, a mentalitetom su istim kao mi Jugoslaveni ako ne i gori jer moja firma radi direktno sa tri talijanske, pa imam iskustva dosta s talijanskim levatima koji me podsjećaju na nas.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 20:35   #56
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Eto primjer Italije koju je zadesila identična sudbina Njemačke i koja je primila 20 puta manje "pozajmica" američkog novca, a trgnula se poslije II svj. rata usporedno s Njemačkom, a mentalitetom su istim kao mi Jugoslaveni ako ne i gori jer moja firma radi direktno sa tri talijanske, pa imam iskustva dosta s talijanskim levatima koji me podsjećaju na nas.
Italija je prije nekih 30 godina došla relativno blizu Njemačkoj. Ali je onda počela tonuti, i danas se više ne može uspoređivati s Njemačkom.

Izgleda da mentalitet ipak čini bitnu razliku.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 22:17   #57
ovo

ovdje jos uvijek vrijedi

http://timbro.se/en/reports/eu-versus-usa

meni je osobno zao njemaca, jebiga ,marljivi , vrijedni, organizirani, ali ne flexibilni
indra2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 00:17   #58
Quote:
indra2 kaže: Pogledaj post
ovdje jos uvijek vrijedi

http://timbro.se/en/reports/eu-versus-usa

meni je osobno zao njemaca, jebiga ,marljivi , vrijedni, organizirani, ali ne flexibilni


USA vs Europa naravno USA

Uvijek bilo i biti ce... pa me nasmiju upisi onih sta su fascinirani ' moralnom dezinfekcikom " amerikanaca i njihovom spoznajom american dream/american way concept bull shit..jos od 70-ih netko rece ... etc.
da bas
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 11:56   #59
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Globalno gledajuci i prije je bilo velikih sranja, no nije zato prije bilo bolje.
Bilo je bolje zbog stanja uma u tadasnjih ljudi koji su osamdesetih posebno bili potpuno orijentirani na buducnost koja je bumom posebno u tehnologiji jako puno obecavala. Danas su ljudi vise okrenuti toj proslosti nostalgicni za tim momentom pozitivne ispunjenisti i entuzijazma koji je globalno uglavnom nestao informatizacijom i brzim protokom informacija, pa na taj nacin otkrivanja nekih globalnih zabluda/zavjera. Postalo je nemoguce ignorirati mrtvo dijete na ulici nekog indijskog grada, za kojeg prije 30tak godina vjerojatno ne bi ni znali, a dogadjalo se i tada.
Sve to utjece. Trebamo jedan globalni reset i sami si postaviti cenzuru na stvari s kojima nismo sposobni zdravo dilati. Sadasnjost a posebno buducnost i mogucnosti ce postati odmah pozitivnije i bolje.
Osobno sam fascinirana katarzom amerikanaca. Odjednom su postaki svjesni kako je american dream/american way koncept totalan bull shit.

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
tocno tako...iako sam bio dijete u 80-tima pa neke stvari uzimam s rezervom upravo jer sam svijet gledao djecijim ocima, no ne mogu se oteti dojmu da je bilo "ležernije", a sad sto stoji iza te lezernosti ne bih s ove tocke mogao reci...cinjenica je da smo svi žudili za zapadnim stvarima, od pića, cigareta, hrane, tv serija, automobila itd...mogu cak reci da smo sigurno bili sretniji jer su svi bili nekako jednakiji nego danas, nije bilo bas toliko podjela i nesrazmjera, nesigurnosti, zadovoljniji u onom kontekstu sa manjim upravo zbog toga jer nismo ni znali cega sve ima...mogucnost izbora je istovremeno prokletstvo i vrata velikih mogucnosti za onoga koji je fokusiran, koji zna filtrirati nevideno bombardiranje informacijama koje su dostupne na jedan klik misem...generacije odgajane u 80-tima su bas sjebane danas jer su se u jednom trenutku u najosjetljivijem razdoblju zivota nasli u situaciji rata, drasticnih promjena i "puj-pik" ne vrijedi vise sve ono sto su ucili u skoli...zbunjeni i sjebani, ali vec formiranih licnosti oni koji nisu imali dovoljno jaku potporu u obitelji nisu dobro prosli po svim parametrima i zato se sada s nostalgijom sjecaju kako su prije bili sretniji sto ne znaci nuzno da su imali vise nego samo sretniji...napredak info tehnologija je ljude koji su labilniji ucinio nesretnima...banalan primjer npr. onda si bio zadovoljan s izborom cura iz lokalne sredine, lakse si se odlucivao na brak i djecu, nije bilo toliko raspada brakova i obitelji jer nisi znao za drugo, nisi imao sajtove za upoznavanje, fejs..prije nisi toliko vidio cega sve ima, koliko ko ima i bio si sretan s onim sto imas...crna kronika nije toliko bila globalno izrazena vise zbog slabog protoka informacija nego sto je zaista bilo manje crnjaka...danas je premalo kompromisa i tolerancije upravo zbog toga jer na mali problem covjek reagira bijegom dalje jer ima izbora, i taj izbor je laksi, ali u dubini postaje nesretniji jer samim time nikad nece biti potpuno zadovoljan, informacije ti vise ne dopustaju da se smiris..to je ono sto srednje generacije cini nesretnijima danas..nove generacije se vjerojatno puno bolje nose s time
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 12:14   #60
Quote:
ivanjan76 kaže: Pogledaj post
banalan primjer npr. onda si bio zadovoljan s izborom cura iz lokalne sredine, lakse si se odlucivao na brak i djecu, nije bilo toliko raspada brakova i obitelji jer nisi znao za drugo, nisi imao sajtove za upoznavanje, fejs..prije nisi toliko vidio cega sve ima, koliko ko ima i bio si sretan s onim sto imas...crna kronika nije toliko bila globalno izrazena vise zbog slabog protoka informacija nego sto je zaista bilo manje crnjaka...danas je premalo kompromisa i tolerancije upravo zbog toga jer na mali problem covjek reagira bijegom dalje jer ima izbora, i taj izbor je laksi, ali u dubini postaje nesretniji jer samim time nikad nece biti potpuno zadovoljan, informacije ti vise ne dopustaju da se smiris..to je ono sto srednje generacije cini nesretnijima danas..nove generacije se vjerojatno puno bolje nose s time
Iako smo fulali temu,istina nisam ja kasnije ni pojasnio i ovo je više sa stajališta psihologije.

odličan post

Ja kao pripadnik te mlađe generacije nebi rekao da smo se navikli,više potonuli u to,prihvaćajući to bez nekog razmišljanja.

ovo s brakovima je dobar primer,štoviše odličan,a može se prenijeti na sve.

Danas je jedan klik miša dovoljan da se poistovjećujemo s nekom osobom koja je uspjela s 21 godinom (mada tisuće drugih nisu) i to je jedna frustracija koja ide do oponašanja-nedostižnosti-razočaranja.

I bojim se da je dobra većina,ne svi isto izražavaju, potonula u to previše.

Internet je odlična stvar,kao i novac,slobodno vrijeme,ali ga velika većina koristi na totalno loš način ,odnosno puno ljudi je iskoristilo to-npr. makar danas ima manje "baba" koje tračaju,zapravo ih kroz internet,društvene mreže ima više i to je ono na što je čovjek slab,a što je netko jako dobro iskorišteno,baš na primjeru društvenih mreža,koje su sve samo nisu društvene.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.