Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2007., 01:11   #1
Jedno pitanjce u vezi teleskopa

Nisam siguran jesam li na pravom forumu, ali cini mi se da ovdje ima najvise tema o astronomiji.

Nikad me prije zvijezde nisu zanimale, ali prije par godina pojavila se zelja da malo bacim pogled kroz teleskop i promatram zvijezde. Onako u knjgama, na slikama i tv emisijama se cine zanimljive, a i pogled u zvijezdano nebo u ljetnoj noci je takodzer interesantan. I slucajno sam prije nekog vremena naletio na neki jeftin "djeciji" teleskop (max zoom 262x), pa sam ga odlucio uzeti i napokon "baciti pogled na zvijezde".

Nisam imao nikakva odredzena ocekivanja sto se nadam vidjeti, a i bio sam svjestan toga da ne znam skoro nista o promatranju zvijezda i kakav je to teleskop. Ali ipak....

ostao sam totalno razocaran. Nakon silne muke (trazenje je vise licilo na pocetak nekog rata kada se koriste trofejni topovi bez nisanskih sprava pa se cilja preko cijevi) uspio sam jedva vidjeti Sjevernjacu i izgledala je otprilike kao far nekog auta nocu u daljini ili kao kada ljeti nocu s kopna promatrate svijetla u nekom malom udaljenom mijestu na otoku. Sve u svemu nista.

E sad.....moje pitanje. Napokon.

Zanima me, je li to inace stvarno sve sto se moze vidjeti ili se i s tim takvim teleskopom moze nesto lijepse i zanimljivije vidjeti? Ne zanima me neko vece investiranje u bolji teleskop niti bi htio razviti neki ozbiljan hobi. Samo me zanima ponekad malo uzivati u pogledu koji bi trebao biti nesto bolji nego sto je to pogled golim okom nocu po finom vremenu.
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 01:18   #2
Nisi baš našao neki forum, ali ću ti pomoći koliko znam.

Zvijezde će ti izgledati isto bez obzira koliko dobar teleskop imao, a ako želiš nešto manje od Mjeseca tražiti po nebu, trebaju ti nebeske karte i teleskop s oznakama za azimut i deklinaciju.

Ne znam ti ni ja baš puno o ovome, možda naiđe netko pametniji što se teleskopa tiče.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 01:44   #3
Tupko, za teleskop je jako važan dobar stativ, ako cijev nije fiksirana slika bude mutna. Probaj to što imaš pričvrstit na nešto stabilno i gledaj kroz okular bez da diraš rukom.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 10:09   #4
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Nisi baš našao neki forum, ali ću ti pomoći koliko znam.

Zvijezde će ti izgledati isto bez obzira koliko dobar teleskop imao, a ako želiš nešto manje od Mjeseca tražiti po nebu, trebaju ti nebeske karte i teleskop s oznakama za azimut i deklinaciju.

Ne znam ti ni ja baš puno o ovome, možda naiđe netko pametniji što se teleskopa tiče.
Nazalost nisam imao puno vremena, tako da nisam stigao pogledati Mjesec iako me zanima i iako imam poseban filter za Mjesec.
Ali ako zvijezde uvijek isto izgledaju i iako je to onako kako sam opisao onda ne vidim svrhe zasto ih gledati?

Koliko sam primjetio golim okom mozes uocavati one neke forme, mali medvjed, veliki medvjed i sl., a cini mi se da teleskopom bas i ne jer on zumira na manje podrucje. Jesam li u pravu?

Mjesec mogu povremeno pogledati, Sunce mi je zanimljivo, ali obzirom da ne znam dovoljno o promatranju malo me je strah bez obzira sto imam filter i za njega, a pretpostavljam da je za druge planete ili neka veca interesantnija tijela ovaj teleskop pre-slab.
Znaci li to da mi preostaje da s njim samo povremeno pogledam mjesec nocu i kakvu zgodnu susjedu (dok se presvlaci) danju?

Dobio sam uz njega i CD za izracunavanje nebeskih karti, tako da bi trebao moci odrediti neke stvari, ali ne zelim se jos upustati u dublje istrazivanje tog CD-a i ucenje osnovnih stvari o ovome, ako ne vidim nista obecavajuce u onome sto cu moci vidjeti.

Ne znam ni je li mi lokacija za promatranje dovoljno dobra, barem za ovo koliko je meni porebno. Gledao sam sa svog balkona, koji je u mirnom malom naselju na periferiji, gdje su manje i udaljenije kuce, tako da nema oko mene bas puno nekog osvijetljenja niti ga ima u daljini (pozadini). Ne kuzim se u to svjetlosno zagadzenje, ali se meni cini da ja ne bi trebao imati problema u vezi s tim.

Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Tupko, za teleskop je jako važan dobar stativ, ako cijev nije fiksirana slika bude mutna. Probaj to što imaš pričvrstit na nešto stabilno i gledaj kroz okular bez da diraš rukom.
Imam tronozac, ali je relativno lagan i imam osjecaj da se poprilicno pomakne kada radim fino podesavanje okulara po vertikali i horizontali.
Imam na cijevi mali "nisan" sa led diodom i on sluzi za ono ugrubo odredzivanje "mete" za promatranje. Medjutim kada nastojim "usicati" precizno to sto zelim vidjeti jednostavno ne uspijevam i onda sam se malo pomagao rukom tek toliko da uspijem nesto vidjeti.
Nervira me i to sto sam uspio samo Sjevernjacu vidjeti jer ove zvijezde koje imaju slabiji sjaj uopce nisam uspio "ubosti", ni uz pomoc "rucne korekcije".

Tuga jedna....sta da vam kazem...
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 10:23   #5
svjetlosno zagađenje. to je to. (panorama sa sljemena)

Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 14:26   #6
Puno pametnije ti je kupit dobar dalekozor nego loš teleskop.
freudrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 16:19   #7
A šta bi ti htio vidjet s dječijim teleskopom,kupi si nesto pravo
Opasny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 11:24   #8
dakle nabavio si refraktor...
traži planete. većina se vidi golim okom. možeš promatrati Venerine faze, oluje na Marsu, Jupiterovu rotaciju, njegove najveće satelite, Saturnov prsten. Uran baš i nije zanimljiv, za ono dalje ti već treba nešto jače.
osim toga, možeš promatrati i Mjesec, tu ćeš vidjeti najviše stvari. Sunce je isto jako zanimljivo, ali naravno, samo putem projekcije. Nikad ne gledaj Sunce kroz okular. Nikad.
Lijepo je kad je Sunce zimi nisko nad obzorom, gurnuti teleskop kroz prozor, ostalo zabarikadirati tako da soba bude mračna, a onda projicirati na velikom komadu papira. Dobiješ Sunce od pola metra i više.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 14:26   #9
Quote:
ostao sam totalno razocaran. Nakon silne muke (trazenje je vise licilo na pocetak nekog rata kada se koriste trofejni topovi bez nisanskih sprava pa se cilja preko cijevi) uspio sam jedva vidjeti Sjevernjacu i izgledala je otprilike kao far nekog auta nocu u daljini ili kao kada ljeti nocu s kopna promatrate svijetla u nekom malom udaljenom mijestu na otoku. Sve u svemu nista.

Probaj kroz povecalo gledati. Jeftinije ti je i zvjezda se isto vidi kao far od auto u noci.
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 14:44   #10
ovdje imaš pravih teleskopa , mislim to su teleskopi a ne igračke ok !
http://www.oi-optimus.htnet.hr/
__________________
Postoji samo sada i ovdje.
Leviant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:48   #11
Prije kupnje teleskopa trebao si se malo više informirati. Npr, ovdje imaš lijep, sažet presjek svega što bi početnik trebao znati o teleskopima i sl.

Evo jedan c/p s te stranice, nadam se da autor nece zamjeriti.

50mm i 60mm refraktori */*/***

cijena: oko 200 DEM
prednosti: nema
mane: smece
namjenjen: naivnim pocetnicima

Sve o njima bi se moglo sazeti u jednoj rijeci: igracke. Jedini
nacin kako se mozete ne razocarati s njima je da vam budu samo
ukras u sobi i da kroz njih nikada ne pogledate. Kada iskusniji
astronomi u nekom ducanu nalete na 60mm teleskop koji se
reklamira sa povecanjem od 500X, pocnu se nekontrolinrano
smijati jer dobro znaju da taj teleskop ne moze podnjeti ni
80X a kakvi ista vise od toga. Naprosto ga nemojte kupiti.
Ako nemate novaca za nista jace, kupite dobar dalekozor koji
ce vam za astronomiju biti neusporedivo korisniji od 60mm
teleskopa. U protivnom samo cete se razocarati i vjerojatno
odustati od astronomije. Kada gledate nocno nebo kroz
dalekozor onda dobijete onaj divan 'wow! koliko zvijezda!' osjecaj
i pitate se kako bi to izgledalo kada bi imali vece povecanje.
Znate li kako zvijezde izgledaju na vecem povecanju? Isto kao
i na bilo kojem drugom. Zapravo, to vrijedi samo ako je
teleskop kvalitetan. Sa 60mm teleskopom zvijezde izgledaju kao
mutne mrlje jer ih se uopce ne moze dobro izostriti a za razliku
od dalekozora necete u vidnom polju imati tisuce zvijezda nego
mozda 3-4! Dakle, ni slucajno kupiti 60mm teleskop! Topla jakna
je korisnija za astronomiju od njega.


Kao sto vidis, odabrao si najgore moguce rjesenje.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:32   #12
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Probaj kroz povecalo gledati. Jeftinije ti je i zvjezda se isto vidi kao far od auto u noci.
da, uzmi povečalo, pogledaj u sunce i spali si oko
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:49   #13
Probaj nabaviti ove specijalne teleskope za oba oka. Na slici se vidi maneken an face i iz profila, kako bi se bolje shvatila slozena optika...
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 17:49   #14
Ako si na periferiji, ne bi trebalo biti previše grozno. Ja živim u širem centru i dosta često ne vidim nijednu zvijezdu čak i ako je nebo vedro.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:13   #15
Hvala svima na korisnim informacijama. Stisle me neke obaveze pa nikako da se javim i zahvalim. Nazalost jos uvijek nemam vremena ni da pogledam linkove, a kamoli da nesto i prakticno pokusam, ali cim budem mogao sve cu prouciti pa cemo vidjeti sto ce biti. Drago mi je da sad znam da ovdje ima nekih znalaca, pa ako opet nesto zapne bit cu slobodan obratiti se za savjet.
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 20:17   #16
pozdrav...ndam se da postam u dobroj temi

naci kupio bi ovj tele http://www.teleskop-express.de/shop/...n-auf-EQ2.html

za promatranje zvijezda mjeseca itd....

ako se neko razumije u to...dali je ovo dobar teleskop i dali se isplati kupi??

nasao sam ovog dobsona http://www.teleskop-express.de/shop/...50-1200mm.html

e sada mi je ovo jako bitno???? dali se njime moze gledati po danu??? gledao bi neke gradove itd....??

Zadnje uređivanje Marino15 : 18.04.2011. at 20:49.
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:54   #17
Dječjim teleskopom hoće da uživa u zvijezdama
Pa što onda ne kupiš fiću i voziš DTM prvenstvo?
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 09:26   #18
Najgori ti je teleskop sa velikim povecanjem,npr preko 200 puta a malim promjerom lece objektiva.Takav teleskop ima mracnu sliku,u njega ne ulazi dovoljno svjetlosti i nevidis nista.Naj vazniji ti je promjer lece,znaci sto vise mm promjera.Sa tim tvojim bi cak nesto mozda i vidio da ima manje povecanje.Vece povecanje=veci potreban promjer teleskopa inace vidis samo mrak.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 22:10   #19
Quote:
marino15 kaže: Pogledaj post
pozdrav...ndam se da postam u dobroj temi

naci kupio bi ovj tele http://www.teleskop-express.de/shop/...n-auf-EQ2.html

za promatranje zvijezda mjeseca itd....

ako se neko razumije u to...dali je ovo dobar teleskop i dali se isplati kupi??

nasao sam ovog dobsona http://www.teleskop-express.de/shop/...50-1200mm.html

e sada mi je ovo jako bitno???? dali se njime moze gledati po danu??? gledao bi neke gradove itd....??
Uzmi dobsona jer je to več ozbiljniji teleskop i s njim češ vidjet malo više, a ima i dosta bolji fokuser..Naravno da se može gledat po danu, samo predpostavljam da češ ga morat stavit na stol jer ti bude prenisko..

Zadnje uređivanje Bozy : 21.04.2011. at 22:18.
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 01:32   #20
pozdrav. nadam se da sam na pravoj temi.
htijo bih kupiti teleskop da gledam sus... ovaj, neš na nebu i po danu... dali bi ovako neš bilo dobro ?

haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.