Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Pogledaj rezultate ankete: Kakav kamin izabrati?
Gotovi kamini sitem ključ u ruke 2 33.33%
Zidanje sam svoj majstor 4 66.67%
Glasovatelji: 6. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2006., 23:16   #21
[QUOTE=laila]

pa mi je drago što to ipak nije baš takav SF[QUOTE]

Ja bih ti savjetovala da ipak pozoveš stručnjaka, makar samo u smislu konzultacije, pogotovo u vezi s dimnjakom, jer je on najvažniji za funkcioniranje kamina. Koliko sam shvatila, imaš "gotovi", kupljeni kamin, kojeg želiš smjestiti na određeno mjesto, dakle on bi već kao takav trebao dobro funkcionirati, ali samo uz ostvarene druge uvjete, a to su: dobro smješten dimnjak, pravilna veza kamina i dimnjaka, dovoljan profil dimnjaka, dovoljna visina dimnjaka, dobro "projektiran"(s obzirom na vjetrove) završetak dimnjaka...Općenito, najčešće je dimnjak ključan za dobro funkc. kamina, a to ne bi trebalo prepustiti "sveznalicama" dobrih namjera, ali nedovoljnog znanja.
Takav stav skupo sam platila na vikendici u Dalmaciji, zato ti to govorim.Moj je dimnjak bio po svim "općim" pravilima potpuno korektan u svim nabrojenim elementima, ali je i dalje dimilo...Tek je stručnjak ustanovio da, zbog posebnosti kretanja vjetra na tom mjestu,dimnjak treba još povisiti za 1m, a kapu dimnjaka,jer je bila neadekvatna, iznova napraviti.To sve skupa nije SF, ali bolje pitati, nego se najprije dimiti par sezona u nadi...,pa onda muka i lijenost da se ruši, pa opet gradi...i tako ti prođe par godina bez kamina, a onda to još ponovo platiš...
Špranja is offline  
Old 09.03.2006., 17:38   #22
Contraflow kamin

Ukoliko razmišljate o kaminu evo jednog u fazama izrade:

http://adriatix.hr/Kamin/Kamin.htm

Inače za informaciju ukoliko nekoga zanima cijeli projekt, u prvoj fazi vidi
se izrada pizza pečenice ili "Black Oven" pečnice. Da bi se u sljedećoj fazi
vidjela izrada Rumford otvorenog kamina. Daljnja faza pokazuje izradu
pasivnog kamina na višoj etaži sa kanalima u obliku dvostruke osmice.
Naredne fotografije prikazuju izradu modificiranog Finskog/Švedskog
"Contraflow" kamina.

Ukoliko se ne vidi dobro, dim se kreče: >> iz desnog kamina >>stražnjom
stranom stjenkom i jednim dijelom ispod "White Oven" pečenice, desno i
gornjom stranom iste sa izlazima u Contraflow kanal. Pečenica nije grijana
jedino sa prednje strane. Nakon toga postoje dvije opcije. Prva da se dim
preklopkom usmjerava na višu etažu u pasivni kamin ili po "Contraflow"
principu usmjerava prema dolje. Dim zatim prolazi ispod Rumford kamina koji
u tom slučaju postaje prostor za sušenje drva. Krajnjim lijevim kanalom dim
se ponovo uzdiže i priključuje na kondenzator/ pasivan kamin na višoj
etaži. Taj kamin je izveden u obliku spojene osmice te na izlazu ima zamalo
potpuno ohlađen dim te je iskoristivost ovog sistema nekih 90%. U principu
sistem je vrlo trom i djelotvoran je tek nakon 6 sati loženja. Jednako je
tako trom i pri hlađenju tako da je kasnije potrebno minimalno pogrijavanje.
Masa cijelog sistema je nekih 1000 - 1200 šamotnih opeka.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN3199_S.jpg‎
Views:	1490
Size:	8.6 KB
ID:	450  
adriatic_i is offline  
Old 12.03.2006., 15:47   #23
Sto se mene tice, "pravi" kamin je najgora moguca solucija za grijanje. Prljav je, smrdi, moras imati drva, spremiste za drva s insektima i ostalim nametnicima koji dolaze s time, zajebancija s kupovinom drva, smece po kuci, zauzima puno mjesta, skup za izraditi, zauzima previse mjesta i slicno.

Ako kamin, plinski kamin. Jednostavan za ugradnju, zavrsavati se moze knaufom, ne zauzima puno mjesta, cist, relativno jeftin, prilicno realistican efekt lozista...Moze se jednosavno ugraditi u stanu, spavacoj sobi, dnevnoj sobi ili u svim sobama (ovisi o perju)...
XeiX is offline  
Old 15.03.2006., 14:04   #24
Kamin

I koliko puta moraš godišnje zvati helikoptersku dostavu za punjenej plinskog sprenika na planini kad su putevi zameteni.
adriatic_i is offline  
Old 26.03.2006., 10:45   #25
Ja isto planiram napraviti kamin. Naišao sam na mnogo savjeta o tome. Sigurnom se može sa ytongom podzidati, no, nasloniti ložište tj dignuti ga na pravu visinu savjetuju ipak pravim ciglama ili betonom, neki proizvođači kaminskih ložišta nude kao dod. opremu željezne nogice na koje se ložište postavlja. Ja ću upravo to napraviti, ili ću kupiti model kaminskog ložišta koji već ima nogice.
Kod obloge od ytonga ili bilo čega niti jedan dio obloge ne smije biti u direktnom kontaktu s ložištem to se obzidava s 1,5 do 2cm lufte i u taj luft ugrađuju šamotni konop koji se koristi kod dimnjaka, ima ga svaka trgovina građ. materijalom ili željezarija.
Evo možda pametnog linka.

http://www.lokaterm.si
http://www.imag.si
 
Old 28.03.2006., 17:50   #26
Gledaj, moraš se odlučiti dali ćeš se grijati na topli zrak ili konvekcijsko isijavanje.

Sve ovo što se komercijalno nudi je grijanje na topli zrak uz par kozmetičkih dodataka( čitaj mazanja očiju kupcima)

Drugim riječima toplo je dok je bal u peći. A kasnije zima. Dok ukoliko te ipak više privlači komercijalno ješenje onda si pogledaj sisteme sa automatskim doziranjem granula. Nakrcaš dnevno jednu vreću i miran si cijeli dan. Jedanako kao kod ovoga gore, staviš 2 -3 cjepanice i ista stvar.


Quote:
romat kaže:
Ja isto planiram napraviti kamin. Naišao sam na mnogo savjeta o tome. Sigurnom se može sa ytongom podzidati, no, nasloniti ložište tj dignuti ga na pravu visinu savjetuju ipak pravim ciglama ili betonom, neki proizvođači kaminskih ložišta nude kao dod. opremu željezne nogice na koje se ložište postavlja. Ja ću upravo to napraviti, ili ću kupiti model kaminskog ložišta koji već ima nogice.
Kod obloge od ytonga ili bilo čega niti jedan dio obloge ne smije biti u direktnom kontaktu s ložištem to se obzidava s 1,5 do 2cm lufte i u taj luft ugrađuju šamotni konop koji se koristi kod dimnjaka, ima ga svaka trgovina građ. materijalom ili željezarija.
Evo možda pametnog linka.

http://www.lokaterm.si
http://www.imag.si
adriatic_i is offline  
Old 02.04.2006., 14:17   #27
Naravno, u potpunosti se slažem s tobom Adriatic_i. No, sve je stvar koliko para misliš potrošiti i da li kaminom (tzv toplozračni kamin) želiš riješiti kpl grijanje ili je to samo za neka eventualna prijelazna razdoblja uz centralno, ili je kamin možda samo ukras. To loženje na pelet ili granule itekako je OK, i može ga se čak automatizirati kao i Npr struj, nafta,.. ali i to dosta košta.
Iz mog iskustva znam da ako želiš rješiti kvalitetno grijanje moraš potrošiti puno, prije ili kasnije. Ako više uložiš prije morati ćeš manje kasnije ili obrnuto.
Ja imam rješeno centralno na plin, a kamin bi mi bio kao pomoć manjoj potrošnji plina kojeg kupujem, dok drva imam u svojoj šumi, ili kao nadopuna interijeru.
 
Old 09.04.2006., 21:37   #28
ja napravio lani kamin, moram priznat previse posla ima oko toga, zato su majstori i skupi. obzidao sam gusnatu pec staru desetak godina kojoj sam poskido pola djelova tako da su ubiti ostali samo gornji i bocni djelovi a kamin je na kraju ostao otvorenog tipa bez ikakvog stakla ili vratasca. postavio sam ga na betonsku plocu plus samot a napu rijesio efektno s obicnim limom od par mm koji je kasnije ofarban. bitno je da kamin ne dimi cak ni za najveceg juga sta mu je najveci neprijatelj. e sad, rizik je sam raditi kamin jer vjerojatnost da ce dimit je dosta velika. ja valjda imao srece. no doveo sam mu obavezan vanjski zrak ispod lozista koji je obavezan a i dimnjak je ispravno izveden.
upravo je po meni dimnjak kljuc cijele price. moze kamin bit odlicno napravljen ali ako dimnjak nevalja on ce dimit. evo par savjeta za dimnjak:
profil jednak cijelom duzinom (min 14cm)
ako skrece skretanje prema horiznontali ne manje od 60 stupnjeva
izvan krova mora biti min 1m mjereno okomito na krovnu povrsinu
i vrlo bitno minimalno 5-7 metara korisne visine (od lozista do grla)

ako vam dimnjak zadovoljava navedeno mislim da bi kamin morao funkcionirat
 
Old 11.04.2006., 07:57   #29
Sve ovo stoji, samo dobro je znati da u grubo postoje dva oblika ložišta.

Kompesivni i protočno.

Protočno je upravo opisano i radi se o otvorenom kaminu. Iskoristivost 10 -20 %

Kompesivni >> Definitivno zatvoreni i poželna sa dva otvora za loženje. Iskoristivost do 90% Ovaj tip kamina ne može imati taj koficijent ikoristivosti bez dima. Zato mora imati premosnicu za prvu fazu zagrijavanja. Ista stvar kao i Čok kod auta samo suprotno ponašanje. Jer kad se jednom ragori onda komprsija vručeg zraka potiskuje dim u sistemu za akumulaciju topline.
adriatic_i is offline  
Old 27.04.2006., 11:27   #30
Quote:
adriatic_i kaže:
Sve ovo stoji, samo dobro je znati da u grubo postoje dva oblika ložišta.

Kompesivni i protočno.

Protočno je upravo opisano i radi se o otvorenom kaminu. Iskoristivost 10 -20 %

Kompesivni >> Definitivno zatvoreni i poželna sa dva otvora za loženje. Iskoristivost do 90% Ovaj tip kamina ne može imati taj koficijent ikoristivosti bez dima. Zato mora imati premosnicu za prvu fazu zagrijavanja. Ista stvar kao i Čok kod auta samo suprotno ponašanje. Jer kad se jednom ragori onda komprsija vručeg zraka potiskuje dim u sistemu za akumulaciju topline.
vidim da se kuzis, pa te pitam
hoce ljudi kamin na katu kuce, a nemaju dimnjak! pa te pitam je li to uopce moguce izvesti? cula sam za nekakve mislim inox cijevi koje sluze kao dimnjak u takvim slucajevima, ali sam mozda skroz u krivu, pa te molim za savjet, hvala
nenchi is offline  
Old 06.07.2006., 13:43   #31
Quote:
nenchi kaže:
vidim da se kuzis, pa te pitam
hoce ljudi kamin na katu kuce, a nemaju dimnjak! pa te pitam je li to uopce moguce izvesti? cula sam za nekakve mislim inox cijevi koje sluze kao dimnjak u takvim slucajevima, ali sam mozda skroz u krivu, pa te molim za savjet, hvala
Inox dimljak je povoljno rješenje iz više razoga.

1. nije osjetljiv na koroziju koja nastaje izgarnjem
2. Možeš ga ugraditi i bez da ideš od temelja do neba.
3. naknadna ugradnja je čista i brza
4. cijena otom potom
5. Komercijalno je raširen po sistemu Velux prozora >>ne traži maistora sa 20 godina iskustva
6. mana >> nema četvrtastih profila pa relativno za isti protok zauzima nešto više korisnog prostora od zidanog dimnjaka.
7. mana >> izolacija obavezna. Znači nema grijanja na ugrijanu ciglu. Ukoliko efikasnost nije podešena sva enegija dima ide u zrak.
adriatic_i is offline  
Old 06.07.2006., 22:59   #32
Dovod zraka u prostoriju je obavezan.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Old 31.08.2006., 22:30   #33
Exclamation

Interesira me da li je izvedivo ugraditi kotao za centralno grijanj iznad ložišta kamina tako da se kaminom može griijati i druge prostorije, a iskoristivost bi u tom slučaju trebala biti dosta velika. To bi, naravno, trbalo biti alternativno riješenje već postojećem etažnom centralnom grijanju. Da li netko ima iskustva u tom području?
brane75m is offline  
Old 01.09.2006., 11:19   #34
Upravo se spreman raditi nesto slicno. Ove godine zidam kamin- zatvoreni sa staklom. Imam centralno koje je dosad boli spojeno na lozu, ali ložu ne zelim vise koristiti ni u ludilo (kad me jedna sezona grijanja kostalo kao skoro cijelo centralno). Uglavnom mislim iza kamina prislonjeno uz gus (dakle ne u kaminu da ne smanjujem loziste i da bolje izgleda) staviti limeni (otporan na temperature) tanki rezervoar koji ce glumiti kotao. Bit ce velicine ca. 20 litara i bit ce spojen na centralno. Tu je naravno sve sto uz to ide: pumpa, sigurnosni ventili, odzracnik, ekpanziona posuda...). Ideja mi je da toplinu koja bi se inace gubila da se prenese na centralno i tako u druge sobe. S time bi grijao mozda samo par radijatora jer sve ostalo ce kamin grijati sam po sebi. Ja vjerujem da ce to funkcvionirati i da ce radijatori biti makar mlaki (sto kroz cijelodnevno grijanje isto moze dogrijati sobu), a dodatna investicija nije velika s obzirom da vec imam centralno i ionako planiram kamin. S obzirom da je ovo neisptano, ne mogu garantirati da ce raditi, ali ja vjerujem da hoce, a s bzirom da ce kroz koju godinu doci plin, mislim ovo spojiti sve u jedan sustav. Tako da plin grije vec donekle ugrijanu vodu u centralnom.
korisnik is offline  
Old 01.09.2006., 12:33   #35
Bok svima,

jedno pitanje vezano uz postavljanje kamina. Mi počinjemo uskoro graditi kuću i želimo kamin (zatvoreno ložište) u dnevnoj sobi, gdje će biti parket. Sad, da li se kamin postavlja na beton ili estrih ili na parket?

ljubičasta is offline  
Old 07.09.2006., 09:05   #36
Quote:
ljubičasta kaže:
Bok svima,

jedno pitanje vezano uz postavljanje kamina. Mi počinjemo uskoro graditi kuću i želimo kamin (zatvoreno ložište) u dnevnoj sobi, gdje će biti parket. Sad, da li se kamin postavlja na beton ili estrih ili na parket?

postavlja se na cem.glazuru ispod koje, u dimenzijama podnozja, se ne smije staviti stiropor (zbog tezine kamina) nakon zidanja postavlja se parket okolo naokolo, kao da imas zid
nenchi is offline  
Old 20.12.2007., 08:24   #37
Kaminske peći - jel ima neko preporuku?

Evo, skupio ja lovu da se grijem, pa oću kupit peć. cca 5000-8000 kn, cca 8-10kw. Vidio sam u Gramatu neke, ima ih simpatičnih, također u Pevecu, i vidio na sajtu www.zagorka.hr zgodnih peći. Sad: jel ma netko preporuku neke firme za peći, jer ja fakat ne vidim razlike, jedna košta 5000, druga 8000, izgledaju veoma slično, iste snage. Kakve su te Zagorkine? Da, htio bih one koje su gore ovalne. I jel ima neki dućan u ZG koji prodaje baš peći,osim Zagorke?

Tenks
Prvi Vozač
Klon Prvog Vozača 2 is offline  
Old 20.12.2007., 11:11   #38
Quote:
Klon Prvog Vozača 2 kaže: Pogledaj post
Evo, skupio ja lovu da se grijem, pa oću kupit peć. cca 5000-8000 kn, cca 8-10kw. Vidio sam u Gramatu neke, ima ih simpatičnih, također u Pevecu, i vidio na sajtu www.zagorka.hr zgodnih peći. Sad: jel ma netko preporuku neke firme za peći, jer ja fakat ne vidim razlike, jedna košta 5000, druga 8000, izgledaju veoma slično, iste snage. Kakve su te Zagorkine? Da, htio bih one koje su gore ovalne. I jel ima neki dućan u ZG koji prodaje baš peći,osim Zagorke?

Tenks
Prvi Vozač
tako sam i ja razmišljao i kupio sam ložište za kamin, stavio ga na dve cigle a kad budem imao vremena to ću sve obzidati. Možda da razmisliš i o toj varijanti? U takvom slučaju dobivaš nešto što se potpuno uklapa u prostor i ima veće mogućnosti i snagu. Ložišta imaju obično i veće staklo i bolji pogled na vatricu, cijena je tu negdje.
Za preporučiti firmu - nemam.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 20.12.2007., 12:37   #39
ma razmišljao sam, proučavao sajtove i nacrte, tako bih prošao bolje i jeftinije. uvijek moram nešto kemijat, ali sad mi se ne da. Hoću da mi ga stave, natrpat drva i ložit. nek imam i ja nešto instant :-)
Klon Prvog Vozača 2 is offline  
Old 23.12.2007., 19:23   #40
Quote:
Klon Prvog Vozača 2 kaže: Pogledaj post
ma razmišljao sam, proučavao sajtove i nacrte, tako bih prošao bolje i jeftinije. uvijek moram nešto kemijat, ali sad mi se ne da. Hoću da mi ga stave, natrpat drva i ložit. nek imam i ja nešto instant :-)
savjetujem "plamen" peći....izvrsne su,veliko staklo na vratima a cijena im je stvarno povoljna...npr. 10 kwt dođe oko 2.800 kn
maša&maša is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.