Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Magazina moglo bi biti:
Kokolo 5 20.00%
Ivana 1 4.00%
Tamara 4 16.00%
Piši mi 10 40.00%
Sve bi seke ljubile mornare 3 12.00%
Put putujem 14 56.00%
Idi 5 20.00%
Tri sam ti zime šaptala ime 8 32.00%
Ti si želja mog života 10 40.00%
Kako sam te voljela 3 12.00%
Suze krijem, one padaju 2 8.00%
Besane noći 0 0%
Ljube se dobri, loši, zli 6 24.00%
Rano, ranije 4 16.00%
Starimo dušo (Da mi te zaljubiti u mene) 2 8.00%
Simpatija 4 16.00%
Nostalgija 5 20.00%
Zlato jubavi 1 4.00%
Suze biserne 5 20.00%
Minut srca tvog 6 24.00%
Ginem 6 24.00%
Opijum 5 20.00%
Gutljaj vina 3 12.00%
Na svijetu sve 1 4.00%
Idi i ne budi ljude 1 4.00%
Ako poludim 3 12.00%
Kasno je 1 4.00%
Nemam snage da se pomirim 1 4.00%
Ko me zove 3 12.00%
S druge strane Mjeseca 1 4.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2017., 14:24   #1041
možda najveći hr pjevač, vanserijskog glasa, a arsenova ''kad raziđe se dim'' mi je jedna od rijetkih pjesama na temu dom.rata koja mi je baš dobra.
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:36   #1042
Prvi sam dao glas za Zvona moga grada. Nadam se da će još netko prepoznati kozmičku vrijednost te pjesme, po meni najbolje 4 minute u povijesti hrvatske glazbe.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 02:15   #1043
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Prvi sam dao glas za Zvona moga grada. Nadam se da će još netko prepoznati kozmičku vrijednost te pjesme, po meni najbolje 4 minute u povijesti hrvatske glazbe.
Inače, tu pjesmu je napisao Zvonko Špišić, koji također potpisuje i glazbu za Dalmatinsku Elegiju.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:32   #1044
Nije lako bilo rasporediti glasove. Ipak, odlučio sam se za pjesme koje je Vukov izvorno otpjevao, a nauštrb fantastičnih obrada/interpretacija Sve je daleko, Natali i Neka cijeli ovaj svijet.
Glasove zato nose Čežnja, Pismo ćali, Zvona moga grada, Tvoja zemlja i Kad raziđe se dim.
Pepys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 20:51   #1045
Jergović je napisao jedan krasan tekst o Vukovu

http://www.jutarnji.hr/arhiva/osmije...ukova/3961257/

Bez mržnje i grča, kao čovjek slobodan od nacionalizma i pripadanja nečijem privatnom ili partijskom stadu, pjevao je kako drugi nisu, i zato je bio zabranjen. Iako nikada nismo saznali koji je pravi razlog zabrane, koja je ostala bez presedana u kulturnome životu Jugoslavije, može se reći kako su njegove pjesme bile opasne po poredak, jer su bile pretjerano lijepe i jer se u njima jasno čula ona jedna neizgovorena riječ. Hrvatsku je, koliko se mogu sjetiti, spominjao samo u jednoj popevki s Krapinskoga festivala.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 21:30   #1046
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Prvi sam dao glas za Zvona moga grada. Nadam se da će još netko prepoznati kozmičku vrijednost te pjesme, po meni najbolje 4 minute u povijesti hrvatske glazbe.


Vice je unikat. Najjači glas hrvatske glazbene scene. Neponovljivo. Nije bilo lako izabrati 5 pjesama, na kraju sam se odlučio za ovih 5:
Mirno teku rijeke
Bokeljska noć
Pismo ćali...
Suza za zagorske brege
Zvona moga grada

Neka cijeli ovaj svijet mi je isto najbolji u njegovoj izvedbi.
A zna li netko da li je on prvi snimio Pjevat će Slavonija? Ili je netko prije njega? Ne mogu naći ništa na internetu.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 22:06   #1047
koliko je meni poznato, pjesma je prvi put izvedena 1969. na festivalu Zlatne žice Slavonije, a pjevao ju je Vice.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 09:31   #1048
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
koliko je meni poznato, pjesma je prvi put izvedena 1969. na festivalu Zlatne žice Slavonije, a pjevao ju je Vice.
Sad gledam, na albumu Zlatne Žice Slavonije - Požega - 40 Najvećih Hitova 1969. - 2006., prva pjesma je Pjevat će Slavonija u izvedbi Vice Vukova, tako da si u pravu.

https://www.discogs.com/Various-Zlat...elease/1195043
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 21:38   #1049
je li Vice Vukov najveći hrvatski pjevač? hm, nisam siguran, karijera mu je na žalost prekratko trajala, u zlazno doba je snimio jedan album koji je u biti više kompilacija, od svih sam pjesama jedva uspio sastaviti anketu, pa sam nerado stavio i nekoliko obrada da bih popunio broj. s tako naprasno prekinutom karijerom postao je legenda, ali, možda zbog toga, ne i najveći. ipak, za sobom je ostavio bar petnaestak vječnih pjesama, a vrhunski ga vokal sugurno svrstava na sam vrh, po tome bi mogao biti najbolji hrvatski pjevač, a i šire. mene uz Vicu vežu najranije uspomene, uz njegove pjesme sam progovorio i zavolio glazbu. prije svega dalmatinske pjesme, za koje sam i glasao, Pismo ćali, Dalmatinska elegija, Zvona moga grada, Bodilska balada i Bokeljska noć, koja je ostala zapamćena i u izvedbi simpatiče Radmile Karaklajić https://www.youtube.com/watch?v=POSh58-PySA
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 00:01   #1050
tri za vremensku kapsulu

Pismo ćali
Zvona moga grada
Bokeljska noć
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 00:02   #1051
HAUSTOR


Osnovani 1979. godine u Zagrebu, razišli se 1990. godine

Albumi:
Haustor (1981)
Treći svijet (1984)
Bolero (1985)
Tajni grad (1988)

Članovi: Darko Rundek, Srđan Sacher, Zoran Perišić, Ozren Štiglić, Damir Prica, Nikola Santro, Srđan Gulić, Zoran Vuletić, Zoran Zajec, Igor Pavlica, Julije Reljić, Marino Pelajić
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 23:04   #1052
Skriven iza lažnih imena

Brodovi u prašnjavoj luci
Crnoj od znoja robova
Spustili su jedra

Bose žene na glavama nose
Tajni teret metaka
U korpama sa paprom

Skriven iza lažnih imena
Gledam kako prolaze
Oči su im sjajne
Daju mi znak

Crni dječak sa puškom u ruci
Vodi me do logora
Žene čiste ribu
Skoro će mrak

U vrtu je sjekira
Na krovovima dimnjaci
Zima zaobilazi moj dio grada

Pred kolibama gase se vatre
Žuti bubanj zamire
Ostali smo sami

Njena koža slana i zlatna
Kao jutro miriše
Slušam kako diše
Čujem joj sne
Čujem i zoru sa rafalima garde
I duge sušne godine
I zelen miris kiše

U vrtu je sjekira
Na krovovima dimnjaci
Zima zaobilazi moj dio grada
-----
Evo, Dile, vrhunske rock poezije. Rekao si da ne slušaš riječi pa lijepim ovo za tebe. Ako se ne naježiš, imaš srce od kamena.

Ujedno pozivam kolegu suburbiana na čašicu razgovora o rock poeziji uz Milana najvećeg pjesnika YU rocka.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 23:10   #1053
Bojim se da će stvari s Trećeg svijeta ostati u zapećku. To je album s najmanje poznatih pjesama, ali je kvalitetom i konceptom najjači; ukratko, pravi kritičarski album.

Da ne bude zabune, svi albumi Haustora su barem dobri, ali imali su mjestimično neku novelty crtu (mislim na stvari tipa Ula Ulala, Moja prva ljubav, Skidaj se i sl.) koja je ipak najmanje izražena na Trećem svijetu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 00:59   #1054
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Evo, Dile, vrhunske rock poezije. Rekao si da ne slušaš riječi pa lijepim ovo za tebe. Ako se ne naježiš, imaš srce od kamena.
ne da se ne ježim, nego manje više ne kužim o čemu pjesnik pjeva. nekakvi robovi, valjda je rat kad dječaci nose puške i čuju se rafali garde. nemam pojma što radi sjekira u dvorištu i zašto su dimnjaci na krovovima, zašto je bubanj žut, a luka prašnjava. i tko je on i zašto je sakriven iza tajnih imena.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:34   #1055
ja ko i dile sta se tice ovoga, samo kuzim zasto su dimnjaci na krovovima, iako mi se ti dimnjaci ne uklapaju u ostatak price

Zadnje uređivanje arenx : 04.10.2017. at 13:51.
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 14:55   #1056
Nema se tu šta oko teksta kužiti ili ne kužiti, kak ne kužite?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 17:44   #1057
Previše racionalizirate. Nije bitno što, bitno je kako, kao uostalom i uvijek u svakoj umjetnosti.

Ali ako ćemo već o ovome "što", Rundek je ustvari larpurlartist, zaljubljen u Cortoa Maltesea, vesterne i daleke krajeve. Iz tih je utjecaja uspio iscijediti odlične stihove, posebice na Trećem svijetu (meni je uz navedenu posebno draga Babilonske baklje, a možda bih u anketu još dodao Zadnji pogled na Jeršaleim).

Ovo je zapravo ekstremno lako razumljiva pjesma, osim dijela "Zima zaobilazi moj dio grada"
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 19:10   #1058
meni nije razumljiva, nemam taj kapacitet. uz to, kako bez što je isprazno. doduše, meni su riječi pjesama isključivo u službi glazne, tako da ne moraju uopće biti smislene i u tom kontekstu mi gore navedeni liriksi zvuče egzotično, atmosferično i privlačno, ali ništa emotivno od čega se u pravilu naježim.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 22:23   #1059
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 22:31   #1060
Quote:
Ja sam bio pogresan
kad sam ti stavio ruku na rame
tamo je drzao dugo i govorio rijeci
ja sam bio pogresan
kad sam trazio da mi kazes
koja si strana

Postoje pravila igre
ti znas da ne mozes sama
ispod svih tih zastava sto viore
svud oko nas

Ne postoji mjesto gdje mogo bi stati
visoko dignuti ruke
i pjevati nasu pjesmu
i pjevati nasu pjesmu

Protiv volje umijesan
u staru zavjeru strana
u staru zavjeru nada
ja sam jednoga dana
slucajno nasao put
ispod svih tih zastava sto viore
Još jedna domaća zadaća za Dileta.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.