Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2007., 17:04   #61
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Izvor: Wikipedia

Heavy industrialization and increased importance in regional affairs during the time of Yugoslavia resulted in a rapid increase however, and by the time of the 1984 Olympics the greater Sarajevo area had more than 500,000 residents. Although exact ethnic distribution is unknown, of these 500,000, 49% were Muslim, 30% Orthodox Christians, and 7% Catholics, indicating relatively corresponding percentages of Bosniaks, Serbs, and Croats.


Napomena:14% građana Sarajeva nije izjasnilo religiju, tako da među njima može biti i Hrvata i Srba i Bošnjaka/muslimana
Za grad Sarajevo su podaci malo drugaciji.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:05   #62
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Izvor: Wikipedia

Heavy industrialization and increased importance in regional affairs during the time of Yugoslavia resulted in a rapid increase however, and by the time of the 1984 Olympics the greater Sarajevo area had more than 500,000 residents. Although exact ethnic distribution is unknown, of these 500,000, 49% were Muslim, 30% Orthodox Christians, and 7% Catholics, indicating relatively corresponding percentages of Bosniaks, Serbs, and Croats.


Napomena:14% građana Sarajeva nije izjasnilo religiju, tako da među njima može biti i Hrvata i Srba i Bošnjaka/muslimana

To je tacno. Sve tri strane vole da prisvajaju Jugoslovene ali iz mog licnog iskustva tu se najvise radilo o ljudima iz mijesanih brakova.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 17:11   #63
Hiljadu puta rekoh da wikipedia nije nikakav zvanican a ni pouzdan izvor.

Ali dobro evo jos malo wikipedie...

Quote:
The last official census in Bosnia and Herzegovina took place 1991 which recorded 529,021 people living in Sarajevo.[16] The war displaced hundreds of thousands of people, many of whom have not returned. As of 2006 the Sarajevo Canton government estimated the city's population at 418,891 people.[17] With an area of 493 sq miles, Sarajevo has a population density of about 2173 people per square kilometer. The Novo Sarajevo municipality is the most densely populated part of Sarajevo with about 7524 inhabitants per square kilometer, while the least densely populated is the Stari Grad, with 742 inhabitants per square kilometer.[18]


Baščaršija, Old town of SarajevoWar changed the ethnic and religious profile of the city. While it had long been known as a multicultural city,[19] or Europe's Jerusalem,[20] Muslims Bosniaks returned to form an even greater proportion of the population. In 1991 Bosniaks formed 45% of the population, followed by Eastern Orthodox Serbs with 38%, and Roman Catholic Croats with 7%. However, in 1997 Bosniaks formed 87% of the population, with Serbs at 5% and Croats at 6%.[21] If the East Sarajevo (Republika Srpska) population were to be included (130,000, mostly Serbs), the Bosniaks would still have an absolute majority, followed by Serbs at around 33% of the overall population.

Today, Sarajevo's population is not known clearly and is based of estimates contributed by the United Nations Statistics Division and the Federal Office of Statistics, Federation of Bosnia and Herzegovina among other national and international non-profit organizations. It is believed that Sarajevo’s population to date has actually increased rather than decreased due to many migrants moving from rural villages destroyed during the Bosnian war.

See also: Historical population of Sarajevo
Znaci oko 200,000 Srba. Po "vasem" izvoru
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:13   #64
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Hiljadu puta rekoh da wikipedia nije nikakav zvanican a ni pouzdan izvor.

Ali dobro evo jos malo wikipedie...



Znaci oko 200,000 Srba. Po "vasem" izvoru
Gdje to pise? Matematika i logika ti nisu jace strane.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:17   #65
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Gdje to pise? Matematika i logika ti nisu jace strane.
Pa vrlo jednostavno zebu 529,021 (vidis gore koliko pise da je bilo ljudi u Sarajevu 1991) puta 38% (koliko pise da je bilo Srba) i dobijes 201,027.

Cak sam ti "boldirao" gore ali ako ne ukapiras ni sad javi pa cu pokusati da ti nacrtam.
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:18   #66
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Gdje to pise? Matematika i logika ti nisu jace strane.
A ako si logicar jer to znaci da si bio u logoru?
__________________
Ja znam ovo staklo ali ovo ozbiljnije..
gang-bang is offline  
Old 01.10.2007., 17:21   #67
Ni ja ne kontam odakle mu ta cifra od 200 000. Ali treba napomenuti da onaj popis iz 1991 je ukljucivao i Pale, Ilijas, Trnovo.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 17:22   #68
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Pa vrlo jednostavno zebu 529,021 (vidis gore koliko pise da je bilo ljudi u Sarajevu 1991) puta 38% (koliko pise da je bilo Srba) i dobijes 201,027.

Cak sam ti "boldirao" gore ali ako ne ukapiras ni sad javi pa cu pokusati da ti nacrtam.
Koji je to "nas" izvor?
Wikipedia,bosanski:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Stanovni.C5.A1tvo

.(Bošnjaci - 259.470 (49,23%), Srbi - 157.143 (29,81%), Hrvati - 34.873 (6,61%), Jugoslaveni - 56.470 (10,71%) i ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 19.093 (3,62%)).
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:23   #69
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Ni ja ne kontam odakle mu ta cifra od 200 000. Ali treba napomenuti da onaj popis iz 1991 je ukljucivao i Pale, Ilijas, Trnovo.
Da crtam?
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:23   #70
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Koji je to "nas" izvor?
Wikipedia,bosanski:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Stanovni.C5.A1tvo

.(Bošnjaci - 259.470 (49,23%), Srbi - 157.143 (29,81%), Hrvati - 34.873 (6,61%), Jugoslaveni - 56.470 (10,71%) i ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 19.093 (3,62%)).
Dao sam ti engleski gore kao "neutralan", zaj*bi to "bosanski".
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:25   #71
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Dao sam ti engleski gore kao "neutralan", zaj*bi to "bosanski".
Ti si rekao da je to "nas" izvor,mada ja generalno nemam zajednicke izvore sa kolektivitetima,ali ako vec mislis na bosanski,onda ga i koristi.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:25   #72
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Da crtam?
Kao sto si sam rekao Wikipedia nije neki izvor ali onal link sto sam ja postavio

http://josip.purger.com/other/bih/index.htm tvrdi da su ovo podaci Saveza za statistiku SR BiH po tim podacima Srba ima 31 posto. Drugih podataka i nemamo.
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 17:27   #73
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Ti si rekao da je to "nas" izvor,mada ja generalno nemam zajednicke izvore sa kolektivitetima,ali ako vec mislis na bosanski,onda ga i koristi.
Zasto bih koristio bosanski majke ti? Dao sam ti link na engleski gdje fino pise da je Srba bilo 38%. I sta sad ne svidja ti izvor ili cinjenica da nas je bilo 38%?


P.S. Jesi li bar ukapirao odakle 200,000?
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:31   #74
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Zasto bih koristio bosanski majke ti? Dao sam ti link na engleski gdje fino pise da je Srba bilo 38%. I sta sad ne svidja ti izvor ili cinjenica da nas je bilo 38%?


P.S. Jesi li bar ukapirao odakle 200,000?
Ne svida mi se prije svega izvor jer na wikipediji moze svako da pise sta hoce.Mozes nekome Srbijancu prodavati maglu o srpskom Sarajevu,najvecem srpskom gradu poslije Beograda,o velegradu tzv. Istocnom Sarajevu,ali ja zivim ovdje i znam malo bolje.
Podatak od 150 000 Srba u sarajevskoj regiji je tacan,ali u samom gradu je zivjelo oko 60 000.
To je to o popisu,vratimo se na temu.
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:33   #75
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Ne svida mi se prije svega izvor jer na wikipediji moze svako da pise sta hoce.Mozes nekome Srbijancu prodavati maglu o srpskom Sarajevu,najvecem srpskom gradu poslije Beograda,o velegradu tzv. Istocnom Sarajevu,ali ja zivim ovdje i znam malo bolje.
Podatak od 150 000 Srba u sarajevskoj regiji je tacan,ali u samom gradu je zivjelo oko 60 000.
To je to o popisu,vratimo se na temu.
Pa onda se mozemo sloziti da se ne treba koristiti wikipedia kao izvor bas iz tog razloga. Bila ona "bosanka" ili bilo koja druga. Samo u gradu je zivjelo 150,000 Srba bez okoline.
M0ssad is offline  
Old 01.10.2007., 17:34   #76
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Pa onda se mozemo sloziti da se ne treba koristiti wikipedia kao izvor bas iz tog razloga. Bila ona "bosanka" ili bilo koja druga. Samo u gradu je zivjelo 150,000 Srba bez okoline.
Sta smatras ovdje okolinom?
Tuco is offline  
Old 01.10.2007., 17:35   #77
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Pa onda se mozemo sloziti da se ne treba koristiti wikipedia kao izvor bas iz tog razloga. Bila ona "bosanka" ili bilo koja druga. Samo u gradu je zivjelo 150,000 Srba bez okoline.
Jeste ako u grad racunas Sokolac,Han-pijesak,Pale,Ilijas i ostale selendre
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 17:37   #78
http://www.offoffoff.com/film/2002/i...yugoslavia.jpg

http://www.bosnia.org.uk/images/reports/Sarajevo.jpg

http://www.offiziere.ch/blog-bilder/sarajevo.jpg
zebu is offline  
Old 01.10.2007., 18:12   #79
Quote:
Tuco kaže: Pogledaj post
Radi rata naseg glupog rata. Inace u tom HVO je vise bilo Bosnjaka nego Hrvata. Ozbiljno. Naravno kruzile su neke glasine da je HVO predavao lineje odbrane ali to su bile gluposti oni us ginuli masovno u odbrani grada pogotovo na Stupu, Doglodima i na Otesu.

Proveo sam cijeli rat u Sarajevu i prezivio cijelu tu opsadu. Izlazio na bojisnice izvan grada.
Sukob HVO i Armije se napokon obio o glavu i sarajevskom HVO-u 6. 11. 1993 rano ujutro.
Bosnjaka jeste bilo dosta u sarajevskom HVO, ali bas da su bili vecina... na Mejtasu i Starom gradu da, a u ostalima je bilo svih nacija, to je bila nacionalno mijesana brigada.
Ovakvo je bilo stanje:
HVO je bio u pocetku podijeljen na dvije struje. HVO Stup sa Velimirom Maricem na celu koujem se pridruzio i dio HVO u Novom Sarajevu (nazvani Paninijevci jer su imali stozer nedaleko od pekare Panini u N. Sarajevu, kojima sam i sam pripadao), smatrani su kao nekom tvrdom frakcijom. OStali HVO su tada vec bili pod zapovjednistvom S. Zelica, i bili su kao smatrani meksom frakcijom.
Tada je vodjstvo HVO u BiH odlucilo da se cijeli HVO objedini jer su podjele u hrvatskom korpusu smatrali nedopustivima. Za zapovjednika je postavljen Slavko Zelic, i vodjstvo HVO se odlucilo kako izgleda za meksu frakciju kao znak dobre volje prema Bosnjacima, tako smo to bar tada tumacili. Ako se dobro sjecam formirane su tada 4 bojne po teritorijalnom principu: 1. bojna Stup sa okolnim naseljima, zatim Novi Grad, onda Novo Sarajevo u kojem sam i ja bio i mislim da je 4. bojna obuhvacala Centar sa Mejtasom i Kosevskim Brdom.
HVO iz Novog Sarajeva je imao 4 satnije: Pofalicku i bivse Paninijevce, obje uglavnom hrvatske, zatim 3. satniju koja je bila vecinom bosnjacka, i 4. satniju u kojoj je bio veliki broj Srba, ako ne i vecina. Nije se to tako namjerno dijelilo, vec je tako ispalo prilivom bojovnika.

6. 11. 1993 smo zarobljeni i razoruzani i odvedeni u vojarnu bivsu Marsal Tito, predhodno dobivsi instrukcije od nasih nadredjenih da NE PRUZAMO OTPOR kako ne bi ugrozili opstanak ionako malobrojnog hrvatskog korpusa u gradu. U "Marsalki" su nam uzeli podatke i napravili popis. Kasnije je brigada obnovljena ali pod zapovjednistvom 1 korpusa Armije BiH i sa nametnutim zapovjednistvom.

Inace manir u Sarajevu medju Bosnjacima je bio da za svaki prodor Srba optuzuju Hrvate i HVO iako je to bilo smijesno. To je prerastalo u pravu histeriju, te price o nasoj toboznjoj suradnji sa Srbima iako je to bilo izvan pameti i prakticno nemoguce cak i da smo htjeli.
Recimo za pad Otesa je okrivljen HVO sa nekih 50 bojovnika koji su tamo bili u tom trenutku, a nije bila kriva Armija BiH i razne bosnjacke nazovi-policije kojih je bilo najmanje 5-6 stotina.

I tako o samoj toj opsadi Sarajeva se mogu knjige ispisati, a meni sada to cesto izgleda kao neki nestvarni san. 4 godine u mraku, bez vode, grijanja, sjekli smo drvece po alejama u gradu, uvodili improvizirane gasne instalacije koje su cesto eksplodirale, hranu dobjali na humanitarnu pomoc a mnogo se te iste hrane i svercovalo, svi se sjecaju odvratnih konzervi IKAR, islo se izvan grada preko aerodromske piste sto je bilo jako opasno, a zatim slavni tunel u kojem sam dva puta razbio glavu. Na trenima prljave zemunice ako nije bilo kakvih napustenih kuca u blizini ...

I tako, ne ponovilo se!
Ringo59 is offline  
Old 01.10.2007., 18:52   #80
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?
Falcon is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.