Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2014., 09:17   #4601
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
4 mjeseca je očito poslodavčeva "velikodušnost", jer ne znam kolko ko od vas ima staža, ali ne vjerujem da ima pravo na 4 mjeseca, ali u principu ste na istom - dao je duži otkazni rok, ali će dati manju otpremninu i to je to

Ali ta stimmulacija se isto može potraživati u sudskom sporu ukoliko je stimulacija u ugovoru, a poslodavac nema nikakvih opravdana razloga zašto j je ukinuo.
Svi imaju preko 20 godina staža i preko 55 godina starosti, tako da ih po clanku 122. ZOR-a pripada 3 mjeseca po godinama staza + mjesec dana na godine zivota, ukupno 4 mjeseca.

Nazalost u ugovorima je navedena osnovna placa, "stimulacija" je dodatna naknada isto kao sto je i naknada "minuli rad" i "prijevoz".

Moj tekst koji si quotao odnosio se vise na pojasnjenje zato sto je drugi dan nakon sto je stupio na snagu novi ZOR u medijima (TV i novinama) objavljeno da bolovanje ne ulazi u otkazni rok, sto nije istina "privremena nesposobnost za rad" je i bolovanje i za vrijeme privremene nesposobnosti ne tece otkazni rok, ali, citiram clanak 121., tocku 3 i 4.:
"(3) Otkazni rok ne teče za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.
(4) Ako je došlo do prekida tijeka otkaznog roka zbog privremene nesposobnosti za rad radnika, radni odnos tom radniku prestaje najkasnije istekom šest mjeseci od dana uručenja odluke o otkazu ugovora o radu."
zavrsen citat.
Sto znaci da ako ti je otkazni rok dva tjedna i ti nakon 10 dana odes na bolovanje, na bolovanju mozes biti 5 mjeseci i 20 dana i onda ti automatski otkaz stupa na snagu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 23:51   #4602
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Svi imaju preko 20 godina staža i preko 55 godina starosti,
Moja greška, nisam očekivala da se radi o tolikom stažu.

Quote:
Moj tekst koji si quotao odnosio se vise na pojasnjenje zato sto je drugi dan nakon sto je stupio na snagu novi ZOR u medijima (TV i novinama) objavljeno da bolovanje ne ulazi u otkazni rok, sto nije istina
S obzirom koju su halabuku dizali oko tog novog ZOR-a i ja sam čekivala bog te pitaj kakve promjene.

Quote:
Sto znaci da ako ti je otkazni rok dva tjedna i ti nakon 10 dana odes na bolovanje, na bolovanju mozes biti 5 mjeseci i 20 dana i onda ti automatski otkaz stupa na snagu.
U pravu si, ali ako sam dobro zapamtila to samo vrijedi u slučaju ukoliko je poslodavac oslobdio radnika da dolazi na posao za vrijeme otkaznog rok.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 00:02   #4603
E da što se tiče minulog rada - ukoliko je naveden u ugovoru, onda to posldavac ne može ukinuto.
Znam da su u prošloj firmi u ugovorima imali stavku minulog rada, 0.5% po godini staža. Ne znam kako to imate navedeno
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 00:31   #4604
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
U pravu si, ali ako sam dobro zapamtila to samo vrijedi u slučaju ukoliko je poslodavac oslobdio radnika da dolazi na posao za vrijeme otkaznog rok.
A ne to je tocka 5. clanka 121, u tom slucaju otkazni rok tece za vrijeme "privremene nesposobnosti za rad" - bolovanja, citiram:

"(5) Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno.", zavrsen citat.

U novom kolektivnom nema vise "minulog rada" u starome je bio.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 19:44   #4605
Evo što se meni izdešavalo ova zadnja tri tjedna na poslu. U kratko radim u firmi koja već drugu godinu smanjuje broj radnika te su prošle godine u 6 mjesecu počeli zvati prvo ljude koji su imali uvjete za penziju tako da su do 31.12.2013 to riješili. E od onda se priča da se mora riješiti još ljudi i na kraju evo sada prije 4 tjedna (ja sam bila na godišnjem) dolazi nova odluka o izmjenama i dopunama pravilnika o sistematizaciji gdje se utvrđuje potreban broj izvršitelja na određenom radnom mjestu sa konkretno u mom primjeru sa 2 izvršitelja na 1. Doneseni su i kriteriji za utvrđivanje radnika za čijim radom prestaje potreba (ti radnici će postati kolektivni višak) i oni su propisani čl 115 st. 2 zakona o radu, a to su starost radnika, obveze uzdržavanje, trajanje radnog odnosa... Uglavnom po tom bodovanju naravno ja ispadam. Dakle postajem kolektivni višak i tu dobivam pravo na otpremninu i pravo na naknadu na burzi.
Oni meni sada nude (kao da se probam spasiti) da se javim na interni natječaj za drugo radno mjesto tipa na neodređeno ali sa 6 mjeseci probnog roka. Moje pitanje je ako ja ne udovoljim na tom mjestu ili opet postanem višak dali imam ona pravno na otpremninu i na naknadu na burzi? Strah me na kraju da mi daju otkaz jer recimo nisam udovoljila njihovim očekivanjima i da ostanem bez ičega. Oni se hoće riješiti ljudi i ovo bi im bio idealan način da se riješe jednoga, a da za njega ne trebaju dati otpremninu, a samim time ja gubim pravo i na naknadu na burzi.

Unaprijed zahvaljujem
mdp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 21:27   #4606
Imate, koliko godina starosti i koliko godina staza, prema clanku 115. ZOR-a, pretpostavljam da bi dobili "poslovno uvjetovanim otkaz ugovora o radu".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 21:48   #4607
Imam 13 godina i 6 mj. radnog staža u toj firmi i imam 42 godine života. Mislim da bi bio poslovno uvjetovan otkaz, sad se čeka popis ljudi (koji će biti obješen na oglasnoj ploči ovaj petak) pa onda se to sve predaje na hrvatski zavod za zapošljavanje pa oni u roku od mjesec dana daju svoje da i tada se valjda pišu otkazi, tako da pretpostavljam da je poslovno uvjetovani otkaz.
mdp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:00   #4608
Tako se radi ako ima viska dvadeset i vise radnika, do 19 radnika to nije potrebno raditi vec se nakon savjetovanja sa radnickim vijecem i njihovim pozitivnim ocitovanjem pisu "poslovno uvjetovani otkazi ugovora o radu", dobit ces otkazni rok od 2 mjeseca i 2 tjedna (za vise od 10 godina rada) i pripadajucu otpreminu prema vasem kolektivnom ugovoru ili clanu 126. ZOR-a, a nakon toga na burzu i 360 dana imas pravo na novcanu naknadu.
Ko garantira da ce bas tebe izabrati na natjecaju za to drugo radno mjesto, ako ce pripasti tebi, neka te onda odmah stave na njega bez natjecaja, to ocito nije cisto.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:14   #4609
Quote:
mdp kaže: Pogledaj post
Oni meni sada nude (kao da se probam spasiti) da se javim na interni natječaj za drugo radno mjesto tipa na neodređeno ali sa 6 mjeseci probnog roka. Moje pitanje je ako ja ne udovoljim na tom mjestu ili opet postanem višak dali imam ona pravno na otpremninu i na naknadu na burzi? Strah me na kraju da mi daju otkaz jer recimo nisam udovoljila njihovim očekivanjima i da ostanem bez ičega. Oni se hoće riješiti ljudi i ovo bi im bio idealan način da se riješe jednoga, a da za njega ne trebaju dati otpremninu, a samim time ja gubim pravo i na naknadu na burzi.

Unaprijed zahvaljujem
Prvo - prema napisanom, to će biti poslovno uvjetovan otkaz.

E sad meni ovaj drugi dio nije do kraja jasan - ti očekuješ da ćeš biti na toj listi i da ćeš dobiti otkaz? Tebi u otkazu treba biti unesen i članak o otpremnini i visini otpremnine, bez obzira javila se ti za to vrijeme na bilo kakav natječaj - znači, pravo na otpremninu ne bi izgubila. E jedino što ti se može dogoditi da te otpuste za vrijeme probnog roka i onda nemaš pravo na burzu.
Ukoliko su tako jako "dobronamjerni", onda traži da ti umjesto ugovora na neodređeno+6 mjeseci probnog daju ugovor na određeno od 6 mjeseci, pa ako budu zadovoljni onda ugovor na neodređeno, a ukoliko ne - nikom ništa
Realno, poslodavcu je tako svejedno koji će ti od ta 2 ugovora dati, a tebi itekako znači.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:26   #4610
objavit će u petak
mdp is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 00:18   #4611
Ok, onda ćeš više znati i biti "pametnija", pa ćemo ti moći konkretnije pomoći ako će trebati
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 22:18   #4612
otkazni rok

Ja imam jedno malo neuobičajeno pitanje.
Radim u javnoj ustanovi i koliko god svi misle kako je tamo super raditi, vjerujte da i nije baš tako. Trpila sam užasan mobing pa se kasnije taj šef promijenio, no i sad nije nešto bolja situacija. Zapravo maltretiranje i dalje, samo druge vrste. Kako samo zdravstveno nastradala od sveg toga stresa, odlučila sam dati otkaz jer mi je dosta hodanja po bolnicama.
U zor-u piše da otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana kad ga zaposlenik daje poslodavcu, što mi je u principu jasno zašto je to tako. Obično kad želiš otići, hoćeš ići što prije, a ne da moraš tamo još 2-3 mjeseca raditi. No ja bih rado dala otkaz s malo duljim rokom (npr. 5-6 tjedana) naprosto zato da me ostave na miru jer znaju da odlazim, a da stignem još neke stvari pripremiti za planove koje imam za kasnije kad odem s ovog posla. Da li je moguće da ja dam njima otkaz s rokom dužim od mjesec dana ili ne?
Razmišljala sam naravno o sporazumnom koji je uobičajen kod nas, ali kako sam ja tamo persona non grata, pitam se hoće li mi ga dati (možda da da me se riješe, a možda i ne da me maltretiraju) pa mi se čini ovo sigurniji način da ja naprosto otkažem njima.
patkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 22:43   #4613
Taman se lomimo na susjednoj temi oko tumačenja nekih članaka novog ZOR-a

To što ti spominješ je st.7 članka o otkaznom roku:
(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.
...što bi, po meni, značilo da trebaš odraditi otkazni rok sukladno trajanju radnog staža kod sadašnjeg poslodavca osim ako ti u otkazu ne istakneš neki važan razlogzbog kojeg ne može trajati duže od mjesec dane.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 22:54   #4614
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Taman se lomimo na susjednoj temi oko tumačenja nekih članaka novog ZOR-a

To što ti spominješ je st.7 članka o otkaznom roku:
(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.
...što bi, po meni, značilo da trebaš odraditi otkazni rok sukladno trajanju radnog staža kod sadašnjeg poslodavca osim ako ti u otkazu ne istakneš neki važan razlogzbog kojeg ne može trajati duže od mjesec dane.
haha zabavno....
To bi značilo da je meni ionako rok mjesec dana i dva tjedna iliti 6 tjedana... :-D
Ali šta je s kolektivnim? Znam da su se tu nešto koplja lomila pa ni ne znam više koji kolektivni za javne službe vrijedi, ako išta vrijedi...
patkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 23:25   #4615
A kolektivni sigurno imate i on ide "ispred" ZOR-a samo ako su tamo povoljniji uvjeti za tebe.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 23:37   #4616
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A kolektivni sigurno imate i on ide "ispred" ZOR-a samo ako su tamo povoljniji uvjeti za tebe.
A tamo piše ovo:

1. Kad otkazuje zaposlenik, otkazni rok iznosi najviše mjesec dana, ako se zaposlenik i poslodavac drukčije ne dogovore.


Opet ispada tih "najviše mjesec dana".
A zaposlenik i poslodavac se mogu drukčije dogovoriti jedino ako ide sporazumni zar ne?
Mislim, nekak mi je to sve nedorečeno pa ne znam šta se može, a šta se baš ne smije.
patkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 09:34   #4617
Quote:
mdp kaže: Pogledaj post
objavit će u petak
Petak prosao, jel se sta dogodilo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 22:53   #4618
Quote:
patkica7 kaže: Pogledaj post
A tamo piše ovo:

1. Kad otkazuje zaposlenik, otkazni rok iznosi najviše mjesec dana, ako se zaposlenik i poslodavac drukčije ne dogovore.


Opet ispada tih "najviše mjesec dana".
A zaposlenik i poslodavac se mogu drukčije dogovoriti jedino ako ide sporazumni zar ne?
Mislim, nekak mi je to sve nedorečeno pa ne znam šta se može, a šta se baš ne smije.
Nema ništa nedorečeno, nego su ostavljene opcije za dogovor. Znači ti računaj mjesec dana, s obzirom da si napisala da ne možeš očekivati da bi ti poslodavac išao ikako na ruku.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 13:05   #4619
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Nema ništa nedorečeno, nego su ostavljene opcije za dogovor. Znači ti računaj mjesec dana, s obzirom da si napisala da ne možeš očekivati da bi ti poslodavac išao ikako na ruku.
pa cekaj, kaj nisi na drugoj temi (o GO) napisala da se otkazni rok racuna isto u slucaju da poslodavac ili posloprimac otkazuju ugovor o radu, odnosno ovisi o tome koliko radis kod poslodavca. a ovih najvise mjesec dana se koristi u vaznim (zakonom nedefiniranim ) slucajevima?

pa bi patkici u slucaju neuspjesnog dogovaranja otkazni rok iznosio mjesec i pol (kako sama gore navodi)?

il sam ja opet nesto krivo pokopcala?

Edit: aaaah sad vidim, to je zbog njenog kolektivnog, jel?
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 14:48   #4620
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
pa cekaj, kaj nisi na drugoj temi (o GO) napisala da se otkazni rok racuna isto u slucaju da poslodavac ili posloprimac otkazuju ugovor o radu, odnosno ovisi o tome koliko radis kod poslodavca. a ovih najvise mjesec dana se koristi u vaznim (zakonom nedefiniranim ) slucajevima?

pa bi patkici u slucaju neuspjesnog dogovaranja otkazni rok iznosio mjesec i pol (kako sama gore navodi)?

il sam ja opet nesto krivo pokopcala?

Edit: aaaah sad vidim, to je zbog njenog kolektivnog, jel?
Da, radi mog kolektivnog... :-/

Hvala, kiss me..

Mislim da ću probati tražiti sporazumni, a ako mi odbiju, još uvijek mogu dati otkaz, s time da ću onda morati pričekati datum koji mi odgovara. Bit će cirkus u firmi, ali eto... Ako su tak blesavi da idu zezati nekoga koga bi se ionako najradije riješili, onda su stvarno još nenormalniji nego je za očekivati...
patkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.