Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2013., 09:27   #701
Ne gule se, vidi se na fotki da nisu oguljene.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 13:06   #702
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ne gule se, vidi se na fotki da nisu oguljene.
Melem za dušu moju, hvala.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 19:40   #703
Radila pekmez/džem od jabuka:
- 4 kg jabuka
- 1,3 kg šećera
- 30 dkg bijele čokolade
- sok od 1 limuna
- 1/2 žličice cimeta
- malo ruma
. 1 štapić vanilije

Jabuke oprala, očistila, one koje su iznutra crvene kad ih se prereže, narezala na osmine, ostale na puno manje komadiće, posula šećerom, izmiješala i stavila poklopljene u pećnicu na 200'C 40 minuta. Pola sata prije kraja dodala sve ostalo prethodno otopljeno i izmješano. Sipala vruće u vruće. Sad se hlade u pećnici.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 17:43   #704
pitanje oko pekmeza od šipka: ove godine bih ga nabrao jer vidim da su dosta rodili i razveselio svoju mamu da napravi pekmez jer ga jako volim.
pitanje se odnosi na one dlačice oko koštica - kako ih odstraniti? sjećam se prije kad smo radili pekmez old šipka bio je super ukusan, samo je bio pun tih pikavih dlačica. ima li kakvi način za to riješiti?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 19:40   #705
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
pitanje oko pekmeza od šipka: ove godine bih ga nabrao jer vidim da su dosta rodili i razveselio svoju mamu da napravi pekmez jer ga jako volim.
pitanje se odnosi na one dlačice oko koštica - kako ih odstraniti? sjećam se prije kad smo radili pekmez old šipka bio je super ukusan, samo je bio pun tih pikavih dlačica. ima li kakvi način za to riješiti?
Postoji specijalna pasirka za šipak koja se sastoji od sita i malog valjka. Ne znam gdje je ima kupiti, možda na sajmovima gdje ljudi prodaju drvenariju? Možda netko zna? Bez te pasirke ne trebaš ni pokušavati raditi pekmez.
To je starinski način, kako je radila moja majka. Možda netko zna kakvu modernu napravu, neki sokovnik, možda???

Zadnje uređivanje Beppinna : 22.09.2013. at 19:57.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 20:01   #706
Borovnice

Zna li tko kakav receptić za borovnice? Pretražih sve, na Pelleovom blogu nema niti kod Jedozovnog dua. I ima li kakve razlike između divljih i uzgojenih borovnica?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 20:14   #707
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Zna li tko kakav receptić za borovnice? Pretražih sve, na Pelleovom blogu nema niti kod Jedozovnog dua. I ima li kakve razlike između divljih i uzgojenih borovnica?
Razlika je ogromna. Uzgojne su jako razvodnjena varijanta divlje. Moja preporuka: Ne gubiti vrijeme s uzgojnom !

Nisam još stavio borovnice na blog jer mi niti jedna fotka nije uspjela. Borovnica je malo teža za fotkanje zbog one njene specifične zamagljene površine pa sam ju fotkao kroz filter, no time sam postigao da izgledaju pljesnive a ne zamagljene. Ako nađem još nešto dobrih na placu, pokušati ću ponovo, ako ne, onda dogodine.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 09:29   #708
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Razlika je ogromna. Uzgojne su jako razvodnjena varijanta divlje. Moja preporuka: Ne gubiti vrijeme s uzgojnom !

Nisam još stavio borovnice na blog jer mi niti jedna fotka nije uspjela. Borovnica je malo teža za fotkanje zbog one njene specifične zamagljene površine pa sam ju fotkao kroz filter, no time sam postigao da izgledaju pljesnive a ne zamagljene. Ako nađem još nešto dobrih na placu, pokušati ću ponovo, ako ne, onda dogodine.
Najprije sve čestitke za pobjedi za rižote. Em recepti, em slike? Ne znam koji je recept bio bolji, natječajni ili nenatječajni? Nenadmašno, svaka čast!!

Molila bih Vas ako me možete savjetovati:
-koliko šećera stavljate u pekmez od šipka?
-koje sredstvo za želiranje stavljate u džem od jagoda? Onaj recept sa Vašeg bloga je super i
jedva čekam jagode....
- ako imate receptić za džem od borovnica? Prišapnite, pliz..i oprostite na neukim pitanjima...

Zadnje uređivanje Beppinna : 23.09.2013. at 09:42.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 16:21   #710
Kakve krasote!

A ja najverojatnije ne mogu doći sutra na Tavan!
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 10:07   #711
Pelle, sve ti je divno
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 11:34   #712
Ovi novi pekmezi ozbiljno ugrožavaju najdraži mi Pelleov Rulet džem.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 17:18   #713
Pitanje za nekoga tko ima više iskustva. Napravila sam domaći pekmez od šljiva. Praktički sam sve radila prema uputama, ali sada sam vidjela da se u svakoj od staklenka na vrhu napravila plijesan. (star cca 3 tjedna). I sada mene zanima koji je uzrok tome, u čemu sam pogriješila? da znam za slijedeći put.
tapravnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:12   #714
Quote:
tapravnica kaže: Pogledaj post
Pitanje za nekoga tko ima više iskustva. Napravila sam domaći pekmez od šljiva. Praktički sam sve radila prema uputama, ali sada sam vidjela da se u svakoj od staklenka na vrhu napravila plijesan. (star cca 3 tjedna). I sada mene zanima koji je uzrok tome, u čemu sam pogriješila? da znam za slijedeći put.
Razlog je više nego jednostavan; negdje u postupku nisi 100 % poštivala potrebna pravila higijene ili namirnice ili staklenke.

1. Da li si točila vreli džem u vrelu staklenku i odmah je zatvarala sterilnim zatvaračem ?

2. Da li si sterilizirala napunjene staklenke u vodenoj kupelji ili u pećnici ?

3. Da li si na bilo koji način u staklenki postigla podtlak ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 18:49   #715
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Razlog je više nego jednostavan; negdje u postupku nisi 100 % poštivala potrebna pravila higijene ili namirnice ili staklenke.

1. Da li si točila vreli džem u vrelu staklenku i odmah je zatvarala sterilnim zatvaračem ?

2. Da li si sterilizirala napunjene staklenke u vodenoj kupelji ili u pećnici ?

3. Da li si na bilo koji način u staklenki postigla podtlak ?
Prvo i drugo sam učinila, no treće nisam, zapravo ni neznam kako ide taj postupak?
tapravnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:01   #716
Quote:
tapravnica kaže: Pogledaj post
Prvo i drugo sam učinila, no treće nisam, zapravo ni neznam kako ide taj postupak?
Podtlak je morao nastati kad si zatvorila vruću staklenku i još je izložila zagrijavanju u vodenoj kupelji ili pećnici. Nakon hlađenja, poklopac se malo uvuče a to je zbog podtlaka. Isto se može postići tako da se netom napunjena vrela staklenka na 3-4 minute preokrene poklopcem na dole.

Da li sada kad otvaraš staklenku moraš nečim malo odići poklopac da uđe zrak kako bi ju mogla otvoriti ili ako imaš twist off zatvarače da li kod otvaranja čuješ onaj jaki "svušššš" kad u staklenku uđe zrak ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:14   #717
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Podtlak je morao nastati kad si zatvorila vruću staklenku i još je izložila zagrijavanju u vodenoj kupelji ili pećnici. Nakon hlađenja, poklopac se malo uvuče a to je zbog podtlaka. Isto se može postići tako da se netom napunjena vrela staklenka na 3-4 minute preokrene poklopcem na dole.
da, nisam ovo radila ni jedanput... sad ću znati za slijedeći put. vjerojatno mi je zbog iste stvari pokvario kompot od breskva koji sam složila prošle godine.
puno ti hvala...

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Da li sada kad otvaraš staklenku moraš nečim malo odići poklopac da uđe zrak kako bi ju mogla otvoriti ili ako imaš twist off zatvarače da li kod otvaranja čuješ onaj jaki "svušššš" kad u staklenku uđe zrak ?
mislim da ovoga kod mojih staklenka nije bilo.
tapravnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:56   #718
Quote:
tapravnica kaže: Pogledaj post
da, nisam ovo radila ni jedanput... sad ću znati za slijedeći put. vjerojatno mi je zbog iste stvari pokvario kompot od breskva koji sam složila prošle godine.
puno ti hvala...



mislim da ovoga kod mojih staklenka nije bilo.
Na žalost to znači da u staklenku prodire zrak a s njime i spore plijesni.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 21:59   #719
ja sam radila bas tako,znaci vreli pekmez u vrele staklenke i odmah zatvorila i sterilizirala u pecnici,i nakon toga ih drzala u špajzu,i neki dan vidim na vrhu pocela plijesanj.zasto,sta sam krivo radila?a nema dugo da sam radila ga
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 02:53   #720
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
ja sam radila bas tako,znaci vreli pekmez u vrele staklenke i odmah zatvorila i sterilizirala u pecnici,i nakon toga ih drzala u špajzu,i neki dan vidim na vrhu pocela plijesanj.zasto,sta sam krivo radila?a nema dugo da sam radila ga
Ponoviti ću pitanje.

Da li sada kad otvaraš staklenku moraš nečim malo odići poklopac da uđe zrak kako bi ju mogla otvoriti ili ako imaš twist off zatvarače da li kod otvaranja čuješ onaj jaki "svušššš" kad u staklenku uđe zrak ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.