Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2009., 15:25   #61
Ljudi, pa začetnik teme je trolčina de luxe, nije mi jasno kako to još niste shvatili?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 16:13   #62
Ionako nitko s njim i ne komunicira.
A svaka prilika za razgovor o umjetnosti je dobra prilika.

Žalostan je onaj forum na kojem trolovi otvaraju ovakve teme.
Kteis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 18:00   #63
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
no uvijek postoje prioriteti - mislim da kod umjetnosti tu uvijek mora na prvom mjestu biti samo-ostvarenje.
a tek onda ostalo. jer to baš je takva grana ljudske djelatnosti gdje je bitan osjećaj za svijet oko sebe (ili svijet u sebi). a ne... 'oh, po koliko ću uspjeti prodati ovu sliku ako stavim više zelene a manje ljubičaste boje'.
kaj nije?
Slažem se s tobom!
dramaqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:00   #64
jel zna ko dal u zagrebu ima kakva galerija koja otkupljuje nepoznate autore,ja već dugo pokušavam prodat slike.
radi se o olovci na papiru,teme goth,fantasy,blablbla...
stil-realističan
moria3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 21:26   #65
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Ma ja sam to rekla u nekoj poluironiji.. asociralo me na Dalija i njegov kićeraj.. no s druge strane stvarno cijenim dobar dizajn i mislim da se to itekako može svrstati čak i u visoku umjetnost.
baš bi se netko bunio da ima Dali-a na zidu .....
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 10:48   #66
svaki covjek je umjetnik, razlikuju se samo po tome sto neki se moraju zbog sebe samih dokazati drugima jer sami sebi nisu dovoljni, a dugi se dokazuju sami sebi jer tudje misljenje ih ne zanima. ti si vjerojatno ovaj umjetnik iz prve skupine.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 18:22   #67
Quote:
Godivan kaže: Pogledaj post
Naime, neshvaćeni sam umjetnik. Oduvijek sam se pomalo bavio umjetnošću međutim nisam se obrazovao u tom smjeru. Međutim, želio bi to malo intenzivirati i probiti se i proslaviti kao umjetnik. Trenutno najviše radim neke konceptualne instalacije i tako neke stvari. Nitko od ljudi kojima sam pokazao radove nije bio baš oduševljen, štoviše neki su mi izravno rekli da je to smeće. To me nije obeshrabrilo jer mnogi veliki umjetnici nisu bili shvaćeni, pa tako vjerojatno nisam ni ja. Ne poznam baš ljude iz tih krugova pa ne znam kako bi se u ubacio. Volio bi da se pročuje za mene jer mislim da imam kvalitetu. Kako da dođem recimo do Makovića ili Zidića? Autor sam dvije velike instalacije: jedna se zove "Propadanje u vremenu" a druga "Transformacija Mirka Miočića u Smeagola". Znate li gdje bi mogao izložiti te radove? Ima li zainteresiranih za te radove?
zanimljivo, nemoj odustati kada te netko ugnjetava i kaže ti da je to smeće. i obrazovanje toga smjera nije potrebno, iako mislim da je poželjno dobro znati zanat kako bi se još bolje kreativno izrazio. do problema dolazi kada ljudi ili samo znaju zanat ili su samo kreativni a ne znaju kako nešto izvesti. ali umjetnost je oduvijek bila i ostati će subjektivna stvar. recimo, meni su radovi izloženi u msu neukusni, nekome je to odlično. kada sam se šetala prostorijama msu-a uhvatio me blagi bijes, isto reko sebi kako su moji radovi bolji bla bla bla narcisoidni ispad, al eto shvatila sam da samo treba radit, iako me muči činjenica da su krugovi umjetnika zatvoreni i ograničeni na osobe sa likovne, dizajnere, uglavnom na one koji su se obrazovali u tom smjeru. možda sam u krivu, ne znam. daj stavi radove, zanima me užasno. i ne moraš se brinut da ću bezobrazno popljuvat, ipak imam manire
stvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:12   #68
Quote:
stvor kaže: Pogledaj post
iako me muči činjenica da su krugovi umjetnika zatvoreni i ograničeni na osobe sa likovne, dizajnere, uglavnom na one koji su se obrazovali u tom smjeru.
a onda se čude kak je interes za kulturu tako nizak i kak ljudi ne kupuju 'umjetnine' već radije u kauflandu za 30 kn kupe fotoprint.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:52   #69
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
a onda se čude kak je interes za kulturu tako nizak i kak ljudi ne kupuju 'umjetnine' već radije u kauflandu za 30 kn kupe fotoprint.
hahahah pogođeno! to je sličan neukus kakav se može naći u msu-u koji me jakooo razočarao. dear gad pa našla sam na netu boljih radova što od naivaca što od akademika, čak su mi vlastiti miliji pa sam se osokolila i slala rad na natječaj msu-a kao kikat ću im guze hihihi a izložba akademije je bila bljuf pogotovo slikari, iako čast iznimkama, ali općenito gledano bljuf. daj di je nestao neshvaćeni, ja bi štela gledavat njegove radove! grrrrrr
stvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:00   #70
Quote:
stvor kaže: Pogledaj post
hahahah pogođeno! to je sličan neukus kakav se može naći u msu-u koji me jakooo razočarao. dear gad pa našla sam na netu boljih radova što od naivaca što od akademika, čak su mi vlastiti miliji pa sam se osokolila i slala rad na natječaj msu-a kao kikat ću im guze hihihi a izložba akademije je bila bljuf pogotovo slikari, iako čast iznimkama, ali općenito gledano bljuf. daj di je nestao neshvaćeni, ja bi štela gledavat njegove radove! grrrrrr
neshvaćeni ne shvaća kak se ulogirat na forum, once again
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:19   #71
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
neshvaćeni ne shvaća kak se ulogirat na forum, once again
pa hebemu, a jako jako jako me zanimalo zašto je neshvaćen, al eto sad bude ostao neshvaćem i nepoznat barem u forumskim vodama. hahahah
stvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 03:04   #72
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
pa ja mislim da umjetnost nije trud već talent. ali ok. to sam samo ja. zato danas imamo pun kufer (da se ne izrazim i gorom riječi) samoprozvanih umjetnika...
jel možeš kak nama ovdje demonstrirati to djelo ili tak neš pa da ti mi otprilike kažemo. evo mene baš zanima kaj si to složio.
ne slažem se. 10% talent, ostalo je rad. upravo zato mnogi naši umjetnici (i ne samo oni!) ne uspijevaju...ili uspiju, ali zapravo nisu dosegnuli ni 30% svojih kapaciteta. kod nas je scena malena, a mi zatvoreni...lako je biti "baja u selu", a kada si u velikom gradu onda se moraš truditi da radiš, da bi se istakao.

kod nas je nažalost previše onih koji igraju samo na talent.
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 03:26   #73
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
Nisam rekla da ne volim umjetnike. Ja ih jako volim. Ali samo prave.
Ovo 'pravo' je naravno relativan pojam, bolje da se izrazim: Volim umjetnike čiji radovi meni odgovaraju.


ma shvaćam ja to.. posao je novac, trud, rad...
no, opet, ako glumac ili glazbenik na svoj 'posao' gleda isključivo kao na posao.. onda je on ništa. ljuštura.
mislim da svakom umjetniku njegov 'posao' mora biti radost, poziv i ostvarenje samog sebe u potpunosti. umjetnik je biće koje ima dar da osjeti svijet oko sebe i također mijenja svijet svojim 'dodirom'.

ok, možda malo previše idealiziram. ali zar nije umjetnost uzvišena.?
riječi 'profesija', 'posao', 'zanat' spuštaju umjetnost na niske grane. ona postaje nešto najobičnije. uzimamo ju zdravo za gotovo.
po meni umjetnost ne smije biti proizvod za široku potrošnju.
Vidim da su te tu zagnjavili, ali eto, moram nešto nadodati...nemoj se ljutiti!

mislim da brkaš između pojma "umjetnik" i "umjetnost". Jedno je biti dio konstantnog "umjetničkog procesa", što je sada jako popularno, gdje je "umjetnost" istraživanje koje moraš objasniti u svom "mission statementu" na 5 stranica gusto istipkanih, a drugo je "umjetnost" i stvaranje iste. time ne omalovažavam gore navedene "umjetničke procese", dapače.

ok, da pređem na bitno!!! damn!
umjetnost je relativno novi pojam, vezan uz kasno 19. i rano 20. stoljeće.
Michelangelo, Rembrandt, Bosch, De Chirico, Leonardo...su radili posao! njihovi radovi su gotovo isključivo imali komercijalne naručitelje! Isto vrijedi i za veliki dio fotografije - npr. James Nachtwey je ratni fotograf, ali stvara de facto fine art fotografije...način na koji samo on vidi svijet je toliko unikatan, sa toliko finih vizualnih motiva, da je to umjetnost.
Bill Viola je masu svojih radova kao umjetnik videa i instalacije radio za naručitelje (muzeji, bienale u veneciji itd.)...e sad drugo je to što on ima slobodne ruke jer je netko spreman njemu platiti njegovo vrijeme i talent da on napravi nešto konkretno.
Sad mi odmah pada na pamet i Jeff Wall, meni jako drag...gledao nedavno dokumentarac (doduše sinkroniziran na francuski), ali skužio da je masa njegovih radova isto naručena ("commissioned")

onda idu oni direktni primjeri...ono što je chris cunnigham i michel gondry napravio u komercijalno naručenim de facto reklamama za muzičare/diskografe (spotovi), što je to nego umjetnost? mnogi od tih radova mogli bi biti izloženi u galerijama, a mnogi i jesu dio postava muzeja moderne umj. po čitavom svijetu!

na kraju krajeva, kada ti država, zaklada ili korporacija (nekad je to bila crkva!) daje lovu da se baviš svojom umjetnošću, bilo to slikarstvo, instalacija, performance, cross media...to je posao! oni daju lovu, slobodne ruke, ali očekuju rezultate u određenom vremenskom roku koji će biti izloženi na vrijeme na nekoj jakoj smotri, a kako bi oni dalje mogli radi lovorika ubirati lovu za npr. zakladu.
baviti se umjetnošću, pogotovo vezanoj uz nove tehnologije, nije jeftino!

Evo primjer jednog našeg umjetnika, Ivan Faktor je od države dobio 300.000 kuna (!) za jednu fotografiju! tj. za produkciju jedne fotografije, koja parafrazira fritz langov film "M" i zahtjeva rasvjetu, scenu, rekvizite, kostime, statiste...to ne bi mogao napraviti bez love. nešto kao gregory crewdson u americi.

da još nadodam, ako ti se ovo uopće da čitati, zanat je neizostavni dio umjetnosti. moraš znati praktične i teorijske osnove, da bi išao naprijed "talentom". Moraš "trenirati", kao i u sportu. Tebi sigurno ova analogija zvuči glupo, ali kao što u sportu moraš trenirati sa "jakim igračima" (ne vrijedi talent ako igraš hrvatsku ligu), tako u umjetnosti moraš vježbati zanat da bi kasnije pomicao granice..a moraš vježbati sa jaki dečkima, kolegama koji su isto talentirani i sa kojima ćeš se povezati i pozitivno uspoređivati! to će cijelu grupu tjerati prema naprijed, da dalje istražuje svoje mogućnosti!

teorija ti s druge strane treba da ne bi mislio kako si "genijalan", a ono isto napravio ne znam, rodchenko 1917. (rodchenko i ekipa, još jedni umjetnici koji su se time bavili kao poslom, bez obzira kaj su oni brijali da nije tako - država ih je sponzorirala)
Liberatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 04:00   #74
Quote:
Godivan kaže: Pogledaj post
Naime, neshvaćeni sam umjetnik. Oduvijek sam se pomalo bavio umjetnošću međutim nisam se obrazovao u tom smjeru. Međutim, želio bi to malo intenzivirati i probiti se i proslaviti kao umjetnik. Trenutno najviše radim neke konceptualne instalacije i tako neke stvari. Nitko od ljudi kojima sam pokazao radove nije bio baš oduševljen, štoviše neki su mi izravno rekli da je to smeće. To me nije obeshrabrilo jer mnogi veliki umjetnici nisu bili shvaćeni, pa tako vjerojatno nisam ni ja. Ne poznam baš ljude iz tih krugova pa ne znam kako bi se u ubacio. Volio bi da se pročuje za mene jer mislim da imam kvalitetu. Kako da dođem recimo do Makovića ili Zidića? Autor sam dvije velike instalacije: jedna se zove "Propadanje u vremenu" a druga "Transformacija Mirka Miočića u Smeagola". Znate li gdje bi mogao izložiti te radove? Ima li zainteresiranih za te radove?
Jedno pitanje.. A shvaćaš li ti sam sebe kad te već drugi ne shvaćaju..?
Konceptualna umjetnost je vrlo sklizak teren.. Nije poanta u tome da se jedna na drugu nalijepe plastične cijevi, tri čavla, dve daske, sve to skupa ukrasi zavijucima od aluminijske folije i polije bojom (sad lupam bezveze..) Bitna je ideja.. Filozofija koja stoji iza toga.. novi materijali korišteni na orginalne načine.. rad mora jednostavno upijati gledatelje.. izazvati u njemu reakciju, potaknuti na razmišljanje.. Djelo nas mora jednostavno prikovati uz sebe i probuditi u nama želju da rješimo zagonetku.. Ne bi smjelo biti ni u potpunosti nedorečeno (dadaizam je već otkriven ).. djelo bi trebalo trebalo slijediti poruku koju nam poručuješ njime..
Konceptualna umjetnost nije za početnike..
Jesi pokazao svoje radove stručnjacima?

Zadnje uređivanje Zbunjevita :) : 18.02.2010. at 04:27.
Zbunjevita :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 04:05   #75
Quote:
morgana le fay kaže: Pogledaj post
kratki uvod, naoko nema veze s ovim ali zapravo situacija je ista.

imam nekoliko prijatelja i poznanika koji se bave pisanjem. neki aktivno i sustavno rade na tome (šalju tekstove na natječaje, ponekad im objave radove), neki ne shvaćaju pisanje kao "zanat" nego čekaju inspiraciju jer smatraju da ono što "silom" isproduciraju nije umjetnost.
postoji i jedna individua koja piše poeziju kakva se meni uopće, baš nimalo, ne sviđa, ali stalno organizira i sudjeluje u kojekakvim događanjima, uspjela je izdati zbirku i mada me njen izričaj uopće ne zanima, prateći lokalnu scenu nikako je ne mogu izbjeći, stalno iskače tu negdje.

tko će od svih ovih ljudi uspjeti, ekipa koja "brusi zanat" i šalje radove na natječaje, uzvišena spisateljica koja nije napisala ništa u zadnjih godinu dana (ali kad napiše nešto ja padnem na dupe kako je dobro) ili cura koja iskače iz paštete i trudom prikriva (imho) nedostatak talenta? teško je reći.
svatko ti može davati savjete kako da se probiješ, ali nema garancije da će išta od toga upaliti.


osim überfensi galerija postoje i one manje, kako u kojem gradu, koje prihvaćaju radove neafirmiranih i(li) samoukih umjetnika.
znam u Rijeci 3 udruge koje vode takve galerije (i 3-4 kafića u kojima je bilo izložbi) kojima se možeš obratiti:
sretno.
E da.. Palach!
Tamo znaju biti izloženi radovi mladih alternativaca..
Zbunjevita :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 04:13   #76
Quote:
Kteis kaže: Pogledaj post
a zakaj tebi tak smetaju 'samoprozvani' umjetnici?
Zato što se dovodi u pitanje jedna bitna značajka.. Što je uopće umjetnost..?
Mogu ja sad lupit glavom u monitor i prozvati to umjetničkim performansom i ovaj čas ti izložiti cijelu stranicu na kojoj ću izanalizirati svoje djelo.. I nakon toga kukati kako sam neshvaćena..

Nije umjetnost sve što si čovjek uprdi u glavu.. to je jedno vrlo kompleksno pitanje.. Na faksu imamo cijeli kolegij posvećen samo tome..

Zadnje uređivanje Zbunjevita :) : 18.02.2010. at 04:28.
Zbunjevita :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 04:20   #77
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Pa recimo u znanstvenim stvarima jednoumlje je ok
Mooolim!! Ma p čemu ti pričaš?
Pa ni u egzaktnim znanostima ne postoji jednoumlje, čovječe!!
A da ne pričam o društvenim znanostima..

Ti tu promoviraš neki staljinizam, ili?
Zbunjevita :) is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.