Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2008., 01:45   #461
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Dodji sebi, rekao sam ti, ako neko glasa za hrvatske stranke ne znaci da se izjasnjava kao Hrvat.
Jok, sve sami lojalni Bosnjaci glasaju za Ljubica i Jovica. Jel ti slusas sebe kad pricas?

Kako moze covjek biti Bosnjak i glasati za HDZ i HDZ 1990 kandidate? Daj mi molim te objasni.
Pavo B. is offline  
Old 25.01.2008., 01:47   #462
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Pajdo, može pitanje?

Ok, Andrea je Hrvatica, a što je Tarik Filipović, Enes Bešlagić, Lejla Šehović itd.? Jesu i oni Hrvati ili u tih 9000 ima možda i koji Bošnjak?

E, pardon, i još jedno pitanje, ako je Hrvata 350 000, kako su hrvatske nacionalne stranke dobile preko 180 000 glasova uz izlaznost 50%?
A ko je rekao 350.000 ? Receno je 450.000!
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2008., 01:48   #463
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Jok, sve sami lojalni Bosnjaci glasaju za Ljubica i Jovica. Jel ti slusas sebe kad pricas?

Kako moze covjek biti Bosnjak i glasati za HDZ i HDZ 1990 kandidate? Daj mi molim te objasni.
Mogu jer mrze bosnjacke stranke jer su bili u sukobu sa A R BiH, a bili su sa stranu agresora, a nakon sto ih je potjerala AR BiH, Hrvati su im spasili zadnjicu. Zato ih danas vole i za njih glasaju mnogi. Ali i pored toga vecina ne.
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2008., 01:56   #464
bez respekta:

Quote:
I pored svega Bosnjaci nisu izgubili svoje velike ljudske bazene. Tuzlanski bazen, Sarajevski, Bihacki i Zenicki i tu je prije agresije zivilo 80% Bosnjaka. U Istocnoj Bosni je zivilo 195.000 Bosnjaka a danas ih ima preko 70.000. BPK 30.000 -Zvornik 20.000. Bratunac 6.000 Vlasenica, Visegrad, Foca, Zepa, Rogatica 6-7.000, Srebrenica oko 5.000

+25-30.000 u Bijeljini + 20.000 U Prijedoru +25.000 u Brckom, Doboj 20.000, 7.000 u Kotor Varosu, 3.000 Prnjavor, 7.000 Banja Luka itd...
Mozes li ovo malo pojasniti ?

Ono sto ja znam i moja procjena jeste da Zvornik ima oko 20.000 Bosnjaka, Bratunac oko 6.000 , nabrojene opcine 6-7.000, te Srebrenica ( hm ? ) 5.000, hajde et, ali me zanima odakle u Bijeljini 25-30.000 ? Prije agresije je u tom podrucju bilo oko 33.000 Bosnjaka. Razumijem da se u Janju vratilo blizu 10.000 Bosnjaka, i da je grad Bijeljinu naseljavalo vecinsko bosnjacko stanovnistvo, ali odakle pored Janje jos 15-20 hiljada Bosnjaka ?!

Sto se tice Prijedora - mislim da se ne radi o cifri od 20 hiljada, vec izmedju 25 i 30 hiljada, dok za Brcko preko 30.000 Bosnjaka. Sto se tice Kotor Varosi - i to me iznenadilo da toliko Bosnjaka ima, a za Banja Luku, u avazu sam prije dvije godine citao da u gradu ima oko 9 hiljada i nesto Bosnjaka. Eh sad Doboj - takodjer, iznenadilo me ta procjena od 20.000. Mislim da je tu max 15.000.

Sta mislis ?
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2008., 01:58   #465
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Mogu jer mrze bosnjacke stranke jer su bili u sukobu sa A R BiH, a bili su sa stranu agresora, a nakon sto ih je potjerala AR BiH, Hrvati su im spasili zadnjicu. Zato ih danas vole i za njih glasaju mnogi. Ali i pored toga vecina ne.
Vecina glasa za DNZ, sto je za poklonike SDA kao sto si ti sigurno gore nego HDZ, ali necemo o tome.

Nego, kako su oni Bosnjaci onda? Svi skupa, kao sto ti tvrdis?
Pavo B. is offline  
Old 25.01.2008., 02:01   #466
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Pajdo, može pitanje?

Ok, Andrea je Hrvatica, a što je Tarik Filipović, Enes Bešlagić, Lejla Šehović itd.? Jesu i oni Hrvati ili u tih 9000 ima možda i koji Bošnjak?

E, pardon, i još jedno pitanje, ako je Hrvata 350 000, kako su hrvatske nacionalne stranke dobile preko 180 000 glasova uz izlaznost 50%?
Sta je Tarik i ostala bratija me uopste ne interesuje. nek se izjasnjava ko kako hoce i zeli.

Nego ako odes na ovaj link koji sam postavio vidjet ces da od tih preko 9000 koji su se prosle godine iseli u BIH samo njih par stotina nije imalo Hr. drzavljanstvo.

Medutim svak zna ko ima hr. drzavljanstvo u BIH. Vjerovatno da ima i Tarika ali to je opsta manjina. Ali eto budimo sirokogrudni pa recimo da je od tih 9000 1000 Bosnjaka pa cak i dvije a i jedno i drugo su cista fantastika to opet ne umanjuje cinjenicu da se mladi katolici masovno iseljavaju iz BIH u HR i da tamo ostaju kao ova Andrea.

Sa druge strane imamo Bosnjake iz Sandzaka, Kosova i Makedonije koji se doseljavaju u BIH tako da smo mi u najmanju ruku na cistoj nuli.


Sto se tice izlaznosti. Prvo odakle ta informacija o izlaznosti od 50 bj. katolika%?
Ja za sve sto sam rekao postavljam izvore.

Drugo na tim spiscima je upisan i Kurta i Murta i hrpa onih koji zive vani a ne glasa ih ni 5%.
bez_respekta is offline  
Old 25.01.2008., 02:01   #467
Ne znam jel samo meni komicno, odnosno tragikomicno, da o famoznom natalitetu u muslimana i njihovoj brojcanoj progresiji u BiH govore osobe, muslimani, koje zive daleko od te iste BiH, odnosno svojim su odlaskom iz BiH smanjili broj muslimana za komada jedan?

Sta su to neki kompleksi, opaki kompleksi u pitanju.
Vanjushka is offline  
Old 25.01.2008., 02:03   #468
Moze li neko mi reci kako Bosnjaci danas stoje od prilike u sljedecim opcinama:

Bosanska Gradiska - prije agresije u gradu su vecina bili Bosnjaci;

Bosanski Novi - isto tako;

Bosanska Dubica - takodjer;

Modrica;

Foca;

Teslic;

Ugljevik - tu je bilo preko 40 % Bosnjaka.

Zanimaju me od prilike procjene ili neki podaci za opcine - Bosanski Petrovac, Banja Luku, Livno, Trebinje.

Hvala.
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2008., 02:04   #469
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Ne znam jel samo meni komicno, odnosno tragikomicno, da o famoznom natalitetu u muslimana i njihovoj brojcanoj progresiji u BiH govore osobe, muslimani, koje zive daleko od te iste BiH, odnosno svojim su odlaskom iz BiH smanjili broj muslimana za komada jedan?

Sta su to neki kompleksi, opaki kompleksi u pitanju.
Eh ti kompleksasi kako ih nazivas imaju najvise djece u dijaspori i pricao sam u zadnju godinu dana sa mnogim porodicama ozbiljnim koje zive npr u SAD. 99 % od njih sa kojima sam pricao misle se za par godina vratiti u BiH za posve jer su ostvarili neke stvari u BiH i mogu se vratiti.
Prolaznik_ is offline  
Old 25.01.2008., 02:05   #470
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Pajdo, može pitanje?

Ok, Andrea je Hrvatica, a što je Tarik Filipović, Enes Bešlagić, Lejla Šehović itd.? Jesu i oni Hrvati ili u tih 9000 ima možda i koji Bošnjak?

E, pardon, i još jedno pitanje, ako je Hrvata 350 000, kako su hrvatske nacionalne stranke dobile preko 180 000 glasova uz izlaznost 50%?
ma čovjek koda je ameriku otkrio, pa složio priču. to s migracijama je u najmanju ruku upitno, tko kako i s kojom namjerom. valjda shvaćate da svaki onaj tko se prijavi u hrvatskoj se vodi ga imigrant (sad se sjetimo onih žena koje dolaze podroditi u hrvatskoj). s obzirom da je hrvata relativno malo, a kad bi ih se svake godine odseljavalo po 9.000 u hrvatsku i to mlađe populacije, pa to bi se na natalitetu u par godina drastično pokazalo. pao bi za 50-tak %. nego tko su oni koji se vraćaju u bih da mi je znati. nije im mali broj

i prestani spominjat andreu...cura je doselila prije 20 godina.
dudu is offline  
Old 25.01.2008., 02:06   #471
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Foca;


Hvala.
Foca,prije rata vecinski bosnjacki grad,danas 0,1%.Tj. u focanskim skolama nema nijedno bosnjacko dijete.U samom gradu samo jedan starac Bosnjak.
zebu is offline  
Old 25.01.2008., 02:06   #472
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Eh ti kompleksasi kako ih nazivas imaju najvise djece u dijaspori i pricao sam u zadnju godinu dana sa mnogim porodicama ozbiljnim koje zive npr u SAD. 99 % od njih sa kojima sam pricao misle se za par godina vratiti u BiH za posve jer su ostvarili neke stvari u BiH i mogu se vratiti.
Mda, dogodine u Kninu!
Vanjushka is offline  
Old 25.01.2008., 02:12   #473
ali ne znam čemu toliko potenciranje odseljavanja hrvata iz bih. pa ono je konstantno od drugog svjetskog rata prema hrvatskoj i prema europi, i još uz sve to njihov broj je u bih uvijek samo rastao. pa samo pogledajte koliko ih sve skupa ima. barem 1.5 milijun.
dudu is offline  
Old 25.01.2008., 02:29   #474
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
bez respekta:



Mozes li ovo malo pojasniti ?

Ono sto ja znam i moja procjena jeste da Zvornik ima oko 20.000 Bosnjaka,
Da 20.000. To je nedavno opet ponovio i Fadil Banjanovic na BHTV.

Quote:
Bratunac oko 6.000 ,
I 1991 smo tu bili apsolutna veicn i imali par vecih sela. Evo ti tih nekih opcinski podataka iz 2002 gdje govore da ima 2500 Bosnjaka.
http://www.bratunacopstina.com/stanovnistvo.htm

To je bilo prije 6 godina a istinski povratak u Brat!unac je tek poceo te 2002.

Quote:
nabrojene opcine 6-7.000, te Srebrenica ( hm ? ) 5.000, hajde et,
Rogatica oko 1.000
http://www.rogatica.com/html/modules...rticle&sid=943

Foca oko 1.300. recimo u osnovnoj skoli na Tjentistu imas vise Bosnjaka nego Srba. Upravo se obnovila i dzamija.
http://sutjeska2007.blogspot.com

Sad je u Jelec kod Foce i dosao novi hodza a koji ima 5-ero dijece.
http://www.mladifocaci.ba/vijesti.html

Srebrenica.
Do prije par mjeseci na ovoj stranici http://www.unhcr.ba/ je bilo istrazivanje UNHCR-a o Srebrenici i Drvaru gdje su naveli da u Srebrenici zivi oko 4.500 Bosnjaka. Ja mislim da je to i vise.
http://www.srebrenica-opstina.org/naslovna.php

I dalje imas oko 1.000 u Vlasenici i oko 7-800 u Visegradu. Uglavno znam da ima 12 bosnjacke dijece koji idu u osnovnu u Visegrad. Iz Medede. Sad tu ima i motel gdje se svracaju putnici iz i za Sandzak.


Quote:
ali me zanima odakle u Bijeljini 25-30.000 ? Prije agresije je u tom podrucju bilo oko 33.000 Bosnjaka. Razumijem da se u Janju vratilo blizu 10.000 Bosnjaka, i da je grad Bijeljinu naseljavalo vecinsko bosnjacko stanovnistvo, ali odakle pored Janje jos 15-20 hiljada Bosnjaka ?!
Jusuf Trbic je izjavio da se vratilo 30.000 Bosnjaka. Imas tu izjavu u nekih od ovih emisija.
http://www.slobodnaevropa.org/archiv...1/510/510.html


Quote:
Sto se tice Kotor Varosi - i to me iznenadilo da toliko Bosnjaka ima,
Tu je povratak 95%. Enver Moralic koji je rodom iz tog kraja je kupio i tamosnju pilanu. Imamo dosta lokala u gradu i moze se reci da su tu Bosnjaci dobrostojeci.


Quote:
a za Banja Luku, u avazu sam prije dvije godine citao da u gradu ima oko 9 hiljada i nesto Bosnjaka.
Moguce ali dosta Bosnjaka se tu pokrstava putem mijesanih brakova.To sam uvidio prateci demohrafske podatke sa ove stranice.
http://www.banjaluka.rs.ba/gradska_u...a+opstu+upravu

Medutim imas obrnut proces u Srajevu ili Tuzli recimo. Tu Srbi i Hrvati postaju Bosnjaci.


Quote:
Eh sad Doboj - takodjer, iznenadilo me ta procjena od 20.000. Mislim da je tu max 15.000.
Prije 20.000. Tu smo imali i imamo par vecih sela a i u samom gradu, staroj carsiji smo i danas vecina.
bez_respekta is offline  
Old 25.01.2008., 02:37   #475
@bez respekta
Meni ovo izgleda zalosno.Bespotrebno napuhavas brojke,ne znam koga kurazis.U gradu Foci ukupno ima jedan Bosnjak.U okolnim selima u najboljem slucaju par stotina,vecina starijih ljudi.
U gradu Visegradu nema ni par stotina Bosnjaka,mahom starijih ljudi.
zebu is offline  
Old 25.01.2008., 02:51   #476
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
@bez respekta
Meni ovo izgleda zalosno.Bespotrebno napuhavas brojke,ne znam koga kurazis.U gradu Foci ukupno ima jedan Bosnjak.U okolnim selima u najboljem slucaju par stotina,vecina starijih ljudi.
U gradu Visegradu nema ni par stotina Bosnjaka,mahom starijih ljudi.
Gluposti i nebuloze.
Dao sam ti izjave od ljudi sa terena a i JA sam sam upravo iz mjesta i regije o kojoj je rijec.

U samom gradu Foci imas oko 120 Bosnjaka plus oko 1200 na selima. Na Tjentistu imas 24 dijece skolskog uzrasta. Obnovljena je Atik Ali pasina dzamija u samom gradu a uskoro ce biti i dzamija Mehmed pase Kukavice i Aladza.
Kao sto vidis obnovljena je i ova na Tjentistu + u Jelecu + Kratine kod Miljevine.

Tome dodaj i 2.000 Bosnjaka na slobodnoj ustikoljansko-cvilinskom prostoru prijeratne opcine.

Ja sam tu roden zivio i tu sam vise nego cesto. Imam imovinu, kuce, rodbine(i u samom gradu) koja tu zivi i zato ne lupaj gluposti ili makar procitaj ono sto se pise. Idem i do Visegrada ili tacnije do same Medede gdje sam pricao sa ljudima i zato znam da ima 12-ero dijece skloskog uzrasta. Preporucujem i tebi da predes Koziju Cupriju i da svratis recimo do Zepe.


Jedan Bosnjak u Foci. Znas kad je bio jedan "Bosnjak" u Foci? Bio je u periodu 93-95 Nedzad zvani Nedo(zato i ovo Bosnjak pod navodnicima). Zena mu hriscanka a i on onako mutav prigrlio krst.
bez_respekta is offline  
Old 25.01.2008., 02:55   #477
Quote:
bez_respekta kaže: Pogledaj post
Gluposti i nebuloze.
Dao sam ti izjave od ljudi sa terena a i JA sam sam upravo iz mjesta i regije o kojoj je rijec.

U samom gradu Foci imas oko 120 Bosnjaka plus oko 1200 na selima. Na Tjentistu imas 24 dijece skolskog uzrasta. Obnovljena je Atik Ali pasina dzamija u samom gradu a uskoro ce biti i dzamija Mehmed pase Kukavice i Aladza.
Kao sto vidis obnovljena je i ova na Tjentistu + u Jelecu + Kratine kod Miljevine.

Tome dodaj i 2.000 Bosnjaka na slobodnoj ustikoljansko-cvilinskom prostoru prijeratne opcine.

Ja sam tu roden zivio i tu sam vise nego cesto. Imam imovinu, kuce, rodbine(i u samom gradu) koja tu zivi i zato ne lupaj gluposti ili makar procitaj ono sto se pise. Idem i do Visegrada ili tacnije do same Medede gdje sam pricao sa ljudima i zato znam da ima 12-ero dijece skloskog uzrasta. Preporucujem i tebi da predes Koziju Cupriju i da svratis recimo do Zepe.


Jedan Bosnjak u Foci. Znas kad je bio jedan "Bosnjak" u Foci? Bio je u periodu 93-95 Nedzad zvani Nedo(zato i ovo Bosnjak pod navodnicima). Zena mu hriscanka a i on onako mutav prigrlio krst.
Da rezerva,u gradu Foci je jedan Bosnjak.U gradskim skolama nijedno bosnjacko dijete.Ono malo ljudi sto se vratilo je po okolnim selima i u opstini ima samo jedna mala mjesovita skola.Po selima sve starci,omladina otisla u Sarajevo.
zebu is offline  
Old 25.01.2008., 02:57   #478
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Da rezerva,u gradu Foci je jedan Bosnjak.U gradskim skolama nijedno bosnjacko dijete.Ono malo ljudi sto se vratilo je po okolnim selima i u opstini ima samo jedna mala mjesovita skola.Po selima sve starci,omladina otisla u Sarajevo.
Rekao ti prijatelj !

Zebu nemoj biti toliko naivan!
__________________
Ko leti vrijedi, ko vrijedi leti, ko ne leti ne vrijedi !!!
pmisobl is offline  
Old 25.01.2008., 02:59   #479
Quote:
pmisobl kaže: Pogledaj post
Rekao ti prijatelj !

Zebu nemoj biti toliko naivan!
Bio,vidio.
zebu is offline  
Old 25.01.2008., 03:01   #480
Quote:
zebu kaže: Pogledaj post
Da rezerva,u gradu Foci je jedan Bosnjak.U gradskim skolama nijedno bosnjacko dijete.Ono malo ljudi sto se vratilo je po okolnim selima i u opstini ima samo jedna mala mjesovita skola.Po selima sve starci,omladina otisla u Sarajevo.
rezerva ?

Eto ti ces reci gdje mi zivi tetak i tetka, nena, gdje mi je kuca pricat ces mi o mom komsiluku itd...de ne zelim gubiti vrijeme. vjerov;o ne vjerov'o boli me cosak.
bez_respekta is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.