Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2008., 18:57   #521
Quote:
Bošnjaka u BIH ima 1.3 miliona (ako se izjasne kao Bošnjaci)
Tom logikom Srba u BiH ima 900 000 a Hrvata 300 000.

Tahvil-pasa is offline  
Old 25.01.2008., 19:12   #522
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Tom logikom Srba u BiH ima 900 000 a Hrvata 300 000.

Znači cela bosna 2.5 miliona. Kakvo je stanje i to je dobro.

Realno 3.300.000
B 1.680.000
S 1.150.000
H 460.000
Man from the East is offline  
Old 25.01.2008., 19:31   #523
Muka mi je vise da slusam ove "Bosnjake". Najvise su nastradali/prognani - a jedino je njih vise nego 1991. A procene stanovnistva i kretanja broja stanovnika - kao ih je najvise, natalitet je uzasno nizak, a mortaliteta gotovo i da nema?!? "Pravoslavni Turci" su sacuvali veru i nemaju razlog da krajem XX i pocetkom XXI veka pisu svoju istoriju i izmisljaju naziv nacije.

Srba ima 35-36%, Hrvata 13-14%, Bosnjaka 47-49% i to vam je! Ko ne veruje u ove cifre nek pogleda moj post, gde sam to na osnovu brojki objasnio, i ne vida kroz kuglu stanovnistvo BiH.
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 25.01.2008., 19:36   #524
bez_respekta

Srba ima 6,3 miliona u Srbiji* (tj. u medjunarodno priznatim granicama Srbije
1,1-1,2 miliona u BiH
po 200.000 u HR i CG
mozda jos 80.000 u SLO i MAK zajedno.

To je 7,7-7,8 miliona na prostoru SFRJ.

1971. je bilo 8.143.000 (+deo Jugoslovena)
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 25.01.2008., 19:51   #525
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
Muka mi je vise da slusam ove "Bosnjake". Najvise su nastradali/prognani - a jedino je njih vise nego 1991. A procene stanovnistva i kretanja broja stanovnika - kao ih je najvise, natalitet je uzasno nizak, a mortaliteta gotovo i da nema?!? "Pravoslavni Turci" su sacuvali veru i nemaju razlog da krajem XX i pocetkom XXI veka pisu svoju istoriju i izmisljaju naziv nacije.

Srba ima 35-36%, Hrvata 13-14%, Bosnjaka 47-49% i to vam je! Ko ne veruje u ove cifre nek pogleda moj post, gde sam to na osnovu brojki objasnio, i ne vida kroz kuglu stanovnistvo BiH.
+ oni koji su emigrirali u Americi i po Europi , a ima ih masaaaa !
frane2110 is offline  
Old 25.01.2008., 20:13   #526
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
Srba ima 35-36%, Hrvata 13-14%, Bosnjaka 47-49% i to vam je! Ko ne veruje u ove cifre nek pogleda moj post, gde sam to na osnovu brojki objasnio, i ne vida kroz kuglu stanovnistvo BiH.
Stefane, ako je to onaj post gdje si nabrojao po kantonima koliko gdje ima stanovnika, to nisu nikakvi podaci, a sigurno ne ni dokazi.

Na osnovu čega ti tvrdiš da je Hrvata 13-14%? Nema smisla samo napisati bez nečeg opipljivog.

Ja sam recimo nešto ranije bio postavio ovaj izračun:

Odnos hrvatskih i bošnjačkih glasova na izborima, plus ako računamo da za SDP većinom glasuju Bošnjaci, plus odnos izlaznosti na izbore, dobijemo odnos Hrvati : Bošnjaci = 1 : 2,8

Pošto se opet po broju glasova za nacionalne stranke, izlaznosti u hrvatskim općinama, procentu mladih po hrvatskim općinama, uz pretpostavku da 90% Hrvata glasuje za nacionalne stranke, dobijemo broj Hrvata u BiH 580 - 600 000.

Iz toga slijedi da Bošnjaka u Federaciji mora biti oko 1,6 milijuna.

Pošto je pretpostavka sa fzs.ba da je u Federaciji ipak 2,3 milijuna, onda ovih 100 i nešto tisuća su možda Srbi, Cigani, Albanci, neopredjeljeni itd.

Ako je broj stanovnika RS oko 1,1 milijun, onda slijedi da je stanovnika BiH oko 3,3 milijuna

Ali recimo (opet pretpostavka) da bi to bilo ukupno:

600 000 Hrvata (17%)
1,6 milijuna Bošnjaka (48%)
1,1 milijun Srba (33%)


Naravno da ne tvrdim da je ovo 100% točno, ali barem sam opisao postupak izračuna. Ti čini mi se pretpostavljaš mortalitet jednak kod sva tri naroda, što je daleko od istine, jer se cijela starosna piramida razlikuje, ne samo nove generacije (kroz natalitet) nego i one starije generacije, odnosno navike djedova i baka.

Konkretno kod Hrvata ima procentualno više starijeg stanovništva nego kod Bošnjaka, ali i više mlađeg (opet procentualno), stoga značajno manje srednjeg. Posljedica toga je da iako je hrvatski natalitet visok, prirodni priraštaj je umanjen jer stari kojih je veliki broj umiru. Starosna piramida je uvučena u sredini.

Kod Bošnjaka, starosna piramida je manja u području starijih, ali i mlađih, a ispupčena u sredini. Zato Bošnjaci imaju visok priraštaj uz mali natalitet (jer im je mortalitet još manji).

Kod Srba je najgore, jer imaju manji broj srednjih, i još manji broj mladih. Bez_respekta kaže da vam je prosječna starost 43 godine. Možda u Srbiji, ja mislim da je u BiH već oko 50 godina.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 26.01.2008., 00:07   #527
RE: Nasa Kvacica

Ne taj post. Taj je bio vise za otreznjenje od zanosenja brojkama.

Procitaj veliki moj post na ovoj strani! Tu je dosta detaljno.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=303829&page=7
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 26.01.2008., 02:12   #528
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
RE: Nasa Kvacica

Ne taj post. Taj je bio vise za otreznjenje od zanosenja brojkama.

Procitaj veliki moj post na ovoj strani! Tu je dosta detaljno.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=303829&page=7
Stefan, račun je uvjetno rečeno točan (da ne idemo u detalje) ali su ulazni podaci netočni. Naime, broj rođenih u Federaciji je veći jer Hrvatice (posebno u Posavini i Hercegovini) rađaju u Hrvatskoj i tek kasnije prijave dijete u BiH, to rade dijelom zbog bolje medicinske usluge, dijelom zbog oko 500 KM mjesečne pomoći koju daje Hrvatska.

Drugo, nisam shvatio na osnovu čega si ocijenio odnos Hrvata i Bošnjaka u Federaciji da je 1 : 3,5?
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 26.01.2008., 05:18   #529
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
u bih uopće fenomen nisu bošnjaci, nego upravo katolici. u jednom trenutku ih je ostalo samo 17.000. krajem 19. stoljeća bilo ih je svega 220.000, a već 1910. 440.000. tada su imali uvjerljivo najveći natalitet. možemo sad pričati što bi bilo kad bi bilo, ali da nije bilo ponajprije komunističke jugoslavije, i da je nekim čudom jugoslavija završila u zagrljaju zapada, tko bi smio staviti ruku u vatru da danas hrvati ne bi bili uvjerljiva većina u bih. pa njihov broj je dostigao gotovo 800.000 tamo još 70-tih, usprkos svim odseljavanjima prema hrvatskoj i zapadnoj europi. da nije toga bilo (ili barem ovog odseljavanja na zapad), sumnjam da bi bošnjaka išta više bilo danas, nego hrvata. ali eto, povijest se drukčije poigrala, iako tko zna što još budućnost nosi.
Pa ne bi Bosnjaka sigurno bilo vise sa obzirom da su redovno protjerivani i na njima genocidi cinjeni od njihovih komsija, a znamo koliko je Bosnjaka samo za vrijeme Austro-Ugarske odselilo u Tursku i druge drzave. Medjutim, sa obzirom da do sada kod Bosnjaka nije zabiljezen da je veci mortalitet od nataliteta, sa sigurnoscu mozemo reci, da nikad Hrvati a ni Srbi ne bi bili vecina u BiH na spram Bosnjaka, osim ako bi se, kako rekoh iznad, cinili genocidi i bile vlasti kao sto su prijasnje bile gdje su zatirali sve sto je posjecalo na bosnjastvo i islam.
Prolaznik_ is offline  
Old 26.01.2008., 05:41   #530
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Stefane, ako je to onaj post gdje si nabrojao po kantonima koliko gdje ima stanovnika, to nisu nikakvi podaci, a sigurno ne ni dokazi.

Na osnovu čega ti tvrdiš da je Hrvata 13-14%? Nema smisla samo napisati bez nečeg opipljivog.

Ja sam recimo nešto ranije bio postavio ovaj izračun:

Odnos hrvatskih i bošnjačkih glasova na izborima, plus ako računamo da za SDP većinom glasuju Bošnjaci, plus odnos izlaznosti na izbore, dobijemo odnos Hrvati : Bošnjaci = 1 : 2,8

Pošto se opet po broju glasova za nacionalne stranke, izlaznosti u hrvatskim općinama, procentu mladih po hrvatskim općinama, uz pretpostavku da 90% Hrvata glasuje za nacionalne stranke, dobijemo broj Hrvata u BiH 580 - 600 000.

Iz toga slijedi da Bošnjaka u Federaciji mora biti oko 1,6 milijuna.

Pošto je pretpostavka sa fzs.ba da je u Federaciji ipak 2,3 milijuna, onda ovih 100 i nešto tisuća su možda Srbi, Cigani, Albanci, neopredjeljeni itd.

Ako je broj stanovnika RS oko 1,1 milijun, onda slijedi da je stanovnika BiH oko 3,3 milijuna

Ali recimo (opet pretpostavka) da bi to bilo ukupno:

600 000 Hrvata (17%)
1,6 milijuna Bošnjaka (48%)
1,1 milijun Srba (33%)


Naravno da ne tvrdim da je ovo 100% točno, ali barem sam opisao postupak izračuna. Ti čini mi se pretpostavljaš mortalitet jednak kod sva tri naroda, što je daleko od istine, jer se cijela starosna piramida razlikuje, ne samo nove generacije (kroz natalitet) nego i one starije generacije, odnosno navike djedova i baka.

Konkretno kod Hrvata ima procentualno više starijeg stanovništva nego kod Bošnjaka, ali i više mlađeg (opet procentualno), stoga značajno manje srednjeg. Posljedica toga je da iako je hrvatski natalitet visok, prirodni priraštaj je umanjen jer stari kojih je veliki broj umiru. Starosna piramida je uvučena u sredini.

Kod Bošnjaka, starosna piramida je manja u području starijih, ali i mlađih, a ispupčena u sredini. Zato Bošnjaci imaju visok priraštaj uz mali natalitet (jer im je mortalitet još manji).

Kod Srba je najgore, jer imaju manji broj srednjih, i još manji broj mladih. Bez_respekta kaže da vam je prosječna starost 43 godine. Možda u Srbiji, ja mislim da je u BiH već oko 50 godina.
Ti doista mislis da Hrvata u BiH ima 600 hiljada ili pak preko 500 hiljada ? Onda ti ne znas nista ako tako mislis.
Prolaznik_ is offline  
Old 26.01.2008., 06:26   #531
Kod @Kvake nada umire zadnja... okorjeli je optimista
OraoJaviSe is offline  
Old 26.01.2008., 11:28   #532
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Ti doista mislis da Hrvata u BiH ima 600 hiljada ili pak preko 500 hiljada ? Onda ti ne znas nista ako tako mislis.
Pored ovako konstruktivnog argumenta, kako da čovjek nastavi raspravu? Predajem se.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 26.01.2008., 11:32   #533
Quote:
OraoJaviSe kaže: Pogledaj post
Kod @Kvake nada umire zadnja... okorjeli je optimista
Često mi to kažu.

Ali ja se ne slažem, samo sam realan.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 26.01.2008., 15:24   #534
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Stefan, račun je uvjetno rečeno točan (da ne idemo u detalje) ali su ulazni podaci netočni. Naime, broj rođenih u Federaciji je veći jer Hrvatice (posebno u Posavini i Hercegovini) rađaju u Hrvatskoj i tek kasnije prijave dijete u BiH, to rade dijelom zbog bolje medicinske usluge, dijelom zbog oko 500 KM mjesečne pomoći koju daje Hrvatska.

Drugo, nisam shvatio na osnovu čega si ocijenio odnos Hrvata i Bošnjaka u Federaciji da je 1 : 3,5?
To pomera situaciju za mozda 1%. Iz RS dosta radjaju u Brckom, te po Srbiji. All at all, poadaci su relevantni. Pa to je procena, mozda ne bas 100% precizna (sto sam naveo da udeo kod Bosnjaka i Hrvata moze varirati do 2%). Ako u RS umire 45%, a radja se preko 1/3, znaci da udeo RS mora biti barem 37% (kako sam procenio). Da si precizno procitao post, razumeo bi
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 26.01.2008., 17:53   #535
Bez respekta

Da li mozes da postiras nam opcine u BiH koje imaju negativan i pozitivan natalitet i da u zagradi stavis ko je trenutno vecina u istim ?!
Prolaznik_ is offline  
Old 26.01.2008., 18:36   #536
evo kako to danas izgleda
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...emoBIH2006.PNG
sem mozda Jajce ,tu je nejasno
frane2110 is offline  
Old 26.01.2008., 18:45   #537
U Mostaru je nadpolovicna hrvatska vecina, a ne ispodpolovicna kao na zemljovidu. A ni Stolac nije daleko, ako vec nije, za onu najtamniju crevnu boju.

Nisam bas siuguram da u Uskoplju treba da bude najtamnija zelena boja

A u Varesu mislim da treba da bude najtamnija zelena boja.

Niti je u Brcko ispravna podjela na dva dijela, jer je jedan distrikt.
Tomba17 is offline  
Old 26.01.2008., 19:29   #538
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
evo kako to danas izgleda
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...emoBIH2006.PNG
sem mozda Jajce ,tu je nejasno
čuj mostar do 50% to valjda za jajce treba stajati, a ne za mostar.
dudu is offline  
Old 26.01.2008., 20:07   #539
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
čuj mostar do 50% to valjda za jajce treba stajati, a ne za mostar.
tocno tako,zaboravija sam i to nadodati
frane2110 is offline  
Old 26.01.2008., 20:10   #540
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
evo kako to danas izgleda
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...emoBIH2006.PNG
sem mozda Jajce ,tu je nejasno
Ja mislim da niti u Glamoču Srbi nisu tolika većina.
Crospur is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.