Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2015., 20:38   #201
Ako pokušaš googlat, vidjet ćeš da se nigdje ne spominje, samo Aikikai i Realni. Yoshinkan sam prilično siguran nema, no ne mogu sa sigurnošću tvrditi.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 20:49   #202
Da, vidio sam samo u Splitu Yoshinkan, no rekoh, možda ima ali nisam našao ili nije na netu pa da pitam
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 15:35   #203
Aikido savez bi ih imao na listi, no sve ovisi što želiš ostaje ti izbor između Aikikai(tradicionalni) i Realnog(moderni) stila.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 03:06   #204
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Aikido savez bi ih imao na listi, no sve ovisi što želiš ostaje ti izbor između Aikikai(tradicionalni) i Realnog(moderni) stila.
Isključivo me zanima yoshinkan, ako nema onda ništa.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 18:33   #205
Neko đikanje u sali...

https://www.youtube.com/watch?v=qomup5ASCbg

https://www.youtube.com/watch?v=521rCxr3HT8
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2016., 15:59   #206
I neke bazne samoodbrane: https://www.youtube.com/watch?v=kWU1ge1hRMg

Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 16:56   #207
@Metal može malo realnosti u tim napadima i obranama?

Da vidim tko će onako nožem napadat? Pa nismo u crtićima

Usput, da meni radiš onakve krugove sletio bi na pola puta, pa bi bilo mudro napraviti realniji prikaz tehnika jer sam siguran da ih vi dečki znate
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 09:09   #208
U realnosti bih vjerovatno dao petama vjetra, a ne pokušavao ovakve stvari...
Ne kažem da ovakve poluge nisu funkcionalne, jer su itekako bolne i efikasne- no, najbolje bi bilo izbjeći konflikt sa nožem.

Što se tiče tih "krugova"... pa, u stvarnosti ih ne bih ni trebao raditi, jer bi ti pukla ključna kost ili ispalo rame prije toga.
Meni je bolno to isto, a treniram 20 godina- a mogu onda mislti koliko bolno može biti običnim ljudima.
Inače, ovi napadi su naravno dogovoreni- ali su isto tako i izvedeni relativno realnom brzinom, barem neki od njih. Ne znam koliko su precrtani iz crtića, ali uzeo sam nekoliko baznih uboda kao bazu, pod pretpostavkom da su takvi i najčešće korišteni: Frontalni ubod u donji abdomen, bočni u slabinski dio stomaka i odozgo...

Da, svakako da znam i "realnije" tehnike od ovih- ali da sam ih snimio, ne bih mogao okačiti pod ovim imenom.
(ionako me je trener spočitavao da je ovo previše realno.)
Ono, Realni Aikido je takav kakav jeste- a ovo što smo mi snimali je samo prikaz nekih početničkih i skraćenih tehnika za našu dušu, van regularnih treninga.


Sa druge strana, ako se iole razumiješ u ovo, znaš i sam da je realnost skoro pa nemoguće simulirati.
A nije ni fora da kolegu na treningu prvo puknem laktom, pa mu izvalim rame ili slomim ruku na primjer.


Btw, ako imaš kakav predlog ili tako nešto, slobodno reci- snimaćemo mi opet nešto slično, pa koja nova ideja ne bi bila loša, čak štaviše.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2016., 22:04   #209
Pričam o Nage waza dijelu, kretnje ruku(ti krugovi) trebaju imati puno manji radius, jer u principu pola tehnika se može izvesti bez translacije podlaktice.

Dalje, korištenje trening noža ali "pravog"* napada bi bilo jako korisno, htio bih vidjeti što je tvoj odabir obrane od raznih čak divljih napada nožem(lijevo-desno rezanje, "šivaća mašina"...). Ali kako je trening nož siguran si vježbati tako, zanimljivo je što ćeš ti odabrati za netrenirane napade.

*pravi napad podrazumjeva agresivan pristup, ali ipak u ove svrhe sigurnost pri izvođenju.

I moj maleni doprinos temi je link na: https://www.youtube.com/watch?v=z3aY4wbAOHw
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 13:47   #210
Bez obzira na moje iskustvo i godine treniranja, Japanski izrazi mi nisu baš najjača strana- osim nekih dvadesetak naziva koje sam zapamtio dok sam trenirao Iwama-Ryu Aikido.
Tako da, zamolio bih te za neki narodniji prevod "Nage-Waza" dijela.

Što se tiče divljeg napada nožem ili bilo kojim drugim oružjem, vjerujem da će se većina kolega složiti da je taktičko povlačenje najbolja opcija... odnosno, bježanija.
Naravno, na treningu se to može relativno dobro simulirati- ali do sada, recimo da je uspješnost izvedbe oko 50-60% kod direktnih napada, bez ikakve povrede. No, ako se radi o napadu sa mogućnošču lakšeg ozlijeđivanja, onda uspješnost izvedbe raste bez problema na 90%.
Govorim o nedogovorenim i divljim napadima pri punoj brzini, sa pretpostavkom da je napadač običan čovjek- a ne majstor borenja nožem.

Moje osobno mišljenje je da većina nas ne bi uopšte sebi dopustila situaciju koja bi mogla da dovede do takvih stvari, nego bi reagovali prije nego što "vrag odnese šalu". Odnosno, nastojali bi spriječiti napadača da dođe u situaciju u kojoj on može efektivno da uradi neki napad.
Sad možda ovo zvuči kao filozofiranje, ali ja svojim mlađim kolegama često napomenem da generalno sve borilačke vještine prvenstveno služe za izbjegavanje konflikta, a ne za prostu tučnjavu.


I na kraju, ja sve ovo radim zato što to volim- a ne da bi po ulici lomio ruke.
Isto tako, ni jedna borilačka vještina te ne može do savšenstva pripremiti na situacije iz realnog života, ali svakako da može pomoći.

PS: Prije nekih godinu dana sam slučajno sreo jednu bivšu djevojku iz NS-a, koja mi je rekla kako joj je jedna prosta tehnika koju sam joj pokazao tamo negdje oko 1998, igrom slučaja pomogla da se odbrani od nekog pijanog napasnika u gradskom busu i bezbjedno pobjegne.
Koliko god to prijalo mom egu sa jedne strane, sa druge strane, moj sav moj put u Aikidou je na neki način dobio novi smisao, jer je eto, to što radim nekome pomoglo da se izvuče iz nevolje.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 11:36   #211
Samuraji, ninje, vojna mašinerija...

Prodajem knjige borilačke i vojne tematike.
Odlično očuvane, cijena 50 - 200 kn.





Bookman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 04:00   #212
sam da pitam:

ima li jos aikido treninga u Velikoj Gorici?
__________________
"Explorateur dans les régions supplémentaires de l'expérience. Démon à certains. Ange à d'autres." P.LeMarchand
Gogor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 17:47   #213
Kaj jos uvijek nema odgovara?
Joj mene joj
__________________
"Explorateur dans les régions supplémentaires de l'expérience. Démon à certains. Ange à d'autres." P.LeMarchand
Gogor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2019., 22:26   #214
Pozdrav! Vidim da već neko vrijeme nije bilo nikakve rasprave vezane za ovu temu, ako još netko ima tko se u to zbilja razumije volio bih da mi kaže neke stvari. Ovako, ne treniram i nikada nisam trenirao neku borilačku vještinu. Zadnje vrijeme sam se malo zainteresirao za to posebno za aikido. Razlog zašto želim o njemu znati više je taj da sam do sada čuo zbilja različita mišljenja. Oni koji ga treniraju dugo naravno izrazito ga hvale, oni pak koji treniraju neke druge vještine često ga kritiziraju ili čak i ismijavaju. Ono što me zanima je usporedba aikida s drugim srodnim borilačkim vještinama (ne sportovima) kao recimo. krav maga, hapkido itd. Koja je uopće razlika? Koja je praktičnija, koja djelotvornija, koja je teža i kompleksnija. S obzirom koliko je aikido rasprostranjen po svijetu pa tako i u Hrvatskoj bilo bi čudno da je to potpuno bezveze i neupotrebljivo. Evo recimo ja živim u PGŽ - u i našao sam da u Rijeci ima čak šest aikido klubova, dok zanimljivo nema niti jedan kyokushin karatea. Također zanima me kako izgledaju treninzi, radi li se u svakom klubu s bokkenom i što se konkretno radi s njim, ima li na treninzima neke ozbiljne fizičke aktivnosti koja bi popravila kondiciju i izdržljivost. Molio bih tko god da ima neka iskustva s aikidom da napiše nešto suvislo.
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 00:03   #215
https://www.youtube.com/watch?v=PLP_DInpPHE



https://www.youtube.com/watch?v=I8VcKQT_BCQ

U mojim djecackim danima svi smo se palili na te misticne dalekoistocne polusektaske vjestine, ali danas bi svom hipotetskom sinu koji zeli nesto poceti trenirati puno prije preporucio hrvanje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 09:37   #216
Ako oces nesto prakticno i djelotvorno, aikido nije za tebe.

Upisi hrvanje, dziju dzitsu, boks, taekwondo ili tako nesto.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 16:15   #217
Potkrepljenje tvrdnji snimkama s you tubea ne volim, tamo ima svega i svačega tako da svatko može nalaziti kojekakve video zapise da dokaže da je u pravu. Ayin13 sigurno da je bolje odabrati neki borilački sport nego vještinu. Ne planiram ja trenirati aikido nego me samo zanima usporedba s drugim samoobrandbenim vještinama, ponavljam ne sportovima nego vještinama. I ako je to doista skroz bezveze kako je onda toliko rasprostranjeno.
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 16:32   #218
Quote:
mislavko kaže: Pogledaj post
Potkrepljenje tvrdnji snimkama s you tubea ne volim, tamo ima svega i svačega tako da svatko može nalaziti kojekakve video zapise da dokaže da je u pravu. Ayin13 sigurno da je bolje odabrati neki borilački sport nego vještinu. Ne planiram ja trenirati aikido nego me samo zanima usporedba s drugim samoobrandbenim vještinama, ponavljam ne sportovima nego vještinama. I ako je to doista skroz bezveze kako je onda toliko rasprostranjeno.
koliko godina imas?
zwmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 16:42   #219
Quote:
zwmo kaže: Pogledaj post
koliko godina imas?
22.
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2019., 17:07   #220
Rasprostranjene su svakakve budalastine, ljudi kupuju price, a ne egzaktne podatke, zato se toliko i ulaze u marketing.

Ako zelis približno objektivnu percepciju ignoriraj sve price, mitove i anagdote, uzmi u obzir samo "tvrde cinjenice". Koliko je neka vještina uspjesno dokazana bilo u ringu bilo na ulici, koliko ju koriste borci u ringu, koliko najbolje vojne i policijske postrojbe itd.

U pravilu egzoticno-misgicnih vještina nema nigdje kad se uklone bajke.

Ima jedan oblik fizicki puno grubljeg i cvrsceg aikidoa koji se upotrebljava ili se barem nekada upotrebljavao u nekoj od grana japanske policije. No to nije neki od rasirenih formi koje je lako naci van Japana + policija ima specificne potrebe gdje je fokus na kompleksnu ali ogranicenu manipulaciju zglobovima potencijalno koristan (niti rat niti sport niti samoobrana vec privremena imobilizacija sa ciljem stavljanja lisica pod zaštitom naoružanog partnera).

Niti u sportske niti u vojne niti u samoobrambene svrhe ne bih aikido staviou top 20 korisnih vještina.

U svim dimenzijama koje radi ima puno boljih (u graplingu, rusenjima, koriszenju oružja..).

Slicno komentare ekipi iz BJJ-a o njihovim polugama sam recimo cio od specijaliziranih za macevanje (iaido Isl) za njihove forme sa oružjem. Nista ne rade previše dobro, samo vizualno efektno. Uz to nemaju skoro nista partera, jako malo udaraca, uglavnom treniraju forme sa kooperativnim partnerom bez sparinga sa protivnikom koji pruža realni otpor.

IMHO treba izbjegavati sve bez realnog sparinga, jedino sto takve vještine proizvode su gomile samozavaravanja.

Aikido nije niti sport niti borilačka vještina, to nije neki tradicionalni koryu (koji su pak danas besmisleni jer su najcesce razvijeni u danas nepostojećim kontekstima poput borbe u oklopima, sa specificnim oruzjima u specificnim situacijama Isl). On je nekakva poluduhovna praksa sa puno mitologije i vrlo malo uvjerljivih testova bilo u sportskoj areni bilo u vojnim bilo ulicnim uvjetima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.