Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2007., 21:26   #1
OEM??

Što obuhvača licenca OEM (npr. Windows Viste) , što se smije a što ne ?

pozdrav!!!!!!!!!!!
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:27   #2
I da ako može malo detaljnije se opisati npr. da li mogu imati problema kod zamjene hardvera, i tak...
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:52   #3
OEM stands for Original Equipment Manufacturer, and most often refers to the likes of Dell or Gateway. At least originally, "OEM versions" of products were usually the same products that you'd find at retail, but with no-frills packaging, reduced support, and sometimes lesser warranties.

What's missing from the OEM version?

When you buy OEM, you need to understand what you're getting.

OEM editions of Windows don't come in pretty boxes, nor do they include manuals. Of course, a real "manual" has never shipped with Windows, and chances are, if you're interested in OEM software, you don't need what passes for a manual these days, anyway. And the pretty box... well, that's not really worth much anyway, is it? Rest assured, though: the software on the disc is the same as that found in any retail edition.

There are some gotchas, though. OEM software cannot be returned once opened. There are no exceptions. You open it, you've bought it.

OEM software is also tied to the motherboard it is first installed on. Unlike the retail versions of Windows which can be transferred to a new computer, OEM versions are not transferable. What about upgrading hardware? Microsoft says that anything is fair game, except the motherboard. Replacing the motherboard in a computer results in a "new personal computer," which the company considers to be synonymous with a transfer. It's not permitted with an OEM edition of Windows.

Nevertheless, I've known users who got around this limitation by calling Microsoft and reporting that their motherboards died when they wanted to build a new computer. It is Microsoft's policy to allow motherboard swaps in instances where a system is defective or has suffered a hardware failure. But you shouldn't bank on this approach; there's no guarantee it will work and, well, liars don't get ice cream. Also, while retail versions of Vista include both 32-bit and 64-bit versions of Windows, OEM versions are specific. You get one or the other. This follows from the per device restriction. The end result is that OEM versions may not be that attractive to users who frequently build new computers from the ground up.

Then there's support. Technically, OEM versions of Windows get first-tier support from the system builders who put the OEM software on your machine. In the case of Mom & Pop Computers, that means M&P is your first support hit. In the case of you buying OEM software for yourself, technically this means that you're your own support. What does this really mean? Retail Vista comes with 90 days of free support. OEM edition users don't get that, but paid support is still an option, should you need it.
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:52   #4
ako treba prevesti samo javi....
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:54   #5
zasto mislis da mihael ili netko treci razumije sav taj engleski na forumu gdje se koristi hrvatski jezik?
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:57   #6
ja ne mislim,ja razmisljam...ako ko ne razumije neg se obrati meni...al ako imalo razumijes eng onda ces dokuciti ono sto te zanima!...
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:23   #7
Quote:
Ermin kaže: Pogledaj post
ja ne mislim,ja razmisljam...ako ko ne razumije neg se obrati meni...al ako imalo razumijes eng onda ces dokuciti ono sto te zanima!...
ok samo ti prevađaj
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:27   #8
Quote:
Maky kaže: Pogledaj post
ok samo ti prevađaj
ma sto cu kad moram dovrsiti zapoceti posa
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:29   #9
a cuj,ja bi radje kupia retail ako vec kupujem,citaj ako vec kupujem orginal...ja sam mislia da ima nekakvu firmu pa da ti treba....a za to u ve-mila neznam tocno..al lako najdes to u microsoft-u hrvatska...nazoves i pitas ih.
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:07   #10
Ajd ako možeš prevesti ono na hrvatski jezik jer nikada nisam učio engleski pa ako možeš bio bi ti izuzetno zahvalan!!!

pozzzzzz!
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:43   #11
ok...ali samo najbitnije da ne duljim...
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:53   #12
OEM znaci u jednoj rjeci ORGINAL.
u paketu ces za razliku od retail-a naci to sve manje usminkano,mozda manju granaciju na proizvod i manju podrsku...znaci isto dobijes sofware kao i od retail-a samo sa manje kicastom kutijom,manual-om i manjom garancijom (nije nuzno)

ima nekih kvaka.OEM kada kupis i otvoris onda vise nema vracanja pod nikakvim izlikama (znaci kupi, nosi i nevracaj heheh)

pise i da je vezan uz maticnu plocu,znaci kada ga jednom instaliras nemos na drugi komp...upgrade je zajamcern kao i kod retail-a znaci full podrska...

za vistu imas isto jednu kvaku...sa retail-om dobijes 90 dana free podrške a kod OEM-a nemas,al je mos nadoplatiti uvjek
znaci kod oema si sam svoja podrska,il onaj ko ti ju je proda,al to ce on ziher naplatiti!
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:57   #13
Šta nemam podršku od MS-a ? Na šta se to odnosi na aktivaciju proizvoda?
I šta nesmijem više onda kada instaliram OEM veziju mijenjati matičnu ploču??

pozzz!
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:06   #14
nemas ako kupujes sam i sam stavljas.ako kupuje u recimo ve-mila il tako nest onda dobijes od njih...a za maticnu mores zvati taj isti support i reci da ti je maticna otisla il da upgrejdas pa zna to proci kod njih....tako tu pise.
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:09   #15
aha i za vistu recimo...u retailu dobijes podrsku za 32 i 64 bitne windowsw, a u OEM-u su odvojeni tj moras kupiti jedan il drugi...
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:10   #16
A na šta se to konkretno misli podrška?? (jel možda ako mi se npr. Outlook neće otvoriti...)
hvala i pozzzz!
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:16   #17
pa da misli se na sve pa na i to...ali to se dogovoris sa onim di kupujes to...znaci hg spot uz neku naknadu za podrsku mora odgovarati za software (mozda i besplatno neko to nudi al ja neznam...)
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:16   #18
ee akolika je razlika u cijeni ako znas??da sada ne idem gledati...znaci razlika aizmedju retail i oem u cjeni je???
__________________
FOR je nami mila majka Jamajka
Ermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 11:05   #19
Quote:
mihael1990 kaže: Pogledaj post
A na šta se to konkretno misli podrška?? (jel možda ako mi se npr. Outlook neće otvoriti...)
hvala i pozzzz!
Misli se na windowse, outlook nije dio windowsa.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:18   #20
a na koju Windows Vistu misliš bussines, Home Premium...?
Miha© is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.