Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2010., 15:38   #1
Je li uopće moguće nekoga potpuno razbaštiniti

Ovo me potaknulo na otvaranje teme, prenosim iz jedne teme sa ŽK (nadam se da mi forumašica neće zamjeriti):

Quote:
sonea kaže: Pogledaj post
najsmesnija prica koju sam ikada cula je slucaj jedne porodice sa 3 sina,naime majka i otac su sa jednim sinom doselili iz Bosne i ovde sagradili ogromnu kucu na 3 sprata,znaci kuca izgleda kao zgrada
taj sin se u medjuvremenu ozenio i takodje dobio 3 sina,i super taman racunaju on i zena,njih dvoje sa babom ce u suteren(deda je umro cim su doselili,pre izgradnje kuce) a svakom sinu po sprat od preko 100 kvadrata,kad ne lezi vraze,stizu ti njegova dva brata iz Bosne sa svojim zenama,koje inace nisu videli od kako su i sami iz Bosne dosli,uopste nisu odrzavali kontakt

i sada ta braca traze deo kuce,a niti su ucestvovali u gradnji,niti dali novac,ma prvi put su uopste ovde,ali eto dosli i videli da se ima pa ko vele....

oni tvrde da posto je njihova majka zivela u toj kuci oni sad imaju pravo na deo,i ne mozes ih ubediti da to nije tako,da je najstariji sin samo izdrzavao majku i dao joj krov nad glavom...
U ovakvom ili sličnom slučaju, može li se nekoga potpuno razbaštiniti? Dakle osigurati se da ništa ne dobije niti za života niti nakon smrti roditelja?
Oni koji nisu u oporuci mogu sudski tražiti nužni dio ili kako se već zove, ali može li se oporuka složiti tako da im niti to ne prođe, da doista nemaju ni na što pravo?
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 11:17   #2
Postoje ugovori o uzdrzavanju (ima tema pa baci oko tamo), a isto tako i zakonski razlozi za iskljucenje nuznih nasljednika


Razlozi isključenja

Članak 85.

(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

Sve vec objasnjeno na velikoj temi
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 22:09   #3
Oprosti, nisam znala ni gdje tražiti, nisam našla tamo gdje i jesam gledala.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 23:55   #4
Otac ima 2 sina.. Može li jednoga u potpunosti izolirati od nasljedstva ?

Ispričavam se ako već postoji thread al fakat nisam mogao pronaći.
Dakle, može li otac prenjeti svu svoju imovinu na jedno dijete ?
Navodno postoji dokument kojega dijete (18+) može potpisat da se odriče od potraživanja imovine nakon smrti oca no jedni su mi rekli da je to nevažeće.
PavorNocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 00:00   #5
Quote:
PavorNocturnus kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako već postoji thread al fakat nisam mogao pronaći.
Dakle, može li otac prenjeti svu svoju imovinu na jedno dijete ?
Navodno postoji dokument kojega dijete (18+) može potpisat da se odriče od potraživanja imovine nakon smrti oca no jedni su mi rekli da je to nevažeće.
Zašto ne bi bilo moguće napraviti ako je punoljetan.Moja frizerka je to napravila u korist svojih sestara
M.J.Zagorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 00:00   #6
Prema zakonu ima pravo na nužni dio. Pogledaj članke 69. do 101. Zakona o nasljeđivanju.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_48_604.html
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 01:23   #7
El moguće narpavit foru tipa... da se pripremi dokument kojim ću prebacit svu svoju imovinu na odabranog sina i onda umrem bez ičega i samim time se nema šta raspodjelit. Malo morbidno ali treba računati na sve.
PavorNocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 01:39   #8
Quote:
PavorNocturnus kaže: Pogledaj post
El moguće narpavit foru tipa... da se pripremi dokument kojim ću prebacit svu svoju imovinu na odabranog sina i onda umrem bez ičega i samim time se nema šta raspodjelit. Malo morbidno ali treba računati na sve.
Kod računanja nasljedstva uračunavaju se i pokloni... Dakle, tako ne ide.

Moguće je jedino ugovorom o doživotnom uzdržavanju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 02:08   #9
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kod računanja nasljedstva uračunavaju se i pokloni... Dakle, tako ne ide.

Moguće je jedino ugovorom o doživotnom uzdržavanju.
A kupoprodajnim ugovorom ? Da ja prodam svu svoju imovinu sinu za neku sitnu lovu, čisto da ide preko papira.
PavorNocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 10:17   #10
Quote:
PavorNocturnus kaže: Pogledaj post
A kupoprodajnim ugovorom ? Da ja prodam svu svoju imovinu sinu za neku sitnu lovu, čisto da ide preko papira.
To ti je najbolji put da drugi sin uspije u poništenju takvog ugovora, svaki student prava bi tu dokazao fiktivni ugovor...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 18:40   #11
Zanima me ovo

" 1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,"

vrijedi li to ako mi se sin od bivše djevojke klošari, neželi stupiti u kontakt samnom te je bezobrazan prema mojoj sadašnjoj ženi ? ..ili se ovo odonosi na nešto skroz drugo...

Ljudi ako fakat još postoji neki način slobodno napišite. Nadalje, nisam baš skroz siguran za taj ugovor o dož. suzdržavanju, može li mi netko objasniti kako to funkcionira ?

Hvala vam unaprijed
PavorNocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 01:43   #12
Quote:
PavorNocturnus kaže: Pogledaj post
El moguće narpavit foru tipa... da se pripremi dokument kojim ću prebacit svu svoju imovinu na odabranog sina i onda umrem bez ičega i samim time se nema šta raspodjelit. Malo morbidno ali treba računati na sve.
Jeftinije je napraviti fondaciju, koja može biti i strana fondacija. Odlike fondacije su da nema vlasnika i da je to pravna osoba za sebe, ali sa njom može neko da upravlja, recimo vlasnik imovine ili nekretnina.

Sve nekretnine može prebaciti na ime fondacije, a ako se to radi ispravno, na prenos nekretnina se ne mora platiti ni porez.

Kada su nekretnine na ime fondacije, prethodni vlasnik nekretnina, on ih više ne posjeduje. Prema tome, te nekretnine ne spadaju u postupke nasljeđivanja.

U dokumentima fondacije, a koji mogu da budu i tajni, može da piše ko smije nekretnine da koristi, na koji način, u kojem slučaju, recimo poslije smrti ili može da piše ko će da dobije koliko profita iz korištenja ili iznajmljivanja nekretnina.
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 21:51   #13
Koliko ja znam takve fondacije ili zaklade u RH nisu moguće.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 21:37   #14
Quote:
PavorNocturnus kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako već postoji thread al fakat nisam mogao pronaći.
Dakle, može li otac prenjeti svu svoju imovinu na jedno dijete ?
Navodno postoji dokument kojega dijete (18+) može potpisat da se odriče od potraživanja imovine nakon smrti oca no jedni su mi rekli da je to nevažeće.
čl.105. Zakon o nasljeđivanju (skinite si tekst s www.zakon.hr)
Ustup i raspodjela imovine za života
X_Tina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.