Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 14:00   #41
Quote:
panther_79 kaže: Pogledaj post
Neznam dali sam na točnoj temi ako nisam, nemoj te mi uzeti za zlo..
Eto...prošli tjedan je poginuo otac mog muža koji je bio vlasnik obrta. Naravno...u dugovima za koje smo saznali tek prije 2 dana u razgovoru sa knjigovođom.Ispostavilo se da je dužan poreznoj, dobavljačima te da ima 2 kredita u banci ( za jedan je napravljena životna polica , ali u banci kažu da je premala da bi pokrila iznose kredita?? ) On ima suprugu i dvoje djece ( od kojih je jedan moj muž), ukoliko se svi odreknu nasljedstva dali odgovaraju za dugove pokojnika.
Situacija je još kompliciranija time što smo mi prije 4 g kupili auto od njega koji glasi na njegovu suprugu i isplatili ga u gotovini i nikad nismo prepisali na nas radi police osiguranja, jučer smo saznali da on taj auto nije otplatio već da će još nekoliko rata stići na naplatu..dali nam ga mogu zaplijeiti kao imovinu supruge pokojnika? Postoji li neki način da se legalno zaštitimo , mi smo ga platili u potpunosti..

Molim Vas pomoć, savjet u vezi cijele situacije, u šoku smo i neznamo šta napraviti, dugovi su visoki ...
Zahvaljujem se na pomoći..
Hmm. Zar nije netko već bio napisao da ti ne možeš naslijediti dug. Dugovi pokojnika se namiruju iz njegove imovine tako da njegova kuća koja je trebala pripasti vama ide vjerovniku. Ako je on bio dužan 50 000 kuna, a u ostavinskoj raspravi je 100 000 kn koje je on zaradio, onda ti dobivaš samo 50 000,a drugih 50 000 ide vjerovniku. Ako je pak on imao 100 000 na računu, a bio dužan 200 000, onda tikao nasljednik nećeš dobiti ništa, ali ovih dodatnih 100 000 nema pravo nitko tražiti od tebe.

Što se tiče auta, ako je auto bilo na njegovo ime onda nema veze što ste ga vi kupili, službeno je bilo njegovo tako da će vam auto oduzeti.

Moje osobno mišljenje je da nemaš straha. Doduše auto ćeš izgubiti, ali ono što je tvoje ti ostaje.

Uvjeren sam da sam u pravu, ali nisam siguran. Za detalje pitaj javnog bilježnika.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:29   #42
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Hmm. Zar nije netko već bio napisao da ti ne možeš naslijediti dug. Dugovi pokojnika se namiruju iz njegove imovine tako da njegova kuća koja je trebala pripasti vama ide vjerovniku. Ako je on bio dužan 50 000 kuna, a u ostavinskoj raspravi je 100 000 kn koje je on zaradio, onda ti dobivaš samo 50 000,a drugih 50 000 ide vjerovniku. Ako je pak on imao 100 000 na računu, a bio dužan 200 000, onda tikao nasljednik nećeš dobiti ništa, ali ovih dodatnih 100 000 nema pravo nitko tražiti od tebe.

Što se tiče auta, ako je auto bilo na njegovo ime onda nema veze što ste ga vi kupili, službeno je bilo njegovo tako da će vam auto oduzeti.

Moje osobno mišljenje je da nemaš straha. Doduše auto ćeš izgubiti, ali ono što je tvoje ti ostaje.

Uvjeren sam da sam u pravu, ali nisam siguran. Za detalje pitaj javnog bilježnika.
zahvaljujem se na informacijama
panther_79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 09:42   #43
Ovdje puno pitanja, a malo odgovora.
Što ako sam ja vlasnik pola kuće, a pola moj otac koji je u dugovima i loša zdravlja. Ako se ja odreknem nasljedstva, znači da vjerovnici uzimaju pola kuće? Što će banka s pola kuće?
Ako prepišem njegov dio na sebe, može li vjerovnik osporavati takav ugovor?
Wolion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 18:00   #44
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Dugovi pokojnika se namiruju iz njegove imovine...

Uvjeren sam da sam u pravu, ali nisam siguran.
Kako si uvjeren, a nisi siguran?

I u krivu si. Dug se može nasljediti.
Nigdje ne stoji da se dugovi namiruju iz imovine ostavitelja, nego da nasljednici odgovaraju za dug do vrijednosti nasljeđene imovine. Time su nasljednici zaštićeni od toga da ne završe na ulici zbog rastrošnog ostavitelja.
Ako je ostavitelj imao imovinu u vrijednosti od npr. 10.000 kn, nasljednici dug ne moraju platiti točno tom imovinom, ali moraju podmiriti taj iznos. Mogu ga podmiriti od svoje imovine.
To je sve ponovljeno puno puta na ovim temama, pa te molim da pročitaš malo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 19:46   #45
Pozdrav svima... Imam i ja par pitanja za vas, nadam se da mi možete pomoći. Djed i baka su potpisali ugovor o uzdržavanju sa jednim čovjekom isto njihovih godina i međutim moj djed je umro. A i baka nije na dobrom putu. Neki ljudi mi pričaju da ću ja tog čovjeka morat dalje uzdržavat? wtf???? gdje se ja spominjem???? Osim toga, moj djed je bio opunomućenik na njegove račune i otuđio mu je sve novce. Ako umre i baka, jel tu krađu ja moram vraćat, ili vrijedi ono ako ti ja dam punomoć ti možeš radit sa tim novcima što hoćeš? Ma van sebe sam.... Hvala vam na odgovorima.....
m.i.c.i.k.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 10:26   #46
Stvari stoje ovako:
muževoj sestri je "navodno" blokiran račun zbog minusa pokojne svekrve.3000kn
Mom mužu nije stiglo ništa.
Pokojnica je umrla bez ikakve imovine(nikad nije ništa imala),sa kreditom i minusom.
Ostavinske nije bilo,jer ničeg nema.

Sad me zanima da li je to moguće da je blokada računa zbog tog minusa,muževa sestra je inače dizala novce s tog računa na bankomatima...u pitanju je HPB.
Čudno da se banka okomi samo na 1 dijete.
Nije da se bunim,ionako nisam vidjela kunu ni od kredita ni minusa,samo me zanima....
Što vi mislite o tome?Kako je moguće da je banka tako nešto izvela?Ovrha nad nasljednicima,a nasljedstva nema,wtf???
__________________
Ne,nisam otrovna,to mi je omiljeni parfem.

Zadnje uređivanje poison5 : 22.03.2013. at 10:32.
poison5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 18:41   #47
Kako se banke naplaćuju ako nemaju što uzeti? Konkretni slučaj!

Znam da se negdje u temama krije i moje pitanje, no sada zbilja nemam vremena tražiti, pa ću jednostavno pitati:

Preminula osoba je bila zaposlena u državnoj firmi, ima par ovrha, kredita i ukupni dug režija i prema bankama oko 300 000 kn.
Na svoje ime nema ništa! Nema nekretninu, jedino auto koji je na leasing, dakle pravi vlasnik mu je banka, razvedena je i ima jedno dijete (punoljetno, nezaposleno, nema ništa na svoje ime). I nema jamce.

Zanima me sljedeće - kako će se banke naplatiti ako nemaju što uzeti, kao u ovom konkretnom slučaju?

Hvala na odgovoru unaprijed.
dddani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 12:42   #48
300k duga bez ikakvih osiguranja (jamci, hipoteka, životno osiguranje)?
teško da si je banka dopustila takvu naivnost. ako je, dugovi će ići u otpis, službenik koji je to odobrio najvjerojatnije na burzu, no vrlo je vjerojatno da imaju bar vinkuliranu policu životnog.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 18:45   #49
Prenose li se krediti na potomke u slučaju smrti roditelja?
__________________
And may I add, 'Muahaha!'
Vodenbuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:31   #50
Quote:
Vodenbuha kaže: Pogledaj post
Prenose li se krediti na potomke u slučaju smrti roditelja?
Pitanje je bilo napisano na krivoj temi, prolistala sam ovu i dobila odgovor, stoga zanemarite moj post
__________________
And may I add, 'Muahaha!'
Vodenbuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 10:30   #51
Zato ti je tu i premješteno.

I sretno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 18:48   #52
Dugovi nakon ostavine

Tko procjenjuje visinu naslijeđenog dijela i visinu plaćanja dugova? Ostavitelj ostavio oporuku u kojoj ostavlja stan, auto, imanje na selu i to sve meni zbog brige za života o njemu. U oporuci napisano da su djeca za njegovog života podmireni i nemaju pravo ništa od mene potraživati. Ostavinskim postupkom djeci pripao nužni dio, odnosno pola od svega, odnosno ničega. Par kuna na računu u banci, imanje nije njegovo jer nije obavio ostavinu poslije smrti svoje mame, stan je navodno gradski, jedan auto ukraden s parkirališta, drugi strunuo i ne mogu prodati ni dio jer djeca imaju pola od svega. Dobila da moram platiti sudske troškove za izgubljeni spor za njegova života uz prijetnju da će se naplatiti od mene u cijelosti, jer djeca su u inozemstvu, pa se to odvjetnici ne isplati. Ja neka platim, a onda neka sudskim putem tražim od njih troškove. Što da radim?
mirjana0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 13:10   #53
Nasljedjivanje duga

Imam pitanje u vezi nasljedivanja duga. Ugl radi se o tome da je bila ostavinska nakon tatine smrti i ja sam prihvatila nasljedstvo i dug. Dug su dva kredita znam to jer mi je tako mama rekla.. I odem kod banaka koje su navedene u ostavinskoj i s jednom je sve ok znam koliki je moj dio i iznos koji moram placati sad dolazimo do drugog koji ispada da nije u toj banci koja je navedena vec da je u toj banci imao samo otvoren racun. Zovem mamu i ona kaze da je drugi kredit u nekoj trecoj banci. Da li ja taj kredit sada moram placati? Napominjem ja nisam predavala nista u vezi ostavinske vec mama i cijelo vrijeme mislim da je sve navedeno bilo. Ona je rekla da je sve navela. Ne bi htjela da mi se blokira racun ili ne znam ni ja sta zato jer ja ne placam svoj dio duga.
__________________
Vampire Diaries & Beauty and the Beast
Stella7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 10:43   #54
dužnik je umro, nasljednik je malodobno djete. nema pokretnina niti nekretnina, djete naslijeđuje očevu mirovinu. da li banka može i u kojem obimu vršiti ovrhu nad mirovinom malodobnog djeteta (otac je ostavio nekoliko gotovinskih kredita u bankama).
thx
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 08:32   #55
Je li sudužništvo po kreditu nakon smrti sudužnika nasljedno - molim pomoć

Poštovani,

Imam slijedeći slučaj:

Supruga je za života bila sudužnik na nenamjenski kredit. Dužnik (korisnik kredita) ne vraća kredit, banka je napravila raskid ugovora tj. otkazuje ugovor o kreditu i zahtjeva od sudužnika tj. moje pokojne supruge trenutnu naplatu duga u cijelosti (glavnica+kamate redovne+kamate zatezne). Obavijest je došla na ime moje preminule supruge.
Pitanje je slijedeće, može li, ili smije li banka od mene kao nasljednika pokojne supruge prisilno naplatiti dug dužnika kojem je supruga bila sudužnik. Odnosno je li sudužništvo moje pokojne supruge nasljedno na mene?

Hvala svima unaprijed.
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 18:36   #56
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Imam slijedeći slučaj:

Supruga je za života bila sudužnik na nenamjenski kredit. Dužnik (korisnik kredita) ne vraća kredit, banka je napravila raskid ugovora tj. otkazuje ugovor o kreditu i zahtjeva od sudužnika tj. moje pokojne supruge trenutnu naplatu duga u cijelosti (glavnica+kamate redovne+kamate zatezne). Obavijest je došla na ime moje preminule supruge.
Pitanje je slijedeće, može li, ili smije li banka od mene kao nasljednika pokojne supruge prisilno naplatiti dug dužnika kojem je supruga bila sudužnik. Odnosno je li sudužništvo moje pokojne supruge nasljedno na mene?

Hvala svima unaprijed.
Nitko nije imao slucaj?
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:28   #57
Kako sudužnik za obveze odgovara kao i dužnik - svom svojom imovinom, tako prema čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju na nasljednike prelazi obveza plaćanja duga do visine nasljeđenog dijela.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 23:11   #58
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Kako sudužnik za obveze odgovara kao i dužnik - svom svojom imovinom, tako prema čl. 139. st. 3. Zakona o nasljeđivanju na nasljednike prelazi obveza plaćanja duga do visine nasljeđenog dijela.
Moram napomenuti da u ugovoru nigdje ne pise da duznik i suduznik odgovaraju svom svojom imovinom nego svojim primanjima, mjenicom itd.... Sutra prepisem stavke ugovora.
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 23:46   #59
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Moram napomenuti da u ugovoru nigdje ne pise da duznik i suduznik odgovaraju svom svojom imovinom nego svojim primanjima, mjenicom itd.... Sutra prepisem stavke ugovora.
Ne mora pisati, po Zakonu o obveznim odnosima čl. 65. st. 2.: Za ispunjenje obveze dužnik odgovara cjelokupnom svojom imovinom

Prepiši sutra stavke, ako želiš.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 07:42   #60
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ne mora pisati, po Zakonu o obveznim odnosima čl. 65. st. 2.: Za ispunjenje obveze dužnik odgovara cjelokupnom svojom imovinom

Prepiši sutra stavke, ako želiš.


Zakon o obveznim odnosima ima i ovaj članak:

Quote:
SMRT
Članak 213.
Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.
Ako je definirano da sudužnik odgovara osobnim primanjima i osobnom mjenicom, rekao bih da su to 'osobne sposobnosti dužnika' i da je primjenjiv ovaj članak.


Osim toga, meni je moralno neprihvatljivo i zakonski krajnje dvojbeno da banka ide ganjati nasljednike jednog sudužnika pored živog drugog sudužnika koji ne plaća.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.