Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2012., 01:07   #5201
Ok, tnx, to sam očito prebrzo(pleto) preletio - podsjetit ću se...
yappa is offline  
Old 25.11.2012., 02:09   #5202
Quote:
Maple Leaf kaže: Pogledaj post
Samo malo da razjasnimo, kvragu i taj verbal reasoning:

Je li prosjek ljudi koji tamo SADA rade na AD5 razini 34 godine?

ILI JE

Prosjek godina onih koji budu (novo)primljeni svake godine na ta AD5 mjesta kroz ove natječaje (dakle mi ) 34 godine?

Prvo mi se čini sasvim realno, jer sam čitao da se relativno sporo napreduje kroz grades/levels osim ako nisi neki teški lobist ili wuderkind. Drugo mi se čini pomalo nerealno, tj. previsok prosjek godina ako uzmeš da je to entry level za graduates.
pa u tome je caka. to je entry level u EU institucije, no ne i entry level u svijet odraslih. u praksi je to atraktivan posao za maltene bilo koga od 20 do 40 godina jer takve uvjete malo gdje imaš. 34 je prosjek godina kod prvog zapošljavanja. kod nas u medijima je to prikazano kao posao tipa "s faksa na posao". iako je na internetu moguće pronaći podatak da prosječni novozaposleni ad5 ima 34 godine i osam godina radnog iskustva
tko ne vjeruje nek pročita
http://en.wikipedia.org/wiki/Europea...lection_Office
spishka is offline  
Old 25.11.2012., 06:59   #5203
Quote:
Robierre kaže: Pogledaj post
Ja sam u petak
Ajme dakle bit ću sam osamljen tužan i nesretan. Uzeo sam četvrtak da se petak odmorim. Fakat mi nije palo napamet raspitati se kako zapravo test izgleda
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Old 25.11.2012., 09:20   #5204
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
Ajme dakle bit ću sam osamljen tužan i nesretan. Uzeo sam četvrtak da se petak odmorim. Fakat mi nije palo napamet raspitati se kako zapravo test izgleda
koliko vas je na LL natječaju? i koliko uzimaju na reserve listu?

*sorry, nisam pratio natječaj za prevoditelje..
frks is offline  
Old 25.11.2012., 11:31   #5205
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
Ajme dakle bit ću sam osamljen tužan i nesretan. Uzeo sam četvrtak da se petak odmorim. Fakat mi nije palo napamet raspitati se kako zapravo test izgleda
Uz halvu nisi sam, a i mi ostali ćemo misliti na tebe
Ja sam uzela utorak zbog vikenda i ponedjeljka za kojeg sam si također uzela GO na poslu...a dijelom i da to što prije riješim...

Sigurno rasturaš, bez obzira na pomalo čudan izgled testa.
Javit ću vam kako mi je bilo, ali ne i točne teme tekstića zbog jel', BB Epse i haremskih uhoda
Vjerujem da imaju nekoliko različitih verzija tekstova, pa koga što zapadne..

@frks - za LL postoje 2 putića - Lux (Sud) i Brux (Parlament i Vijeće). Za Lux je prijavljenih 90 i nešto, 35 za reserve list, a Brux ca. 200 prijavljenih, rađen CV sifting (Talentscreener), preostalo ca. 180 ljudi za ovaj krug, od kojih bi na reserve listi trebalo završiti njih 12.
marty81 is offline  
Old 25.11.2012., 13:04   #5206
Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
pa u tome je caka. to je entry level u EU institucije, no ne i entry level u svijet odraslih. u praksi je to atraktivan posao za maltene bilo koga od 20 do 40 godina jer takve uvjete malo gdje imaš. 34 je prosjek godina kod prvog zapošljavanja. kod nas u medijima je to prikazano kao posao tipa "s faksa na posao". iako je na internetu moguće pronaći podatak da prosječni novozaposleni ad5 ima 34 godine i osam godina radnog iskustva
tko ne vjeruje nek pročita
http://en.wikipedia.org/wiki/Europea...lection_Office
OK, to sve stoji, ali mi se čini da će onda ovi naši natječaji značajno odudarati od tog prosjeka. Barem u terminima u kojim sam ja bio, i na prevoditeljima i na adminima, je prosjek godina bio cca 25-30. Recimo da nisu baš "friški" studenti, ali nije ni bilo puno ekipe preko 35. Doduše to su bili termini oko 12 sati pa se mlađima vjerojatno bilo lakše ustati .

Ali to što kažeš za prikaz "s faksa na posao" u medijima je istina, jer se baš naglašavao kriterij da radno iskustvo nije potrebno. Iako će se na kraju na reserve listi, kad se budu CV-i pregledavali, vjerojatno favorizirati oni sa radnim iskustvom. Pogotovo sada kad se reže EU proračun i treba dobiti više od ljudi za manje pare.
Maple Leaf is offline  
Old 25.11.2012., 13:27   #5207
Quote:
Maple Leaf kaže: Pogledaj post
OK, to sve stoji, ali mi se čini da će onda ovi naši natječaji značajno odudarati od tog prosjeka. Barem u terminima u kojim sam ja bio, i na prevoditeljima i na adminima, je prosjek godina bio cca 25-30. Recimo da nisu baš "friški" studenti, ali nije ni bilo puno ekipe preko 35. Doduše to su bili termini oko 12 sati pa se mlađima vjerojatno bilo lakše ustati .

Ali to što kažeš za prikaz "s faksa na posao" u medijima je istina, jer se baš naglašavao kriterij da radno iskustvo nije potrebno. Iako će se na kraju na reserve listi, kad se budu CV-i pregledavali, vjerojatno favorizirati oni sa radnim iskustvom. Pogotovo sada kad se reže EU proračun i treba dobiti više od ljudi za manje pare.
frks is offline  
Old 25.11.2012., 13:27   #5208
ja sam čitajući te članke ispočetka imala dojam da su to stvarno nekakva početnička mjesta, pa sam čak bila skeptična ima li se za to smisla prijavljivati s doktoratom i višegodišnjim iskustvom. zato sam se dala u istraživanje i otkrila da su to sve samo ne početnička mjesta i da će konkurencija vjerojatno biti brutalna kog god znam još da se prijavio, zapravo je i bitno kvalificiraniji od mene (specifični EU magisteriji, public policy iskustvo...). zato mi se taj studentski optimizam iz hrvatske čini nekako naivnim. ali dao bog da ste u pravu i da je to što ja znam tek šačica nadobudnih

sad se dvoumim oko prijave za AST3. ako su te priče o plaćama istinite, to je i dalje dobra plaća (navodno da sa dodacima ispadne oko 3000 neto, to je možda nešto manje nego što možeš dobiti ako ti se posreći s kakvim stručnim poslom negdje u EU, no s druge strane, ugovor na neodređeno u tim branšama izumire, posebno za međunarodni staff (a ako radiš izvan zemlje svog državljanstva, jako puno vrata u sigurnije poslove ti je zatvoreno), a ja bih djecu, muž s poslom problema nema nikakvih (ah, ITevci ), ne čini mi se to ko baš takva degradacija, ali opet, ne mogu baš procijeniti, u našim medijima je to prikazano kao posao nekakve pomoćne tajnice
spishka is offline  
Old 25.11.2012., 13:53   #5209
Lightbulb Nesto o SJT

Vjerojatno najkonfuzniji dio testa ima svrhu:

http://www.ioatwork.com/predicting-t...io-psychology/
ante21000 is offline  
Old 25.11.2012., 14:04   #5210
ovdje je konsenzus, manje više, da se svi prijavljujemo za sve, pa što prođe..
jednom kad si tamo, lakše se nađe bolja/viša pozicija.. ako ne kroz napredovanje, onda kroz neki novi natječaj..

e sad, pada mi na pamet zanimljiva tema.. jer, očito, mnogi od nas bit će na reserve listama za AD5 i AST.
pretpostavimo situaciju u kojoj poziv za posao dobiješ najprije s AST liste. prihvatiš, preseliš se, počneš radit. i radiš par mjeseci, kad stiže ponuda za posao preko AD5 liste. kakve su opcije?

nesmetano daješ otkaz i prihvaćaš bolji posao?
postoje li kakve restrikcije.. što je s probnim rokom (9 mjeseci)..
frks is offline  
Old 25.11.2012., 14:12   #5211
ako netko ne prati blog..


Maja
NOV 20, 2012 @ 16:04:33

Hi Rosa,
Thank you for your quick reply. One more question: is my professional experience relevant only if acquired after obtaining my MA diploma? In that case, I’m not eligible, because I have worked for the last four years, but acquired my diploma just recently.
Best,
Maja

REPLY
Rosa - EU Careers
NOV 20, 2012 @ 17:32:23

Hi Maja,
The notice of competition foresees that such professional experience should have been acquired after the diploma. But, only the selection board can evaluate this. We would advise you to apply anyway.
Rosa – EU Careers
frks is offline  
Old 25.11.2012., 14:30   #5212
Ma ne možeš od Rose očekivat da procjenjuje diplome i godine radnog staža...ona je tu da copy-pasta informacije koje su lako dostupne ali ih malo tko čita. To će raditi selekcijski odbor kad budu imali sve papire iz kojih će se vidjeti tko je kad diplomirao, kad je zasnovao radni odnos, pod kojim uvjetima itd.

A vezano uz ovo da su naši mediji predstavljali AD5 kao pozicije za ljude koji su tek diplomirali ...ako bi to bilo tako onda bi ti ljudi od cca 25 godina imali "tajnice"/suradnice AST3, koje imaju recimo u slučaju legal matters, pravni fax i bar 3 godine iskustva, znači možda ljudi koji su prije odlaska na AST3 radili kao odvjetnici ili suci...možda će ovi kuhat kavu nama budućim AD5
Robierre is offline  
Old 25.11.2012., 14:31   #5213
meni ove dileme oko prijave na AST3 iskreno uopće nisu jasne, osim ako ovdje već imate plaćicu od 15-20 tisuća kuna ili ste neki direktor svemira, onda je drugo..

jer mislim - pa svi to ionako manje-više kako je frks reko uzimaju ko safety net, u slučaju da ne prođu ovo drugo. a ako si učio za ad natječaje onda stvarno još treba uložiti minimalni napor za ovaj dodatak koji imaju asistenti. o odabiru posla ću se brinuti kad (i ako) uopće dođem na neku rezervnu listu. do tad ko živ-ko mrtav..
tiret is offline  
Old 25.11.2012., 14:44   #5214
Quote:
Robierre kaže: Pogledaj post
Ma ne možeš od Rose očekivat da procjenjuje diplome i godine radnog staža...ona je tu da copy-pasta informacije koje su lako dostupne ali ih malo tko čita. To će raditi selekcijski odbor kad budu imali sve papire iz kojih će se vidjeti tko je kad diplomirao, kad je zasnovao radni odnos, pod kojim uvjetima itd.
ne očekujem ja od Rose ništa, ali je zanimljivo vidjeti da NoC nije uklesan u kamenu, kao što nam se na prvi pogled čini..
očito postoji prostor za slobodniju interpretaciju uvjeta..

Quote:
Robierre kaže: Pogledaj post
A vezano uz ovo da su naši mediji predstavljali AD5 kao pozicije za ljude koji su tek diplomirali ...ako bi to bilo tako onda bi ti ljudi od cca 25 godina imali "tajnice"/suradnice AST3, koje imaju recimo u slučaju legal matters, pravni fax i bar 3 godine iskustva, znači možda ljudi koji su prije odlaska na AST3 radili kao odvjetnici ili suci...možda će ovi kuhat kavu nama budućim AD5
interesting twist on things..
frks is offline  
Old 25.11.2012., 15:12   #5215
na zadnjoj stranici ovog su podaci o prosječnoj dobi ljudi kad počinju raditi
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...171:FIN:EN:PDF
prema tome su AD5 ipak malo mlađi, čini mi se oko 32-33 god. AD7 su istih godina (što zapravo ima smisla, jer u toj dobi ionako imaš 6 godina iskustva). AST su još stariji tako da su to vjerojatno ljudi bez pravih fakultetskih diploma
spishka is offline  
Old 25.11.2012., 15:25   #5216
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
Tko od forumasa ide u četvrtak na prevodjenje za LL? Da malo protresemo emocije, il možda čak poslije testa cavrljamo!
Hey Polarbear, nisi sam, idem i ja u četvrtak u osam na testiranje
Btw, ima li tko kombinaciju EN i FR i kako se pripremate?
Madame Abeille is offline  
Old 25.11.2012., 18:01   #5217
Ja napravim sto sklekova, par cucnjeva i trcim par kilometara i onda opsujem na raznim jezicima. Germanskim i romanskim shit, scheisse, merde ili cak mi kad mi je posebno tesko kazem na srpski merdevine sto znaci da sam u dubokim govnima i problemima nakon sto sam to rekao isto na Hrvatskom. Tako pokrivam sve uglove.
suntze is offline  
Old 25.11.2012., 18:43   #5218
Quote:
suntze kaže: Pogledaj post
Ja napravim sto sklekova, par cucnjeva i trcim par kilometara i onda opsujem na raznim jezicima. Germanskim i romanskim shit, scheisse, merde ili cak mi kad mi je posebno tesko kazem na srpski merdevine sto znaci da sam u dubokim govnima i problemima nakon sto sam to rekao isto na Hrvatskom. Tako pokrivam sve uglove.
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Old 25.11.2012., 18:55   #5219
Quote:
marty81 kaže: Pogledaj post
Uz halvu nisi sam, a i mi ostali ćemo misliti na tebe
Ja sam uzela utorak zbog vikenda i ponedjeljka za kojeg sam si također uzela GO na poslu...a dijelom i da to što prije riješim...

Sigurno rasturaš, bez obzira na pomalo čudan izgled testa.
Javit ću vam kako mi je bilo, ali ne i točne teme tekstića zbog jel', BB Epse i haremskih uhoda
Vjerujem da imaju nekoliko različitih verzija tekstova, pa koga što zapadne..

@frks - za LL postoje 2 putića - Lux (Sud) i Brux (Parlament i Vijeće). Za Lux je prijavljenih 90 i nešto, 35 za reserve list, a Brux ca. 200 prijavljenih, rađen CV sifting (Talentscreener), preostalo ca. 180 ljudi za ovaj krug, od kojih bi na reserve listi trebalo završiti njih 12.

Marty, III jezik spikam, ko princeza Isabela turski, recimo do onda kad ju je crna guja ujela a Suleyman spasio pa počela učiti. Tako nekako.


Uspio sam skužit koji sam laik za Prevođenje / namjerno capital P/.

Engleski po inerciji mogu,bilo bi me sram da nemogu. Ali III jezik....Ono, to što razumijem tekst je OK ali kad ga trba prevesti. Aman Aman!


BTW čini mi se/nemam ovdje NoC/ ali mislim da do sada EPSO-efendija nije "dirao" Talent S. po ad7 LL.
Nego je samo pazio imaš li pravi fax (pravni domaći) i iskustvo (6 godina). Mislim da su tih 30 ljudi tu spičili. Tek nakon što se prođe u AcC onda ide bodovanje TSa -dakle ulaze u konačni zbroj.


E sad se ne sjećam, netko je pisao maloprije, momak student /sorry moje curice skaču po meni jedva pišem/ pa bi se moglo dogoditi da te NE puste na CBT ako vide da nemaš fax. A ja baš nebih lagao samo zbog toga jer, kako mi se čini, davanje krivih podataka se kažnjava tako da te mogu banat for good

Quote:
Madame Abeille kaže: Pogledaj post
Hey Polarbear, nisi sam, idem i ja u četvrtak u osam na testiranje
Btw, ima li tko kombinaciju EN i FR i kako se pripremate?
uzeo sam u 12:30, jel,i da se kao naspavam i najedem da mi ne krulji tamo želudac, pa da me ne izbace zbog uznemiravanja kandidata
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!

Zadnje uređivanje PolarBear : 25.11.2012. at 19:35.
PolarBear is offline  
Old 25.11.2012., 19:28   #5220
Nije čovjek rekao da će dati krive podatke, nego da će dati stvarne podatke, ali je svjestan da ne ispunjava uvjete. Prijavom stječe pravo izići na CBT, ali nema pravo na kasnije etape, jer će mu netko prije toga reći da nema uvjete. A on niti ne očekuje prolazak u drugi krug, nego ide "vidjeti pitanja"...

Mislim da za takav pristup ne bi dobio nikakve sankcije.
amarkulin is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.