Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2012., 19:21   #21
Quote:
Sjajna kaže: Pogledaj post
Molim Vas za nekoliko korisnih informacija.
Tražite i u katastru posjedovni list , jer ako je tamo netko posjednik ,a nije upisan u gruntovnici morate i tu provesti postupak ! Nasljednik po katastru može ići prema gruntovnici zemljišno knjižnim ispravkom ! Ako RH pokrene postupak i prema katastru , može te nagodbom rješavati ili tužbom protiv RH !
Radi se da RH , u djelovima RH predlaže da se uknjiži u gruntovnici i katastru !

Zadnje uređivanje Katrin : 19.04.2012. at 20:06.
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 19:38   #22
Uooo, čitate mi misli. Odličan savijet, odmah riješiti i posjedovne listove, da, da.

Ima četica koje su nacionalizirane još daaavno, a ima i nekih koje si je RH uzela, jer valjada nitko nije niti dobio poziv (promjenila su se imena ulica i bla, bla, bla) za ta ročišta sa RH ili kako već to ide.

Da, sada mi je jasno zašto su odgajatelji ih uvjeravali da su sirote, bez igdje ičega i ikoga (ako ste čitali od početka).

Imali još koga sa ideom za riješavnje nere(a)da?
Sjajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 17:50   #23
Quote:
Sjajna kaže: Pogledaj post
Super File, puno hvala.

Samo još nešto, kako bi mama i teta trebale sjest na bus, pa presjedat, voziti se okolo po Hrvatskoj jedno 8h, da li ja mogu ztražiti punomoć za njih i otići do tog katastra i suda i predti te dokumente za njih?

Jednostavno sumnjam da u malim mjestima državni službenici funkcioniraju putem e- maila ili pošte.

Mjesto ima ukupno 7 prezimena, negdje oko 500 stanovnika i svi su rodbina, zato mislim da baš neće izaći u susret, osim ako se netko ne pojavi fizički po taj papir.

Puno, puno hvala.
Sa svim državnim isntitucijama možete (to je i uobičajeno) komunicirati putem pošte. Svoj zahtjev sa potrebnom dokumentacijom pošaljete nadležnom sudu poštom, ali preporučenom. Nema potrebe se vozati 8 sati po RH za predati zahtjev na protokol suda.
Punomoć ti majka uvijek može dati, teta ne,ali sa punomoći ćete samo zakomplicirati stvar. Zahtjev mogu one sve i da su nepokretne, same potpisati u svome domu, a ti to odnesi na poštu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 10:48   #24
ja sam naknadno pronašao imovinu moje pokojne bake, tj. općina pokojnoj baki mjesečno dostavlja račune za komunalnu naknadu, vodu, odvoz smeća itd. Baka je svu svoju imovinu oporučno ostavila meni. Zašto općina šalje račune kada ja nisam zaveden kao vlasnik na spomenutoj nekretnini, niti je ta nekretnina bila predmet ostavinske rasprave? Zašto općina ništa ne pokreće? Zašto je tome tako? Baka po smrti nije mogla steći tu nektretninu, zašto ta nekretnina nije bila u ostavinskoj masi i tko je tome kriv? Tko na kraju krajeva treba platiti račune? Koga mogu tužiti za prijevaru?
ruda5040 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 11:05   #25
Iz tvog posta uopce nije jasno o cemu se radi ajd polako od pocetka objasni. Cija je nekretnina bila i cija je sad?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:45   #26
Quote:
ruda5040 kaže: Pogledaj post
Zašto općina ništa ne pokreće?
Što misliš da bi općina trebala pokretati?

Quote:
ruda5040 kaže: Pogledaj post
Zašto općina šalje račune kada ja nisam zaveden kao vlasnik na spomenutoj nekretnini, niti je ta nekretnina bila predmet ostavinske rasprave?
Vlasništvo prelazi smrću ostavitelja, a rješenje o nasljeđivanju je tu samo deklaratorne naravi. Nije nužno da se uknjižiš kao vlasnik, da bi ti stizali računi

Quote:
ruda5040 kaže: Pogledaj post
zašto ta nekretnina nije bila u ostavinskoj masi i tko je tome kriv?
Kako bi mi to ovdje na forumu mogli znati.
Njačešće je to krivnja samih nasljednika, jer su dužni znati što to ostavitelj ima, bar odprilike. Jesi ikada za bakina života čuo za tu imovinu?

Quote:
ruda5040 kaže: Pogledaj post
Koga mogu tužiti za prijevaru?
Kakva prijevara?
Tko je koga tu i u čemu prevario?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:05   #27
Molim savjet vezano za udio u imanju

Teta je umrla 1994.g. Nije bila udana, nije imala djece, pa ju je naslijedila majka na ostavinskoj. Predmet ostavinske je bio samo STAN, koji je naslijedila baka, koja te iste godine darovnim ugovorom predaje stan Ujaku (tetinom bratu).
Baka je umrla 1995.g.

Naknadno smo pronasli da je TETA imala i udio u zajednickom imanju od 1/14 imanja. Sad nam nije jasno je li ce taj udio od 1/14 pripasti samo baki, ili ce automatski pripasti ujaku, ili ce se dijeliti na svu ostalu bracu i sestre, ako sad pokrenemo u 2012.g. Naknadnu ostavinsku raspravu za taj udio od 1/14???

U darovnom ugovoru od bake prema ujaku stoji predmet stan, ali nigdje ne pise niti rijeci o tom udjelu tetinog 1/14 zajednickog imanja!

Molim odgovore.
__________________
Samo nemojte biti stoka sitnog zuba, zato razmisljajte!
Lijenchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 18:36   #28
Question Tetin udio u imanju - naknadno pronadjen!

Molim savjet vezano za udio u imanju
Teta je umrla 1994.g. Nije bila udana, nije imala djece, pa ju je naslijedila majka na ostavinskoj. Predmet ostavinske je bio samo STAN, koji je naslijedila baka, koja te iste godine darovnim ugovorom predaje stan Ujaku (tetinom bratu).
Baka je umrla 1995.g.

Naknadno smo pronasli da je TETA imala i udio u zajednickom imanju od 1/14 imanja. Sad nam nije jasno je li ce taj udio od 1/14 pripasti samo baki, ili ce automatski pripasti ujaku, ili ce se dijeliti na svu ostalu bracu i sestre, ako sad pokrenemo u 2012.g. Naknadnu ostavinsku raspravu za taj udio od 1/14???

U darovnom ugovoru od bake prema ujaku stoji predmet stan, ali nigdje ne pise niti rijeci o tom udjelu tetinog 1/14 zajednickog imanja!

Molim odgovore.
__________________
Samo nemojte biti stoka sitnog zuba, zato razmisljajte!
Lijenchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 11:20   #29
Sud ili javni bilježnik

Molim za savjet - pomoć.
U slučaju naknadno pronađene imovine koja je trebala biti dio ostavinskih postupaka od prije 20 i 30 godina kada nije još bilo javnih bilježnika, da li se zahtjev za dopunom rješenja o nasljeđivanju podnosi sudu ili se može ići kod javnog bilježnika?
Hvala.
Mario-M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:21   #30
Quote:
Mario-M kaže: Pogledaj post
Molim za savjet - pomoć.
U slučaju naknadno pronađene imovine koja je trebala biti dio ostavinskih postupaka od prije 20 i 30 godina kada nije još bilo javnih bilježnika, da li se zahtjev za dopunom rješenja o nasljeđivanju podnosi sudu ili se može ići kod javnog bilježnika?
Hvala.
Uvijek se podnosi sudu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:27   #31
Quote:
Lijenchina kaže: Pogledaj post
Molim savjet vezano za udio u imanju
Teta je umrla 1994.g. Nije bila udana, nije imala djece, pa ju je naslijedila majka na ostavinskoj. Predmet ostavinske je bio samo STAN, koji je naslijedila baka, koja te iste godine darovnim ugovorom predaje stan Ujaku (tetinom bratu).
Baka je umrla 1995.g.

Naknadno smo pronasli da je TETA imala i udio u zajednickom imanju od 1/14 imanja. Sad nam nije jasno je li ce taj udio od 1/14 pripasti samo baki, ili ce automatski pripasti ujaku, ili ce se dijeliti na svu ostalu bracu i sestre, ako sad pokrenemo u 2012.g. Naknadnu ostavinsku raspravu za taj udio od 1/14???

U darovnom ugovoru od bake prema ujaku stoji predmet stan, ali nigdje ne pise niti rijeci o tom udjelu tetinog 1/14 zajednickog imanja!

Molim odgovore.
Nece automatski pripasi ujaku.
Suvlasnicki dio u zemljistu nije bio predmet toga darovnog ugovora, pa se ujak nemoze na njega pozivati.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:03   #32
Molim Vas za savjet i unaprijed hvala na odgovoru:
Moj pradjed je umro 1950.g i na temelju dosudnice nakon njegove smrti i ostavinske rasprave naslijedio sam sve čestice iz z.k ul. iz te dosudnice ,osim čestica iz tri z.k.ul. koje se nisu upisale u zemljišnu knjigu na njegove naslijednike (ne znam iz kojeg razloga). Pregledom zemljišnih knjiga utvrdio sam da su one upisane na drugu osobu (susjeda) i to 1/1.Da li se ja na temelju pravomoćne dosudnice mogu upisati na te čestice i što mi je činiti?.
more5217 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 01:08   #33
otić advokatu prvenstveno.

ako ti s baš da gombat s tim trebaš tužit susjeda (s tim da se treba precizno napisati tz itd itd itd),

ako susjed priznaje i inače da je to tvoje, onda se jednostavno ne odazove na poziv i donese se presuda zbog ogluhe.

sumnju kod mene izaziva da si ti jedini nasljednik svog pradjeda (iz čisto životnih razloga).

sretno!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:48   #34
Ne znam kud bih uopće svrstala ovaj slučaj:

Naime moj pokojni djed bio je posjednik 4 katastarske čestice koje nije upisao u gruntovnicu.
Te četiri čestice nisu ušle u nasljedstvo, nego samo zemlja koja je upisana u gruntovnicu.
Te 4 čestice još uvijek se vode na pokojnog djeda.
Otac je jedini nasljednik.
Te 4 čestice su u neometanom posjedu pa jedno bar 50 godina.
Otac bi to sad htio urediti da sve štima i katastarski i gruntovno, e sad ne znamo otkud krenuti:
pojedinačnim ispravnim postupkom?
odlaskom u katastar?
obratiti se sudu da je naknadno pronađena (izvanknjižna) imovina?
Unaprijed hvala na odgovoru
__________________
----------

Zadnje uređivanje suzette : 15.03.2013. at 13:57.
suzette is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 13:38   #35
Suzette,

jedino je važno što piše u gruntovnici. Ono u katastru je nebitno!
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 14:56   #36
molim vas za odgovor, nakon tatine smrti sestra i ja ja smo se odrekle svega u maminu korist u ostavinsku je usla i kuca koja nije rjesena do kraja nego je tata imao vlasnistvo 2/6 odnosno tako je u vl.listu upisano mada ju je on cijelu naravno kupio mene zanima da li je to ako se ide rjesavati1/1 naknadno pronadjena imovina ili ce odmah mami ici sve ili se otvara ostavinska ponovno
soul 80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 01:59   #37
Molim savjet:
Nakon smrti oca 1975.g. podijeljena je njegova imovina između mene i brata. Tada grobna mjesta nisu bila predmet ostavine i sada trebam sudu podnijeti zahtjev za "naknadno pronađenu imovinu". Brat se odriče prava na polovicu, pa bih molila savjet što je bolje: da li da brat da izjavu kod bilježnika koju ćemu priložiti zahtjevu za sud ili je bolje da poslije rješenja o nasljeđivanju napravi darovni ugovor kojim meni daje svoj dio vlasništva nad tim grobnim mjestom?
Koliko bi to koštalo (ako znate)?
Hvala na odgovoru.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 08:25   #38
Quote:
zgabareto kaže: Pogledaj post
Molim savjet:
Nakon smrti oca 1975.g. podijeljena je njegova imovina između mene i brata. Tada grobna mjesta nisu bila predmet ostavine i sada trebam sudu podnijeti zahtjev za "naknadno pronađenu imovinu". Brat se odriče prava na polovicu, pa bih molila savjet što je bolje: da li da brat da izjavu kod bilježnika koju ćemu priložiti zahtjevu za sud ili je bolje da poslije rješenja o nasljeđivanju napravi darovni ugovor kojim meni daje svoj dio vlasništva nad tim grobnim mjestom?
Koliko bi to koštalo (ako znate)?
Hvala na odgovoru.
Ako ti brat ustupi grobno mjesto putem darovnog ugovora, platit ćeš porez jer niste prvi nasljedni red.
Najbolje bi bilo da se i on pojavi na raspravi za "naknadno pronađenu imovinu" i tamo kaže da se odriče u tvoju korist. Ako ne živi u istom gradu, i to mu je problem onda može kod JB potpisati Nasljedničku izjavu da se odriče u tvoju korist i ti to doneseš na raspravu, Izjavu može potpisati tek kad dobijete poziv za raspravu jer će je i on dobiti, jer u njoj trebaju biti napisani podaci, broj ostavinske rasprave, gdje se vodi itd.
Ukoliko je još netko bio na raspravi 1975.g. i on će biti pozvan tako da i s tom osobom moraš rješiti da ti ostavi svoj dio, kako bi imala vlasništvo 1/1.
Znači svi koji su bili 1975.g. bit će i sada, naravno ukoliko su živi.
Jer ćeš "naknadno pronađenu imovinu" pokretnuti sa starim Rješenjem o nasljeđivanju.
Ako si iz Zgb onda se to radi u Palači pravde, Vukovarska, Urudžbeni, prizemlje, lijevo.
Nakon toga kad Rješenje bude pravomoćno ideš s njim na poreznu da Te oslobode, ta na Gradska groblja na Mirogoj (ako si iz Zg) da te uknjiže kao vlasnicu.
Koliko košta ne znam točno, al nije neka pretjerana cifra, barem za sada, zato se požuri.
Sretno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 15:31   #39
Brat i ja smo jedini nasljednici.

Mnogo vam hvala na odgovoru.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 17:03   #40
?

Naknadno pronađena imovina dijeli se među nasljednicima prema rješenju o nasljeđivanju, osim ako nije bilo odricanja ili ustupanja nasljedstva.
Moj djed Branko umro je 1986g bez oporuke,u rijesenju o nasljedivanju su navedene neke cestice koje je nasljedilo 3 ljudi,moj otac,njegova sestra i moja baka,svako po 1/3Nakon toga moja baba potpisuje sa sinom ugovor o dozivotnom uzdrzavanju u kojem stoji da mu ona ostavlja svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu i mogucu naknadno pronađenu imovinu,naravno,nakon smrti.Baba mi je umrla prije 2g i uvidom u rijesenju o nasljeđivanju djeda vidim da u rjesenju nisu navedene cestice na kojima se nalaze 2 kuce i 2 velika zemljista.Sestra to sad tretira kao naknadno pronađenu imovinu koja se dijeli 50%/50%, ja mislim da ima pravo na 1/3 temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju,odvjetnica mi kaze da imam pravo na 2/3 imovine,TKO JE U PRAVU?
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.