Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2013., 19:09   #521
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
"Želi ljudima ono što želiš sebi" (hadis)

moglo bi se reci da je ovo zaista jedna univerzalna vrijednost
svida mi se ovaj hadis.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:53   #522
Prema riječima Muhammeda, s.a.v.s.: ''Sve što će doći blizu je. Ono što treba doći nije daleko. Allah neće ništa požuriti zato što to neko požuruje, niti će nešto usporiti zato što to neko usporava. Sve se odvija onako kako to Allah hoće, a ne onako kako to ljudi žele, Allah hoće jedno, a ljudi drugo, a biva onako kako to Allah hoće, makar se to ljudima i ne svidjelo. Ono što Allah približi niko ne može udaljiti, a ono što On udalji niko ne može približiti. Ništa se ne događa bez Allahova dopuštenja."
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 08:50   #523
46 Ko čini dobro, u svoju korist čini, a ko radi zlo, na svoju štetu radi. – A Gospodar tvoj nije nepravedan prema robovima Svojim.

Kur'an 41:46
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:01   #524
Lijepi ajet Zehra!


"I svakom čovjeku ćemo ono što uradi o vrat privezati, a na Sudnjem danu ćemo mu knjigu otvorenu pokazati: Čitaj knjigu svoju, dosta ti je danas to što ćeš svoj račun polagati!"

Noćno putovanje, 13-14
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 16:58   #525
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Lijepi ajet Zehra!


"I svakom čovjeku ćemo ono što uradi o vrat privezati, a na Sudnjem danu ćemo mu knjigu otvorenu pokazati: Čitaj knjigu svoju, dosta ti je danas to što ćeš svoj račun polagati!"

Noćno putovanje, 13-14
Svaki ajet Allahove knjige je lijep, samo nam neki od njih u određenom momentu zaiskri nekim naročitim sjajem.

Evo jedne kratke sure pod imenom Al-'Asr što bi značilo vrijeme. Ona mi često padne na pamet kad mislim o sebi, ljudima i svijetu u kojem živimo.



U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Tako mi vremena -

2. čovjek, doista, gubi,

3. samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu
preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.

Kur'an, 103:1-3
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 16:24   #526
68. Kažite vi Meni: vodu koju pijete -

69. da li je vi ili Mi iz oblaka spuštamo?

70. Ako želimo, možemo je slanom učiniti - pa zašto niste zahvalni?


Kur'an 56:68-70
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 18:13   #527
Sura Al Asr - Vrijeme


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog,

1. Tako mi vremena -
2. čovjek, doista, gubi,
3. samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.

Kur'an, 103:1-3
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 14:06   #528
U buharijevoj zbirci postoji jedna hadis...
samo ću ga prepričati.

Muhammed a.s. je sanjao jednog čovjeka izuzetne ljepote i izazito duge blago valovite kose kako obilazi Kabu i položio je ruke na ramena dvojice ljudi.
sa njegove kose slijevala se voda

Na kraju reče da je to bio Isa bin Merjem a.s.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 16:58   #529
115. Allah neće nazvati zalutalim narod koji je na Pravi put uputio prije
nego što učine ono što im je On zabranio. – Allah zaista sve dobro zna.

Kuran, 9:115
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 13:35   #530
17. I, iz oholosti, ne okreći od ljudi lice svoje i ne idi Zemljom nadmeno, jer Allah ne voli ni gordog ni hvalisavog.
18. U hodu budi odmjeren, a u govoru ne budi grlat; zbilja najneprijatniji glas je revanje magarca!"

Kur'an, poglavlje Lokman, 17-18

Napomena: Ovo su savjeti mudrog Lokmana svome sinu.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 04:03   #531
51. I opominji Kur’anom one koji strahuju što će pred Gospodarom svojim sakupljeni biti, kad osim Njega ni zaštitnika ni zagovornika neće imati - da bi se Allaha bojali.

52. I ne tjeraj od sebe one koji se ujutro i navečer Gospodaru svome mole želeći naklonost Njegovu - ti nećeš za njih odgovarati, a ni oni neće odgovarati za tebe, jer bi, ako bi ih otjerao, nasilnik bio.

53. I tako Mi jedne drugima iskušavamo da bi nevjernici rekli: "Zar su to oni kojima je Allah, između nas, milost ukazao?" - A zar Allah dobro ne poznaje one koji su zahvalni!

54. A kada ti dođu oni koji u riječi Naše vjeruju, ti reci: "Mir vama! Gospodar vaš je sam Sebi propisao da bude milostiv: ako neko od vas kakvo ružno djelo iz lahkosmislenosti učini, pa se poslije pokaje i popravi - pa, Allah će doista oprostiti i samilostan biti."

Kur'an, 6:51-54
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 16:32   #532
On spušta kišu s neba, pa rijeke teku koritima s mjerom, i bujica nosi
otpatke koji plivaju po površini. I ono što ljudi tope na vatri u želji
da dobiju nakit ili oruđe ima također otpatke, slične onima. – Tako
Allah navodi primjer za istinu i neistinu; otpaci se odbacuju, dok
ono što koristi ljudima ostaje na zemlji. Tako, eto, Allah objašnjava
primjere.
13:17

nije ni upola lijepo i elegantno kao u originalu
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 19:49   #533
36. Život na ovome svijetu je samo igra i zabava! A ako budete vjerovali
i grijehe izbjegavali, On će vas nagraditi i imanja vaša od vas neće
tražiti.

37. Ako bi ih od vas tražio i prema vama uporan bio, postali biste škrti
i On bi učinio vidljivim vaše mržnje.

38. Vi se, eto, pozivate da trošite na Allahovu putu, ali, neki od vas su
škrti – a ko škrtari, na svoju štetu škrtari, jer Allah je bogat, a vi
ste siromašni. – A ako glave okrenete, On će vas drugim narodom
zamijeniti, koji onda kao što ste vi neće biti.

Kur'an, 47:36-38

Mukaffa
Quote:
nije ni upola lijepo i elegantno kao u originalu
U pravu si, zato je lijepo naučiti arapski i uživati u originalu.


����
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 13:32   #534
185. U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti - Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate - da određeni broj dana ispunite, i da Allaha veličate zato što vam je ukazao na Pravi put, i da zahvalni budete.


186. A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na Pravome putu.

Kur'an, 2:185-186
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 16:49   #535
Robovi je ostatak religije Egipta gdje Faraon se držao bogom,ljudi su zamjenili samo Faraona s onim gore a suština je ostala ista.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 17:23   #536
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Robovi je ostatak religije Egipta gdje Faraon se držao bogom,ljudi su zamjenili samo Faraona s onim gore a suština je ostala ista.
Pogrešna premisa. Robovanje Bogu je pokoravanje njegovoj volji, kao što se rob kojeg je kupio neki čovjek pokorava svome kupcu. Robovanje ljudima (faraonima, vladarima, pop zvijezdana, sex simbolima i slično) je grijeh, i njega čine nesvjesni... a robuju Bogu samo svjesni. Kako čovjek iopće može ne robovati dragom Allahu, kad je svjestan da ga je On stvorio i dao mu hiljade blagodati?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 19:43   #537
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pogrešna premisa. Robovanje Bogu je pokoravanje njegovoj volji, kao što se rob kojeg je kupio neki čovjek pokorava svome kupcu. Robovanje ljudima (faraonima, vladarima, pop zvijezdana, sex simbolima i slično) je grijeh, i njega čine nesvjesni... a robuju Bogu samo svjesni. Kako čovjek iopće može ne robovati dragom Allahu, kad je svjestan da ga je On stvorio i dao mu hiljade blagodati?
Identična doktrina Faraona iz Egipta.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 21:18   #538
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Identična doktrina Faraona iz Egipta.
Ok, ako vi tako mislite onda je to je za vas tako a za muslimane nije tako.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 09:58   #539
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Ok, ako vi tako mislite onda je to je za vas tako a za muslimane nije tako.
Pa je. Isto je, ali su muslimani naučeni da na to tako ne gledaju.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 10:54   #540
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Pa je. Isto je, ali su muslimani naučeni da na to tako ne gledaju.
Muslimani su jako širok pojam i mnoštvo sekti pravaca kao i kršćanstvo no ovaj ovde želi da bude glasnogovornik svih Muslimana svijeta pa po svom modelu želi izgeneralizirati tobože da svi razmišljaju kao on ili vjeruju na isti način kao on.Muslimana ima vrlo otvorenih i ne hvale se nikakvim ropstvom nego kritiziraju taj robovlasnički sistem jer jako dobro razumiju da rob nikada gospodara nije volio nego samo strahovao.No nažalost ovde takvih nema Muslimana na forumu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.