Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2009., 11:14   #61
Wink Zatvaranje obrta

Quote:
zloća kaže: Pogledaj post
Obrt se zatvara u uredu za gospodarstvo gdje je i otvoren, porezni dug nije prepreka za zatvaranje obrta i u mojoj Županiji zatvaranje obrta iznosi 150,00 kn( ponjeti praznu uplatnicu, oni vam daju podatke) + 20,oo kn državnog biljega ( taksene marke).U ured ponjeti ili vlasoručno napisan zahtjev za zatvaranje obrta ( može i kompjuterski sa vlastoručnim potisom), ili tamo u uredu popuniti obratac, ponjeti obrtnicu..
Odjava vlasnika obrta i obrta obavlja se u HZZO i HZMO ( to obavla sam Ured, no preporuka je da osobno otiđete u institucije i direktno pitate) i radni staž se ne upisuje u radnu knjižicu do konačnog podmirenja duga.


Prije zatvaranja obrta svi pametni obrtnici svoju imovinu prepišu djeci !

Imovina koja je unešena kao osnovno sredstvo u obrt ide na javnu dražbu za pokrivanje duga.
da
neomartix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 17:43   #62
Zatvaranje obrta+pp

Da li je moguce zatvoriti obrt bez izrade porezne prijave, naime imam svega 2-3 tisuce kuna duga prema drzavi (mirovinsko i zdravstveno), obrt funkcionira od 12/08 (i PP je napravljen za 2008), izdano je svega 16 racuna u protekloj 2009 godini, mirovinsko i zdravstveno se uplacivalo sa racuna, a novac je pozajmicama stavljan na racun.

istovremeno, pitanje je kako napraviti Poreznu Prijavu sam, jer stvarno nemam jos 1000 kn za platiti knjigovodji.

tih 3000 kn duga prema drzavi bi podmirio opcom uplatnicom nakon zatvaranja obrta i racuna u banci.

i da, ako zatvorim obrt, nemam pravo na prijavu kao da sam dobio otkaz na HZZO i da primam nakandu bilo kakvu sljedecih par mjeseci?

Hvala i pozdrav!
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 23:57   #63
Moraš napraviti poreznu prijavu, pa da i nemaš nikakvih primanja iz obrta.
Prijavu nije lako baš objasniti u tri riječi. Imaš DOH obrazac kojeg treba ispuniti i sastaviti sve priloge - rekapitulaciju KPI, PDV-K, popis imovine...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 01:15   #64
Nažalost, nemaš pravo na naknadu od zavoda za zapošljavanje. Ali imaš pravo na zdravstveno osiguranje.
A prijavu si zakonski obavezan predati, ili će te gonit ruka zakona od naše pravne države. (nema ironije u glasu)
Ice_drops is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:56   #65
Quote:
Moraš napraviti poreznu prijavu, pa da i nemaš nikakvih primanja iz obrta.
Prijavu nije lako baš objasniti u tri riječi. Imaš DOH obrazac kojeg treba ispuniti i sastaviti sve priloge - rekapitulaciju KPI, PDV-K, popis imovine...
A vjerujem da nije lako, ali svejedno, da li postoji negdje na netu nekakvo objasnjenje kako sastaviti tu rekapitulaciju, PDV-K, popis imovine itd... pretpostavljam da i knjigovodje od nekud to moraju nauciti

Ako imas kakav link ili nesto, dobrodoslo je!

Quote:
Ice_drops kaže: Pogledaj post
Nažalost, nemaš pravo na naknadu od zavoda za zapošljavanje. Ali imaš pravo na zdravstveno osiguranje.
Pa i samo zdravsteno je odlicno, no to sam imao dok sam bio na biro-u i bez otvaranja obrta i uplacivanja mirovinskog i zdravstvenog godinu dana uzalud
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 00:06   #66
Koliko znam ne primaju prijavu "bivših" obrtnika na zavod


Ali me zanima kako se odjaviti na zdravstvenom ako je obrt zatvoren po sili zakona (jer nije nastavljeno sa radom u roku, nakon pauze) a žig izgubljen?
Jer došlo je rješenje o zatvaranju obrta, poništena obrtnica, a žiga nigdje nema.
i kako dalje?
Na zdravstvenom traže žigom ovjerenu odjavu a on je izgubljen ?
Kako se odjaviti?
__________________
u šopingu...
vjesttica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 19:22   #67
Nalazim se u situaciji da razmišljam o zatvaranju obrta. Imam neke tekuće poslove i poslove u najavi ali problem je naplata, zbog čega ne mogu računati na neke uplate u dogledno vrijeme, ne prije roka od mjesec-dva.
Žiroračun je na nuli. Dugova dosad nemam, ali pristizati će obaveze oko 15.3. (doprinosi). Što bi bilo najpametnije učiniti? Da li je moguće privremeno odjaviti obrt a da se ne radi o bolesti, trudnoći i sl?
U kojem slučaju dolazi do blokade računa i koji su rokovi? Kada porezna uprava pokreće postupke i u kojem obliku?
Zahvaljujem na svakoj korisnoj informaciji
Dohodaš sam i nemam zaposlenih.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 19:40   #68
Evo tu imaš malo o zatvaranju obrta i svim obavezema koje trebaš podmiriti...
http://blog.ritelefax.hr/post/2008/0...nje-obrta.aspx

Žao mi je čuti da si u takvoj situaciji, probaj se informirati kod svog poreznog referenta i u HOK-u kod pravnika, možda postoji način da ti pomognu pri naplati.

Obrt je moguće staviti i u mirovanje, možda ti tako nešto odgovara.

Sretno!
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 20:52   #69
Ma to znam. Ali zanima me da li mi se isplati "riskirati" mjesec-dva i ne plaćati obaveze, u stvari zanimaju me posljedice takvih poteza. Tako da odvagnem da li da stisnem mjesec-dva ili da odmah stavim obrt u mirovane. Mada koliko mi je poznato, i u mirovanju mi teku obaveze za doprinose, pa ne znam što bih time postigla.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 21:07   #70
Pa za kojih mjesec-dva-tri neće ti ništa, dobiti ćeš obračun kamata i morati podmiriti dug. Porezna ne reagira tako brzo, trebaš im biti više i duže od par mjeseci dužna da ti blokiraju račun. Uvijek postoji mogućnost dogovora sa poreznim referentom, objasni svoju situaciju i vjerujem da ćeš naići na razumijevanje. Znam više takvih primjera koji su zapali u škripac i veće dugove, ali kad se posao opet pokrenuo mogli su platiti dug i nastaviti dalje normalno raditi. Tako da ja ne bi povlačila neke krajnje korake ako ima mogućnosti da se posao opet pokrene. Gadna su vremena za sve.
I HOK nudi pomoć za naplatu potraživanja, pa porazgovaraj i s njima.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 21:16   #71
Slažem se s lili... samo treba ljudski razgovarat i ne biti bahat i sve bi trebalo biti u redu sa "državnim organima"

ja imam nekoliko slučajeva di su ljudi jako puno dužni, ali nisu blokirani jer su se dogovorili za obročno plaćanje obveza...

niti državi nije u intersu blokirati račun jer u tom slučaju ti onemogućuju poslovanje...

NEMA POSLOVANJA = NEMA NAPLATE DUGA zato oni ako vide da čovjek ima namjeru platit dug i da nije ostao dužan zbog toga što je lopov nego zato što ima nenaplaććenih potraživanja, onda ga radije ostave da radi svoj posao i da plaća polagano dug, jer bolje polako naplatiti sve nego na brzinu ništa...

Ali u cijeloj situaciji treba bit pristojan i treba pokazat volju da se plaćaju obveze (na način da se svako toliko nešto duga plati na porezne račune)...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:06   #72
Hvala puno, utješili ste me! I meni se čini da bih mogla tako dogovoriti u poreznoj u slučaju stiske, jer nikad dosad u pet godina poslovanja nisam imala nikakvih dugovanja ni problema, kamoli blokade, dapače sve obaveze sam i po nekoliko mjeseci unaprijed podmirivala, onako odjednom, zbog specifičnosti posla.
Mjesečne obveze za doprinose su mi nešto manje od 2000 kn, pa se nadam da neće biti strašno ako dogovorim da me pričekaju malo.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 19:16   #73
Recite mi samo još nešto...da kroz npr 3-4mj vidim ne ide, treba zatvoriti, nema smisla...državi još narednih oho-ho plaćam svega i svačega....?? Kako sam čula, to te poždere najviše..
..nails.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 20:53   #74
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Hvala puno, utješili ste me! I meni se čini da bih mogla tako dogovoriti u poreznoj u slučaju stiske, jer nikad dosad u pet godina poslovanja nisam imala nikakvih dugovanja ni problema, kamoli blokade, dapače sve obaveze sam i po nekoliko mjeseci unaprijed podmirivala, onako odjednom, zbog specifičnosti posla.
Mjesečne obveze za doprinose su mi nešto manje od 2000 kn, pa se nadam da neće biti strašno ako dogovorim da me pričekaju malo.
U principu, nikad nije bilo problema kad obveznik pokaže da je savjestan i da je voljan platiti...

Napiše se zahtjev za poček poreznoj upravi gdje se ukratko objasni "povijest" teškoća, te se zamoli za neki razumni poček i mislim da nebi trebalo nikakvih problema...

Ako je dug veći, moguće je dogovoriti i obročno plaćanje...

Samo je bitno da se ne bahatiš i da pokažeš da si ti to voljna platit i obavezno napomenuti da si inače uredni platiša (ukoliko je to stvarno istina, ako nije, onda to ne pisati )
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 20:59   #75
Quote:
..nails.. kaže: Pogledaj post
Recite mi samo još nešto...da kroz npr 3-4mj vidim ne ide, treba zatvoriti, nema smisla...državi još narednih oho-ho plaćam svega i svačega....?? Kako sam čula, to te poždere najviše..
a šta to plaćaš? govorimo o obrtu jel tako?

1. moraš prikazati sve ulazne i izlazne račune koji nisu plaćeni kao da su plaćeni i obračunati PDV
2. moraš odrediti tržišnu cijenu dugotrajne imovine i platiti PDV na to (kao da prodaješ dugotrajnu imovinu samom sebi), a ujedno neotpisanu vrijednost dugotrajne imovine knjižiš u troškove (kod automobila treba platiti PDV na 30% vrijednosti cjelokupnog neotpisanog iznosa)
3. plaćaš doprinose do datuma prestanka obrta
4. na kraju poslovne godine se izrađuje porezna prijava i plaća porez na dohodak po poreznoj prijavi i razlika HOK, TZ, SR ako postoji...

uglavnom, plaćaš sve što trebaš platiti zaključno do datuma prestanka obavljanja djelatnosti... nitko ti neće ništa naplatit a da se tiče perioda nakon zatvaranja, osim u slučaju kašnjenja plaćanja kad se obračunavaju kamate...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 11:29   #76
A ljudi mi govore da bi nakon zatvaranja godinu dana radila sigurno samo da bi državi poplaćala ostatke bez obzira što je obrt zatvoren..da je lako otvoriti ga, ali sa zatvaranjem da kreću troškovi, i stalne čestitke............
..nails.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 11:35   #77
Bit će da ljudi ne znaju. Mnogi obrtnici se ne raspitaju na vrijeme, pa zatvore obrt, te se iznenade da moraju platiti PDV na imovinu, račune i sve što je Vti napisao. A oni koji idu zatvarati obrt, obično su već u velikim dugovima, pa i to treba namiriti...
A šta ti, ljudi, tebi kažu, koji su to troškovi?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 12:10   #78
Quote:
..nails.. kaže: Pogledaj post
A ljudi mi govore da bi nakon zatvaranja godinu dana radila sigurno samo da bi državi poplaćala ostatke bez obzira što je obrt zatvoren..da je lako otvoriti ga, ali sa zatvaranjem da kreću troškovi, i stalne čestitke............
Kako kaže lili... ljudi slušaju priče od onih koji su nešto načuli pa protumačili na svoj način...

Država kakva god da bila, ovakva-onakva, bila bi velika laž reći da će ti država uzeti ono što ju po zakonu ne pripada...

Ako misliš zatvorit, treba bit spreman na gore navedene troškove i eventualno kamate zbog neplaćanja u roku (ukoliko je to slučaj) i to je to...

A bilo koji iznos da država pokuša naplatit a da se tiče razdoblja nakon zatvaranja (npr. zna se dogodit da ti pošalju uplatnicu za HOK usprkos zatvaranju), to sigurno nije da te pokrade, nego zbog neažurnosti referenta... obični dopis gdje im se napiše da je obrt zatvoren, rješava situaciju...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:30   #79
Question dilema i trilema

.....lijep pozzz!!!!!

Molila bih za savjet:
....dakle, otvorila sam trgov-proizvodni obrt koji ce raditi 6mj, jer na taj period je zakupljen poslovni prostor...cisto iz objektivnih razloga - zimi nema kupaca....1.svibnja slijedece godine ponovo pocinjem sa radom na 6mj u istom prostoru ako se prilike-neprilike u mom mjestu ne promjene, u tom slucaju bih radila, naravno, cijele godine...za sada je situacija takva - radi se 6 mj, a 6 mj "spava"....sto da napravim :
1- staviti obrt u mirovanje i placati mirovinsko , zdravstveno i HOK?
Nemam odakle jer nisam zaradila dovoljno.

2- zatvoriti obrt, platiti te obveze za 6mj koliko sam radila i ponovo otvoriti novi obrt na proljece 2011.god?
Koja me jos iznenadjenja cekaju u smislu placanja drzavi u ovom slucaju? Nisam u sustavu PDV-a, dio robe ce mi ostati neprodan i dio repromaterijala.

....thanks
miamarki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 13:32   #80
Procedura kod Zatvarnja Obrta

Ovako interesira me sljedeće:

Zatvorila sam obrt i dobila rješenje od strane državne uprave ee sad kuda dalje s tim rješenjem??
(regos, mirovinsko, zdravstveno, porezna...), kako s regosom šta tu treba???

I da, sobzirom da sam sad u 10 mjesecu zatvorila obrt kako s predajom Porezne prijave iduće godine u veljači dali normalno sve kao i kad mi je obrt bio otvoren???

Hvala!!!
music3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.