Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2011., 02:14   #41
Quote:
jimmy101 kaže: Pogledaj post
Cijeli zivot se bavim sportom,nogomet treniram od malena,teretana i tako to..
prije 2 mj sam imao spontani pneumotoraks desnog plucnog krila..
Moje pitanje je dali znate nekog da se nastavio bavit sportom nakon te ozljede?,jer mi je posebno naglaseno da se nesmijem jos dugo vremena umarat,dizat terete itd..uglavnom sve sta ja nesmijem ja bi htio radit,sport je moj nacin zivota..
ako ima netko nekih iskustva,pls help
Stvarno uopce ne znam kakva je to dijagnoza, ali svaka ozlijeda ociti je signal organizma da je nastupilo vrijeme za odmor i pojacanu brigu za sebe.

Najgore sto, nakon malodusja, za sebe mozes napraviti je silovanje grubih treninga dok jos za njih nije sazrijelo vrijeme.

Ljudski organizam je izdrzljiva i adaptivna masina, no kao i sto kod voznje auta moras paziti da ne mucis motor, tako i tijelo treba brigu i paznju, jer ce samo na taj nacin dulje trajati.

EDIT: sada sam guglala, i vidim da tvoj problem moze, ali i ne mora biti uzrokovan traumom. Steta, jer mogu razumjeti kako se osjecas, no isto tako citam da to nije stvar za zajebanciju. No pretpostavljam da ipak nije rijec o najtezem obliku, i sigurna sam da ce doci dan kada ces se lagano moci vratiti treninzima.

Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Interesantno koliko ljudi ima problem sa lumbalnim dijelom kralježnice. Ja imam protruziju diska L5 S1 i napuknuće diska L4 L5, imam bolove već 5 godina, naučio sam živjeti sa time, vježbam redovito, tri put tjedno ali sam izbacio sve "dobre" vježbe koje opterećuju kralježnicu. Ima pomaka, malih ali ima, nadam se da sa vremenom će bol se još smanjiti.

Ali me još uvijek "kida" kako ja ne mogu vući tj.da se moram paziti težina, kad vidim nekog tipa kako vježba u teretani ili kad vidim nekog sportaša kako opterećuje svoje tijelo, volio bih da i ja to mogu ali isto tako znam da bih si samo još više napravio štete nego koristi..
Joj kako zavidim ljudima koji nemaju taj problem i koji mogu slobodno vježbati kako žele..

Ljudi koji neometano izvode teske treninge vrlo su vjerojatno u njima oduvijek, od djetinjstva, pa im je organizam kroz razvoj na njih naviknut, ili su (u slucaju da su kasnije zapoceli) imali strucno vodstvo koje ih nije navelo na krivi put. Nazalost, nema svatko takvu srecu, niti svatko u pocetku dobro poznaje sebe i svoja ogranicenja. Vecina nas uci na manjim ili vecim ozlijedama, sto je prirodno i normalno

Ukoliko ozlijeda nastupi, postoji odredjeni period koji je organizmu potreban za oporavak. Trening nece nikamo pobjeci, i potrebno je samo smiriti strasti i uzeti si dovoljno vremena kroz kojeg ces osluskivati tijelo i polako ga vracati u stabilno stanje.

Osobno sam se nakon ozlijede lumbalne kicme toliko dobro oporavila da se ponovno bavim stvarima za koje sam prije godinu dana mislila da su definitivna proslost. No, ovoga puta sam pametnija, ego sam ostavila po strani, i ne fantaziram da sam najjaca na svijetu, i da mogu sve
Ne mogu, i ne moram, no to ne znaci da ne mogu trenirati i uzivati.

Zato, pamet u glavu, i nekoliko saka strpljenja i bit ce sve dobro

Zadnje uređivanje TincH : 27.08.2011. at 02:22.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 02:30   #42
Quote:
mkBG kaže: Pogledaj post
Znaci ovako, starost i e nad 42 godine imam blago pokaceni tlak i kilazu. Rabim na dijeti i imam uspehe u normaliziranju stanja, koa altku za fizicku aktivnost koristim staticni bike. Ali imam i duskus herniju i to me uvek zlokobno uhavti nakon nepazljivog dizanja tereta, sumjan da za pogorshano stanje utice i dnevna vishe od jedno satna voznja statickog bicikla. Jasno kad napadne dicus hernia posle toga nema 1 mesec voznje bicikla. Pitanje mi e dali voznja bicikla (koja mi mnogo prija) pogorshava ili kataliza discus herniju (L5-S1). Neka iskustva ili preporuka.
Na tvom mjestu ne bih vozila bicikl, bez dodatnih statickih vjezbi primarno za trbuh i donji dio ledja. Idealno za citav torzo.

Ne znam jesi li bio kod doktora, jer tesko da ce ti ovdje netko napamet znati reci sto je najbolje za tebe i tvoje stanje. Cak i mi s hernijom diska nismo kompetentni, buduci da smo svi drugacije gradjeni, i imamo drugaciju povijest treniranja i ozlijeda.

Zamisli da je tvoje tijelo figura od stvrdnute gline, sastavljena od dva dijela. Na sredini, u predjelu trbuha i lumbalne kicme, spojena je s malom kolicinom mekane, nepecene gline. Recimo nesto kao pjescani sat.
Ako probas tu figuru posjesti na bicikl, i saviti prema naprijed, sto mislis sto ce se dogoditi?

Zato, dok ne ojacas mekani dio, i ne dodas mu tvrdog materijala, mozda je pametnije ne provocirati ozlijedu. Pogotovo na statickom biciklu, kod kojeg nedostaje usmjerenje energije prema naprijed, u prostor, kao i amortizacija, tako da se sav napor koncentrira u kukove i prema dolje. Zato ponavljam, nadji dobrog doktora koji ce te pregledati i pomoci ti.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 00:54   #43
Thumbs up

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Na tvom mjestu ne bih vozila bicikl, bez dodatnih statickih vjezbi primarno za trbuh i donji dio ledja. Idealno za citav torzo.

Ne znam jesi li bio kod doktora, jer tesko da ce ti ovdje netko napamet znati reci sto je najbolje za tebe i tvoje stanje. Cak i mi s hernijom diska nismo kompetentni, buduci da smo svi drugacije gradjeni, i imamo drugaciju povijest treniranja i ozlijeda.

Zamisli da je tvoje tijelo figura od stvrdnute gline, sastavljena od dva dijela. Na sredini, u predjelu trbuha i lumbalne kicme, spojena je s malom kolicinom mekane, nepecene gline. Recimo nesto kao pjescani sat.
Ako probas tu figuru posjesti na bicikl, i saviti prema naprijed, sto mislis sto ce se dogoditi?

Zato, dok ne ojacas mekani dio, i ne dodas mu tvrdog materijala, mozda je pametnije ne provocirati ozlijedu. Pogotovo na statickom biciklu, kod kojeg nedostaje usmjerenje energije prema naprijed, u prostor, kao i amortizacija, tako da se sav napor koncentrira u kukove i prema dolje. Zato ponavljam, nadji dobrog doktora koji ce te pregledati i pomoci ti.
Hvala na savjetu! To je logicno i vrlo zdravorazumsko.

Otprilike tako slicno razmishljam i ja. Vishe od dva meseca sam samo na plivanje (koje mi vrlo prija) i setnja nad 5 km na dan (koja i bash ne prija). Trcanje nemogu da praktikujem jer imam povredu na menuskus iz "sportskih" dana.

Staticki bike je dobar za kardio vezbe ali sigurno ne za discus hernia.

Hvala josh jednom!
Pozz

Zadnje uređivanje mkBG : 29.08.2011. at 01:00.
mkBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 01:29   #44
Quote:
Zg_noj kaže: Pogledaj post
Meni je doc rekao da izbjegavam vožnju bicikla, naročito dulje relacije. Problem je u pogrbljenom položaju...

To je bilo prije par godina.
Danas normalno vozim bike i po sat-dva i nemam nikakvih problema.
Moraš slušat tijelo i prepoznat što katalizira pojavu boli (u mom slučaju problem su bili čučnjevi koje sam zamijenio sa prednjim čučnjevima koji ne opterećuju kralježnicu)
Da da shvatio sam to, kad me je prvi put uhvatilo (prije 2,5 godine) prije toga sam intenzivno vozio taj staticki bike (2 sata dnevno, svaki dan) onda sam ga "zaboravio" na duze vreme. Sada kad me opet uhvatilo vozio sam 2 meseca svaki dan po 1 sat i ondak neoprezan poteg (dizanje tezine) i josh jaci napad (ko ima tu gadost zna shta znaci).

Prvi put savet lekar je bio "ostavi to ni si sada za to".

Sad sam OK i mislio sam shta da radim ali definitvno staticki bike i discus hernia ne ide zajedno.

Hvala puno na savetu! Pozz
mkBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 00:44   #45
Quote:
mkBG kaže: Pogledaj post
Da da shvatio sam to, kad me je prvi put uhvatilo (prije 2,5 godine) prije toga sam intenzivno vozio taj staticki bike (2 sata dnevno, svaki dan) onda sam ga "zaboravio" na duze vreme. Sada kad me opet uhvatilo vozio sam 2 meseca svaki dan po 1 sat i ondak neoprezan poteg (dizanje tezine) i josh jaci napad (ko ima tu gadost zna shta znaci).

Prvi put savet lekar je bio "ostavi to ni si sada za to".

Sad sam OK i mislio sam shta da radim ali definitvno staticki bike i discus hernia ne ide zajedno.

Hvala puno na savetu! Pozz
Ako mogu iskoristit priliku za mali savjet vezano uz dizanje tereta, koji zlata vrijedi za povrede kicme.

Priblizis se teretu vrlo blizu, sto blize mozes. Spustis se u cucanj s obavezno stisnutim trbusnim misicima. Ledja tj kicma obavezno ravno, nikako je savijati. teret prihvatis rukama, izdahnes, i privuces ga na kuk (uz dalje ravnu kicmu) uz obavezan uzdisaj iz trbuha. Kada ga nosis, citavo vrijeme ga drzis na kuku, uz konstantnu kontrakciju trbuha. Kreces se malim koracima, s guzicom povijenom unutra i kukovima naprijed, bukvalno kao da guras teret trbuhom prema naprijed. Ruke su labave i koristis ih tek tolko, da teret ne zanese lijevo ili desno, znaci nosis teret citavim torzom, trbuhom i kukom. Kicma, ponavljam, obavezno ravna.

Kada ga spustas, takodjer cucnes, uz stisnut trbuh. Ne savijas kicmu.

Dakle, zamislis da ti kukovi nose teret, a ne ledja ili ruke. nikako teret nositi tim dijelovima jer opterecujes citavu konstituciju. To je kao da naslazes 10 kila cigli na naslon stolice. Nije li pametnije naslagati ih na sjedaci dio?

Ovaj princip nosenja tereta koristi i zdravima.

Ako si ikada gledao đuđicu, mozda si primijetio tehnike bacanja koje funkcioniraju na istom principu. Protivnika se priljubi na kuk, i pokretom kuka ga se baca na zemlju. Nikada ne bi uspio istu stvar da ju pokusas rukama i ramenima. Nikakva carolija, vec cista fizika.

Takodjer, pobrini se za spavanje, nikako lezati na trbuhu, bolje je ledja ili bok. Nabaviti dobar jastuk. Kretati se stalno i umjereno, dugo sjedenje ili stajanje u jednom polozaju je smrt.

Nema cudotvornog lijeka, jedini nacin je konstantno traziti nacine na koje si mozes olaksati tegobe, i ako na to pazis na dobrom si putu da zivis kvalitetan i aktivan zivot
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 00:53   #46
Quote:
mkBG kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu! To je logicno i vrlo zdravorazumsko.

Otprilike tako slicno razmishljam i ja. Vishe od dva meseca sam samo na plivanje (koje mi vrlo prija) i setnja nad 5 km na dan (koja i bash ne prija). Trcanje nemogu da praktikujem jer imam povredu na menuskus iz "sportskih" dana.

Staticki bike je dobar za kardio vezbe ali sigurno ne za discus hernia.

Hvala josh jednom!
Pozz
Trcanje ti u ovoj fazi ne preporucam. Preveliko je opterecenje ne samo na zglobove, vec i na donji dio kicme.

Zasto ti setnja ne prija?
No, kada je vec tako, pobrini se da sto prije razgovaras sa strucnom osobom, idealno s trenerom za sportske ozlijede. Mene je vec jedan takav trening naucio mnogim stvarima tj. vjezbama koje radim stalno, a trose mi max 5-10 minuta. Ne trebaju ti cuda, samo nekoliko bejzik vjezbi koje mozes ubaciti u svakodnevicu, gotovo ritualno, kao jutarnju kavu, ili pranje zubi.

Ukoliko budes vjezbao, pazio kako dizes teret, spavao pravilno i vecinu dana umjereno hodao umjesto sjedio, moci ces i potrcati jednog dana, pa cak i dulje voziti bicikl. Ja mogu No, to mora postati nacin zivota, drugacije ne ide.
Ukoliko imas sjedilacki posao, obavezno se ustati svakih pola sata, do sat, istegnuti, prosetati. Imati svijest na kicmi, cim osjetis da se savijas, stisnuti trbuh i ispraviti se. To nije lako jer se covjek zaboravi, ali ako se i nekoliko puta dnevno ispravis nakratko, opet je bolje nego da si stalno sagnut. Trazi si izgovore da se ustajes, tipa, odes na automat po vodu svakih sat vremena, sto ce te dodatno provocirati na odlaske na wc i slicno. Nadam se da imas normalne sefove

Nemoj si stetiti besmislenim vjezbama poput voznje statickog bicikla. Nadji ono sto ti bolje odgovara i manje te frustrira.

Zadnje uređivanje TincH : 30.08.2011. at 00:58.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 03:16   #47
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ako mogu iskoristit priliku za mali savjet vezano uz dizanje tereta, koji zlata vrijedi za povrede kicme.

Priblizis se teretu vrlo blizu, sto blize mozes. Spustis se u cucanj s obavezno stisnutim trbusnim misicima. Ledja tj kicma obavezno ravno, nikako je savijati. teret prihvatis rukama, izdahnes, i privuces ga na kuk (uz dalje ravnu kicmu) uz obavezan uzdisaj iz trbuha. Kada ga nosis, citavo vrijeme ga drzis na kuku, uz konstantnu kontrakciju trbuha. Kreces se malim koracima, s guzicom povijenom unutra i kukovima naprijed, bukvalno kao da guras teret trbuhom prema naprijed. Ruke su labave i koristis ih tek tolko, da teret ne zanese lijevo ili desno, znaci nosis teret citavim torzom, trbuhom i kukom. Kicma, ponavljam, obavezno ravna.

Kada ga spustas, takodjer cucnes, uz stisnut trbuh. Ne savijas kicmu.

Dakle, zamislis da ti kukovi nose teret, a ne ledja ili ruke. nikako teret nositi tim dijelovima jer opterecujes citavu konstituciju. To je kao da naslazes 10 kila cigli na naslon stolice. Nije li pametnije naslagati ih na sjedaci dio?

Ovaj princip nosenja tereta koristi i zdravima.

Ako si ikada gledao đuđicu, mozda si primijetio tehnike bacanja koje funkcioniraju na istom principu. Protivnika se priljubi na kuk, i pokretom kuka ga se baca na zemlju. Nikada ne bi uspio istu stvar da ju pokusas rukama i ramenima. Nikakva carolija, vec cista fizika.

Takodjer, pobrini se za spavanje, nikako lezati na trbuhu, bolje je ledja ili bok. Nabaviti dobar jastuk. Kretati se stalno i umjereno, dugo sjedenje ili stajanje u jednom polozaju je smrt.

Nema cudotvornog lijeka, jedini nacin je konstantno traziti nacine na koje si mozes olaksati tegobe, i ako na to pazis na dobrom si putu da zivis kvalitetan i aktivan zivot
Da da savet je uvek dobrodoshao.

Dizanje tereta je prvo nesto koje covek treba da nauci, da ima tehnika i uglavnom je zajednicko da se teret dize sa sve ostalo osven kicmu. Probaca ovu novu ala đuđicu tehniku jer do sada sam praktikovao da sve bude na teret ruka i noge. Vrlo nadezno.

Ma ono je problem da nakon par meseca covek prosto zaboravi da ima discus herniu (jer nema bolova i sve kao normalno) i uradi neki nagli poteg i eto problema.

Nema leka za discus herniu i bash tako kako kazesh, prilagodzavanje zivotnog stila i konstantno trazenja novih formata aktivnog zivota.

Zadnje uređivanje mkBG : 30.08.2011. at 04:07.
mkBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 04:05   #48
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Trcanje ti u ovoj fazi ne preporucam. Preveliko je opterecenje ne samo na zglobove, vec i na donji dio kicme.

Zasto ti setnja ne prija?
No, kada je vec tako, pobrini se da sto prije razgovaras sa strucnom osobom, idealno s trenerom za sportske ozlijede. Mene je vec jedan takav trening naucio mnogim stvarima tj. vjezbama koje radim stalno, a trose mi max 5-10 minuta. Ne trebaju ti cuda, samo nekoliko bejzik vjezbi koje mozes ubaciti u svakodnevicu, gotovo ritualno, kao jutarnju kavu, ili pranje zubi.

Ukoliko budes vjezbao, pazio kako dizes teret, spavao pravilno i vecinu dana umjereno hodao umjesto sjedio, moci ces i potrcati jednog dana, pa cak i dulje voziti bicikl. Ja mogu No, to mora postati nacin zivota, drugacije ne ide.
Ukoliko imas sjedilacki posao, obavezno se ustati svakih pola sata, do sat, istegnuti, prosetati. Imati svijest na kicmi, cim osjetis da se savijas, stisnuti trbuh i ispraviti se. To nije lako jer se covjek zaboravi, ali ako se i nekoliko puta dnevno ispravis nakratko, opet je bolje nego da si stalno sagnut. Trazi si izgovore da se ustajes, tipa, odes na automat po vodu svakih sat vremena, sto ce te dodatno provocirati na odlaske na wc i slicno. Nadam se da imas normalne sefove

Nemoj si stetiti besmislenim vjezbama poput voznje statickog bicikla. Nadji ono sto ti bolje odgovara i manje te frustrira.
Ma dobio sam ja set vezba za uradit svaki dan od lekara ali to su bile za mene kao light vezbe. Uradio par puta i to je to zaboravio. Ja sam pod vezbe podrazumevao ono full snaga ( srce bije nad 140, znoish se) teshko ali kad sve zavrshi i tush ondak se osetish oslobodzeno, svezo i sretno. Ni sam shvatio da su te vezbice ustvari most prema ono za koje ja "glupo" shvacam da je vezbanje. Ja ustavri sam vezbao kao konj i mislio da to "konjsko" vebzanje je samo ono pravo. U shushtine je to koje ti kazesh set "inteligentne" vezbe, a ne statckih "konjske". Da da dobar i sustinski savet.
Posao mi je takav sedeci ali i sefovski tako da nije kritican, znam si priushtiti long walk na "duplu" pauzi . Da spavanje je isto kriticno to sam brzo shvatio i reshio. Setnja mi je ala bala, neki put osetim bol u kicmi (ako shetam vishe od 2 sata).
Sad mi se mota po glavi onaj orbitrek neznam dali da ga uzmen ili onu spravi za veslanje (konjski menatalitet me ne napushta tako lako ).
Problem je da ne mogu da si priustim teretanu svaku dan, prosto je nemogu ubaciti u dnevni ritam i obvrske. Tako da definitvno moram trazhiti i naci neku formu "inteligetnog" i konjskog vezbanje kod kuce. Kuca znaci sloboda a i prakticnije je.
Kako i da je puno hvala na savete, nekad covek ne vidi sumu od drveta pa je dobro da mu neko sa strane posoci neke stvari.
mkBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 11:45   #49
Quote:
mkBG kaže: Pogledaj post
Kuca znaci sloboda a i prakticnije je.
ne znam je li spominjano, ali postoje fizioterapeuti koji će ti doći doma pa ti ne moraš nikamo ići.
uz to, prouči malo tko radi sa sportašima s invaliditetom, i to reprezentativcima! to su obično ljudi koji znaju kako najbolje raditi s ozlijeđenom/manje pokretnom osobom koja ima i te kakvu ambiciju da se pošteno znoji
shangri la is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 13:10   #50
Quote:
shangri la kaže: Pogledaj post
ne znam je li spominjano, ali postoje fizioterapeuti koji će ti doći doma pa ti ne moraš nikamo ići.
uz to, prouči malo tko radi sa sportašima s invaliditetom, i to reprezentativcima! to su obično ljudi koji znaju kako najbolje raditi s ozlijeđenom/manje pokretnom osobom koja ima i te kakvu ambiciju da se pošteno znoji
Kuc, kuc, kuc ...pu pu pu da dzavo ne chue, nisam do taj stepen nepodvizan, fully operative sam ali moram da pazim. Kako i da je dobar ti je savjet da se obratim kod more professional tip koi zna vishe o treningu sa ozledama.

Pozz hvala
mkBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 13:07   #51
>> Najbolji Kondicijski trening- vracanje u formu !!

Evo moj lagani oporavak poslje vrlo ozbiljne operacije koljena (prednjih kriznih ligamenata i meniskusa) koju sam imao u 11.mj .2010 godine.

U ovom videu cete vidjeti moje treninge i kako se vracam u formu

Uzivajte..

http://www.youtube.com/watch?v=A0bxLSkrEK0
zeromoves is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 11:16   #52
Quote:
zeromoves kaže: Pogledaj post
Evo moj lagani oporavak poslje vrlo ozbiljne operacije koljena (prednjih kriznih ligamenata i meniskusa) koju sam imao u 11.mj .2010 godine.

U ovom videu cete vidjeti moje treninge i kako se vracam u formu

Uzivajte..

http://www.youtube.com/watch?v=A0bxLSkrEK0
Odličan video. Planche izdržaj ftw.

OT: Uvijek mi je smiješno kad čujem tu pjesmu jer se sjetim ovoga: http://www.youtube.com/watch?v=HDqYPgJk_cA
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 16:03   #53
Vježbe za ozljeđeno koljeno

Pozdrav,

Prije 2.5 mjeseca mi je iskočilo koljeno, imao sam gips na nozi 2 tjedna i do sada se već oporavilo, ali ozljeđena noga je još dosta slabija od one zdrave.

Da li je pametno radit vježbe u teretani tipa čučnjevi, mrtvo dizanje, good morning i sl. pažljivo i sa malim težinama ili bi to trebalo još malo pričekat?
hhump is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:11   #54
Quote:
hhump kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Prije 2.5 mjeseca mi je iskočilo koljeno, imao sam gips na nozi 2 tjedna i do sada se već oporavilo, ali ozljeđena noga je još dosta slabija od one zdrave.

Da li je pametno radit vježbe u teretani tipa čučnjevi, mrtvo dizanje, good morning i sl. pažljivo i sa malim težinama ili bi to trebalo još malo pričekat?
mrtvo dizanje samo ako je bez savijanja u koljenu (stiff leg). čučnjevi niti bilo što s opterećenjem još ne. zaguglaj malo vježbe za noge za ozljedu koljena...vidjet ćeš kako postupno pojačavati vježbe. od potpuno bez opterećenja do polučučnja. potpuni čučanj zaobići u velikom luku.
ima kilo vježbi za kvadriceps, s naglaskom na medijalni... i pilaj po zadnjoj loži...
dakako, i ostali...

moram ić'...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:19   #55
Zar nije kad ti "ispadne" koljeno da bi poslije toga trebao ići na operaciju ako se misliš nastaviti baviti sportom da ti nešto skrpaju unutra inače ti može opet ispast ako ga opteretiš? Mom bratiću je ispalo koljeno, par mjeseci nakon što je sve to kakti prošlo opet mu ispalo na nogometu. Drugom frendu ispalo nekoliko puta u godinu-dvije, a i doktori su mu rekli da bi -uvijek- trebao nositi steznik preko tog koljena. Frendici sportašici je ispalo koljeno pa je išla na operaciju i od tad sve super.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 19:20   #56
Ovak,pitanjce. Planiram krenuti u teretanu, a isto imam svoje boljke. Nemam konkretnu dijagnozu, ali ozljedila sam lijevo koljeno 2 puta. Hrskavica je sva potrošena. Mišići bedra su jaaako slabi i moram radit na tome da ih učvrstim kolko je jače moguće jer samim time i koljeno bude manje zezalo. To je savjet ortopeda. Eh, ja sam dosta štedila (od straha) tu lijevu nogu i svu težinu prebacivala na desnu i sad već nekih mjesec dana me počeo bolit kuk, ništ strašno, više me živcira to kaj škljoca stalno. Mene zanima kakve vježbe treba radit, a koje obavezno izbjegavati? Bila sam danas u jednoj vrlo finoj teretani, imaju svoje trenere itd. što je super jer se ne bi htjela forsat, a još manje radit nekaj na svoju ruku pa da još sjebem nešto. Da li je teretana ok za to ili možda bolje neki fitness il nešto?
wulong5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 17:47   #57
dižem temu

ovako, obavljene mikrofrakture na pateli, 25. tjedan u tijeku i idem sad već 3. tjedan u teretanu, pa me zanima što mislite jel imam kakvih ograničenja glede vježbanja? radim i čučnjeve i iskorake jednako kao i ekstenziju nogu i prešu, koljeno ok podnosi to, bole sam mišići koji su još slabi, no ni sama nisam više sigurna što od toga smijem, trener me stavio na te vježbe
ortoped kaže da se ponašam kao da mi je koljeno zdravo i da samo izbjegavam duboke čučnjeve i skakanje, sad, što bi točno to značilo duboki čučanj
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 17:58   #58
pa pitaj trenera da ti pokaže šta je duboki čučanj,uglavnom spuštaš se skroz do kraja dolje,guglaj si da vidiš o čemu se radi
brunejz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 15:46   #59
I tako sam se ja napokon navukla na redovite treninge u teretani, sredila prehranu, napredujem iz tjedna u tjedan...nikad bolje, jel. Međutim, već jedno pola godine me često zna poslije treninga lagano boljeti jedan kralježak u lumbalnom dijelu kralježnice. I to na dodir, kao da sam ga nažuljala. Ako ga ne diram, ne boli. Pa sam pametno odlučila ignorirati bol i nastaviti s treninzima jer me ništa ne smeta dok treniram. Prošli tjedan sam otišla uslikati kralježnicu da vidim u čemu je problem, bojala sam se da nisam nekako ozlijedila taj kralježak vježbajući, ali sam sumnjala u to jer zbilja uvijek pazim na formu te ne radim s više od 50kg što po meni i nije neko veliko opterećenje na mojih 60kg. Dijagnoza - nisam ništa ozlijedila, sve je uredno i na mjestu, osim jedne male sitnice. Skolioza i kifoza. Ja sam na to odmahnula rukom, kao, pa tko danas nema skoliozu/kifozu/lordozu? Zbog bolesti nisam 2 tjedna bila u teretani i bol u leđima se drastično smanjila. Otišla sam kod doktorice opće prakse s nalazom i ona mi je rekla da je ta moja skolioza dosta jaka, da nije šala, te da mi srdačno preporučuje da prestanem dizati utege i stavljati bilo kakvo opterećenje na kralježnicu. Rekla je da to moram ozbiljno shvatiti, da zapravo nisam zdrava te da su treninzi s opterećenjem isključivo za zdrave ljude. A meni je pao mrak na oči. Kako ću imati ravan trbuh, čvrste noge i dupe koje želim ako ne smijem dizati utege?!?!

Dakle, moje pitanje glasi: jasno mi je da čučanj sa šipkom otpada, no što je s čučnjem s girjom u rukama? Što je s mrtvim? Znam da niste liječnici, i znam da bih trebala pitati nekog stručnjaka sportske medicine ili slično, ali vjerujem da neki od vas znaju bolje od mene koje od tih klasičnih compound vježbi opterećuju kralježnicu, a koje ne.

Ako otpadaju kompletno sve vježbe sa šipkom, što da radim? Trčanjem neću postići to što želim. Plivanje je zasigurno dobro za kralježnicu i tijelo općenito, ali mi to nije dovoljno za ono što ja želim postići. Otvorila se teretana s Les Milles programima, pa razmišljam da krenem na te neke Body Combat i slične programe, gdje nema opterećenja, ali se radi puno bw vježbi, udaraca, skokova, itd.

Zahvaljujem!
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 16:04   #60
otprije 8 godina imam problema s lumbalnom kralježnicom i uredno radim vježbe u teretani, jedino izbjegavam mrtvo dizanje.
kada sam imao tih problema, liječnica opće prakse me poslala kod ortopeda koji mi je rekao više-manje izbjegavati sve.
privatno sam došao do jednog fizijatra koji je radio s košarkaškom reprezentacijom pa se smijao na nalaz ortopeda, rekao mi je da radim vježbe s fizikalne terapije za jačanje core-a da se rastereti taj dio kralježnice ali s obzirom na godine to neće biti dovoljno i moram raditi s utezima.
imao sam sreću što mi je brat fizioterapeut i radio je u sportu pa mi je rekao što smijem a što ne smijem raditi. treneri u centrima ti mogu samo reći kako pravilno izvoditi vježbu ali ne i što ne raditi prema dijagnozi.
tako mrtvo ne radim, čučanj ne radim s više od 110kg, i to su mi jedina ograničenja.
nađi liječnika koji je stručan jer liječnik opće prakse daje samo općenite smjernice, barem je tako meni bilo
__________________
Svi su bili na mojoj strani, zato je brod potonuo.
parangal1234 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.