Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2010., 11:22   #181
Evo imamo već temu o tome, pa si tamo malo pročitaj

https://www.forum.hr/showthread.php?t=603483
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 13:18   #182
Podizem malo temu.

Molim nekog tko se razumije u porezne zavrzlame da mi objasni sto mi je ciniti.

Ovako, bila sam predavac i edukator na jednom strucno znanstvenom skupu koji je bio u organizaciji stranaca i za to sam dobila honorar koji je sjeo na moj devizni ziro racun (doznaka iz inozemstva). Oni nisu uplatili nikakav porez na to, ja sam dobila bruto iznos. Sada je vrijeme prijave poreza. Na koji nacin da poreznoj predocim uplatu (nemam nikakv papir kao sto mi salju domaci uplatitelji za honorare bilo autorske bilo o djelu)? Je li dovoljno da mi banka izlista da mi je ta i ta ustanova uplatila taj iznos i to prilozim poreznoj prijavi? Ili....?

Zahvaljuem na odgovoru

Pozdrav
__________________
svako zasto ima svoje jebi ga
putnica kroz vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 15:11   #183
Talking

Quote:
putnica kroz vrijeme kaže: Pogledaj post
Podizem malo temu.

Molim nekog tko se razumije u porezne zavrzlame da mi objasni sto mi je ciniti.

Zahvaljuem na odgovoru

Pozdrav
Trebaš obračunati i uplatiti tzv. drugi dohodak.

Ukratko, preračunaš iznos koji ti je sjeo na račun prema srednjem tečaju HNB-a na dan uplate u kune. Taj kunski iznos zatim staviš u ovaj kalkulator i izračunaš davanja. Zatim to uplatiš na sljedeće račune:

Opis plaćanja; Iznos; Model; Poziv na broj; Uplatni račun;
Bruto primitak:; 1.000,00;
Doprinos za MIO 1. stup:; 150,00; 68; 8290-tvoj OIB-broj RSM obrasca; 1001005-1863000160
Doprinos za MIO 2. stup:; 50,00; 68; 2194-tvoj OIB-broj RSM obrasca; 1001005-1700036001
Porez i prirez:; 236,00; 68; 1813-tvoj OIB; 1001005-1713312009
Doprinos za zdravstveno osiguranje:; 150,00; 68; 8664-tvoj OIB; 1001005-1863000160

I na kraju, moraš napraviti RSM obrazac do kraja mjeseca i predati ga u REGOS te Poreznoj upravi predati IDD obrazac.

Ali s obzirom da Porezna uprava nema uvida u promet po deviznom računu...
__________________
Đe si Slađo puška te ub'la... ka'ću ja doć' na red, sunce ti poljubim?!?
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:01   #184
Quote:
putnica kroz vrijeme kaže: Pogledaj post
Sada je vrijeme prijave poreza.
Koliko je meni poznato, kod prihoda iz inozemstva rok prijave je 7 dana.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:18   #185
Ako se radi o kapitalnoj dobiti iz inozemstva onda se, pretpostavljam, nista ne treba prijavljivat i placat? (S obzirom da u Hrv. jos nema poreza na kapitalnu dobit)
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 08:50   #186
Radi se o autorskom honoraru, nije drugi dohodak u smislu place.

E sad jos jedno pitanje, mogu li ja navesti u poreznoj prijavi da sam to zaradila kao honorar iz inozemstva a oni neka racunaju koliko nisam uplatila poreza i prireza pa neka otkinu nakon obracuna poreza koliko sam duzna?

Pozdrav i hvala svima na ocitovanju
__________________
svako zasto ima svoje jebi ga
putnica kroz vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 17:18   #187
Imam jedno pitanje..zivim i zaradujem u inozemstvu, a placu primam na racun koji je otvoren isto tako u inozemstvu (radi se o ujedinjenim arapskim emiratima)..pa kako je doslo vrijeme prijave poreza..interesira me ako sam obavezna prijaviti. Imam i dalje hrvatsku osobnu (dakle i prebivaliste), ali isto tako imam i rezidentnu vizu dole..Ima li neko informacije kakva je procedura?
Lio:Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 20:47   #188
Doznaka na devizni ziro racun

Pitanje:

imam devizni (ne ziro) racun u jednoj banci u HR.
Primio sam 2 doznake na njega sredinom (4.3k $) i krajem godine (5.4k $) s oznakom "pomoc za ...".

a.) trebam li prijaviti sredstva poreznoj upravi?
b.) "vidi" li porezna uprava ikako te 2 doznake na moj racun?
c.) ako "vidi" - hoce li mi odrediti kaznu i placanje poreza (i na koji iznos)?
d.) moze li c.) uzrokovati sudski nalog za pregled mog racuna unatrag (i koliko godina).

obzirom na OIB i moguce razmjene informacija izmedu banaka i porezne, kakve su sanse da ovo prode nezapazeno?

Thx na odgovorima.

Zadnje uređivanje NightFlight : 02.02.2011. at 20:53.
NightFlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 14:59   #189
Pazite sad pitanje: Bratić iz švedske mi je poslao na devizni račun određenu svotu dolara, dali sam dužan prijaviti porez?, naveo je posudba kao razlog plaćanja...Zna li tko što o tome?
fordista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 16:19   #190
Quote:
fordista kaže: Pogledaj post
Pazite sad pitanje: Bratić iz švedske mi je poslao na devizni račun određenu svotu dolara, dali sam dužan prijaviti porez?, naveo je posudba kao razlog plaćanja...Zna li tko što o tome?
Koliko ja znam - nisi duzan prijavit porez jer na posudbu nema poreza. Ali isto tako bi te za neko vrijeme porezna mogla trazit potvrdu da si posudbu vratio. Ne znam kako u praksi to funkcionira, jer ne vjerujem da mozes tek tako rec da ti je bratic posudio lovu na 100 godina.
Inace, porez na dar bi bio 5%.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 11:47   #191
Može li mi netko objasniti jesam li obvezan platiti porez na uplatu iz inozemstva koja je došla na moj devizni (ne žiro!) račun, a za koju je uredno plaćen porez u državi u kojoj je novac uplaćen? Radi se o obavljenim uslugama za stranu kompaniju. Nekako mi dvostruko oporezivanje nema smisla, ali s ovim našim hijenama nikad ne znaš! Hvala!
oblacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 12:04   #192
Quote:
oblacic kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti jesam li obvezan platiti porez na uplatu iz inozemstva koja je došla na moj devizni (ne žiro!) račun, a za koju je uredno plaćen porez u državi u kojoj je novac uplaćen? Radi se o obavljenim uslugama za stranu kompaniju. Nekako mi dvostruko oporezivanje nema smisla, ali s ovim našim hijenama nikad ne znaš! Hvala!
Pa dvostrukog oporezivanja vjerojatno nema (ne znam doduse o kojoj drzavi govoris ali ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja postoje sa mnogim "relevatnim" drzavama). No ako si rezident te strane drzave i ako si tamo platio porez na dohodak na tu uslugu, onda ne moras i u RH placat porez na dohodak. No tema je jako kompilicrana, moras nam dat vise informacija. Najbitnije je da nam kazes koji je to "porez koji je u stranoj drzavi uredno placen", i tko ga je platio.
Ukratko: strani prihodi podizu poreznu osnovicu ali nisu predmetom oporezivanja ukoliko su vec oporezovani (adekvatnim porezom) u stranoj drzavi.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:06   #193
Kroz 2010. godinu sam na devizni račun primila dvije uplate iz inozemstva. Lovu su meni kao fizičkoj osobi uplatile dvije fizičke osobe, brat i šogorica. Obzirom da je tad bila stani-pani situacija, uopće se nisam raspitala što to za mene znači u poreznom smislu
Što su napisali za svrhu uplate, ne znam , na internet bankarstvu ne mogu vidjeti, vjerojatno bi mogla na šalteru u banci provjeriti.
Sad podnosim godišnju prijavu poreza na dohodak, trebam li što napraviti s ovim podatkom? Je li ta lova oporeziva? Konkretno, radilo se o pozajmici koja je djelomično vraćena, ali u cashu.......
Šalje li banka kakav podatak poreznoj?
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 11:43   #194
recimo da sam dobio velik novac iz jedne kladionice, uzmimo iznos od 100k eura. imam devizni u pbz, ak mi oni isplate na taj devizni u jednom iznosu tih 100 tisuća, koliko poreza moram platit? dal se može izbjeć plaćanje poreza? račun u zemlji sjedišta kladionice?
zumbull is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 10:08   #195
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa dvostrukog oporezivanja vjerojatno nema (ne znam doduse o kojoj drzavi govoris ali ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja postoje sa mnogim "relevatnim" drzavama). No ako si rezident te strane drzave i ako si tamo platio porez na dohodak na tu uslugu, onda ne moras i u RH placat porez na dohodak. No tema je jako kompilicrana, moras nam dat vise informacija. Najbitnije je da nam kazes koji je to "porez koji je u stranoj drzavi uredno placen", i tko ga je platio.
Ukratko: strani prihodi podizu poreznu osnovicu ali nisu predmetom oporezivanja ukoliko su vec oporezovani (adekvatnim porezom) u stranoj drzavi.
evo potpitanje na ovaj post, iako nije moj baš me zanima..... npr. novac zaradiš u nekoj državi sa poreznom oazom (dakle, tamo ne trebaš platit porez na dohodak), ali oni ti te novce uplate na tvoj devizni račun. Trebaš li onda nešto uplatit ovdje? Pretpostavljam, ako živiš ovdje, da onda moraš samo platit one razno-razne doprinose?
__________________
Steklovata - Novi god
mr. torture is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 11:43   #196
Quote:
mr. torture kaže: Pogledaj post
evo potpitanje na ovaj post, iako nije moj baš me zanima..... npr. novac zaradiš u nekoj državi sa poreznom oazom (dakle, tamo ne trebaš platit porez na dohodak), ali oni ti te novce uplate na tvoj devizni račun. Trebaš li onda nešto uplatit ovdje? Pretpostavljam, ako živiš ovdje, da onda moraš samo platit one razno-razne doprinose?
Kljucan je rezidentni status u RH. Ako je osoba ovdje rezident, onda treba placat porez, odnosno barem prijavit ga ako je recimo prihod realiziran vani i porez placen vani.
Ukoliko osoba nije rezident u RH (u smislu opceg poreznog zakona) i ima nerezidentni racun, onda je promet po deviznim racunima nebitan.
Ukoliko je osoba rezident u RH, na prihode realizirane vani, porez bi trebalo platit u drzavi u kojoj je posao realiziran.
Zvuci jednostavno, ali u praksi ima gomilu primjera (pogotovo specificnih) na koje ja ne znam sa 100%tnom sigurnoscu odgovorit, recimo taj primjer da si rezident u RH a imas jednokratni prihod u UAE, buduci tamo ionako nema poreza, znaci li to automatski da je porez "reguliran" van Hrvatske ili to znaci da buduci tamo neam poreza, moras ga platit u RH. Odgovor na to pitanje ne znam, al rekao bih da ce ti iz perspektive nase porezne urpave rec da ukoliko ovdje zivis i radis, da si ovdje porezni obveznik i da u takvim slucajevima moras ovdje i platit porez na te prihode iz porezne oaze.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 18:59   #197
porez na najam informatičke opreme

Pozdrav svima,
molim da mi odgovore oni koji stvarno kuže poreze.

postoji firma d.o.o. kojoj ja kao fizička osoba želim iznajmiti neku informatičku opremu na 1g.

Moram sklopiti ugovor o najmu informatičke opreme s firma d.o.o.
a) da li moram otvoriti žiro-račun za mjesečne uplate?
b) da li firma d.o.o. može meni uplaćivati na tekući račun?

Ne bih želio nikoga zeznuti (ni firmu niti državu za porez) nego da bude sve čisto, znači konkretno u ugovor upisujem svoj broj tekućeg ili žiro računa?

Ako firma meni uplati mjesečni iznos od 200kn (tekući ili žiro rn., svejedno), da li ja kao fizička osoba ili firma d.o.o. plaća nekakav porez na taj najam informatičke opreme i koliki je iznos?

Hvala svima

P.S. Jedino što zna je da ovaj najam nema veze s najmom stanova, građevinskog materijala itd., radi se o najmu informatičke opreme npr, pisač, PC itd.
erorodic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 21:09   #198
Trebam primiti novac od honorarca iz inozemstva.

Da li to ide na devizni ili devizni žiro račun?

Jel postoji svota do koje ne mora prijaviti porez ili ide porez na sve?

Hvala
scarletton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 18:54   #199
Quote:
scarletton kaže: Pogledaj post
Trebam primiti novac od honorarca iz inozemstva.

Da li to ide na devizni ili devizni žiro račun?

Jel postoji svota do koje ne mora prijaviti porez ili ide porez na sve?

Hvala
Mirovinsko, porez i prirez na cijeli iznos.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 00:37   #200
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Mirovinsko, porez i prirez na cijeli iznos.
A šta je za zdravstvenim osiguranjem? Koliko čitam po netu, na dohodak primljen izvana se plaća i zdravstveno. Ako nisam zdravstveno osigurana po niti jednoj drugoj osnovi, onda na račun honorara iz iznozemstva mogu dobiti zdravstvenu knjiižicu?
hro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.