Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2008., 19:59   #141
zakonski - placas porez tam gdje imas prebivaliste....ovo o cemu ti pricas je neka kemija (u principu ne mozes radit i u HR i vani na rotaciji 28/28) al ak je tak - opet, zakonski, ak sam dobro shvatio tvoju situaciju - povremeno radis vani i po hrvatskom zakonu trebas placat porez na tzv....inozemni dohodak...na platformi nemozes imat prebivaliste......za ostalo javi se na PM......
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 12:23   #142
Povrat inozemnog poreza

Gdje se u Zagrebu moze dobiti povrat poreza po racunu i potvrdi iz METRO Austria ? I koliko provizije uzimaju za tako nesto.

Iz HP-a odgovaraju da se kod njih mogu unovčiti isključivo Global Refund čekove plavo-bijele boje. Mislim da ovo moje nije to.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 22:14   #143
Oporezivanje uplata iz inozemstva

Dakle riječ je o fizičkoj osobi, kojoj bi trebala iz inozemstva sjesti/sjedati uplata na devizni račun u zemlji.

Tretira li se to kao drugi dohodak i plaća li se porez na to? I što konkretno znači ovo boldno izravno ostvaren dohodak u inozemstvu?



Članak 75.

(1) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka, prema članku 48. stavku 1. Zakona, plaća se na pojedinačno ostvareni dohodak iz članka 32. stavka 1. Zakona i članka 43. ovoga Pravilnika kao porez po odbitku, po stopi od 25%, bez priznavanja osobnog odbitka iz članka 36. i/ili članka 54. Zakona.

(2) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka po osnovi primitaka u naravi iz članka 32. stavka 3. točke 5. Zakona i članka 44. stavka 7. ovoga Pravilnika, utvrđuje se i plaća od osnovice koju čini tržišna vrijednost primitka (s uključenim porezom na dodanu vrijednost) uvećana za možebitne doprinose za obvezna osiguranja iz primitka prema posebnim propisima i uvećana za porez na dohodak i prirez porezu na dohodak, na način iz stavka 1. ovoga članka.

(3) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka po osnovi primitaka učenika i studenata na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga iz članka 44. stavka 8. ovoga Pravilnika, utvrđuje se i plaća od osnovice koju čini iznos primitka iznad propisanog iznosa od 50.000,00 kuna godišnje umanjen za izdatke uplaćenih doprinosa za obvezna osiguranja iz primitka od kojeg se utvrđuje drugi dohodak, a prema posebnim propisima, na način iz stavka 1. ovoga članka.

(4) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka po osnovi autorske naknade za umjetničko djelo, prema članku 32. stavku 5. točki 1. Zakona i članku 46. stavcima 4. i 5. ovoga Pravilnika, utvrđuje se i plaća, na način iz stavka 1. ovoga članka, od osnovice koju čini autorska naknada umanjena za 25 % neoporezivog dijela naknade i 30 % porezno priznatog izdatka odnosno primitak se umanjuje za ukupno 55 %.

(5) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka iz stavka 1. ovoga članka, obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji prilikom svake isplate i istodobno s isplatom. Isplatitelji obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju predujam poreza na dohodak prilikom svake isplate i istodobno s isplatom i u slučaju dohotka koji nerezidenti ostvare u tuzemstvu obavljanjem djelatnosti iz članka 18. stavka 2. Zakona. U slučaju da isplatitelj autorske naknade iz članka 32. stavka 5. točke 1. Zakona pri obračunu i uplati predujma poreza na dohodak nije uzeo u obzir izdatke na koje je porezni obveznik, u skladu s Zakonom i posebnim propisom, imao pravo, može od idućih isplata autorskih naknada u tijeku tekućeg poreznog razdoblja obaviti ispravak više obustavljenog i uplaćenog poreza ili manje plaćenog poreza pri plaćanju predujma poreza na dohodak po toj osnovi.

(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, predujam poreza na dohodak od drugog dohotka iz članka 44. stavka 17. ovoga Pravilnika, obračunava i uplaćuje stjecatelj primitka u roku od osam (8) dana od dana naplate primitka.

(7) Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka iz stavka 1. ovoga članka obračunava i uplaćuje porezni obveznik stjecatelj primitka u roku od osam (8) dana, kao porez po odbitku, ako je dohodak ostvario izravno u inozemstvu bez posredovanja tuzemnog isplatitelja. Inozemni dohodak preračunava se u kunsku protuvrijednost primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke na dan kad je dohodak ostvaren.

(8) Predujam poreza na dohodak po osnovi povrata doprinosa prema članku 33. Zakona obračunava, obustavlja i uplaćuje Porezna uprava nadležna prema mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta poreznog obveznika, kao porez po odbitku i to iz iznosa vraćenih doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti prema Zakonu o doprinosima za obvezna osiguranja, po stopi od 45% bez priznavanja osobnog odbitka iz članka 36. i/ili članka 54. Zakona.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 20:41   #144
Budi malo konkreniji, kakva uplata treba sjesti? Za što? Možda ćemo onda biti malo pametniji..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 20:20   #145
Ja imam jedno, možda glupo pitanje, al kad se ne kužim u te stvari onda mi je sve bauk
Otvorio sam devizni račun u PBZ-u i kao isplatna valuta mi je euro tj. sve što mi je na deviznom računu je u eurima. E sad, prije nekih tjedan dana mi je poslana iz inozemstva određena svota u američkim dolarima i to još nije sjelo na račun. Da li je problem što mi je na računu valuta euro ili se još to nije stiglo proknjižiti?

Hvala i Sretan Vam Božić

Zadnje uređivanje Falcon : 24.12.2009. at 20:27.
Falcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 20:58   #146
Quote:
Falcon kaže: Pogledaj post
Ja imam jedno, možda glupo pitanje, al kad se ne kužim u te stvari onda mi je sve bauk
Otvorio sam devizni račun u PBZ-u i kao isplatna valuta mi je euro tj. sve što mi je na deviznom računu je u eurima. E sad, prije nekih tjedan dana mi je poslana iz inozemstva određena svota u američkim dolarima i to još nije sjelo na račun. Da li je problem što mi je na računu valuta euro ili se još to nije stiglo proknjižiti?

Hvala i Sretan Vam Božić
Nije se stiglo proknjižiti, jer devizni tekući račun služi za fizičke osobe kako bi na njemu mogle imati koju god valutu trebaju ili žele.
Ti na svom deviznom računu možeš imati i deset valuta ako ti drago, ali mi je malo čudno da je uplata bila prije tjedan dana, a da novci još nisu sjeli. Jer svaka "devizna doznaka" u pravilu mora sjesti na račun u roku tri radna dana, naravno ako je sve u redu. Ako možeš kontaktirati osobu koja ti je uplaćivala, pa provjerite što je točno upisano kod slanja novaca tebi.

Nadam se da sam pomogao, i sretan i blagoslovljen Božić i tebi!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 21:03   #147
E hvala...ma možda je i stiglo jer sam ja samo na bankomatu provjeravao stanje računa, nisam išao pitat u banku, jer sam mislio da oni automatski konvertiraju uplaćeni novac u valutu koju sam izabrao za isplatu na kartici deviznog računa, ali očito trebam otići to u banku srediti.
Falcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 15:22   #148
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Budi malo konkreniji, kakva uplata treba sjesti? Za što? Možda ćemo onda biti malo pametniji..
Jedna firma bi mi trebala platiti za određene usluge. Jel ikako moguće izbjeći plaćanje doprinosa i poreza državi? Znam da je to prije moglo isplatom na devizni tekući, ali sada banke po naputku odbijaju uplate i isključivo se može na devizni žiro.

2. S kojim zemljama Hrvatska ima zakon o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja?


Btw. zato i pitam što znači ovo izravno ostvarivanje dohotka u inozemstvu, jer ga ja nisam ostvario u inozemstvu, sitna usluga.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:27   #149
Uplatitelj (ta firma iz inozemstva) bi trebao navesti šifru koja znaći pomoć ili donaciju. Tada će ti banka isplatiti lovu na tvoj devizni račun, bez transfera na žiro račun.

Postoji još jedna opcija da ti u banci napišeš izjavu da su ta sredstava donacija .
Pretostavljam da je manja lova, ako je par tisuća eura tada mora ići da devizni žiro račun . Svaku uplatu na devizni žiro račun banka prijavljuje u Poreznu upravu.
b-baller is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 13:19   #150
Ozivljavanje teme

Evo malo da oživim temu: da li netko ima iskustva sa PBZ, pošto mi se čini da oni i danas nemaju devizni žiro? Žena mi radi veći dio godine vani, tamo ima prijavljen boravak ali novce šalje na devizni račun preko kojeg ima i Visu koju koristi najviše kad dodje doma. Na uplatama piše samo ime firme a ništa drugo (npr.plaća). Jel to kontrolira il bi trebala sama prijavljivat kakav dohodak poreznoj?
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:16   #151
Da li netko zna kako se tretira uplata na devizni račun od fizičke osobe?

naime moja supruga bi u skorije vrijeme trebala dobiti nekih 1000€ na devizni račun koje bi joj uplatio stric iz Švice sa svog privatnog računa...

Da li je ko imao iskustva da se to tretiralo kao oporezivo?
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:17   #152
Samo nek joj napiše poklon i gotovo, neće se tretirati kao prihod.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 17:16   #153
Thx
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:12   #154
?

Quote:
croatino kaže: Pogledaj post
Evo malo da oživim temu: da li netko ima iskustva sa PBZ, pošto mi se čini da oni i danas nemaju devizni žiro? Žena mi radi veći dio godine vani, tamo ima prijavljen boravak ali novce šalje na devizni račun preko kojeg ima i Visu koju koristi najviše kad dodje doma. Na uplatama piše samo ime firme a ništa drugo (npr.plaća). Jel to kontrolira il bi trebala sama prijavljivat kakav dohodak poreznoj?
Što nitko nema ovakav slučaj?
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:48   #155
Quote:
croatino kaže: Pogledaj post
Što nitko nema ovakav slučaj?
mene isto zanima.

ja sam imao takav slučaj, ali su isplate bile male, pa me nitko nije ništa pitao.
kao da sam zapamtio da je ispod 2000$ ispod radara, ali totalno neprovjerena informacija.

sada postoji i oib...
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:47   #156
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
mene isto zanima.

ja sam imao takav slučaj, ali su isplate bile male, pa me nitko nije ništa pitao.
kao da sam zapamtio da je ispod 2000$ ispod radara, ali totalno neprovjerena informacija.

sada postoji i oib...
Da al taj OIB nije čarobni štapić a banke ga i nemaju za račune ranije otvorene, a nekako mislim da im nije ni u interesu ni njima ni državi da ganjaju ljude koji šalju novce doma. Bar se nadam. Btw ja sam čuo za svotu do 3000 eura.
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:24   #157
Nadam se da neko ima konkretna iskustva i da mi mozda moze malo pojasnit situaciju.
Zivimo u zemlji koja ima potpisan ugovor sa HR o medusobnom dvostrukom neoporezivanju ali koji jos nije stupio na snagu. Sad smo u fazi prijavljivanja poreza na dohodak za 2009g .Danas je moj suprug od poreznog savjetnika(firme koja rjesava sve porezne obaveze zaposlenika firme mog muza u svijetu a postoji i njen ogranak u HR) dobio na potpis ispunjeni formular za prijavu poreza.
U njoj stoji da njegovu poreznu osnovicu cine:
-bruto placa
-tzv" Benefit in kind" tj ukupan iznos koji firma placa za stan(stanarina+ rezije),skolu i auto
-porez koji je placen u inozemstvu


od porezne osnovice se odbija
-osobni odbitak za uzdrzavane clanove (2)
-tzv hipotetski tax koji je 13% od osnovne place

Od godisnje obaveze poreza i prireza odbija se porez placen u inozemstvu ali kako se na taj isti porez placa porez odbitak je samo 50% placenog poreza u inozemstvu.


E sad kako nigdje na internetu ne mogu nac podatke o tome sto sve ulazi u poreznu osnovicu zanima me
-dali u poreznu osnovicu poreznika koji zive u HR ulaze i "benefiti in kind" ako ih imaju ?
-dali po istom principu po kojem se smanjuje ukupni porez u HR za porez placen u inozemstvu mogu trazit smenjenje poreza za"benefite in kind " za porez koji je ovdje vec placen.Nime ukupni porez ovdje se placa samo na bruto placu dok se porezi razlicitih stopa placaju za stan,auto i skolu ?
-dali se placa porez na porez placen u inozemstvo?
-kako se izracunava iznos osobnog odbitka za uzdrzavane clanove,dali je to vec odreden iznos za svih isti ili je odreden po nekakvom postotku?
-dali je moguce umanjit porez na davanja za mirovinski fond za iznos poreza koji je vec placen?



Bila bih zahvalna za svaku informaciju.-utorak je blizu

PS....sto se tice slanja novaca u HR na devizne racune .....iz dugogodisnjeg iskustva -nikad niko nije nikome postavio pitanje o novcima pristiglim na racune a svote su bile recimo od 200 pa do 10000$.

Zadnje uređivanje LuckyD : 19.02.2010. at 22:32.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:04   #158
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
...
Ako živite i radite u inozemstvu zbog čega bi prijavljivali dohodak u HR osim žarke želje da ga platite? Vi niste rezident HR, cak ni Amerika ne trazi da joj se placa porez ako Amerikanac zivi izvan nje vise od 183 dana godisnje! Pretpostavljam da je to radi ogranka firme u HR? Teoretski plaćate samo ako je porez na dohodak u toj zemlji manji od onog u HR pa onda razliku, no kako taj ugovor jos nije stupio na snagu sa tom zemljom onda bi mogla porezna trazit da platite sve minus osobni odbici, sto je bezveze za nekog ko zivi u inozemstvu. Cisto sumnjam da nasi sportasi u Monaku trce porijavljivat i u HR.

Zadnje uređivanje lili p. : 20.02.2010. at 00:09. Reason: quote
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:17   #159
Quote:
croatino kaže: Pogledaj post
Ako živite i radite u inozemstvu zbog čega bi prijavljivali dohodak u HR osim žarke želje da ga platite? Vi niste rezident HR, cak ni Amerika ne trazi da joj se placa porez ako Amerikanac zivi izvan nje vise od 183 dana godisnje! Pretpostavljam da je to radi ogranka firme u HR? Teoretski plaćate samo ako je porez na dohodak u toj zemlji manji od onog u HR pa onda razliku, no kako taj ugovor jos nije stupio na snagu sa tom zemljom onda bi mogla porezna trazit da platite sve minus osobni odbici, sto je bezveze za nekog ko zivi u inozemstvu. Cisto sumnjam da nasi sportasi u Monaku trce porijavljivat i u HR.
Mi jesmo drzavljani HR a i rezidenti a firma nema nikakve veze sa Hr nego je upravo americka firma i po zakonu firme a i nasem HR poreznom zakomu duzni smo prijavit porez na dohodak u HR i platiti razliku izmedu poreza koji je ovdje placen i onog koji bi trebalo platit u HR.Dakle porez je ovdje 25% i to samo na bruto placu a u HR je 53% (porez+prirez)na bruto placu,na troskove firme za stan,skolu i auto i na porez koji je ovdje placen.Iznos koji treba platit je zaista veliki i zato sam postavila onih par pitanja u nadi da neko vec ima iskustva u placanju ovih poreza.Inace je ovo nama prva godina da prijavljujemo porez jer smo prije zivili u par zemalja koje su imale vazeci ugovor sa HR.

Zadnje uređivanje LuckyD : 20.02.2010. at 00:31.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 00:49   #160
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
Mi jesmo drzavljani HR a i rezidenti a firma nema nikakve veze sa Hr nego je upravo americka firma i po zakonu firme a i nasem HR poreznom zakomu duzni smo prijavit porez na dohodak u HR i platiti razliku izmedu poreza koji je ovdje placen i onog koji bi trebalo platit u HR.Dakle porez je ovdje 25% i to samo na bruto placu a u HR je 53% (porez+prirez)na bruto placu,na troskove firme za stan,skolu i auto i na porez koji je ovdje placen.Iznos koji treba platit je zaista veliki i zato sam postavila onih par pitanja u nadi da neko vec ima iskustva u placanju ovih poreza.Inace je ovo nama prva godina da prijavljujemo porez jer smo prije zivili u par zemalja koje su imale vazeci ugovor sa HR.
A zašto porez na dohodak a ne npr. na dobit ako imate firmu? Porez na dohodak ima stope 25-35-45 a ne postoji stopa od 53 posto, niti morate placati prirez ako ne zivite ovdje. Vas prvi post upucuje da ne zivite a drugi pak da ste rezident tj zivite, to je sad potpuno nejasno gdje ste rezidenti vecinom godine. Meni se sve cini da se radi o porezu na dobit firme a ne dohotku od nesamostalnog rada. Takodjer ne postoji porez nego olaksice za troskove auta, olaksice kod kupnje stana i skolovanja itd. Ako imate poreznog savjetnika on bi sve to morao znati.
A institut benefits in kind nasa porezna ne poznaje, zato mislim da mjesate jedan i drugi sistem obe drzave:
'Benefits in kind are benefits which employees or directors receive from their employment but which are not included in their salary cheque or wages. They are sometimes called ‘perks’ or ‘fringe benefits’. They include things like company cars, private medical insurance paid for by the employer and cheap or free loans. Some benefits in kind will not be taxed. Some benefits in kind will be taxed only for people who are not in lower paid employment. Some benefits in kind will be taxed for everyone, whatever their income.'

Zadnje uređivanje croatino : 20.02.2010. at 01:13.
croatino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.