Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 18:28   #201
Quote:
nepone kaže:
a) i b)
-Pročitaj još jednom: nisam pisao o BROJU useljenika već o VOLJI za useljavanjem u USA koju ova lutrija ilustrira bolje od svih nagađanja.
Iskreno, nisi shvatio sto sam napisao. Moje isprike jer mozda nisam to napisao na najkraci moguci nacin da bi uhvatio tvoju paznju.

Jos jednom, metoda i interpretacija podataka koju si iznio ne da nije tocna, nego je presmijesna. Molim te lijepa vrati se i POLAKO vidi sto je pisano, ne trci.

----> Pogledaj naslov podataka koje si prezentirao: "Diversity Visa Lottery 2007 (DV-2007) Results". Dakle to nije volja, tj. broj onih koji su se prijavili, nego samo broj izvucenih.

-----> Broj izvucenih je ogranicen za svaku zemlju unaprijed i ne predstavlja nikakvu volju nego birokratski odredjen broj ljudi koji mogu na ovaj nacin imigrirati u Ameriku

-----> Isto tako jasno je malom djetetu da mnogi se ne prijavljuju za ovu lutriju jer jednostavno imaju druge nacine da legalno imigriraju. Tako npr. kako sam ti predocio samo 20% Bugara imigrira na ovaj nacin.

Quote:
Nepone kaže:
Građani zemalja s puno useljenika ne mogu sudjelovati, pa Meksiko i Meksikanci nisu dio ove priče. No, pouzdano možemo uspoređivati volju za useljenjem iz Hrvatske, Danske i Finske. I otprilike je – ista.
Na lutriju se prijavljuju doslovno milijuni ljudi: statistički to je više nego pouzdan uzorak i odstupanje rezultata je u malim - zanemarivim - marginama.
Prvo: prijavljivanje po zemljama varira i to je upravo ono sto hocemo da izmjeriomo. Kaj ne'? Znaci ti tvrdis prije mjerenja da je prijavljivanje isto za sve....Besmislica.

Obrati paznju. Tvoja logika se svodi na slijedece:

Uciteljica u skoli A je odlucila da bira 5 najboljih djaka, a uciteljica u skoli B je odlucila da bira 10 najboljih djaka. Iz toga ti zakljucujes da u skoli B ima mnogo vise boljih djaka nego u skoli A???

To je samo odluka obicna birokratska koliko ces djaka proglasiti za najbolje. Moze u skoli A biti 300 odlikasa, a u skoli B samo 30 odlikasa i obratno. Na osnovu ovoga mi ne mozemo nista zakljuciti.

Isto tako Americka Vlada je odlucila koliki ce broj lutrijskih useljenika (ili dobitnika) biti iz svake zemlje!!!! To ne predstavlja volju nego birokratsku odluku.

Takodjer, ne mozes ti pretpostaviti koliko se ljudi prijavi....to pokusavamo da utvrdimo. Ti rezultat uzimas kao postavku. Besmisleno.

Mexico ti je spomenut samo kao primjer gdje po tvojoj metodologiji da je primjenimo bi znacilo da uopce nema imigrantske volje od tamo??

Da ne ponavljam, mozes se vratiti lijepo. Jedan od najboljih nacina mjerenja volje je broj legalnih imigranata (usrednjeni godisnji priliv) iz svake zemlje prema broju stanovnika te zemlje.

Mi Hrvati smo oko 450 imigranata/1 mil stanovnika.........Otprilike 10 puta vise nego Talijani, 4-5x vise nego cesi, ali 3x puta manje nego Mexicanci.

Quote:
Nepone kaže:
Američko gledanje ljudskih prava teorijski najbolje ilustriraju kojekakvi patriotski zakoni, a praktično ih ilustrira pošten i ljudski tretman građana u Guantanamo Bayu.
Ne kuzim kakve veze to ima sa nasim diskutiranjem i prostom cinjenicom da Hrvati imigriraju u relativno velikim brojevima spram broja stanovnika u Ameriku.

Kad vec konstatiras neke ocito tebi nedovoljno istrazene stvari....

Ja osobno ne podrzavam Patriot Act niti Guantanamo Bay. Ali to su tako estotericka pitanja koja nemaju veze sa tvojim zakljuccima o ljudskim pravima.

Stavke pokrivene Patriot Act postoji vec u Europi (a da ne pricam kod nas) desteljecima i to se smatra sasvim normalnim. Npr. u Europi odavno tajne sluzbe razmijenjuju podatke sa regularnom policijom.

U Americi je to bilo neshvaljivo i CIA nije mogla sa FBI razmijeniti podatke kao ni sa IRS ni sa Imigracijom. Amerikanci imaju NENORMALNO veliko shvacanje sloboda i ono cime su oni opsjednuti mi Europljani nikad nismo ni imali niti cemo ikad imati.

Npr. prije 9/11 ja sam prosao kroz niz zracnih luka bez ikakvih kontrola u Americi. Mogao sam unijeti u zrakoplov sto sam htio. To je meni osobno bilo nenormalno i nisam to smatrao nikakvom slobodom. Vidis amerikanci imaju drugo misljenje o takvim stvarima.

Nosenje oruzja mi nije nista. Ne mogu zamisliti u Europi da netko moze uzeti oruzje bez po' muke, a ovdje to je ljudsko pravo.

Situacija je obratna. Amerikanci pretjeruju u ovim stvarima i spremni su da se bore za svaki pedalj njih i da glasno vicu. I eto ako te interesira ja mislim da to nije tak ni lose....ali mnogi vanka to ne shvacaju i interpretiraju te stvari izvan svakog contexta.

Cisto za tvoju informaciju.....gruba humanitarna krsenja su cinjena vecinski u Abu Garib (Irak), a ne u Guantamo Bay. U Guantamo se nalaze ratni zarobljenici vecinom 95% iz Iraka i Avganistana. Svaka drzava moze cuvati ratne zarobljenike koliko hoce i to je legalno po medjunarodnom pravu. U Americi se bune sto se istim ne sudi po civilnim nego po vojnim zakonima, jer mnogi drze da i ratni zarobljenici mogu i moraju da imaju ista prava kao i Americki drzavljani. Eto cime su Amerikanci opsjednuti....cak i pravima za one koji su vodili rat protiv njih.

Guantanamo Bay ima otprilike 0.01% uticaj na zivot u Americi i prava Amerikanaca.

Quote:
Nappa kaže:
Vidim ti sve znaš i spreman si svu mudrost podijeliti sa svijetom pa reci - koliko se to hrvatskih vojnika bori za USA u Iraku?
Isprike, dobro si primjetio gresku. Mislio sam reci Avganistan, tamo se borimo za USA. U Irak se tek spremamo.....

Quote:
Nappa kaže:
Ma kakvo uljepšavanje, ja živim tu. I to dobro – a topic proziva upravo takve među nama.
Lijepo...Meni je drago da sve ti stima i ne sumljam u to. Zar ti mislis da ja samo Hrvatsku znam po slikama i da sam ja nezadovoljan njom?

Quote:
Nappa kaže:
Budi malo određeniji, koju sam to bajku ispričao?
Npr. imputirao si da Hrvati ne emigriraju van (u Ameriku) u takvim relativno velikim brojevima, a razlog koji si naveo implicitno je da Hrvatska je na takvom nivou kao Amerika manje vise za svoje prilike. Obicna bajka.

Zadnje uređivanje Supernova : 11.01.2007. at 19:03.
Supernova is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 18:55   #202
Quote:
Sumo kaže:
Ja sam ti ranije rekao sto me potaklo na raspravu, stvaranje slike koja nema vese sa realnoscu.
Vojki lijepo pise, a li to ti je kao prodavac usisavaca. Dok on prica, sve zvuci super. Stistika vrijedi kada govori da je dobro, a kad je nezaposlenost u pitanju onda je to iskrivljena slika i slicno.
Nije baš stvaranje slike koja nema veze s realnošću. Da je tako, ispalo bi da čovjek priča same gluposti. Puno toga se on trudi objasniti. Vjerujem da ima i dosta stvari u kojima se možeš složiti s njim.

Quote:
Sumo kaže:
Moloch se vratio i sada pita ljude sto oni to vide vani i zasto se ne vracaju? Pa zasto se on nije vratio prije 5 god? Bilo je u Hr i tada dobro i bilo je i tada visokih placa a stanovi su bili jos jeftiniji i jos je manje strucnjaka bilo. Cijenim to da se vratio, Hrvatska je time profitirala, ali ne treba sada pricati bajke.
Moloch kaže da ako se netko misli vratiti, da to sada i napravi. Osobno ne podržavam takav stav, ali ga ni ne negiram. Mislim da je to jako individualna stvar i svatko mora sam najbolje znati što želi i procijeniti ako nešto može. Smisao mojih javljanja na ovakvim temama nije sugestija ni u jednom smjeru.

S ovim se ne slažem kada izjednačavaš situaciju prije 5 godina i danas. Jednostavno, pomaci i dinamika se vide. Druga stvar je što se uvijek nešto može kritizirati i što će vjerojatno mnogi kritizirati stvari sve dok se Hrvatska po tako nekim statističkim koeficijentima dostatno ne približi od prije razvijenijim - zapadnim zemljama.

Stanovi jesu bili jeftiniji prije 5 godina, međutim onda su bile znatno niže plaće, a čak i s velikom plaćom je trebalo izvoditi čarolije da se dođe do kredita. Slično je skoro bilo i s autima. Ljudi su se tih godina tek počeli riješavati krntija koje su vikendom ispred zgrade popravljali, a na svakom semaforu na cesti sve je bilo prepuno masnih mrlja od dotrajalih motora. Iz tog razloga ja ne kritiziram kredite u Hrvata, jer i na zapadu takve stvari ljudi imaju na kredit.

Kritizirat se može ako se netko preserava i da bi se pravio važan kupuje duplo skuplji auto nego što si objektivno može priuštiti, a zakida sam sebe na nekim drugim stvarima. No, onda se ne može reći ni da je netko siromašan, nego snob, jer ipak ima mogućnost izbora. A činjenica je da toga u Hrvatskoj ima koliko voliš, pa opet ispada da mnogi uopće nisu siromašni nego nešto drugo.

Quote:
Sumo kaže:
Hajde ti meni objasni slijedece: U godinu dana procitam dva puta da je hitna odbila doci po dijete. Jedan slucaj u Osijeku kada je decko pao, lupio se u glavu i ostao bez svijesti. To se na kraju dobro zavrsilo. Drugi slucaj je kada je curica u Sisku (povratnici iz Australije) umrla od napadaja astme jer hitna nije mislila da je potrebno doci. Stari moj, nema opravdanja za to. Ja ovdje platim za dolazak hitne pomoci (45 CAD), ali oni se stvore za 5 minuta (doslovno, mozda i brze) uz njih dolaze (svaki puta) i vatrogasci i policija. Koji su prvi na licu mjesta pruzaju pomoc. Ja sam prije godinu dana bilo u situaciji da moram zvati hitnu. To su strasni trenuci i razlika izmedju zivota i smrti je mozda minuta kasnije. U tim trenucima ti nije vazna niti klima niti more niti kava niti prijatelji.
Imao si sreću u nesreći (kako se ono kaže) uvjeriti se u učinkovitost kanadskog zdravstvenog sustava. I uopće ne dvojim da tamo zdravstvo bolje funkcionira nego kod nas. Uostalom, na ovom topicu sam prethodno napisao:

Quote:
gatto kaže:
Bolnicke usluge

Tko je jako bolestan, a nema dobrih veza ili love, taj je na(j)ebo. Nacekat ce se kao u prici. Nakon slucaja s doktorom Simicem, u Rijeci su se mnogi prepali, pa trenutna situacija "formalno" (prividno) izgleda korektnija, no pitanje je koliko i kako ce to biti ubuduce.

Quote:
Sumo kaže:
Ja sada ne smijem reci da je to u HR lose? Zasto? Da se ne bi mislilo da sam ljubomoran? Hrvatska je moja domovina, ali moramo se malo spustiti na zemlju. Hr se pokriva vise nego je pokrivac velik.
Možeš reći. Znaš i sam da te respektiram kao sugovornika "suprotnog stajališta" (nazovimo to tako) na ovakvim temama. Ja ti samo pojašnjavam, tj. odgovaram na pitanje zašto su neki osjetljivi na tu temu, uključujući i samog sebe.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:05   #203
Sumo

Vidi vidi, kako se zahuktala rasprava. Nije me bilo - moram i radit, jel’te – al' vidim da me Gatto viteški zagovara…

Sumo, da zapravo, ja spadam u one koji tvrde da se u Hrvatskoj dobro živi. No nikad nisam tvrdio (ispravite me kakvim citatom iz mojih postova ako griješim) da u Hrvatskoj svi žive dobro – uostalom, postoji li država na svijetu u kojoj svi žive dobro? Vjerojatno ćemo se složiti da se u Australiji i Kanadi živi dobro – znači li to da svi Australci i svi Kanađani žive dobro? Ne, naravno. No, kako je već rečeno, fokusiranje na negativne stvari dovelo bi do zaključka da se nigdje na Zemlji ne živi dobro.

Moje uključivanje u raspravu bilo je s ciljem naglašavanja da je današnja Hrvatska puno više od mrzovoljnog činovnika i nezadovoljnog umirovljenika – a to se ovdje propušta primijetiti. Kažeš da sam osjetljiv na kritike – jesam; kad vidim da se ističu samo loše stvari to prepoznajem kao omalovažavanje svega što smo mi koji tu živimo postigli, a držim da smo postigli dosta (znam da je ovo već napisao Gatto, al' moram ponoviti).

Posebno me ljuti kad vidim kako isticanje pozitivnih stvari u HR odmah izaziva dociranje s blistavih visina zapadnih kraljevstava izraslih na vrhu graška.

Ja sam svojim životom zadovoljan, i sve kaj velim pišem na temelju vlastitog iskustva te iskustva bezbrojnih ljudi oko mene.

Inače, volonterski sudjelujem u pomaganju ljudima koji se vraćaju u HR. Ne znam je li „vraćaju“ prava riječ, jer su u pitanju potomci, već treći-četvrti naraštaj, hrvatskih iseljenika u južnoj Americi. Nema ih jako puno (zasad), hrvatski ne znaju ni riječ, uče ga teško, ali – ipak se nekako nađu, zaposle i pronađu svoje mjesto pod hrvatskim suncem. Ako mogu oni s tako niskim startom...
nepone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:27   #204
Ljetos sam bio u Hr i bio sam sretan s promjenama koje su tamo nastale. Vidi se i da je raspolozenje ljudi dosta bolje. Banke su daleko drugacije, ne razlikuju se od zapada. Mozda su u nekim stvarima i bolje nego u Kanadi.
Ceste su super (mozda skupe ali imas alternativu) i ne bi se niti po cemu reklo da se zaostaje za zapadom. Meni to nije bilo iznenadjenje, iznenaditi se mogu oni koji Hr vide kao kakvu balkansku rupu.
Sada bih trebao reci da se to odnosi uglavnom na Zagreb. Ostatak Hrvatske (barem dio u kojem sam bio) dosta zaostaje za Zagrebom.
Istina je da je Hrvatska puno vise od negativnosti koje se ovdje navode, ali je istina i da je pred Hrvatskom jos dalek put.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:34   #205
Gato, na Vojkijeve postove sam obicno odgovarao jer su me bole u oci nelogicnosti. Iznenadjen sam da se jedan strucnjak iz HR toliko provaljuje. Poziva se na kojekakve naslove koji su sve samo ne realni (tipa "bolnica u Vinkovcima primorana zaposljavati lijecnike iz Srbije"). Prica o povratku vrhunskih strucnjaka, pa vrhunski strucnjak je na zapadu daleko vise postovan i daleko vise placen.
Ne moramo se slagati, ali budimo realni.

Zadnje uređivanje Sumo : 11.01.2007. at 20:15.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:38   #206
Quote:
gatto kaže:
Možeš reći. Znaš i sam da te respektiram kao sugovornika "suprotnog stajališta" (nazovimo to tako) na ovakvim temama. Ja ti samo pojašnjavam, tj. odgovaram na pitanje zašto su neki osjetljivi na tu temu, uključujući i samog sebe.
Ne mislim da imamo nesto posebno razlicita stajalista, ali se nalazimo u drugacijim prilikama. Da sam na tvom mjestu, moguce je da bih pisao isto kao i ti.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:42   #207
Quote:
nepone kaže:
Inače, volonterski sudjelujem u pomaganju ljudima koji se vraćaju u HR. Ne znam je li „vraćaju“ prava riječ, jer su u pitanju potomci, već treći-četvrti naraštaj, hrvatskih iseljenika u južnoj Americi. Nema ih jako puno (zasad), hrvatski ne znaju ni riječ, uče ga teško, ali – ipak se nekako nađu, zaposle i pronađu svoje mjesto pod hrvatskim suncem. Ako mogu oni s tako niskim startom...
Markovicu, Markovicu, sada si se izdao.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:51   #208
Quote:
Supernova kaže:

1)

-----> Broj izvucenih je ogranicen za svaku zemlju unaprijed i ne predstavlja nikakvu volju nego birokratski odredjen broj ljudi koji mogu na ovaj nacin imigrirati u Ameriku

Prvo: prijavljivanje po zemljama varira i to je upravo ono sto hocemo da izmjeriomo. Kaj ne'? Znaci ti tvrdis prije mjerenja da je prijavljivanje isto za sve....Besmislica.

Isto tako Americka Vlada je odlucila koliki ce broj lutrijskih useljenika (ili dobitnika) biti iz svake zemlje!!!! To ne predstavlja volju nego birokratsku odluku.


2)
Mexico ti je spomenut samo kao primjer gdje po tvojoj metodologiji da je primjenimo bi znacilo da uopce nema imigrantske volje od tamo??



3)

Amerikanci imaju NENORMALNO veliko shvacanje sloboda i ono cime su oni opsjednuti mi Europljani nikad nismo ni imali niti cemo ikad imati.

Guantanamo Bay ima otprilike 0.01% uticaj na zivot u Americi i prava Amerikanaca.


4)
Npr. imputirao si da Hrvati ne emigriraju van (u Ameriku) u takvim relativno velikim brojevima, a razlog koji si naveo implicitno je da Hrvatska je na takvom nivou kao Amerika manje vise za svoje prilike. Obicna bajka.

Supernova – nadam se da je ovakvo arogantno pametovanje koje demonstriraš posljedica toga da si pomalo zaboravio hrvatski pa i nisi siguran baš kaj pišeš.

1) POTPUNO KRIVO

Limit se NE određuje po zemlji već po REGIJI. U našem slučaju regija je Europa i za nju je rezervirano 14 200 od ukupno 50 000 viza. Priznat ćeš da hrvatskih 40-tak i nije puno unutar 14 200 Europljana koji su je dobili. I tu dolazimo do drugog zaključka: procjena famozne VOLJE za emigriranjem statistički se (sa zanemarivom marginom) može odrediti na temelju rezultata. Treba doznat ukupan broj prijava, no jasno je iz rezultata da je broj molbi iz Hrvatske nizak, otprilike jednak broju molbi iz Danske. Uvijek će biti ljudi koji će iseljavati, no to u Hrvatskoj više nisu brojke koje nas čine iseljeničkom zemljom (prema USA). Odnosno, to smo u istoj mjeri u kojoj je to i bogata Danska.


2) SLUŽBENO: LOW RATES OF IMMIGRATION

Meksiko i imigrante od tamo ti si uvukao u ovu priču. Građani Meksika ne mogu sudjelovati u lutriji jer je rezervirana samo za „coutries with low rates if immigration in the USA“ (službeni citat).

Eto, i službeno je Hrvatska među zemljama s „low rates if immigration in the USA“. Kaj uopće da više velim?

3) NENORMALNO, NEGO KAJ

Demonstriraš pravi američki pogled na svijet i ljudska prava. Nisu važna sve dok su oni koji ih gaze Amerikanci. Slažem se da obični Amer ne mari za ljudska prava, te da mu ovo što su preživjeli LJUDI u G. Bayu igra ulogu u životu od 0.01%. Siguran sam da je tim ljudima i njihovim obiteljima ipak malo važnije. Ili su jednostavno nevažne, “kolateralne žrtve” savršene i nepogrješive Amerike (a koja cijeni i drži do ljudskih prava NENORMALNO).


4) IMPLICITNO & EKSPLICITNO

Nisam nikad napisao da je Hrvatska na razini razvijenosti Amerike, a niti implicirao.

Mislim da kod tebe vrijedi ona: „Činjenice nisu u skladu s mojim stavovima? Tim gore po činjenice!“
nepone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:54   #209
Quote:
Sumo kaže:
Markovicu, Markovicu, sada si se izdao.
he he, nisam taj
nepone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 22:27   #210
Quote:
nepone kaže:
1) POTPUNO KRIVO

Limit se NE određuje po zemlji već po REGIJI. U našem slučaju regija je Europa i za nju je rezervirano 14 200 od ukupno 50 000 viza. Priznat ćeš da hrvatskih 40-tak i nije puno unutar 14 200 Europljana koji su je dobili. I tu dolazimo do drugog zaključka: procjena famozne VOLJE za emigriranjem statistički se (sa zanemarivom marginom) može odrediti na temelju rezultata. Treba doznat ukupan broj prijava, no jasno je iz rezultata da je broj molbi iz Hrvatske nizak, otprilike jednak broju molbi iz Danske. Uvijek će biti ljudi koji će iseljavati, no to u Hrvatskoj više nisu brojke koje nas čine iseljeničkom zemljom (prema USA). Odnosno, to smo u istoj mjeri u kojoj je to i bogata Danska.
Ne da mi se pisati detajle oko Green Card Lottery kojih ima jos i jos ali mogu ti reci, da na svoju i nasu zalost nisi dovoljno informiran oko toga.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 23:38   #211
Quote:
Sumo kaže:
Gato, na Vojkijeve postove sam obicno odgovarao jer su me bole u oci nelogicnosti. Iznenadjen sam da se jedan strucnjak iz HR toliko provaljuje. Poziva se na kojekakve naslove koji su sve samo ne realni (tipa "bolnica u Vinkovcima primorana zaposljavati lijecnike iz Srbije"). Prica o povratku vrhunskih strucnjaka, pa vrhunski strucnjak je na zapadu daleko vise postovan i daleko vise placen.
Ne moramo se slagati, ali budimo realni.
Slazem se. Jedam primjer Vojkijevih nelogicnosti je i kad je par stranica ranije, napisao kako se od place varioca u HR moze dobro zivjeti i kako imaj place vece od prosjeka. Kad sam mu ja rekla da imam nekoliko prijatelja koji rade kao varioci i jos zive sa starcima u malim stanovima i nemaju auto, iako imaju 30 i kusur godina, onda je rekao da varioci u HR imaju place 100 KN vece od prosjeka???
Zato ja bas ne uzimama njegove postove, kao apsolutnu istinu.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:00   #212
Quote:
masimo1 kaže:
Ne da mi se pisati detajle oko Green Card Lottery kojih ima jos i jos ali mogu ti reci, da na svoju i nasu zalost nisi dovoljno informiran oko toga.
I ne trebaš. Pročitao sam ih na službenim stranicama DV visa programa.
nepone is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 02:03   #213
Doduše, Munjela je ipak pretjerao kod spominjanja potresa. Sigurniji smo recimo u usporedbi s Japanom gdje su potresi učestali svakodnevno, međutim Hrvatska i regija su na trusnom području i potencijalna opasnost od potresa ipak postoji. No dobro, mislim da znam što je htio reći. On je to ukomponirao u predodžbu da Hrvatska ima dosta svojih prednosti i kvaliteta; klima, relativno sačuvana priroda u odnosu na ostatak Europe, pa i ostatak svijeta - onako generalno gledajući. Tu ga razumijem i s time se slažem.


Moraš pretjerati, lakše se shvati.
Kao kad prodaješ auto - tražiš više da bi dobio onoliko koliko želiš!

Vojky - izvukao si iz konteksta ono s klošarom u Yugi! Ma dobro, znam da znaš... a i što fali jugašu?

Sa nabrajanjm elementarnih nepogoda htio sam reći da kad ocjenjujemo zadovoljstvo života u nekoj zemlji moramo i dobre i loše strane sagledati , pa onda prosuditi. Gatto je shvatio poantu...

Ja tvrdim da se u Hrvatskoj živi više nego dobro!
munjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 03:20   #214
Ja sam u Hr zivio od kraja 1999 do kraja 2004. Inace sam iz malog gradica u Slavoniji gdje smo zivjeli do 90te pa onda preko male bare. Razlika izmedju zivota u Slavoniji, Zagrebu i Dalmaciji je ogromna. Ovaj thread bi se trebao zvati ''kako se zivi u pojedinim regijama u Hr?''. Vidim da je netko spominjao varioca i kako oni imaju dobru placu. Ajd negdje u Rijeci i Splitu u brodogradilistu mozda i je tako ali u Slavoniji ako nisi privatnik i radis za nekoga placa ti je oko 2500kn. Bratic mi je radio u Limexu, a to je vec velika firma, i jedva 2000kn/mjesecno. I to nema da se bunis. Budi sretan, suti i radi. Moj drugi bratic vec 4 godine nemoze naci posao gdje ga nece otpustiti u roku od par mjeseci. Radio je sa zidarima, liciocima, plinoinstalaterima(za sta je i skolovan) ali nigdje nije bio vise od par mjeseci. Kod zadnjeg glavonje uopce nije dobio ni placu za zadnja 2 mjeseca. Ja mislim da mu je najduze trajao posao u praonici auta. Masa njegovih vrsnjaka radi mozda malo kod staraca ako imaju nesto privatno, mali broj su vjecni studenti a vecina haraci po kaficima cijeli dan jel ama bas nista drugo niti nema za raditi.

U kojoj normalnoj sredini gdje zivi 15000 stanovnika sa okolnim selima ima 50+ kafica i ko zna koliko jos kladionica? U Slavoniji je recimo policiji mozda bolje nego u ostatku Hr jer placa je (koliko ja znam) ista u Osijeku i Splitu. U cijene stanova necu ni ulaziti. Novogradnja u ZG po 2000eura kvadrat! I to je jos konzervativna cijena! Znaci stan od 100 kvadrata kosta 200000 eura a prosjecna placa oko 4500-5000kn. Ko kog tu je.e? Naravno uvijek mozes kupiti stan u limenkama ili mamutici za manje pa ko voli nek izvoli.
 
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:08   #215
Quote:
nepone kaže:
I ne trebaš. Pročitao sam ih na službenim stranicama DV visa programa.
Covjece, ti si tvrdoglav. Na osnovi takvih provala ne ostavljas dobar utisak.

Podaci, koliko ljudi se prijavilo za US DV iz pojedinih drzava uopce se ne objavljuju. A to bi mogao biti jedini moguci pokazatelj zelje za imigraciju u SAD, u vezi US DV. Niti se zna koliko se prijavilo Danaca ni koliko Hrvata. Za DV 2007 se samo zna, da se ukupno prijavilo 5.5mio pojedinaca. To je naosnovnije u vezi US DV. A tebi ni to nije jasno nakon citanja sluzbenih stranica. Sto dalje pricati...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:21   #216
Quote:
Supernova kaže:
Da se razumijemo, ja provodim podosta vremena godisnje u Hrvatskoj (stjecajem okolnosti i poslovne i prigodne) tako da nisam bas izoliran i ne spadam u one koji dolaze u Hrvatsku jednom u pet godina.
To da si cesto u Hrvatskoj moze se i osjetiti iz tvojih komentara koji su dosta realni. Svjestan si losih stvari, ali i onih dobrih, te kako kazes, mnogi pokusavaju prikazati stvari crnije nego sto jesu.

Okvirno gledajuci, na ovo podforumu najcrnije misljenje vecinom imaju osobe koje su jako daleko i jako rijetko u Hrvatskoj. Naravno, svatko ima pravo na svoje misljenje, no ja osobno uvijek dajem prednost ljudima koji pisu iz vlastitog iskustva. Mislim da je ono sto covjek vidi vlastitim ocima i cuje vlastitim usima najvrijedniji argument. Volio bih da se takvih javi cim vise.

Quote:
Supernova kaže:
Mi imamo zaista prekrasnu prirodnu ljepotu...samo da je sacuvamo. Nemamo razvijenu infrastrukturu u obalnim podrucjima kakve imaju top turisticke destinacije, ali bolje je da se to nikad i ne desi veoma iskreno receno.....nista ljepse od malih, prigodnih i ukusnih mjesta na nasoj obali, KRISTALNO CISTE VODE, mirnog mora, prekrasnih otoka....ocuvane prirode....mmmmmmm I reci cu ti da vecina mojih prijatelja koji su bili kod nas su odusevljeni upravo time i nisu zalili ni 1% za “pogodnostima pre-razvijenosti”.
Bas tako. Sto se Amerikanaca tice, svake godine se mogu cuti primjeri kako je Hrvatsku posjetio netko slavan. Justin Timberlake ljetuje na Hvaru. Vec nekoliko godina za redom se cuje kako je u svoju jahtasku rutu nezaobilazno ukljuce Bill Gates, Paul Allen, itd. Ako se redovno vracaju oni koji si mogu priustiti za odmor i uzivanje bilo koju destinaciju na svijetu, znaci da takva jedna malena zemlja doista ima svoje kvalitete. I to, kako kazes, prije svega prirodne.

Quote:
Supernova kaže:
Ak’ imas vremena volio bi naravno citati o tvojim avanturama po Italiji. Jer nisam tamo proveo dovoljno vremena da imam sud o toj zemlji osim kao turist i sl.
Rado pisem o svojim iskustvima i vidjenjima te zemlje. Generalno gledajuci, svidja mi se u Italiji, premda sam toliko cesto u Hrvatskoj da bih se mogao opisati kao netko tko je i tu i tamo. A kad pisem, volim davati realnu sliku baziranu na vlastitom iskustvu. Spomenem kako dobre tako i lose utiske.

Vjerujem da ce biti jos tema u kojima se spominje Italija, pa ces moci saznati vise. Negdje sam cuo da je Italija zemlja na ciji spomen najveci broj ljudi spontano dobije pozitivnu asocijaciju - izazove smijesak na licu. Vjerujem da ima istine u tome.

Quote:
Supernova kaže:
Ma slobodno kritiziraj, meni ne smeta. Ali kritiziraj ono sto je bitno i tocno. A ne neke sporedne stvari. I nije potrebno da kritiziras Ameriku da bi “branio” Hrvatsku.
U biti, ja sam taj koji je nehoticno ukljucio u raspravu i SAD. Povukao sam je u usporedbu najvise zbog toga sto je ta zemlja sinonim za razvijeno gospodarstvo, pa sam preko tog primjera htio podsjetiti da svaka zemlja ima svojih problema i nepravilnosti.

Mislim da ne bismo vise trebali raspravljati o SAD-u jer pricamo o Hrvatskoj. A koliko vidim, Nepone i Ti nemate uopce nesto posebno razlicito vidjenje Hrvatske. Osim ovog o "volji za iseljavanjem".

Vjerujem da je kritika SAD-a tebe i Masima1 zasmetala iz slicnog razloga kao sto Neponea, Munjelu, Vojkyja, moju malenkost ili nekog petog zasmeta kritika Hrvatske. Onaj tko je odabrao Ameriku za zivot i tamo se izrealizirao isto ne voli cuti vjecnu kritiku i zatvaranje oci pred bilo cim pozitivnim. To je dosta usporediv osjecaj.

Zadnje uređivanje gatto : 12.01.2007. at 12:56.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:45   #217
Quote:
masimo1 kaže:
Covjece, ti si tvrdoglav. Na osnovi takvih provala ne ostavljas dobar utisak.

Podaci, koliko ljudi se prijavilo za US DV iz pojedinih drzava uopce se ne objavljuju. A to bi mogao biti jedini moguci pokazatelj zelje za imigraciju u SAD, u vezi US DV. Niti se zna koliko se prijavilo Danaca ni koliko Hrvata. Za DV 2007 se samo zna, da se ukupno prijavilo 5.5mio pojedinaca. To je naosnovnije u vezi US DV. A tebi ni to nije jasno nakon citanja sluzbenih stranica. Sto dalje pricati...
Rasprava je stvarno skrenula kad smo se ovoga uhvatili. U pitanju je tek statistička metoda izračuna - kad znaš neke varijable možeš izačunat i br. prijava s +/- odstupanjem (što veći uzorak ,tim manje odstupanje).
nepone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 06:35   #218
Quote:
fl250 kaže:
Ja sam u Hr zivio od kraja 1999 do kraja 2004. Inace sam iz malog gradica u Slavoniji gdje smo zivjeli do 90te pa onda preko male bare. Razlika izmedju zivota u Slavoniji, Zagrebu i Dalmaciji je ogromna. Ovaj thread bi se trebao zvati ''kako se zivi u pojedinim regijama u Hr?''. Vidim da je netko spominjao varioca i kako oni imaju dobru placu. Ajd negdje u Rijeci i Splitu u brodogradilistu mozda i je tako ali u Slavoniji ako nisi privatnik i radis za nekoga placa ti je oko 2500kn. Bratic mi je radio u Limexu, a to je vec velika firma, i jedva 2000kn/mjesecno. I to nema da se bunis. Budi sretan, suti i radi. Moj drugi bratic vec 4 godine nemoze naci posao gdje ga nece otpustiti u roku od par mjeseci. Radio je sa zidarima, liciocima, plinoinstalaterima(za sta je i skolovan) ali nigdje nije bio vise od par mjeseci. Kod zadnjeg glavonje uopce nije dobio ni placu za zadnja 2 mjeseca. Ja mislim da mu je najduze trajao posao u praonici auta. Masa njegovih vrsnjaka radi mozda malo kod staraca ako imaju nesto privatno, mali broj su vjecni studenti a vecina haraci po kaficima cijeli dan jel ama bas nista drugo niti nema za raditi.

U kojoj normalnoj sredini gdje zivi 15000 stanovnika sa okolnim selima ima 50+ kafica i ko zna koliko jos kladionica? U Slavoniji je recimo policiji mozda bolje nego u ostatku Hr jer placa je (koliko ja znam) ista u Osijeku i Splitu. U cijene stanova necu ni ulaziti. Novogradnja u ZG po 2000eura kvadrat! I to je jos konzervativna cijena! Znaci stan od 100 kvadrata kosta 200000 eura a prosjecna placa oko 4500-5000kn. Ko kog tu je.e? Naravno uvijek mozes kupiti stan u limenkama ili mamutici za manje pa ko voli nek izvoli.
Ovaj post je od osobe '"sa dosta novijim podacima....nije od nekoga kao ja koji ne zivim u hrvatskoj "sada i pisem svasta"......

HVala na clanku ...ja sam postavio pitanje nepone ...ali nema odgovora...moze se vidjeti svaki puta kada treba istinu izbjegava se odgovor,ja sam spreman dati svoje licne podatke snimiti i pokazati samo da dokazem "ISTINU"....a drugi pricaju i ako oni koriste novine kao dokaz misle to se mora primiti ....ako ja kvotam novine onda novine pisu "svasta"....
Drugim rijecima kazao sam i prije osobe su dvolicne.....

nepone ...cekam odgovor na sta sam te pitao..."jer pitanje se tice "naslova teme"...i ti si taj "koji dobro zivis"...podjeli sa nama tvoje tajne...ustvari tvoju istinu na pitanja koja su jednaka....to makar nije tesko...sta si ,familija , placa...
i.t.d.
zahvaljujem i ocekujem odgovor

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 21:26   #219
Quote:
fl250 kaže:
Razlika izmedju zivota u Slavoniji, Zagrebu i Dalmaciji je ogromna. Ovaj thread bi se trebao zvati ''kako se zivi u pojedinim regijama u Hr?''. Vidim da je netko spominjao varioca i kako oni imaju dobru placu. Ajd negdje u Rijeci i Splitu u brodogradilistu mozda i je tako ali u Slavoniji ako nisi privatnik i radis za nekoga placa ti je oko 2500kn. Bratic mi je radio u Limexu, a to je vec velika firma, i jedva 2000kn/mjesecno. I to nema da se bunis. Budi sretan, suti i radi. Moj drugi bratic vec 4 godine nemoze naci posao gdje ga nece otpustiti u roku od par mjeseci. Radio je sa zidarima, liciocima, plinoinstalaterima(za sta je i skolovan) ali nigdje nije bio vise od par mjeseci. Kod zadnjeg glavonje uopce nije dobio ni placu za zadnja 2 mjeseca. Ja mislim da mu je najduze trajao posao u praonici auta. Masa njegovih vrsnjaka radi mozda malo kod staraca ako imaju nesto privatno, mali broj su vjecni studenti a vecina haraci po kaficima cijeli dan jel ama bas nista drugo niti nema za raditi.
ovo je 100% tocno i tako u Slavoniji zivi vecina
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 02:07   #220
Quote:
homosapiens kaže:
ovo je 100% tocno i tako u Slavoniji zivi vecina
Potpisujem
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.