Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2009., 12:11   #1161
Quote:
lusy kaže: Pogledaj post
pa zar nitko jos nije odgovoro?

svi navale kad se treba prepucavati oko necega!
pa da si dala malo vise informacija u svom pitanju mozda bi ti netko i odgovorio.Al eto mozda ti ovo malo pomogne

http://www.switzerland-4you.com/faq.htm
deli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 18:32   #1162
hvala !
i ovo ce pomoci

p.s. koje sam info jos trebala napisati?
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 15:59   #1163
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
nije ni Svicarska



e da tecaj jezika je ok,jedna moja prijateljica bila tako 2 godine kod decka u Zürich-u
može malo više objašnjenja za upisivanje tečaja jezika (njemačkog) tamo?!
gdje? koliko košta i koliko traje? viza?

kakve su šanse za upisati višu školu,fakultet tamo? osim velike količine novca,to znam
netko išao kao au pair/ nanny ?
ako netko imam primjer iz prve /druge ruke bila bi jako zahvala.

lijep pozdrav
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 21:13   #1164
imali koja da hoce bosanca za zenidbe.. lijep,zgodan,21 godina, jos malo pa fax zavrsen do 2010 god..
Sebastian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 16:44   #1165
Quote:
Sebastian kaže: Pogledaj post
imali koja da hoce bosanca za zenidbe.. lijep,zgodan,21 godina, jos malo pa fax zavrsen do 2010 god..
Uzalud ti fakultet prijatelju.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 12:42   #1166
Kako prijaviti rad na crno u Svicarskoj?

Da li netko zna kome i na koji nacin se moze prijaviti poslodavca u Svicarskoj koji zaposljava radnike na crno?

Hvala za svaku korisnu informaciju!
LaaLaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 17:00   #1167
Quote:
LaaLaa kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kome i na koji nacin se moze prijaviti poslodavca u Svicarskoj koji zaposljava radnike na crno?

Hvala za svaku korisnu informaciju!
Pa valjda zavodu za zaposljavanje tj onima koji izdaju radne dozvole.
Al bolje se mani corava posla
__________________
De, de bona sjeti se
*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 17:32   #1168
Quote:
LaaLaa kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kome i na koji nacin se moze prijaviti poslodavca u Svicarskoj koji zaposljava radnike na crno?

Hvala za svaku korisnu informaciju!
Sve ovisi o kojoj se firmi radi.
Pazi se dobro svi su oni kaoi kod nas u HR spojeni po kojekavim rodobinsko-kumskim odnosima ili po pripadnosti istoj stranci.
Ako je to nekakva jadna firma nekog turcina ili Hrvata, Srbina sa desetak ljudi odmah ce ih zatvorit i dobit ce bogovske kazne.
A ako se radi o firmi nekog Svicarca (oni rijetko zaspoljavaju na crno) nebi se trebalo mnogo dogodit jer uvijek nadu razlog "zasto".
I nemoras zvati nikog specialnog nego obicnu policiju i reci im slucaj ali ako si 100 000% sigurna da su na crno i dakako dat ces svoje podatke stim da mozes trazit da ti ime nigdje ne spominju.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 11:40   #1169
A možeš i pokušati na http://www.unia.ch/. Oni jako vole poslodavce koji zapošljavaju radnike na crno.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 13:33   #1170
Hvala na vasim odgovorima. Svaki od njih ce mi na svoj nacin pomoci pri donosenju odluke da li da se stvarno upustam u ovaj, slazem se, vrlo osjetljiv poduhvat.

Na internetu sam nasla jednu stranicu na kojoj ima nesto o radu na crno, SECO posebno ovdje gdje se mogu naci i neki kontaktni podaci pa ako putem foruma ne saznam nista vise, krenut cu odavdje.

Nadala sam se ipak da ce mi netko ovdje moci dati konkretne informacije o tome kako prijava rada na crno u praksi funkcionira u Svicarskoj - kome se tocno prijavljuje i na koji nacin.

Prema podacima s interneta shvacam da postoji neki noviji zakon za suzbijanje rada na crno i da su za provodjenje tog zakona na neki nacin zaduzeni kantoni. Ono sto nisam shvatila je da li svaki kanton ima neki svoj ured ili sluzbu koja je tome namjenjena ili "inspektori" djeluju unutar postojecih institucija kao sto je npr. policija? Pa, ako netko nesto vise zna o tome zahvaljujem na pomoci!
LaaLaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 13:51   #1171
Slušaj LaaLaa, ako ne pišeš disertaciju o kaznenom postupku općenito, a posebno u slučaju rada na crno, gledaj gjde ćeš najbolje zaštitit anonimnost. Da te ne bi netko po noći posjetio i objasnio ti na pomalo grub način što misli o tvojoj prijavi. Drži na umu: Za tvoju prijavu će ti puno ljudi biti vječno zahvalni: Svakako poslodavac koji će iskeširati veći iznos ako ga osude, ali i zapošljenici na crno, koji će radi ovoga u najmanju ruku izgubiti svoj posao, a možda i biti protjerani.

Pitaj uniju, oni kao sindikat te sigurno neće siliti na nekakav postupak, već će preispitati tvoju priču i po potrebi sami ispuniti kaznenu prijavu.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 11:40   #1172
Dabi vam docarao kakve su cijene u CH,reci cu vam koliko sam platio dvije gume za bicikl(sa montazom),bicikl je obican,a stavilisu mi neke gume sa bijelom crtom koje nisam ni trazio,to me zadovoljstvo kostalo 150 franka.
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:06   #1173
Selidba u Svicarsku - help, please!!!

Dragi forumasi,

vec dugo sam ovdje u citanju vasih postova i dosta su me informirali o dijasporaskom zivotu opcenito, no evo dosao je trenutak kada me zanima jedna odredjena zemlja i moram traziti pomoc od vas. Naime, ja sada zavrsavam 3 godine diplomacije na priv. faksu (da, i to se studira) i poslije ovoga biti cu prvostupnik. I tu pocinju moje dileme, jer pitanje je - dali dalje ici na faks i biti nezadovoljna jos 2 godine, jer to jesam, ili se upustiti u takvo nesto kao sto je selidba?

Sto se moje prilagodbe tice, osim ucenja jezika ne bi trebalo biti nikakavih problema jer sam fleksibilna do maksimuma, nista me vise ne cudi, puno putujem po svijetu i liberalna sam te sam spremna na sve ono sto nosi zivot u stranoj zemlji. Sto se novca tice, nije mi stalo do nekog bogatstva, bitno mi je da imam dovoljno za neki normalan zivot tamo i to je to. Ono cega sam najvise zeljna je napokon malo normale u svom zivotu, napokon normalne ceste, trotoari, smece u kontejneru a ne izvan, birokracija koja funkcionira, nekorupcija... ukratko, trazim malo civiliziranosti i kulture! Zelim imati osjecaj da sam dio necega organiziranog a ne opceg nereda kao ovdje (BiH). Vec sam zivjela vani i znam kako je tamo pa sam sve nesretnija sto sam duze u nasem nam dragom Balkanu.

Moje pitanje je vise prakticne prirode: moze li mi itko reci koji je postupak za odlazak u Svicarsku, kako to sve ide, koji mi dokumenti trebaju, gdje predati itd? Kako da pocnem - jer imam prijatelja koji zivi u kantonu Vaud (gdje bih ja najradije i otisla) i rado bi mi pomogao, no ni on ni ja ne znamo kako? Da odem kod njega na tri mjeseca pa pocnem ganjati sve to, ili prije toga nadjem posao pa tek onda odem, ili se udam za nekog Svicarca...?? Zasada ne zelim drzavljanstvo, samo bih da mogu tamo zivjeti i raditi. Stvarno ne znam odgovor jer je vecina moje obitelji u Njemackoj i ne mogu mi pomoci. Nadam se da cete vi moci...? I sorry ako vec negdje ima ova tema, nisam je nasla. Hvala vam svima unaprijed! Pricajte mi o svemu, jer sve me zanima! Thanks
Mariya88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:20   #1174
Quote:
Mariya88 kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi,

vec dugo sam ovdje u citanju vasih postova i dosta su me informirali o dijasporaskom zivotu opcenito, no evo dosao je trenutak kada me zanima jedna odredjena zemlja i moram traziti pomoc od vas. Naime, ja sada zavrsavam 3 godine diplomacije na priv. faksu (da, i to se studira) i poslije ovoga biti cu prvostupnik. I tu pocinju moje dileme, jer pitanje je - dali dalje ici na faks i biti nezadovoljna jos 2 godine, jer to jesam, ili se upustiti u takvo nesto kao sto je selidba?

Sto se moje prilagodbe tice, osim ucenja jezika ne bi trebalo biti nikakavih problema jer sam fleksibilna do maksimuma, nista me vise ne cudi, puno putujem po svijetu i liberalna sam te sam spremna na sve ono sto nosi zivot u stranoj zemlji. Sto se novca tice, nije mi stalo do nekog bogatstva, bitno mi je da imam dovoljno za neki normalan zivot tamo i to je to. Ono cega sam najvise zeljna je napokon malo normale u svom zivotu, napokon normalne ceste, trotoari, smece u kontejneru a ne izvan, birokracija koja funkcionira, nekorupcija... ukratko, trazim malo civiliziranosti i kulture! Zelim imati osjecaj da sam dio necega organiziranog a ne opceg nereda kao ovdje (BiH). Vec sam zivjela vani i znam kako je tamo pa sam sve nesretnija sto sam duze u nasem nam dragom Balkanu.

Moje pitanje je vise prakticne prirode: moze li mi itko reci koji je postupak za odlazak u Svicarsku, kako to sve ide, koji mi dokumenti trebaju, gdje predati itd? Kako da pocnem - jer imam prijatelja koji zivi u kantonu Vaud (gdje bih ja najradije i otisla) i rado bi mi pomogao, no ni on ni ja ne znamo kako? Da odem kod njega na tri mjeseca pa pocnem ganjati sve to, ili prije toga nadjem posao pa tek onda odem, ili se udam za nekog Svicarca...?? Zasada ne zelim drzavljanstvo, samo bih da mogu tamo zivjeti i raditi. Stvarno ne znam odgovor jer je vecina moje obitelji u Njemackoj i ne mogu mi pomoci. Nadam se da cete vi moci...? I sorry ako vec negdje ima ova tema, nisam je nasla. Hvala vam svima unaprijed! Pricajte mi o svemu, jer sve me zanima! Thanks
Mlada si mlada i neiskusna vidi se po pisanju.
U CH možeš doći na tri mjeseca samo ako imaš HR putovnicu, za BiH još uvijek vrijedi vizni režim, koliko znam. Znači kao držvljanka BiH u CH možeš doći samo ako ti netko napravi garantno pismo i za tebe garantuje. Kad ti to istekne sumnjam da možeš duže ostati osim ako se ne udaš, a ako se udaš za papire "džabe" ti fakultet i naobrazba.
Da bi ovdje živjela i radila, pogotovo u svom zanimanju moraš perfektno znati njemački čitati i pisati a to je vrlo teško osim ako nisi ovdje rođena ili si nastavnica njemačkog. Naravno nije nemoguće naučit ali treba love i dobra skola godinu dvije, pitanje je tko će to platit, zatim moraš imati boravak B-Viza jedna godina pa produživanje svakih 12 mjeseci ili C viza i produživanje svakih 5 godina.
Pitaj ako imaš pitanja.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:34   #1175
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Mlada si mlada i neiskusna vidi se po pisanju.
U CH možeš doći na tri mjeseca samo ako imaš HR putovnicu, za BiH još uvijek vrijedi vizni režim, koliko znam. Znači kao držvljanka BiH u CH možeš doći samo ako ti netko napravi garantno pismo i za tebe garantuje. Kad ti to istekne sumnjam da možeš duže ostati osim ako se ne udaš, a ako se udaš za papire "džabe" ti fakultet i naobrazba.
Da bi ovdje živjela i radila, pogotovo u svom zanimanju moraš perfektno znati njemački čitati i pisati a to je vrlo teško osim ako nisi ovdje rođena ili si nastavnica njemačkog. Naravno nije nemoguće naučit ali treba love i dobra skola godinu dvije, pitanje je tko će to platit, zatim moraš imati boravak B-Viza jedna godina pa produživanje svakih 12 mjeseci ili C viza i produživanje svakih 5 godina.
Pitaj ako imaš pitanja.
imam frenda u svici koji nema pojma njemacki radi sa sss i to ne u svojoj struci 20k kuna mjesecno .......
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:38   #1176
Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
imam frenda u svici koji nema pojma njemacki radi sa sss i to ne u svojoj struci 20k kuna mjesecno .......
Ako radi na nekoj mašini gdje mora naučit tri komande ili na građevini onda mu "ne treba njemački" ali ako mora nešto pisati, rad na PC-u ili radi sa drugim ljudima mora znati njemački a pogotovo ona sa svojim zanimanjem treba njemački u svakom slučaju..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 22:14   #1177
Fancy,

ja vec savrseno govorim njemacki jer sam tamo zivjela nekoliko godina, a super ga i pisem i citam... tako da sa jezicne strane nema problema. Dakako, oni se pojavljuju jer ne govorim bas dobro francuski a htjela bih na francusko govorno podrucje jer mi je frend tamo pa mi je on neki oslonac i podrska. Ma na kraju krajeva, nije ni bitno u koji cu dio, samo da odem! I btw, hrvatski sam drzavljanin od rodjenja tako da s tim nema problema :-). Znaci, treba mi neka viza B? Sto je to i kako se dobiva, koji su kriteriji za dobivanje? A viza C, was ist dass? Hvala ti na odgovoru, valjda ces mi posvetiti jos malo paznje...
Mariya88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 23:34   #1178
za doci u CH je vrlo, vrlo tesko bez EU-putovnice. na udaju ("scheinehe") samo za papire i ne pomislja jer bu te uhvatili i istjerali iz drzave. isto ako je i rad na crno vrlo riskantan i bolje ti je da se ne upustats u tako nesto. jedina sansa je da imas zanimanje koje je deficitarno i da te neka CH-firma zaposli. tek tada dobivas B-aufenthaltsbewilligung. C-niederlassungsbewilligung dobivas nakon 10 godina B-aufenthaltsbewilligunga. kao sto vidis, nije optimisticno. CH nije drzava za imigraciju.

a ti spominjes da "ne zelis za sada drzavljanstvo". draga curo, drzavljanstvo i ne mozes dobiti, pa cak i da se udas za svicera. kriteriji su se vrlo pooostrili, najranije nakon 5 godina, i to ako ispiunjavas uvjete, ako si integrirana i ako znas jezik.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 23:35   #1179
Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
imam frenda u svici koji nema pojma njemacki radi sa sss i to ne u svojoj struci 20k kuna mjesecno .......
20k kuna mjesecno je u CH losa placa.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 23:48   #1180
http://www.bfm.admin.ch/bfm/de/home/...willigung.html

evo ti link, pa si procitaj...(buduci da si napisala da dobro znas njemacki, vjrujem da neces imati problema)
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.