Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2008., 13:32   #81
ambidekstrija (ambidextrousness, ambidexterity)
amfi je nesto drugo , he he
te ne smatra se svaki oblike ambidekstrije kao disfunkcionalni poremecaj, sve je to pomalo diskutabilno,
bar koliko ja znam.

IMHO:
izjava "zbog neke mutacije", je besmislena kao i u svojoj nekonkretnosti netocna,
te i nijedan takav slucaj nije zabiljezen u literaturi sto god to znacilo, mozda sam samo krivo razumio.
cheers
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 07.10.2008. at 13:45.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:46   #82
Kristeisuse koja sam ja retajka

Ajde samo jedno slovo sam fulala

Stignem ga još editirati al neću, nek se i drugi malo nasmiju
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:00   #83
ma ocito je da je lapsus,
sad jel linguae, calami, manu, meorieae who knows??? meni je bas kul

ja mislim da je lapsus clavis
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 21:19   #84
Quote:
to0nka kaže: Pogledaj post
evo ovako, treba mi mala pomoc..
ugl, radim prakticni i radi se oko transpiracije..
kao prvo : trebamo u 4 staklenke jednake velicine [ja sam npr uzela staklenke od 2 litre] stavit npr grancice hrasta [u svaku staklenku po jednu].
u jednu staklenku ide grancica sa 30 listova, u drugu sa isto toliko al je pokrivena plasticnom vrecicom , u trecu granica sa 10 listova i u cetvrtu grancicu bez listova.. i to treba 4 dana promatrat [svakih 24h].. i da.. ovoga.. trebali bi kao u tablicu upisat rezultate i napravit grafikone..

HELP...?! ANYBODY?!?!?!

nije da ja to ne radim i pratim [radim i pratim] al ne kuzim kakvi bi rezultati trebali bit i pobogu kak to s grafikonima napravit?!?!

Možda respiraciju? Voda bi se kondenzirala na posudi, ali lišće bi ti se nakon nekog vremena posušilo. A na otvorenim posudama i na posudama sa golom granom ne bi bilo kondenzirane vode.
Ali trebala bi biti biljka da možeš pratiti 4 dana, a ne odrezane grane

Ako uopće kaj dobiš, lako:
X os dani, Y os nekakvu oznaku količine vode (vjerojatno relativnu, jer nećeš mjeriti točan volumen).


Ups. to je bilo prije dva tjedna
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:26   #85
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post

Možda respiraciju?
To se zove transpiracija, ne respiracija... Respiraciju ili disanje obavljaju životinje i ljudi, a voda iz lišća transpirira, tj. ispari kriz puči s naličja lista...
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 08:52   #86
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post
To se zove transpiracija, ne respiracija... Respiraciju ili disanje obavljaju životinje i ljudi, a voda iz lišća transpirira, tj. ispari kriz puči s naličja lista...
Osmoza ma man ( to ti je od mol. biol. koji radi u Rvackoj))) Samo osmoza
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:53   #87
ja ne znam tko je ode ludji
prvo morbi se potrudi nesto objasniti (staro dva tjedna, he he ok)
a onda Max kaze da nije respiracija nego transpiracija (sto bi i bilo tocno) da nije bilo izjave o tome kako respiraciju obavljaju ljudi i zivotinje, vjerujem da znas kako respiracija postoji naravno i kod biljaka, ne znam kakve veze sad imas respiracija i transpiracija dva razlicita procesa no sigurno povezana, odvijaju se simultano naravno.

zatim dojde rahela sa izjavom samo osmoza, sto li je htjela reci samo ona zna, al ne vidim kakve sad veze ima osmoza, jer ako se radi o nabrajanju fizioloskih procesa mozemo nastavit

ne salim se, NHF, al smo svi kao puni lapsuza gore navedenih (ja prvi) a ono ne bih zelio da ostavimo tako krivi dojam. izgeda ovo kao gluhi telefon. neka se vidi kako smo pravi znanstvenici i strucni. cheers
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 13:53   #88
zatim dojde rahela sa izjavom samo osmoza, sto li je htjela reci samo ona zna, al ne vidim kakve sad veze ima osmoza, jer ako se radi o nabrajanju fizioloskih procesa mozemo nastavit

ne salim se, NHF, al smo svi kao puni lapsuza gore navedenih (ja prvi) a ono ne bih zelio da ostavimo tako krivi dojam. izgeda ovo kao gluhi telefon. neka se vidi kako smo pravi znanstvenici i strucni. cheers[/QUOTE]

Osmoza figurativno! Koliko hochesh dsa budemo znanstvenici? Hochesh da ti nabrojimo sve svoje CC radove ili zhelish da ti kazhemo neovisno o teoriji shto molek. biolog mozhe uopche raditi u Hrvatskoj? Ili zhelish dalje.. koliko privid dogme ponovljivog znanstvenog pokusa ima danas veze sa znanoschu ili s pomodarstvom u znanosti? Pitaj, nema beda....
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:20   #89
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post
To se zove transpiracija, ne respiracija... Respiraciju ili disanje obavljaju životinje i ljudi, a voda iz lišća transpirira, tj. ispari kriz puči s naličja lista...
UUUU veliki biojolog se javio
Da bio je lapsus, kaj misliš da to nisam znao što si "pojasnio"
Ajd ća.

Ovaj topic je za pitanja & odgovore, ne za chat stoga
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:04   #90
rahela, slazem se sto je morbi rekao nismo tu da diskutiramo posebo o mol.bio u hrv, sto god s time si zelila reci,
tesko me se fascinira sa listom publikacija, vise mi je vazan ljudski faktor kao i sposobnost komunikacije ili izrazavanja umjetnosti.
ne podcijenjujem nikad nikog niti bi si ikad dao to za pravo, posebno kad u hrv ni studirao nisam, i kad slabo poznajem hrvatski znanstveni ambijent, tako da se o tome rado izrazio nebi.
nadam se da ti je jasno kako nista lose mislio nisam, samo kao i tebi bila je i meni barem malkice zabavna tvoja sala.

morbi nije da chatamo, al ne mozemo tek tako pustit izjavu da je respiracija ogranicena na ljude i zivotnije, znam da je to samo mali trenutak nekoncetracije, no da ne bih doslo do nesporazuma, zelio sam to ispraviti, stvarno ne bih zelio da ispada sa pametujem

NHF. Cheers.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:13   #91
morbi nije da chatamo, al ne mozemo tek tako pustit izjavu da je respiracija ogranicena na ljude i zivotnije, znam da je to samo mali trenutak nekoncetracije, no da ne bih doslo do nesporazuma, zelio sam to ispraviti, stvarno ne bih zelio da ispada sa pametujem

NHF. Cheers.[/QUOTE]

Slazhem se. Ne chatamo. Ja sam zabrijala ( frustracije za koje se nadam da ih josh ne poznajete). NHF to you all.
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:16   #92
Quote:
Jack The Ripper kaže: Pogledaj post
Potrebna mi je pomoc u trazenju izvora o bolestima srca i kardiovaskularnog sustava. Pokusao sam sa googlom ali pronadjem samo ogranicene ili skoro nikakve odgovore, a potrebni su mi malo opsirniji podaci. Unaprijed hvala!
Pokushaj s PUBMED-om (Entrez baza koju odrzhava NIH) . Slichna je Medline-u i Ovid-u a badava je.
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:39   #93
Quote:
Naya kaže: Pogledaj post
Gen zapravo nosi sifre(baze) po kojima se stvaraju svi proteini u organizmu.
Znaci recimo imas smedje oci koje si recimo dobila od tate. Zapravo si dobila gen koji ima na sebi signal koji kaze tvom tijelu da napravi proteine za smedje oci.
Mislim, sve je to puno kompliciranije ali recimo da to tako ide
Da. Ali genetika je davno prestala biti iskljuchivo kvalitativna ....cijeli niz svojstava ispoljava se preko kvantitativnih obrazaca nasljeđivanja.
rahela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 14:33   #94
Question

zna li itko odg. na ovo pitanje? ako da pliz, helpajte!!
Sto bi se promjenilo u dimenzijama DNA-zavojnice da se na nekom mjestu vodikovim vezama povezali npr. Adenin i gvanin(dva purina) ili citozin i timin(dva pirimidina) umjesto adenina i gvanina, odnosno citozina i timina
dolcezza86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 16:55   #95
Unhappy

dolce, rado bi ti odgovorila ali i mene to mući, između ostalog....

ako mi ko zna objasniti rečenicu: "Homologni par kromosoma nosi gene za ista svojstva." ako su sve mol. DNA u našem tijelu identične, ne slijedi iz toga da su i svi kromosomi identični, tj. da svi nose gene za sva svojstva? znam da u odrđenim stanicama su samo određeni geni aktivni, ali i dalje ne kontam... Još jedno pitanje: od kud majčin i očev kromosom kad se priča o izmjeni genetičkog materijala između nesestrinskih kormatida, odnosno o crossing-overu?

vrlo zahvlana za bilo kakvo pojašnjenje...
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 17:05   #96
Quote:
dolcezza86 kaže: Pogledaj post
zna li itko odg. na ovo pitanje? ako da pliz, helpajte!!
Sto bi se promjenilo u dimenzijama DNA-zavojnice da se na nekom mjestu vodikovim vezama povezali npr. Adenin i gvanin(dva purina) ili citozin i timin(dva pirimidina) umjesto adenina i gvanina, odnosno citozina i timina
mislim da sam odgonetnula ovo pitanje...
na str.10 našeg preljepog udžbenika imaš prikazanu strukturu dušičnih baza... purini imaju 2 prstena, dok pirimidini samo jednog, pa zdravom logikom dolazi se do zaključka da je spoj dva purina "veči" odnosno "širi" od spoja dva pirimidina, tj. razmak između lanaca DNA je veči ako se povežu purini, odnosno manji ako se vežu pirimidini..
nadam se da to i tebi ima smisla, a ne samo u mojoj glavi
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 17:30   #97
Quote:
black/purple kaže: Pogledaj post
mislim da sam odgonetnula ovo pitanje...
na str.10 našeg preljepog udžbenika imaš prikazanu strukturu dušičnih baza... purini imaju 2 prstena, dok pirimidini samo jednog, pa zdravom logikom dolazi se do zaključka da je spoj dva purina "veči" odnosno "širi" od spoja dva pirimidina, tj. razmak između lanaca DNA je veči ako se povežu purini, odnosno manji ako se vežu pirimidini..
nadam se da to i tebi ima smisla, a ne samo u mojoj glavi
da ima. tnx. punoo. nadajmo se da je tocno
dolcezza86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 18:26   #98
Quote:
black/purple kaže: Pogledaj post
ako mi ko zna objasniti rečenicu: "Homologni par kromosoma nosi gene za ista svojstva." ako su sve mol. DNA u našem tijelu identične, ne slijedi iz toga da su i svi kromosomi identični, tj. da svi nose gene za sva svojstva? znam da u odrđenim stanicama su samo određeni geni aktivni, ali i dalje ne kontam... Još jedno pitanje: od kud majčin i očev kromosom kad se priča o izmjeni genetičkog materijala između nesestrinskih kormatida, odnosno o crossing-overu?

vrlo zahvlana za bilo kakvo pojašnjenje...
ok, ajmo ispocetka

molekula DNA je vrlo, vrlo, vrlo velika i nije bas zgodna za hendlanje. da ne spominjem da kao cista i ispruzena ne bi uopce stala u stanicu. "zbog" toga je DNA namotana oko histona (proteina) i cini nukleosom, najmanju jedinicu namatanja tj. kondenzacije (skracivanja DNA). daljnjim namatanjem nastaje kromatinsko vlakno i na samom kraju kad je skracivanje maksimalno dobijemo kromosom.

zamisli DNA kao vrlo dugacku linearnu molekulu koju namatanjem, kao recimo klupko vune, skratis milijun puta (karikirano). posto je DNA iznimno dugacka dobijes vise namotanih paketa, kromosoma. kod ljudi 46.
paketi ti nikako nisu isti, makar su svi nastali iz jedne molekule. posto su geni na DNA zapisani linerano njihov se raspored sacuvao u kromosomima. znaci da na primjer na prvom kromosomu imas gen za boju ociju, na drugom boju kose, na trecem visinu itd. (opet je sve vrlo karikirano za potrebe objasnjavanja). zbog toga se kaze da homologni kromosomi nose gene za ista svojstva

svaka stanica u tijelu ima ukupni genom ali nisu svi geni aktivni. ovisno o tipu stanice tj. tkiva koje gradi, odredeni geni su utisani odnosno ne dolazi do njihovog prepisivanja i prevodenja. primjerice stanice jetre imaju aktivirane enzime za razgradnju alkohola dok se kod stanica mozga ti enzimi ne aktiviraju makar i stanica mozga ima te iste gene.

pola kromosoma dobijemo od majke, a drugu polovicu od oca. posto se u diobi DNA umnaza kromosomi se sastoje od sestrinskih kromatida, njih dvije, svaka od jedne molekule DNA. znaci 1. kromosom od majke ima dvije sestrinske kromatide i 1. kromosom od oca takoder dvije. spomenuti crossing over se odvija izmedu 1. majcinog i 1. ocevog kromosoma tj. izmedu nesestrinskih kromatida *yes*

bolje?
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 10:59   #99
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
ok, ajmo ispocetka

molekula DNA je vrlo, vrlo, vrlo velika i nije bas zgodna za hendlanje. da ne spominjem da kao cista i ispruzena ne bi uopce stala u stanicu. "zbog" toga je DNA namotana oko histona (proteina) i cini nukleosom, najmanju jedinicu namatanja tj. kondenzacije (skracivanja DNA). daljnjim namatanjem nastaje kromatinsko vlakno i na samom kraju kad je skracivanje maksimalno dobijemo kromosom.

zamisli DNA kao vrlo dugacku linearnu molekulu koju namatanjem, kao recimo klupko vune, skratis milijun puta (karikirano). posto je DNA iznimno dugacka dobijes vise namotanih paketa, kromosoma. kod ljudi 46.
paketi ti nikako nisu isti, makar su svi nastali iz jedne molekule. posto su geni na DNA zapisani linerano njihov se raspored sacuvao u kromosomima. znaci da na primjer na prvom kromosomu imas gen za boju ociju, na drugom boju kose, na trecem visinu itd. (opet je sve vrlo karikirano za potrebe objasnjavanja). zbog toga se kaze da homologni kromosomi nose gene za ista svojstva

svaka stanica u tijelu ima ukupni genom ali nisu svi geni aktivni. ovisno o tipu stanice tj. tkiva koje gradi, odredeni geni su utisani odnosno ne dolazi do njihovog prepisivanja i prevodenja. primjerice stanice jetre imaju aktivirane enzime za razgradnju alkohola dok se kod stanica mozga ti enzimi ne aktiviraju makar i stanica mozga ima te iste gene.

pola kromosoma dobijemo od majke, a drugu polovicu od oca. posto se u diobi DNA umnaza kromosomi se sastoje od sestrinskih kromatida, njih dvije, svaka od jedne molekule DNA. znaci 1. kromosom od majke ima dvije sestrinske kromatide i 1. kromosom od oca takoder dvije. spomenuti crossing over se odvija izmedu 1. majcinog i 1. ocevog kromosoma tj. izmedu nesestrinskih kromatida *yes*

bolje?
wow. puno bolje. iako nisam ja postavila question, ali tnx anyway
dolcezza86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:47   #100
aha... super, puno hvala =)
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.