Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2010., 16:55   #41
Quote:
Dragonrage kaže: Pogledaj post
Ne znam baš...za mene su filmovi kao što su T2, Leon ili Speed itekako klasici...
ajde za T2 se slazem..

ali Leon...hm..meni osobno..on je ekstra kvalitetan ali nema ono nesto..on je kao Scotie Pipen..mozda jedan od najboljih kosarkasa ikad, ali uvik ce netko prije spomenuti Jordana nego njega..nije on kriv sta je zivia u sjeni najvecega...ako me kuzis sta ocu reci..uvik ce ti na pamet prije pasti Terminator nego Leon..ili John McClane nego Jack Traven..
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 17:22   #42
Quote:
cul-de-sac kaže: Pogledaj post
Dobro, svjestan sam da tebi i meni izraz "antologijski" ne predstavlja istu stranu medalje, ali eto nabroji mi tih deset naslova koji su snimljeni u devedesetima i pripadaju akcijskom žanru i , dakako, po tebi su antologijski.

Obećavam da neću komentirat, samo me zanima koliko nam se ukus, i još ponešto, razlikuje.
Dakle govorimo o akcijskim trilerima jer ni Die Hard nije ništa drugo doli akcijski triler...samo, razlika je između 80-ih i 90-ih ta što su akcijski filmovi 80-ih uglavnom bili više eksplozivniji (izuzev Die Harda koji je pokrenuo novi val pametnog akcića koji se u 90-ima nstavio), dok su se 90-ih više usredotočili na priče i likove...

Speed - iznimno inteligentan i pametan film koji je definitivno obilježio 90-e i akcijski žanr općenito. Film odličnog koncepta, napet i dinamičan od samog početka pa sve do samog kraja,prepunih dinamike, i adrenalinske akcije, te atraktivnih akcijskih prizora. Zapravo, kad malo bolje pogledam, tu kao da imamo tri filma u jednom...prvih 20 min. funkcionira kao zaseban kratki filmić sa bombašem i taocima u dizalu...taman kad završi ta "epizoda", počinje prava stvra...80-ak min adrenalisnske vožnje autopbusom...i taman kad pomilsimo da je i to gotovo...evo nas na vlaku koji nas bonastično odveze prema jednako bombastičnom finalu.
Ono što je ''Umri muški'' bio 80-ih to je ovaj film za 90-te. Jedina razlika je ta što je ''Umri muški'' dobio i kvalitetne nastavnke, dok je usiljeni nastavak ovog filma čista suprotnost originalu.

Die Hard: With a Vengeance - fenomenalan nastavak koji je da budem iskren meni osobno za dlaku bolji i od samog originala! Die Hard serijal je gotovo identičan Indiana Jonse serijalu. Uglavnom radi se o potpuno drugačijem nastavku čiju je režiju ponovno preuzeo John McTiernana, koji je odveo taj serijal u jednom drugačijem smjeru, no ipak zadržao karakteristiku Die Hard filmova - Bruce Willisa koji je i dalje do grla sa teroristima. Samo što je ovaj put dobio i društvo u obliku Samuel L. Jacksona
Opet se tu radi o pametnom komadu akcije sa iznimno pametnom i napetom pričom koja je "ukrašena" sa nekoliko izvrsnih preokreta i nudi nam fenomenalnu vožnju od prve pa do posljednje minute. Sve u svemu nastavak izvrsnog akcijskog serijala koji mu je udahuo malo svježine.

Leon - OK...ovaj film je više triler drama nego akcić, ali prolazi jednako i pod kategoriju akcijskog trilera, te je još jedna od filmova koji je obilježio 90-e. Sama priča sjajno obuhvaća i elemente akcije i elemente trilera i elemente drame te tako imamo izvrsnu priču o povučenom plačenom ubojici i nevinoj ali pomalo bunstovnoj djevojčici i njihovom odnosu koji graniči na granici ljubavnog odnosa. Zapravo, u Directors Cut verziji taj nazovi mo ga, "ljubavnički" odnso je mnogo više naglašen, te čak donekle graniči i sa nazovimo ga, pedofilskim odnosom(!!)
Besson nije nikad prije a ni posle pružio publici tako zanimljivo i kompkesnu poriču koja istovremeno može i zabaviti publiku svojim pomalo ektravagantnim akcijskim scenama za to vrijeme. Vidi se da je netko dosta gledo Azijske filmove tada...

Terminator 2: Judgment Day - OK, nema se tu nešto puno za reči...antologijski film koji je obilježio i 90-e i akcijski žanr općenito...

Face/Off - ponovit ću ono što sam već u biti napisao u topicu šta ste zadnje gledli, pred par dana. Još jedan od akcijskih trilera 90-ih koji je počivao prije svega na pametnoj priči, karaterizacija likova koja je netipična inače za akcijske filmove, te naravno na izvrsno režiranim, maestralnim akcijskim sekvencama koje su kako se ono kaže, oduzimale ah svojom originalnošću i eksplozivnošću. Travoltu i Cage neču sad niti spominjati, jer oni su 50% ovog filma...iako, bilo bi zanimljivo videti kako bi to izgledalo sa Stalloneo i Arniem u naslovnim ulogama, kako je prvotno zamišljeno. Sve u svemu, biser 90-ih, bez ikakvog premca i jedna od najboljih akcijskih filmova općenito...

Total Recall - a šta reči...uz Robocopa iz 80-ih, najbolji film koji je Paul Verhoeven snimio u Hollywoodu...

True Lies - U vremenu prije nego što je Bond ponovno živnuo na velikom ekranu, Cameron je snimio najbolji Bondovski/ne-Bondovski film i jedan od najzabavnijih iz dugogodišnje suradnje sa Schwarzeneggerom. Pametna ali i iznimno zabavna priča, svojevrsne špijunske bračne vode (LOL) koja istovremeno i ismijava špijunske filmove, ali i je špijunski film. Radnja izvsrna, likovi izvrsni, akcija izvrsna, rečenice izvrsne, situacije izvrsne (scena sa serumom istine je jednostavno legendarna...

Harry Tasker: First I'm gonna use you as a human shield, then I gonna kill this guard over there, with the Patterson trocar on the table. Then I was thinking about breaking your neck.
Samir: And how are you going to do all that?
Harry: You know my handcuffs?
Samir: Hmm...
Harry: [hold his hands up] I picked them.


The Matrix - Još jedno filmsko ostvarenje žanra o kojem i ne treba nešto pretjerano govoriti...

The Last Boy Scout - Ono što je Commando za 80-e, to je definitivno The Last Boy Scout za 90-e. Film koji se duboko urezao u pore akcijskog žanra 90-ih, i film sa nbekim od najjačih one-linera ikada. OK, netko će reči da je legendaram, netko da je bezveze, ali isto se može reći i za Commanda, pa oba filma ipak danas imaju svojevrsni "kultni" status i publika ih danas rado gleda i rado spominje...

The Fugitive - još jedan primjerak pametnog akcijskog filma, odnosno trilera, a Ford je tu pored Han Soloa i Iniana Jonesa odradio vjerojatno svoju najpoznatiju ulogu.

I sad još honorable mention...

The Rock
Cliffhanger
Hard Boiled
The Killer
Enemy of the State
Air Force One
Con Air
Hard Target
Mission: Impossible


itd...

Sve su to filmovi koji se i tekako pamte i rado gledju...e sad...neki od njih jesi antologijski...neki nisu, ali su uglavnom kvalitetni...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:50   #43
Quote:
paskaneman kaže: Pogledaj post
..mozda...

..ali u 90tim nije nastao niti jedan (kvalitetni) klasik tipa First Blood, Predator, Terminator, Die Hard...

..u 90tim ima ''kvalitetnih'' filmova ali ne klasika..

..ali time ulazimo u subjektivne sfere jer nekome je True Lies klasik ali meni ipak nije..
T2, Speed, The Boondock Saints, Die Hard 3, Matrix
Ne znam, meni su ovo itekako kvalitetni filmovi.
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 20:53   #44
90-e su mi uvijek izgledale kao podgijane 80-e.
T- 2 to zorno pokazuje pravi duh akcijskih filmova u 90 ima. Varijacije na teme ali sa sve većim napumpanim budžetima. Koliko ono varijacija na "Die Hard" je bilo u 90-ima?

Po svom duhu "Matrix" je veliki pomak od 80-ih.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:03   #45
Quote:
master-77 kaže: Pogledaj post
T2, Speed, The Boondock Saints, Die Hard 3, Matrix
Ne znam, meni su ovo itekako kvalitetni filmovi.
naravno da su dobri filmovi ali su to ''kopije'' filmova iz 80tih

T2 - nastavak

Die Hard 3 - nastavak

Matrix - moze proci ali bi ga generacijski svrstao u 21 stoljece (iako je urania jednu godinu)

The Boondock Saints - nisam upoznat sa tim filmom
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:07   #46
Quote:
paskaneman kaže: Pogledaj post
naravno da su dobri filmovi ali su to ''kopije'' filmova iz 80tih

T2 - nastavak

Die Hard 3 - nastavak

Matrix - moze proci ali bi ga generacijski svrstao u 21 stoljece (iako je urania jednu godinu)

The Boondock Saints - nisam upoznat sa tim filmom
Upoznaj se Obozavam ga

Mislio si ne nastavke...hmm..dobar mi je jos Leon, Cliffhanger, Speed koji sam naveo gore..

Istina je da je u 80-ima bilo vrlo kvalitetnih filmova, al nekako su mi drazi ovi iz 90-ih. Sad vec skrecem u subjektivna misljenja
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:38   #47
Nema vise takvih glumaca kao sto su Svarceneger,Vilis,Van Dam i ostali,jednostavno ovaj dio filmske umjetnosti lagano umire,sve sto je valjalo snimano je bas pre 10-20 godina i to su zlatne godine akcionih filmova...Posmatrajuci danasnje stanje ove fransize jedino sto ce mozda valjati jeste ova Expendables i mozda udje u istoriju kao najbolji akcioni film zbog svih zvezda koje glume u njemu.Holivud danas nema glumca koji moze snimiti dobar akcioni film (moje misljenje),jednostavno danasnji glumci nemaju tu harizmu i sarm koji te filmove cine velikim i na kraju ispadaju samo osrednje gledani filmovi koji ce se za par godina zaboraviti...Trenutno velika stagnacija akcionih filmova ali nadam se da ce u buducnosti biti bolje...
__________________
Idemo do dna tuga,ti i ja
infiniti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 21:48   #48
Quote:
paskaneman kaže: Pogledaj post
..mozda...

..ali u 90tim nije nastao niti jedan (kvalitetni) klasik tipa First Blood, Predator, Terminator, Die Hard...

..u 90tim ima ''kvalitetnih'' filmova ali ne klasika..

..ali time ulazimo u subjektivne sfere jer nekome je True Lies klasik ali meni ipak nije..
Kako nema? Što je Brzina nego klasik? The Rock?

Priznajem, ovo zadnje desetljeće je ubitačno krcato sranja. Evo ne mogu se sjetiti niti jednog pametnog akcijskog filma. Kao da je stalo nakon Matrixa.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 22:57   #49
Quote:
master-77 kaže: Pogledaj post
Leon, Cliffhanger, Speed
i leon ti nimalo ne strši u ovoj konkurenciji
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 23:15   #50
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Priznajem, ovo zadnje desetljeće je ubitačno krcato sranja. Evo ne mogu se sjetiti niti jednog pametnog akcijskog filma. Kao da je stalo nakon Matrixa.
Minority Report?
B52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 23:37   #51
Dijete sam filmskih 80-ih 90-ih. Obožavam i jedno i drugo al rekao bih, iako mi 90-e definitivno imaju šarma, da su 80-e kvalitetnije.

Zanimljivo koliko se puta spominja Léon pa da se nitko nije sitio Petog Elementa. Zbog redatelja mislim.
Santo Tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 00:11   #52
Quote:
infiniti kaže: Pogledaj post
Nema vise takvih glumaca kao sto su Svarceneger,Vilis,Van Dam i ostali,jednostavno ovaj dio filmske umjetnosti lagano umire,sve sto je valjalo snimano je bas pre 10-20 godina i to su zlatne godine akcionih filmova...Posmatrajuci danasnje stanje ove fransize jedino sto ce mozda valjati jeste ova Expendables i mozda udje u istoriju kao najbolji akcioni film zbog svih zvezda koje glume u njemu.Holivud danas nema glumca koji moze snimiti dobar akcioni film (moje misljenje),jednostavno danasnji glumci nemaju tu harizmu i sarm koji te filmove cine velikim i na kraju ispadaju samo osrednje gledani filmovi koji ce se za par godina zaboraviti...Trenutno velika stagnacija akcionih filmova ali nadam se da ce u buducnosti biti bolje...
Odlican post, tacan i realan ! Bravo !

Nekada bilo vise ga nema (vreme akcionih filmova)
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 00:37   #53
Quote:
B52 kaže: Pogledaj post
Minority Report?
Quote:
Santo Tor kaže: Pogledaj post
Zanimljivo koliko se puta spominja Léon pa da se nitko nije sitio Petog Elementa. Zbog redatelja mislim.
Ta dva filma ipak više vuku na čisti SF nego na nešto što ima predznake akcijskog filma. Ovo je desetljeće uistinu siromašno poštenim akcijskim filmovima, pa čak i onima koji su nekakvi granični slučajevi - na pamet mi pada možda pet naslova i to nekakve osrednje kvalitete, pa čak i loše, od čega su tek dva S.W.A.T i Bad Boys 2 bili punokrvni akcijski hitovi o kojima se pričalo i komentiralo u kontekstu žanra. Devedesete su slagale hitove (uvjetno rečeno) jedan za drugim i gotovo da nije bilo tjedna u kojemu se nije recenzirao nekakav naslov u dnevnim novinama. Da ne govorim o tome kako su donosili novce (osim u slučaju par ekstremnih slučajeva) čak i oni naslovi koji bi danas izašli pravo-na-video. Vidim da sam zaboravio spomenuti još jedan mali biser iz devedesetih Executive Decision (1996) i to samo kao nevjerojatni doživljaj toga da Stevo Segal pogine u 15 minuti filma () - trebalo je imati muda takvo što snimiti u vrijeme njegove najveće popularnosti. Ostatak je filma smućkaj, pa prolij križanac svega pomalo.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:44   #54
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991) - se netko sjeća ovog trash (u pozitivnom smislu) klasika kojemu je reklama u naslovu tako sutilna da se jedva vidi što reklamira
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:16   #55
Prave čiste akcije bi danas bili oni sa Jasonom Stathamom. Jason Statham je dabašnja akcijska zvijezda.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:24   #56
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Prave čiste akcije bi danas bili oni sa Jasonom Stathamom. Jason Statham je dabašnja akcijska zvijezda.
NE
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:27   #57
Emmm...Da

Sorry Shogo...al Statham je jedini akcijsi junak današnjice koji se može nositi sa starom gardom i djeli s njima slične karakteristike - karizmu, mišiće i opak izgled. Na kraju krajeva, i Stallone je to prepoznao te u dodjelio drugu po redu ulogu u Expendablesima...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:32   #58
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991) - se netko sjeća ovog trash (u pozitivnom smislu) klasika kojemu je reklama u naslovu tako sutilna da se jedva vidi što reklamira
Ja ga gledao jednom na TV-u.

Onako nije los film koliko se secam ali sam ga malo i zaboravio.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:09   #59
Quote:
Dragonrage kaže: Pogledaj post
Emmm...Da

Sorry Shogo...al Statham je jedini akcijsi junak današnjice koji se može nositi sa starom gardom i djeli s njima slične karakteristike - karizmu, mišiće i opak izgled. Na kraju krajeva, i Stallone je to prepoznao te u dodjelio drugu po redu ulogu u Expendablesima...
Potpis. Statham polako postaje faca
Powerbeat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:40   #60
evo jos par meni dragih komada:

Nikita (1990)
Once Upon a Time in China (1991)
Full Contact (1992)
Iron Monkey (1993)
The Legend of Drunken Master (1994)
Ashes of Time (1994)
Fist of Legend (1994)
Starship Troopers (1997)
Taxi (1998/I)
Blade (1998)
Saving Private Ryan (1998) (ako mogu podmornice moze i ovo , + Braveheart i Gladiator)
Fight Club (1999) (ako moze Léon... )
Romeo Must Die (2000)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)
red F is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.