Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2012., 13:57   #21
Zar se to ne može u Stellariumu?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 18:14   #22
uvijek neka farma na horizontu
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 20:14   #23
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Postoji li kakva dobra knjiga za početnike o astronomji ? I to na principu ab ovo, zemlja je, sunce je...
Po mogućnosti na hrvatskom i da se može posudit u KGZ-a.

Hvala
Možeš na tečaj, ako ne tečaj, na stranici imaš zgodne literature pa pogledaj.

http://www.zvjezdarnica.hr/index.php...d=218&Itemid=1
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 07:19   #24
Quote:
Kraflyn kaže: Pogledaj post
Meni se da objašnjavati opća teorija relativnosti. Specifičnije: kozmologija. Ako ima zainteresiranih - javite, pa da počnem
ne znam die zapelo al kaj se mene tiche mozhesh pochet
__________________
The following errors occurred with your submission:This forum requires that you wait 30 seconds between sending private messages. Please try again in 49 seconds.
wndrINaliceland is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 23:23   #25
da ja postavim jedno pitanje
nije baš da sam neznalica u fizici i astronomiji,ali stvarno ne kužim što priča ovaj u ovom videu

https://www.youtube.com/watch?v=lR4tJr7sMPM

znači radi se o "probijanju" brzine svjetlosti,znam da je to nemoguće i znam i zašto ali nikako da skužim o čem ovaj priča,većinu mogu prevest ali i dalje nisam siguran što on zapravo govori

P.S za sve koje zanima fizika i astronomija obvezno pogledajte i ostale videozapise uploadera ovoga videa što sam postao gore

Zadnje uređivanje maxpayne : 30.07.2013. at 00:00.
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 20:17   #26
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
da ja postavim jedno pitanje
nije baš da sam neznalica u fizici i astronomiji,ali stvarno ne kužim što priča ovaj u ovom videu

https://www.youtube.com/watch?v=lR4tJr7sMPM

znači radi se o "probijanju" brzine svjetlosti,znam da je to nemoguće i znam i zašto ali nikako da skužim o čem ovaj priča,većinu mogu prevest ali i dalje nisam siguran što on zapravo govori

P.S za sve koje zanima fizika i astronomija obvezno pogledajte i ostale videozapise uploadera ovoga videa što sam postao gore
http://youtube.com/watch?v=myjaVI7_6...%3DmyjaVI7_6Is

Da volio bi i ja da nam neko to malo poblize objasni hehe

Al kolko sam ja skuzio ovaj video, samo se slika mice tako brzo. Odnosno, ti iz lasera posaljes foton koji dode na neku tocku na mjesecu. I ti ju vidis tamo. I onda pomaknes ruku malo, i drugi foton ode iz lasera i padne na neku drugu tocku. Oba putuju brzinom svjetlosti, ali se ta tocka pomaknula tako brzo, a nije foton neki presao tu udaljenost.

Mozda krivo, al eto. Ako netko zna volio bih da objasni, jer ako se ne varam to je veliki problem bio kako je moguce da se neke galaksije micu brzinom vecom od brzine svjetlosti. I ako se jos vise ne varam to je einstein rijesio sa opcom relativnosti. Mislim govorim fakat iz sjecanja jer sam te stvari davno citao hehe.

Zadnje uređivanje toto tamuz : 01.08.2013. at 20:29.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 06:44   #27
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Zemlja bi i dalje normalno kružila oko Sunca. Međutim, dugoročno bi se orbita promijenila, odnosno Zemlja za nekoliko milijuna/milijardi godina ne bi bila na isom mjestu u svojoj orbiti kao da su ostali planeti prisutni. To je problem računanja orbita nekoliko tijela u istom sustavu. Nakon duljeg vremena ponašanje im je kaotično i ne može se 100% simulirati.
Dovoljno je da mjesec nestane s neba, zemlja bi se pocela okretati po polarnoj osi i sve bi zavrsilo naopacke.Sve planete u solar sistemu ovise jedna o drugoj tj njihovoj gravitaciji.
__________________
Crescat scientia, vita excolatur
peacedefender is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 07:12   #28
Quote:
peacedefender kaže: Pogledaj post
Dovoljno je da mjesec nestane s neba, zemlja bi se pocela okretati po polarnoj osi
A po kojoj osi se sada okreće?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 12:22   #29
Računanje pozicija zvijezda

Pozdrav,

Imam nekoliko pitanja na jednom testu iz astronomije koja ne shvaćam kako ih riješiti. Ne trebaju mi rješenja, već više neka stap by step uputa ili bar ideja .. nešto.
Hvala

Zadaci su:
1. Ako se Aldebaran nalazi ba lokalnom meridijanu Sankt Petersburga u Rusiji, koji je njegov azimut i altituda?
S. Petersurg se nalazi na ALT 59° 56′ Sjever i LONG 30° 16′ Istok.
Aldebaran RA = 4h 36m DEC=16° 31'.

Nije li u tom trenutku Azimut Alderbarana jednak RA (preračunato u stupnjeve), a ALT=DEC?

2. U momentu kada Aldebaran prelazi lokalni meridijan iznad S. Petersburga, na kojoj latitudi i longitudi na Zemlji se Miaplacidus nalazi u zenitu?
Miaplacidus RA=9h 13m DEC= -69° 42'

Kod ovog ne znam uopće kako bih počeo rješavati ... da prvo odredim razliku u stupnjevima između Aldebarana i Miaplacidusa i onda tu razliku primijenim na lokaciju S. Petersburga?
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 16:08   #30
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam nekoliko pitanja na jednom testu iz astronomije koja ne shvaćam kako ih riješiti. Ne trebaju mi rješenja, već više neka stap by step uputa ili bar ideja .. nešto.
Hvala

Zadaci su:
1. Ako se Aldebaran nalazi ba lokalnom meridijanu Sankt Petersburga u Rusiji, koji je njegov azimut i altituda?
S. Petersurg se nalazi na ALT 59° 56′ Sjever i LONG 30° 16′ Istok.
Aldebaran RA = 4h 36m DEC=16° 31'.

Nije li u tom trenutku Azimut Alderbarana jednak RA (preračunato u stupnjeve), a ALT=DEC?
Prije svega mislim da treba pisati da se S. Petersurg nalazi na LAT 59° 56′, a ne na ALT....

Ako se Aldebaran nalazi na lokalnom meridijanu S.Petersburga to znači da je RA jednako lokalnom sideralnom vremenu (LST) S. Petersburga. To znači da je satni kut (HA) , koji se koristi kod preračunavanja RA i DEC u ALT i AZ jednak nuli. Prema tome, nije točno da je u ovom slučaju RA=AZ i DEC=ALT.

BTW. zadatak je tako zadan, zato da ti olakša izračunavanje satnog kuta, tj lokalnog sideralnog vremena.

Možda ti pomogne link: http://www.convertalot.com/celestial...alculator.html
jcezar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 16:39   #31
Quote:
jcezar kaže: Pogledaj post
Prije svega mislim da treba pisati da se S. Petersurg nalazi na LAT 59° 56′, a ne na ALT....
Imaš pravo .. stalno radim isti tipfeler

Quote:
jcezar kaže: Pogledaj post
Ako se Aldebaran nalazi na lokalnom meridijanu S.Petersburga to znači da je RA jednako lokalnom sideralnom vremenu (LST) S. Petersburga. To znači da je satni kut (HA) , koji se koristi kod preračunavanja RA i DEC u ALT i AZ jednak nuli. Prema tome, nije točno da je u ovom slučaju RA=AZ i DEC=ALT.
Huh .. morat cu još jednom temeljito proći materiju ...
Quote:
jcezar kaže: Pogledaj post
BTW. zadatak je tako zadan, zato da ti olakša izračunavanje satnog kuta, tj lokalnog sideralnog vremena.

Možda ti pomogne link: http://www.convertalot.com/celestial...alculator.html
Hvala puno
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 02:35   #32
Nije za dummies nego za zainteresirane srednjoškolce:

Otvorene su prijave za već tradicionalnu Visnjansku školu Astronomije 2014!
Rok za prijavu je 15. lipanj 2014. godine.
Vise informacija pod: http://www.astro.hr/vsa2014
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 02:28   #33
Imam ja jedno pitanje... Koliko sam uspio saznati, sunce se vrti oko galaktičke sredine (jel tako), e pa što je u toj galktičkoj sredini, jeli možda crna rupa pa da ona ima toliku gravitaciju ili što?

Druga stvar je kako se zna koliko je otprilike stara neka zvijezda i kako oni uopće procijene kada će ta zvijezda eksplodirati, umrijeti ili kako se već to zna? (i koja je uopće najstarija otkrivena zvijezda)
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 13:05   #34
Pogledajte jedan jako zanimljiv video - simulirano putovanje "fotona" od središta Sunca do Jupitera u stvarnom vremenu! Doduše, to je "stvarno vrijeme" za statičnog promatrača jer za foton bi trajalo puno kraće
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 05:56   #35
Odličan grafički prikaz vremenske linije, od "danas" pa do početke svemira:

http://hereistoday.com/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 19:40   #36
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Imam ja jedno pitanje... Koliko sam uspio saznati, sunce se vrti oko galaktičke sredine (jel tako), e pa što je u toj galktičkoj sredini, jeli možda crna rupa pa da ona ima toliku gravitaciju ili što?

Druga stvar je kako se zna koliko je otprilike stara neka zvijezda i kako oni uopće procijene kada će ta zvijezda eksplodirati, umrijeti ili kako se već to zna? (i koja je uopće najstarija otkrivena zvijezda)
Nisam baš stručnjak za takve stvari, ovo prvo bas neznam, upisi na google srediste galaksije ili nesto o crnim rupama, sigurno ces naci. ovo drugo, pomoću spektroskopije:http://hr.wikipedia.org/wiki/Spektroskopija
Po elektromagnetskim valovima znaju, veličina zvijezde i sjaj govore dosta o tome.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 12:43   #37
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Možeš na tečaj, ako ne tečaj, na stranici imaš zgodne literature pa pogledaj.

http://www.zvjezdarnica.hr/index.php...d=218&Itemid=1

Pitanje...
Postoji još uvijek ovaj tečaj i ako je netko bio kako mu se svidio ?

Hvala ljudi

Ove godine idem do Višnjana pa me zanima koji je tečaj bolji i sveobuhvatniji (nadam se da sam ispravno pitala )
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:50   #38
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Pitanje...
Postoji još uvijek ovaj tečaj i ako je netko bio kako mu se svidio ?
Postoji tečaj, najbolje da nazoveš i vidiš kada počinje novi. Nisam bio, ali mislim da ti neće škoditi da odeš
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 20:12   #39
Jedno Pitanje!

Dali postoji mogucnost da veci Asteroid 100+km u dijametru "uleti" u suncani sistem a da ga se neotkrije navrijeme?
Znam da je npr. najveci objekt u kuiperovom pojasu Ceres, medjutim veliki je dio "velikih objekata" u kuip. pojasu vec poznat, stime da bi u ovom smislu dosao samo oortov oblak u obzir.

Znaci da li je moguce da im stvarno veci asteroid proleti ispod radara neprimjetcen.
(Ja osobito nevjerujem, ali volio bi znati sta kazu znanci o tome?)

Hvala
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:42   #40
Po definiciji, asteroidi su objekti koji se već nalaze u Sunčevom sustavu. Ceres nije u Kuiperovom pojasu već u glavnom pojasu asteroida između Marsa i Jupitera. Kuiperov pojas se nalazi iza Neptuna, a u njemu je Pluton. Objekti se ne traže radarima već teleskopima. Svi asteroidi veći od 100km odavno su otkriveni, a da neki "uleti", otkrili bi ga godinama prije nego što se približi unutarnjem dijelu Sunčevog sustava jer to su veliki i sjajni objekti. Uzmi npr. asteroid Metis, veličine cca 170km kojemu se sjaj kreće između magnitude 8 (vidljivo dvogledom) i magnitude 11 (vidljivo manjim amaterskim teleskopom).
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.