Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2017., 22:11   #7301
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Kako možeš biti siguran da se ne upleće
Ne možemo biti sigurni. Negativne generalne tvrdnje ne mogu se dokazati. Kako možeš biti siguran da ne postoje kentauri? Kako možeš dokazati da NISI pljačkaš banke, da se nikada u životu nisi "upleo" u pljačku banke? Kako možeš biti siguran da se Mjesec ne giba oko Zemlje tako da ga jedan veliki anđeo, kojeg ne vidimo, gura?

Treba dokazivati tezu da je uplitanja bilo, a ne da nije bilo. A jednadžbe kozmoloških modela lijepo objašnjavaju kako se od prvobitnog svemira, mase sabijene u Planckov radijus, došlo do današnjih galaksija, zvijezda i planeta, kroz razne stupnjeve.

Ima puno popularnih prikaza. Ovdje je za fizičare prikaz evolucije zvijezda (prvi dio): http://www.phy.pmf.unizg.hr/~matkom/...uas_skr_01.pdf

Quote:
Zato jer ne vidiš nekakve spektakularne manifestacije?
Da. Da budemo precizni: jer ne vidim nikakve manifestacije Božjeg uplitanja, tj. čuda, tj. kršenja prirodnih zakona (to je upravo jedna stara definicija: "Bog je stvorio prirodne zakone da bi mogao stvarati čuda".)

Quote:
Nije li samo postojanje spektakularna manifestacija, a vjernici Božiji alat koji ga svjedoči?
Ne.

Quote:
U slučaju kršćanstva teizam se i ne zasniva samo na tome.
Naravno da ne. Spomemuo sam samo taj argument.

Quote:
Što se tiče svemira i starosti lako mogu pokazati da je to samo laž.
Aha. Objavi o tome znanstveni rad i poberi Nobelovu nagradu.

Quote:
Nitko ti ne može dokazati da je svemir star toliko i toliko kada ti niti ne možeš prići tim uređajima i dokazima, nego zato koriste sotonin najstariji trik iz knjige, lažu.
Aha, tako to ide. :bonk
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 22:26   #7302
Kako znate da bog nije stvorio prirodne zakone?
Kako su nastali prirodni zakoni, sami po sebi?
Nikada nitko nigdje nije dokazao kako je nastala gravitacija.
Ona postoji, ali od kada je tu?
Zašto je nemoguće da se Riječ pretvori u materiju?
Nitko ne zna odakle je Riječ, ali materija je od nekuda nastala, pa zašto ne od Riječi.
Vrhunski fizičari možda znaju nešto jako jako, ali stvarno jako malo, ostali ne znaju ništa.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:49   #7303
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Kako znate da bog nije stvorio prirodne zakone?
Koga pitaš, mene? Ja gore (komentar #7307) govorim upravo o prihvaćanju hipoteze da je neko van-vremenosko i van-prostorno biće, koje možemo zvati Bog (stavio bih ovdje veliko slovo, time označavamo i razne druge verzije stvotitelja, Atum ili Ptah u Egiptu, razne varijante u gnostičkim spisima gdje je stvoritelj svijeta samo zanatlija u službi viših sila, slične i znatno složenije verzije u bramanizmu gdje Šiva ili Višnu stvara i razara svjetove itd. - za razliku od ranih božanstava, koja se pojavljuju u politeističkim religijama, koja su unutar-svjetovna, običnoa kasnije nastali i upravljaju dijelovima svijeta, prirodnim i kulturnim) stvorio Svemir koji danas poznamo i spoznajemo metodama prirodnih znanosti, uključujući i prirodne zakone.

Quote:
Kako su nastali prirodni zakoni, sami po sebi?
Moguće je. Mislim da smo tu zapravo suočeni s radikaliziranom verzijom Kantovog umovanja o "stvari po sebi", koja je i načelno nespoznatljiva za naša osjetila i naš um - naime, da kategorije našeg iskustva pa i čistoga uma naprosto prestju biti primjenljive. Kant je to preusko shvatio, znanost je prekoračila granice spoznaje koje su u njegovo doba, pa i više od stoljeće kasnije izgledale neprekoračive (npr. upravo samo pitanje početka svjeta u vremenu i ograničenosti u prostoru, što je prva od njegovih antinomija čistoga uma, također pitanje postoje li atomi isl.), ali ovdje se, bar koliko danas znamo, suočavamo sa stvarnim granicama.

Kad izađemo iz poznate nam materije, prostora i vremena, imaju li pojmomi "sam po sebi", "zakonito", "po nečijoj volji" isl. uopće smisla?

Quote:
Nikada nitko nigdje nije dokazao kako je nastala gravitacija.
Nije.

Quote:
Ona postoji, ali od kada je tu?
Od početka vremene (imajući pritom na umu i kvantiziranost vremena, po današnjim spoznajama).

Quote:
Zašto je nemoguće da se Riječ pretvori u materiju?
Vidi gore. Možda je moguće, ali prihvaćajući da znamo što je materija/energija (u ovom Univerzumu postoji zakon njenog održanja - za razliku od entropije), što je onda zapravo "Riječ"?

Quote:
Nitko ne zna odakle je Riječ, ali materija je od nekuda nastala, pa zašto ne od Riječi.
Možemo to nazvati "riječ", ali očito to onda nije "riječ" u smislu kako mi koristimo riječ "riječ".

Quote:
Vrhunski fizičari možda znaju nešto jako jako, ali stvarno jako malo, ostali ne znaju ništa.
Oni znaju granice svoga znanja. To je vrlo vrijedna vrlina.

Vjernici i nevjernici se ne slažu u tome je li, s obzirom na ograničenost znanja, potrebna Vjera.

A onda se naravno pojedini vjernici ne slažu koji je temelj prave vjere (je li Muhamed uistinu prorok kojeg je nadahnuo arhanđeo, nije li svijet ipak možda stvorio Šiva ili Vakantanka itd.). Uostalom naravno i nevjernika ima raznih.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.04.2017. at 11:55. Reason: ispravci grešaka i dotjerivanje
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 12:12   #7304
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Oni znaju granice svoga znanja. To je vrlo vrijedna vrlina.

Vjernici i nevjernici se ne slažu u tome je li, s obzirom na ograničenost znanja, potrebna Vjera.

A onda se naravno pojedini vjernici ne slažu koji je temelj prave vjere (je li Muhamed uistinu prorok kojeg je nadahnuo arhanđeo, nije li svijet ipak možda stvorio Šiva ili Vakantanka itd.). Uostalom naravno i nevjernika ima raznih.
Pa upravo je pogrešno što oni njih uopće ne znaju, pa daju hrabre tvrdnje poput "Svemir je nastao iz ničeg", "Filozofija je mrtva" i slično. I onda kreću u ismijavanje vjernika.
Svaka religija je drukčiji izraz obožavanja božanskog. Isus je jedinstven po tome što je to bio pravi čovjek koji je rekao da je Bog, umro i uskrsnuo, i po tome je kršćanstvo drukčije i posebno.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:30   #7305
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Pa upravo je pogrešno što oni njih uopće ne znaju, pa daju hrabre tvrdnje poput "Svemir je nastao iz ničeg", "Filozofija je mrtva" i slično.
O takvim temama treba čitati, promišljati i citirati što razni mislioci stvarno kažu, a ne prepričavati iz druge ruke, banalizirati i vrijeđati se. Ima tu vrlo zanimljivih promišljanja, a ima i banalnih , dapače i bahatih i iritantnih. Ja sam se kao filozof (= mudroljub, kako samog sebe poimam) svađao sa scijentistima, koji daju takve prezrive iskaze o "filozofiji", a često i o svim humanističkim/duhovnim znanostima.

Quote:
I onda kreću u ismijavanje vjernika.
Ja to ovdje ne činim. Naveo sam jedan problem suvremene verzije "kozmološkog dokaza za postojanje Boga", koja se poziva na suvremenu astrofiziku. To je jedna zanimljiva tema za raspravu sama po sebi, na nivou sasvim apstraktne teologije u aristotelovom smislu (meta-fizika, mogli bismo reći "meta-kozmologije", dakle ono što ide "iza" proučavanja kozmosa, razmišljanje o onome izvan Kozmosa, što nam je po današnjim našim saznanjima načelno nespoznatljivo - vidi gore o Kantu). Nema nikakve veze s nijednom posebnom religijom.

Ovo je pak sasvim druga tema:

Quote:
Svaka religija je drukčiji izraz obožavanja božanskog. Isus je jedinstven po tome što je to bio pravi čovjek koji je rekao da je Bog, umro i uskrsnuo, i po tome je kršćanstvo drukčije i posebno.
Slažem se da je to vrlo zanimljiva i provokativna priča. Meni su ipak zanimljive i razne druge priče o stvaranju, naročito najstarije o kojima imamo neke zapise, u prvim civilizacijama, u Sumeru i Egiptu.

Osobno mi se pak najviše sviđa priča Šajena (indijaci sjevernoameričkih ravnica) o tome kako je Maheo stvorio svijet.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:34   #7306
Ljudi biraju uvijek narcisoidne vladare
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 14:05   #7307
Dokaz za boga

Pozdrav,
postoji li dokaz za boga?
lovacmaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 14:36   #7308
Quote:
lovacmaki kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
postoji li dokaz za boga?
, Jedan bi ti rekao, sve oko tebe je dokaz Boga , čovik, tica ,priroda , ti koji pišeš i ja koji pišem ne možemo disat bez Boga , sve svako i svuda
svatiti is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 14:44   #7309
Naravno da ne postoji, zato postoji izraz "vjera u Boga"
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 14:53   #7310
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Naravno da ne postoji, zato postoji izraz "vjera u Boga"
Tako je vjera , al bi dobro pitanje bilo šta bi čovika zadovoljilo za postojanje Boga,koji dokaz ?
svatiti is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 15:09   #7311
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Tako je vjera , al bi dobro pitanje bilo šta bi čovika zadovoljilo za postojanje Boga,koji dokaz ?
To je odlično pitanje, vjerojatno da za sve ljude takav dokaz ne postoji.

Dok vjernici dokaze za bogopostojanjem nađu u pašteti, kruhu, oblaku i sličnom.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 16:15   #7312
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Tako je vjera , al bi dobro pitanje bilo šta bi čovika zadovoljilo za postojanje Boga,koji dokaz ?
Meni bi dovoljan dokaz bio da npr. vjernik kaže da je dobio poruku od Boga i da će sutra izlječiti sve teško bolesne u određenom gradu i određenoj bolnici

Ali sve to povlači za sobom i neke druge stvari, zašto bi Bog slušao nekog vjernika, nije on kućni ljubimac koji radi trikove na zahtjev vlasnika.

U svakom slučaju, mislim da je nemoguće naći bilo kakav dokaz osim ako se Bog ne pojavi glavom i bradom te napravi par čuda. Iako, i to bi bilo upitno jer, kako kaže, Arthur Clark "bilo koja dovoljna napredna tehnologija ne razlikuje se od magije"

Na kraju sve ostaje na vjeri te se nema smisla baviti dokazima
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 16:27   #7313
Quote:
lovacmaki kaže: Pogledaj post
Pozdrav, postoji li dokaz za boga?
Naš Bog je – jedan Bog! Nema boga uz Njega. Stvaranje i samo postojanje nebesa i Zemlje, smjena noći i dana, lađa koja morem plovi sa korisnim tovarom za ljude, kiša koju Bog pušta sa neba, vraćajući tako u život zemlju nakon mrtvila njezina, po kojoj je rasijao svakojaka živa stvorenja, promjena vjetrova, oblaci koji između neba i Zemlje lebde – sve su dokazi za one koji imaju pameti.

Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Naravno da ne postoji, zato postoji izraz "vjera u Boga"
napavno da postoji. Da nije Boga nebi ni svijeta bilo. Nemoj bluditi baphomete.
www.youtube.com/watch?v=uwqPdWZvjAY
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 16:38   #7314
Dokaz za postojanje Boga je to što svi umijemo voljeti bez da nas je netko tome naučio
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 16:47   #7315
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dokaz za postojanje Boga je to što svi umijemo voljeti bez da nas je netko tome naučio
Ujedno, dišemo i jedemo i znamo razmišljati, da li je to isto dokaz za bogove jer nas nitko tomu nije učio?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 17:03   #7316
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
napavno da postoji. Da nije Boga nebi ni svijeta bilo. Nemoj bluditi baphomete.
www.youtube.com/watch?v=uwqPdWZvjAY
Eto, opet smo na istom......očito da ne shvaćaš da ako umjesto pojma "Bog" staviš bilo koji drugi pojam (npr. priroda, sunce, mjesec...) značenje ostaje isto a "Boga" nema

A još je smiješnije kada je tvoje neznanje dokaz za postojanje Boga. Očito si na nivou ljudi kojima je grmljavina i munje bile dokaz za rat bogova
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 17:05   #7317
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ujedno, dišemo i jedemo i znamo razmišljati, da li je to isto dokaz za bogove jer nas nitko tomu nije učio?
To su genetski instinkti, mogu se svesti na biološku mehaniku.

Voljenje je neuvjetovano, nastaje bez poticaja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 17:12   #7318
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Voljenje je neuvjetovano, nastaje bez poticaja
Tko još voli neuvjetovano?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 17:33   #7319
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Meni bi dovoljan dokaz bio da npr. vjernik kaže da je dobio poruku od Boga i da će sutra izlječiti sve teško bolesne u određenom gradu i određenoj bolnici

Ali sve to povlači za sobom i neke druge stvari, zašto bi Bog slušao nekog vjernika, nije on kućni ljubimac koji radi trikove na zahtjev vlasnika.

U svakom slučaju, mislim da je nemoguće naći bilo kakav dokaz osim ako se Bog ne pojavi glavom i bradom te napravi par čuda. Iako, i to bi bilo upitno jer, kako kaže, Arthur Clark "bilo koja dovoljna napredna tehnologija ne razlikuje se od magije"

Na kraju sve ostaje na vjeri te se nema smisla baviti dokazima
Pa danas imaš dosta takvih koi kažu da dobivaju poruke , opet stvar vjere , vjerojatno je tako i prije bilo. Danas ,ja pratim neke yutube kanale gdje ljudi imaju određena iskustva al to nije toliko poznato i normalno objašnajvaju svoju vjeru iskustva , ne razbacuju se sa nekim prognozama jednostvano ljudi koji su transfromirali svoj život u skladu sa određenim pravcima . Nikom ne sude nikog ne prisljvaju ,jednostvano sam život je dokaz postojaja , dobro i zlo je isto relativan pojam , samo bolest nije dokaz da Boga nema , rat isto tako , samoj prirodi vidimo da sve ima svoj ciklus tako i čovik . Sve ima svoje uzroke i posljedice .
Sami znamo po sebi kolio ti je malo potrebano za sriću koliko za loše raspoloženje , banalni primjer čim se otuširaš osjećaš se bolje već možda za sat vrimena opet se osjećaš loš zbog nečega , to je više um upravlja nama nego mi snjim.
svatiti is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 18:00   #7320
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To su genetski instinkti, mogu se svesti na biološku mehaniku.

Voljenje je neuvjetovano, nastaje bez poticaja
I to je dokaz za postojanje božanstva?

Usto, naša ljudska ljubav je često gadno uvjetovana za razliku od psećje.


Mješaš našu psihološku potrebu za snažnim emocijama, ushičenjem.... i navodne bogove.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.