Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2017., 12:07   #61
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
O tome i pricam... BTW, pajdo mi je bio s familijom u Kairu, Zamalek, jedva je docekao premjestaj u Istanbul... Sapienti sat...
Pa da, živjeti kao lokalac u nekoj trećoj zemlji i nije neko veselje.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:09   #62
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tu se slažem, s 1000+ eura mjesečno, praktički si na 5 mjesta godišnje po par mjeseci.
Dodjes do 15 mjeseci gosisnje
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:15   #63
Nisam nigdje rekao da moraš svugdje po 3 mjeseca.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:32   #64
Ma jebem ale... S ekipom koja misli da se moze udomiti 'negdje' sa 200-300 ojra mjesecno....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:36   #65
Sa 2 takve penzije, eventualno Srbija, BiH, Makedonija, Albanija...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 12:43   #66
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sa 2 takve penzije, eventualno Srbija, BiH, Makedonija, Albanija...
Samo kako ćeš urediti legalni status bilo gdje? Da ne kažem da bi se možda negdje sjetili i da ti naplate porez
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:34   #67
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Starci svakako fino plove. Meni je pao grah da moram raditi za njihovu mirovinu, dok svoju neću imati, ja moram njima plaćati zdravstveno, a sebi iz onoga što ostane moram platiti privatno, jer ne mogu doći na red od njih.





Upravo tako, dobri su jedino za plaćanje koje čega da bi starci imali, dok mladima što ostane, bitniji je starački dom od vrtića.
Starci su odradili svoje i imaju pravo na mirovinu.
nisu krivi što su se njihovi n ovci uplaćeni za mirovinski sustav koristili negdje drugdje, a ne za njih.
Mene više boli što ću do kraja života morati raditi za parazite u povlaštenim mirovinama, koji nisu kune uplatili u mirovinski sustav, a cuclat će ga desetljećima
Što se tiče zdravstvenog, sretan sam što ga ne trebam, iako imam doopunsko ali ga ne plaćam(DDK). Jer, u Rvackoj, ako je čovjek ozbiljno bolestan a nije političar i nema puno love, može si pisati osmrtnicu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:45   #68
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Starci su odradili svoje i imaju pravo na mirovinu.
nisu krivi što su se njihovi n ovci uplaćeni za mirovinski sustav koristili negdje drugdje, a ne za njih.
Mene više boli što ću do kraja života morati raditi za parazite u povlaštenim mirovinama, koji nisu kune uplatili u mirovinski sustav, a cuclat će ga desetljećima
Što se tiče zdravstvenog, sretan sam što ga ne trebam, iako imam doopunsko ali ga ne plaćam(DDK). Jer, u Rvackoj, ako je čovjek ozbiljno bolestan a nije političar i nema puno love, može si pisati osmrtnicu.
I ja odrađujem svoje, uz razliku da ja neću imati mirovinu, a trenutno odrađujem njihovu. Onih 5 % 2. stupa će prije ili kasnije opljačkati, a ionako je već izgubio vrijednost, ako ju je ikad i imao (vidi pod Bagrokor), tako da mi gaće na štapu ne ginu.

Ovi povlašteni umirovljenici su ista stvar, samo je razlika za iznos, najgori od svega su naši oslobodioci iz 2. svj. rata, ima ih pun kurac, njihovih mirovina se nećemo riješiti još 100 godina, iako je rat završio prije 70 (žilavi su).

Općenito, za sve vrste umirovljenika me jednako briga koliko njih za mene. Nedavno su se oglasili, mirovine su sramotno male, moraju se odmah povećati, 2. stup je njihova lova, a ne moja, nema im drugog do prosvjedovati, a ni to ne možeš kad je vruće.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...de/979288.aspx

Osim toga su redovni glasači, ponajviše HDZ-a jer za drugo i ne znaju, dok mladi moraju gutati govna što oni iseru.

I meni ne treba pretjerano, ali za ono što mi treba, prisiljen sam platiti privatno, a i ono što daju je mizerija(naočale od 3000 kn, ja dobijem 80), s tim da svaki mjesec uplatim 1500 kn.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 07:34   #69
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zbog čega bi ga patrijarhalnost Gruzijaca spriječila da se oženi Gruzijkom?

Kaj se tiče Ukrajinki, bilo bi mu bolje da odseli u Ukrajinu, ako želi Ukrajinku za ženu. A i kupovna moć tih njegovih dolara je veća u Ukrajini, nego u Gruziji.
O kakovoj patrijarhalnosti možemo govoriti kada Gruzijci imaju narodnu poslovicu koja kaže: 'samo neka je zdravlja - sve ostalo ćemo kupiti', iz koje se vidi da razmišljaju racionalno, a ne patrijarhalno.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 07:53   #70
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Starci su odradili svoje i imaju pravo na mirovinu.
nisu krivi što su se njihovi n ovci uplaćeni za mirovinski sustav koristili negdje drugdje, a ne za njih.
Mene više boli što ću do kraja života morati raditi za parazite u povlaštenim mirovinama, koji nisu kune uplatili u mirovinski sustav, a cuclat će ga desetljećima
Što se tiče zdravstvenog, sretan sam što ga ne trebam, iako imam doopunsko ali ga ne plaćam(DDK). Jer, u Rvackoj, ako je čovjek ozbiljno bolestan a nije političar i nema puno love, može si pisati osmrtnicu.
Povlaštena mirovina direktan je nusproizvod socijalističkog načina razmišljanja koji se još uvijek nameće kao nekakva 'nužnost', jer bi u suprotnome, navodno, nastao potpuni nered i rasulo. Lijepo bi to bilo 'rasulo' kada bi o visini mirovine odlučivala samo visina uplata tijekom godina rada, umjesto o obnašanju političkih dužnosti tijekom radnog vijeka (ili količina krivotvorne medicinske dokumentacije). Radujem se takvome rasulu.
Isto vrijedi i za zdravstveno, ovakvo obavezno zdravstveno samo je relikt prošlosti. Jer ako imamo pravo na (bilo kakvo) zdravstveno - a ne moram raditi i uplaćivati to je velika povlastica. Sa druge strane imamo sistem prisile koji kaže da svi koji rade i zarađuju moraju uplaćivati u to isto zdravstveno. Ti 'koji moraju' - postali su taoci ucjene. Što prije ti relikti socijalizma propadnu i ukinu se (ili postanu neodrživi) - prije će nam svima biti bolje, prije će doći do otrežnjenja i uvođenja održivih sustava. Ovako kako je sada - otvoreno se protežira nerad, nesposobnost a sve ide kroz korupciju koja nudi financijski veoma solidnu 'sigurnu starost' svima onima koji se ponašaju politički afirmativno (ovo ide korisnike 'povlaštenih mirovina'). A stoka sitnog zuba neka to sve financira pod plaštom 'socijalne pravdenosti'.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 22:56   #71
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Povlaštena mirovina direktan je nusproizvod socijalističkog načina razmišljanja koji se još uvijek nameće kao nekakva 'nužnost', jer bi u suprotnome, navodno, nastao potpuni nered i rasulo. Lijepo bi to bilo 'rasulo' kada bi o visini mirovine odlučivala samo visina uplata tijekom godina rada, umjesto o obnašanju političkih dužnosti tijekom radnog vijeka (ili količina krivotvorne medicinske dokumentacije). Radujem se takvome rasulu.
Isto vrijedi i za zdravstveno, ovakvo obavezno zdravstveno samo je relikt prošlosti. Jer ako imamo pravo na (bilo kakvo) zdravstveno - a ne moram raditi i uplaćivati to je velika povlastica. Sa druge strane imamo sistem prisile koji kaže da svi koji rade i zarađuju moraju uplaćivati u to isto zdravstveno. Ti 'koji moraju' - postali su taoci ucjene. Što prije ti relikti socijalizma propadnu i ukinu se (ili postanu neodrživi) - prije će nam svima biti bolje, prije će doći do otrežnjenja i uvođenja održivih sustava. Ovako kako je sada - otvoreno se protežira nerad, nesposobnost a sve ide kroz korupciju koja nudi financijski veoma solidnu 'sigurnu starost' svima onima koji se ponašaju politički afirmativno (ovo ide korisnike 'povlaštenih mirovina'). A stoka sitnog zuba neka to sve financira pod plaštom 'socijalne pravdenosti'.
Ovo je jako naivno "rješenje." Kad ti "relikti socijalizma" postanu neodrživi, opet će najviše nastradati oni koji su najviše uplaćivali za mirovinsko i zdravstveno.

A oni koji su sada najpovlašteniji (politička kasta i njihovi prirepci) biti će povlašteni i tada.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:25   #72
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa starački dom je upravo to
Starački dom je preskup, tamo ne možeš preživjeti sa 2000 Kn a ovako bi mogao.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:32   #73
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Starački dom je preskup, tamo ne možeš preživjeti sa 2000 Kn a ovako bi mogao.
Daj malo detaljnije opiši tu svoju viziju, nije mi jasno na što zapravo misliš.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:35   #74
Quote:
miki1988 kaže: Pogledaj post
Neki dan sam čitao članak o projekciji demografa UN-a gdje nam se predviđa jedan demografski potop i to ne u tako dalekoj budućnosti, već kroz nekih 15-ak godina gdje će nam se populacija smanjiti na ispod 3 milijuna stanovnika. Naravno, radi se o projekcijama i teško je predvidjeti kako će država izgledati za 15 godina, ali trendovi su takvi da jednostavno u ovoj državi neće biti nikoga tko će raditi i zaraditi ne samo za sebe, nego i za umirovljenike i za državu.

Ja se sada već bližim 30-oj, nemam stalan posao i živim s curom koja ima dobru plaću, no svejedno, budućnost nam je upitna ovdje, prije svega sigurnost da jednog dana nećemo morati raditi nakon 65-e godine. A o mirovinama da ne govorimo i mene je toga strah, da ne završim na cesti nakon što sam svoj radni vijek darovao državi i da na kraju svega moram skupljati boce na ulici kako bih preživio. Može se i takav scenarij dogoditi, možda i neće, ja to ne znam, ali nemam vjere u to da će jednog dana biti bolje. Da ne kažem koliko nas stranci sprdaju kako smo tako lijepa zemlja s puno potencijala, a da zaradimo mjesečno jedva 500-600 dolara prosječne plaće koje su bile u rangu puno "zaostalijih" zemalja (zaostalih u smislu da smo na njih gledali prije 20 godina kao prkno Europe).

Strah me kako će moji roditelji preživjeti sve to i kako će im biti teško živjeti nakon što su otišli u mirovinu jer odlazak u mirovinu u ovoj državi je degradirajuće i omalovažavajuće za običan narod. Za one druge koji su se domogli povlaštenih mirovina, njih je ionako briga za druge.
Kako su trendovi krenuli prema dolje, sve je izglednije da će dosta mladih ljudi i dalje odlaziti iz ove vukojebine koja je sustavno uništavana više od 25 godina, vrlo vjerojatno tako moja draga i ja. A onaj tko vjeruje da može biti bolje i da bude bolje jednoga dana, takvu osobu ću smatrati ludom.
Ovo je 'vukojebina' isključivo zaslugom ljudi koji tu žive, pa tako i tebe.

I dok npr hrvatski i izraelski programer imaju isto znanje, izraelski ima ambicije i kreativnosti te pokrene nekoliko startupa koje mu financira država kroz fondove. I na kraju proda uspješan startup za par milijardi USD.

Naš programer se zaposli kod drugoga za 1000 EUR i sretan je 'jer svakog prvog sjeda plaćica' (izjava vrhunskog programera kojeg znam). Naravno nema niti ambicije niti kreativnosti niti hrabrosti za nešto više, a ni državi ne pada na pamet da financira njegove eventualne projekte jer zaboga izašao je novi model BMW-a a to ima prioritet. A treba i vratiti 4 milijarde koje su kriminalci iz vlastitih redova spalili, iznos koji bi bio dovoljan za 20 godina financiranja startupa.

Dakle u vrijeme kada je malo ljudi na vrhu, srednji sloj je sve tanji a velik broj na donjem dijelu ljestvice, mi smo sami odabrali svoje mjesto, tj dno. Pa tako i ti, kukanje je tu suvišno jer moraš se obratiti prvenstveno sebi.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:46   #75
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Mene više boli što ću do kraja života morati raditi za parazite u povlaštenim mirovinama, koji nisu kune uplatili u mirovinski sustav, a cuclat će ga desetljećima
Isto tako će razmišljati roboti za tebe, kada izgubiš posao zbog njih, pa te budu imali na grbači jer budeš nezaposliv Ovo nije zahebancija, to su realne procjene vladinih tijela u razvijenim zemljama. Mase ljudi biti će apsolutno nezaposlive.

Sudeći po stupnju stručnosti radne snage kod nas, već i sadašnji modeli mobitela prijete da budu 'pametniji' sposobniji te korisniji
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:47   #76
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Daj malo detaljnije opiši tu svoju viziju, nije mi jasno na što zapravo misliš.
Pa biti će manje ljudi u jednom prostoru, ako su pokretni svatko će jedan dan kuhati (znači nema troška kuharice koja postoji u domu) a i veliki iznos koji penzići (ili njihova djeca) izdvajaju za dom ide državi a i gazda doma ne radi pro bono nego želi zaraditi. Ovo će ispasti jeftinije.

Što uopće nije loše opcija jer u domu ne biraš s kim ćeš biti nego to ovisi o drugima i ako si u jeftinijem samo životariš i čekas kraj (a vrlo često je tak i ak si u skupljem), doma pak možda isto ne radiš niš i čekaš da ti ukućani dođu s posla ili iz škole. Ovako ćeš imati i određeni stupanj samostalnosti i asistenciju ako ti treba i društvo.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:56   #77
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Pa biti će manje ljudi u jednom prostoru, ako su pokretni svatko će jedan dan kuhati (znači nema troška kuharice koja postoji u domu) a i veliki iznos koji penzići (ili njihova djeca) izdvajaju za dom ide državi a i gazda doma ne radi pro bono nego želi zaraditi. Ovo će ispasti jeftinije.

Što uopće nije loše opcija jer u domu ne biraš s kim ćeš biti nego to ovisi o drugima i ako si u jeftinijem samo životariš i čekas kraj (a vrlo često je tak i ak si u skupljem), doma pak možda isto ne radiš niš i čekaš da ti ukućani dođu s posla ili iz škole. Ovako ćeš imati i određeni stupanj samostalnosti i asistenciju ako ti treba i društvo.
Nažalost, to što si opisala je čista utopija. Iz više razloga.

Uostalom, nije li ti čudno što to već nije masovnije zaživjelo?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:01   #78
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Daj malo detaljnije opiši tu svoju viziju, nije mi jasno na što zapravo misliš.
Kombinacija vojničkog i studentskog zajedničkog života. Zajednički stanovi sa više ljudi, ako je skupina lošijeg imovnog stanja može i kreveti na kat kao u vojarnama. Puno bolje nego biti bez obroka, u hladnom ili čak na cesti.

Prosječan zdravi i relativno kvalitetan ručak za napraviti stoji 5-12 Kn po osobi (materijal + energija), režije se dijele među članovima mikro zajednice. Svatko ima mala zaduženja itd.

Uz kvalitetna pravila moguće je sasvim lijepo proći sa 2000 Kn. I hraniti se dobro i biti na toplom, pa imati i za kavu i odjeću. Ključ je pridržavanje pravila i određeni stupanj discipline kod članova. Dakle naglasak je na poštivanju pravila i disciplini a ne na altruizmu članova, jer isti je na vrbi svirala kod većine ljudi.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:04   #79
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nažalost, to što si opisala je čista utopija. Iz više razloga.

Uostalom, nije li ti čudno što to već nije masovnije zaživjelo?
Pa ako može živjeti par studenata zajedno onda vjerojatno može i par penzionera.

A i mogao si nabrojati te razloge i objasniti.

Patronažna sestra ti može doći i doma, osoba koja ti ide po namirnice se može i unajmiti i sl.

Ne nije mi čudno što još nije zaživjelo, jer ljudi kod nas tako i tako ne vole izlaziti van uobičajenih okvira.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:04   #80
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Kombinacija vojničkog i studentskog zajedničkog života. Zajednički stanovi sa više ljudi, ako je skupina lošijeg imovnog stanja može i kreveti na kat kao u vojarnama. Puno bolje nego biti bez obroka, u hladnom ili čak na cesti.

Prosječan zdravi i relativno kvalitetan ručak za napraviti stoji 5-12 Kn po osobi (materijal + energija), režije se dijele među članovima mikro zajednice. Svatko ima mala zaduženja itd.

Uz kvalitetna pravila moguće je sasvim lijepo proći sa 2000 Kn. I hraniti se dobro i biti na toplom. Ključ je pridržavanje pravila i određeni stupanj discipline kod članova. Dakle naglasak je na poštivanju pravila i disciplini a ne na altruizmu članova, jer isti je na vrbi svirala kod većine ljudi.
A zašto onda već danas ljudi sa prihodima koji nisu dovoljni za samostalan život ne žive u zajednicama koje si opisao?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.