Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2005., 20:33   #81
Re: Da li je Bog Trojstvo?

Quote:
BoSte kaže:
Da li Boga cine tri osobe -Otac,Sin i Sveti Duh?


Naravno da ne.
Jedan je Bog stvoritelj.
Isus Hrist je prema pismu Bozji sin. (Matej 16:16; Jovan 3:16 )
A Sveti duh je bozja aktivna sila, i nikako ne moze biti osoba…..

Doktrina o trojstvu se ni ne spominje u bibliji, jer naravno nije Biblijska doktrina.
Zna se da je pagansakog porekla, i trojstvo nije bilo prihvaceno u hriscanstvu sve do 4. veka kada je prvo, na koncilu u Nikeji 325.god postavljen temelj za doktrinu o Trojstvu, ali tek na koncilu u Konstantinopolu 381. god., nauka o Trojstvu je jasno formulisana i prihvacena od strane Rimokatolicke crkve.


__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 20:34   #82
Quote:
J_kao_Jelsa kaže:
vjera je nadređena mozgu, i ona se ne moze dokazati na racionalnoj razini
istina, jer da se dokaziva na racionalnoj razini, svi bi vjerovali.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 20:38   #83
Quote:
Jegulja kaže:
i o njima znam vjerovatno više od tebe

ovisi od religije do religije, i neznam zašto si tako samouvjerena da znaš više o religijama od mene, ja ih znam osrednje.

Krščanin sam, smatram se Kristovim učenikom i poznajem svoje.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 01:29   #84
Quote:
shadow_healer kaže:
Mozes li dokazati da je IJEDNA istinita?
Za religiju? Vrlo lako(počevši od zgrade..) da su sve istinite i postoje.
Za vjeru?
Dokazati iracionalno u okviru racionalnog?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 01:37   #85
Quote:
danaye kaže:
Za religiju? Vrlo lako(počevši od zgrade..) da su sve istinite i postoje.
Za vjeru?
Dokazati iracionalno u okviru racionalnog?
Mogu i vrlo lako lazne postojati.

Dokazi iracionalno u okviru iracinalnog.
Ionako mi govore da sam iracionalan.

__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 01:39   #86
Quote:
J_kao_Jelsa kaže:
vjera je nadređena mozgu, i ona se ne moze dokazati na racionalnoj razini
I za tebe pitanje:
Dokazi je u IRACIONALNOJ razini.

__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 01:32   #87
Quote:
shadow_healer kaže:
Mogu i vrlo lako lazne postojati.
Dokazi iracionalno u okviru iracinalnog.
Ionako mi govore da sam iracionalan.

Ajd da se ogradim -mogu fiktivne(ako takve postoje- znaš neki primjer? ).Ali one koje imaju zgradu sigurno postoje.
Pa ne mogu- jer sam u okvirima racionalnog i ne ide baš,dokazivanje izvan granica. Samo vjera.
Ali bih volio naletiti na nekog kome ide.
Mislim,u ovom životu.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 13:11   #88
Quote:
danaye kaže:
Ajd da se ogradim -mogu fiktivne(ako takve postoje- znaš neki primjer? ).Ali one koje imaju zgradu sigurno postoje.
Pa ne mogu- jer sam u okvirima racionalnog i ne ide baš,dokazivanje izvan granica. Samo vjera.
Ali bih volio naletiti na nekog kome ide.
Mislim,u ovom životu.
A da pokusas naci zlatnu sredinu?
Sve ti je "ispred nosa".
__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 20:23   #89
Hmm, trojstvo ?

1+1+1=1 ? ili 3 ?
Bosnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 20:36   #90
Quote:
Bosnjak kaže:
Hmm, trojstvo ?

1+1+1=1 ? ili 3 ?
1+1+1+1+1+....+1=1=0

Meštar Ivan Đr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 22:14   #91
Quote:
Meštar Ivan Đr. kaže:
1+1+1+1+1+....+1=1=0



Bosnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 22:16   #92
UNITARIZAM (JEDNOBOŠTVO) U BIBLIJI



1. I gle, Gospod je stajao nad tim i reče: "Ja sam Gospod Bog Abrahama tvog oca i Bog Isakov". (Postanak 28:13)
2. I on reče: "Da znaš da nema niko sličan Gospodu našem Bogu". (Izlazak 8:6)
3. "Ko je kao Ti Gospode među bogovima, ko je kao Ti slavan u svetosti, u djelima strašan, čineći čuda?" (Izlazak 15:11)
4. "Ne pravite sebi uzame bogove od srebra niti pravite sebi bogove od zlata". (Izlazak 20:23)
5. "Čuj zato Izraele! Gospod naš Bog je jedan Gospod." (P. Zakon 6:4)
6. "Tebi je to pokazano, da bi ti znao da je Gospod On Bog; nema drugog mimo Njega...... Znaj dakle danas i zasadi u svoje srce da je Gospod On Bog gore na nebu i dole na Zemlji, drugog nema." (P. Zakon 4:35 i 39)
7. "Niko nije kao Bog Ješurunov: po nebesima u pomoć ti jezdi i u svom veličanstvu po oblacima". (P. Zakon 33:26)
8. "Vidite sada da sam Ja, Ja On i nema drugog boga osim mene: Ja usmrčujem i Ja oživljavam, Ja ranjavam i Ja liječim: ne postoji taj ko se moŽe iz Moje ruke izbaviti." (P. Zakon 32:39)
9. Salomon je stajao ispred oltara Gospodnjeg pred čitavim skupom Izraela i raširi ruke svoje prema nebu. I reče on: "Gospode Bože Izraelov, nema Boga kao tebe gore u nebesima, niti dole na zemlji, koji drŽiš savez i milost svojim slugama što kroče pred Tobom sa svim svojim srcem." (Kraljevi I, 8:22 i 23)
10. "Naš Gospode, nema nikog kao što si Ti, niti ima boga osim Tebe, po svemu što smo ušima svojim čuli". (Ljetopisi I, 17:20 i Samuel II, 7:22)
11. "Neki ljudi znaju da si Ti, čije je ime JEHOVAH, najuzvišeniji nad svom zemljom." (Psalmi 83:19)
12. "Jer Ti si velik i činiš čudesa: samo si Ti Bog." (Psalmi 86:10)
13. Ovako govori Gospod.... "Ja sam Prvi i Ja sam Posljednji, osim Mene boga nema". (Isaija 44:6)
14. "Jer tako kaže Gospod koji je stvorio nebesa: On je Bog koji je formirao zemlju i stvorio je, postavio je, nije je uzalud stvorio, stvorio je da se naseli, Ja sam Gospod i drugog nema". (Isaija 45:18)
15. "Jer ko se u nebu moŽe porediti sa Gospodom ?, ko među sinovima Močnog moŽe biti sličan Gospodu?" (Psalmi 89:7)
16. "S kim ćete prispodobit boga?, ili s kakvim likom ga usporediti?" (Isaija 40:18)
17. "Jer Ja sam Gospod tvog Bog, Sveti Izraelov, Spasitelj; dao sam ti Egipat za otkup, Etiopiju i Šebu za tebe". (Isaija 43:3)
18. "Vi ste Moji svjedoci", reče Gospod i moje sluge koje sam Ja izabrao: da biste znali i vjerovali Me i razumjeli da sam Ja On: prije Mene nije bilo boga, niti će biti poslije Mene. Ja, Ja sam Gospod; osim Mene nema Spasitelja." (Isaija 43:11)
19. "Ja sam Gospod i drugog nema, osim Mene Boga nema. Ja te naoružah mada Me nisi znao, da bi ti znao od izlaska sunca i od zapada, da nema niko osim Mene. Ja sam Gospod i drugog nikog nema". (Isaija 45:5,6)
20. "Ko je to činio i izvršio, zovući generacije od početka? Ja, Gospod, Prvi i Posljednji, Ja sam On". (Isaija 41:4)
21. "Od početka svijeta ljudi nisu čuli uhom niti vidjeli okom o Bože, mimo Tebe, šta je On pripremio za onog koji Ga čeka". (Isaija 64:4)
22. "Ja sam Gospod tvog bog od zemlje Egipat, ne znaj drugog boga sem Mene, jer nema Spasitelja mimo Mene." (Hošea 13:4)
23. "I Gospod će biti kralj nad zemljom: na taj dan biće JEDAN GOSPOD i ime Negovo jedno". (Zaharija 14:9)
24. "Zar nemamo svi jednog oca?, zar nas nije jedan Bog stvorio?" (Malahija 1:6)
25. "I ne idite za drugim bogovima da biste ih služili i obožavali." (Jeremija 25:6)
26. Isus mu odgovori: "Prva od svih zapovjesti je: čuj Izraele: "Gospod naš Bog je jedan Gpspod: ti voli gospoda svog Boga svim svojim srcem i svom svojom dušom i umom i svom svojom snagom; ovo je prva zapovjest".... I književnik mu reče: "Dobro gospodaru, rekao si istinu: jer postoji JEDAN BOG i nema nikog drugog mimo Njega." (Marko 12:29,30,32)
27. Isus zaplaka i reče: "Onaj ko vjeruje u mene, ne vjeruje u mene nego u Onog koji me je posalo...Ja ne govorim od sebe; nego Otac koji me je poslao." (Ivan 14:44)?
28. "Otac je veći od mene". (Ivan 14:28)
29. "Nema drugog boga osim jednog." (Korinćanima I, 8:4)
30. "Jedan Bog i Otac svih, koji je iznad svega i kroz sve i u svima vama." (Efežanima 4:6)
31. "Jedan je Bog." (Timoteju I, 2:5)
Bosnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 22:44   #93
Thumbs up

Quote:
Bosnjak kaže:
UNITARIZAM (JEDNOBOŠTVO) U BIBLIJI

1. I gle, Gospod je stajao nad tim i reče: "Ja sam Gospod Bog Abrahama tvog oca i Bog Isakov". (Postanak 28:13)
2. itd.
Pa sve to stoji i sve to kršćani prihvaćaju i vjeruju - što si nam citirao... I mi ne kažemo da su tri boga... Nego su u Bogu tri Božanske Osobe, ali Jedan Bog - a ne tri! Pa nije to matematika, nego duhovna stvarnost i duhovni pojmovi!
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 23:39   #94
Re: Re: Da li je Bog Trojstvo?

Ne spominje se niti tvoj JeHoWaH pa opet slijepo vjerujes.
Ali da ne bi izgledalo kako si u pravu uputiti cu te na Bibliju, ali ne na krivotvoreni prijevod Novog svijeta, kojim se koristite.

Pa kaze Sv. pismo: "Milosni su darovi razliciti, ali je isti DUH. Razlicite su i sluzbe, ali je isti GOSPODIN. Razliciti su i ucinci, ali je isti BOG koji cini sve u svima" (1 Kor 12,4-6);
"Milost GOSPODINA Isusa Krista, ljubav BOGA (Oca) i zajednistvo DUHA Svetoga neka ...!"(2 Kor 13,13)

Isus Krist je prirodni Bozji Sin, a ne posvojeni, dakle, iste biti. Isus Krist nije stvoren vec roden. Tko ne postuje Sina ne postuje niti Oca. Tko pogrdi ili huli Duha Svetoga nece mu se nigda oprostiti, sto hoce reci da takvi grijese smrtonosno. Pazi se dragi covjece gdje su te zaveli jehovci!

Dakle, naravno da je Bog trojedan, tri osobe jedan Bog. Ne mogu to shvatiti svi, vec samo oni kojima je Bog dao dara, a On pozna svoje i koje je Duh Sveti obnovio, tj. nanovo rodio.

Sunce postoji, zrake njegove takodjer a i toplinu ne smijemo poreci koju osjetimo.
"Tko ima Sina, ima zivot; tko nema Sina Bozjega, nema zivota".
Pitam se vrijedi li moliti za tebe i vas koji ste u istom klubu, jer me Biblija upozorava da ne molim (vidi, 1 Iv 5,16; Jr 7,16).

No, ipak cu te(vas) pozdraviti jer je to uljudno i potrebito.





Quote:
Tanja art kaže:


Naravno da ne.
Jedan je Bog stvoritelj.
Isus Hrist je prema pismu Bozji sin. (Matej 16:16; Jovan 3:16 )
A Sveti duh je bozja aktivna sila, i nikako ne moze biti osoba…..

Doktrina o trojstvu se ni ne spominje u bibliji, jer naravno nije Biblijska doktrina.
Zna se da je pagansakog porekla, i trojstvo nije bilo prihvaceno u hriscanstvu sve do 4. veka kada je prvo, na koncilu u Nikeji 325.god postavljen temelj za doktrinu o Trojstvu, ali tek na koncilu u Konstantinopolu 381. god., nauka o Trojstvu je jasno formulisana i prihvacena od strane Rimokatolicke crkve.


ćubela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 23:54   #95
Quote:
Fritz kaže:
Pa sve to stoji i sve to kršćani prihvaćaju i vjeruju - što si nam citirao... I mi ne kažemo da su tri boga... Nego su u Bogu tri Božanske Osobe, ali Jedan Bog - a ne tri! Pa nije to matematika, nego duhovna stvarnost i duhovni pojmovi!
Hocemo li poceti sad da postiramo vase vjerovanje koje se suprostavlja monoteizmu kojeg sam vec postirao ?

I, procitaj sta sam postirao, od tacke do tacke, jer... da malo bolje razmislis sta u citatima stoji... ne bi ti napisao sto jesi.
Bosnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 00:01   #96
Quote:
27. Isus zaplaka i reče: "Onaj ko vjeruje u mene, ne vjeruje u mene nego u Onog koji me je posalo...Ja ne govorim od sebe; nego Otac koji me je poslao." (Ivan 14:44)?
jel ovo stvarno ovako piše?

Ne mislim provocirati,
nalazim da su neka objašnjenja "Trojstva" veoma znaimljiva, naročito mi se svidjelo Borhesovo objašnjenje u svojoj Knjizi"Istorija večnosti"(čini mi se da se tako zove).

Ako promislim o tumačenju da Isus nije Bog u onom slislu kao što je to Otac nego jedini sin božiji, može li se dogoditi da neka feministkinja digne protiv toga svoj glas jer nije zabilježeno da postoji kćer božija?

ono što je citirao Bošnjak iz Časnih Knjiga ispada de se mnoge biblijske izjave poklapaju sa muslimanskim viđenjem ličnosti Isusa Mesije, a definitvno se poklapaju definicije Boga!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 00:21   #97
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
jel ovo stvarno ovako piše?
Ako promislim o tumačenju da Isus nije Bog u onom slislu kao što je to Otac nego jedini sin božiji, može li se dogoditi da neka feministkinja digne protiv toga svoj glas jer nije zabilježeno da postoji kćer božija?

ono što je citirao Bošnjak iz Časnih Knjiga ispada de se mnoge biblijske izjave poklapaju sa muslimanskim viđenjem ličnosti Isusa Mesije, a definitvno se poklapaju definicije Boga!
Ne to se ne može dogoditi... o čemu pišeš; jer Isus je Jedinorođeni Sin Božji. A Bog nije muško - žensko biće nego je iznad te ljudske podjele na spolove. Je li Allah po vašem shvaćanju muškog roda?

Što se tiče "poklapanja", pa ništa čudno - s obzirom da se i Islam nadovezuje na judaizam i kršćanstvo. Samo mi imamo drugačije shvaćanje Boga, koje proizlazi iz Objave o čemu je Ćubela upravo iznad napisao...
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 20:16   #98
Quote:
Fritz kaže:
Ne to se ne može dogoditi... o čemu pišeš; jer Isus je Jedinorođeni Sin Božji. A Bog nije muško - žensko biće nego je iznad te ljudske podjele na spolove. Je li Allah po vašem shvaćanju muškog roda?

Što se tiče "poklapanja", pa ništa čudno - s obzirom da se i Islam nadovezuje na judaizam i kršćanstvo. Samo mi imamo drugačije shvaćanje Boga, koje proizlazi iz Objave o čemu je Ćubela upravo iznad napisao...
Isus je jedino sin rodjeni ito jos boziji, neuzubillah ?

Ko ga je to rodio ? Bog ili ?

Vi sami sebe pobijate i danasnja Biblija, onakva kakva jeste, pobija sama vase vjerovanje iako je uzimate kao svoju svetu knjigu.

Haman pa vam moram reci da je najveci dokaz protiv vas upravo Biblija.
Bosnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 20:55   #99
Quote:
Bosnjak kaže:
Isus je jedino sin rodjeni ito jos boziji, neuzubillah ?
Ko ga je to rodio ? Bog ili ?
Vi sami sebe pobijate i danasnja Biblija, onakva kakva jeste, pobija sama vase vjerovanje iako je uzimate kao svoju svetu knjigu.
Haman pa vam moram reci da je najveci dokaz protiv vas upravo Biblija.
Isus je POSTAO čovjek u vremenu (to zovemo UTJELOVLJENJE), a oduvijek je SIN BOŽJI. Rođen je od Boga i zato je i sam Bog i kao takav ima božansku narav. On to sam za sebe tvrdi i upravo je zato i raspet, jer Židovi to nisu mogli podnijeti - da bi čovjek za sebe govorio da je Sin Božji... On to nije često isticao, jer je to očito bilo nepojmljivo i neprihvatljivo Židovima. No ipak znao je ponekad to otvoreno reći npr. "Ja i Otac smo Jedno!" Te "prije nego li je Abraham bio JA JESAM" itd. To što je rekao za sebe je ISTINA ili potpuno ludilo... Ne može biti ništa između. A kršćani vjeruju da je to ISTINA jer je to riječima i djelima pokazivao! To potvrđuje Njegov nauk te život i čuda koja je činio... On sam govorio je da apostoli propovijedaju i krste u ime Oca i Sina i Duha Svetoga!
Stari Zavjet ne poznaje Boga kao Trojstvo, pa je normalno da "pobija" ovo kršćansko vjerovanje, a Novi Zavjet na puno mjesta o tome govori: kako Evanđelja, tako i poslanice, te učenje Crkve. (Katoličke, Pravoslavne, te Protestanti) Uostalom zato su se i kršćani odvojili od Židova...
Ali znam ja da se uzalud trudim ovo "dokazati" ili pojasniti. Štogod napisao, opet će se naći oni koji će ovo pobijati i tako u nedogled. Mi vjerujemo ovo, vi vjerujete drugačije. Svatko je slobodan vjerovati onako kako mu se čini ispravno. Ustvari svatko vjeruje sukladno svojoj vjeri i tu je teško bilo što "dokazivati"... Ja samo pokušavam objasniti kako mi vjerujemo, na osnovu Novog Zavjeta. Ali ne negiramo ni Stari Zavjet koji govori o Jednom Bogu. Taj isti Bog u Novom Zavjetu malo više o sebi objavljuje ljudima i to je to!
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2005., 21:49   #100
Quote:
Fritz kaže:
Pa sve to stoji i sve to kršćani prihvaćaju i vjeruju - što si nam citirao... I mi ne kažemo da su tri boga... Nego su u Bogu tri Božanske Osobe, ali Jedan Bog - a ne tri! Pa nije to matematika, nego duhovna stvarnost i duhovni pojmovi!
A kako je onda B-g bezgraničan? Ta negdje počinje otac koji negdje završava da bi započeo sin? I drugi B-žji atributi padaju u vodu s tim i takvim objašnjenjem.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Arye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.