Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2016., 20:37   #4441
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Imaš par stranica prije...
..........
i šta, ja sad da čitam unazad sve stranice ?
daj citiraj post
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 20:54   #4442
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
rekao si


ja pitam, gdje to piše u bibliji ?
gdje piše da BOG mora umrijeti za tu svrhu ?
Na jednom od prijašnjih postova sam ti dao gdje to piše.
(2. Korinćanima 5,21)
2. Korinćanima 5,21 Njega koji ne okusi grijeha Bog za nas grijehom učini da mi budemo pravednost Božja u njemu.
i gdje tu stoji da je BOG morao umrijeti ?
(da i ne spominjemo kako BOG ne može umrijeti )
tu stoji da je BOG učinio NJEGA, a ne On samog sebe, ili Bog samog sebe.
jel ti to mene zafrkavaš ?
Quote:
Pitanje je samo možeš li ti shvatiti to kako bi Bog koji ne poznaje grijeha mogao učiniti nekog(sebe) grijehom ,tada ćeš razumjeti i zašto je jedino Bog mogao otkupiti čovjeka.
kako samo ubacuješ, nadodaješ i iskrivljuješ napisano (to je čak i grijeh)
čuj ti to.....učinio je nekog sebe, ili je nekog (Sina, kako i piše) ili je sebe (a to ne piše)...

ne možeš tako ubacivati svoje riječi među riječi iz biblije da potvrde tvoja vjerovanja
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 21:00   #4443
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Dakle po tvome anđelima se smije klanjat?
ne poturaj
tu sam ti samo pokazao da ne stoji tvoja tvrdnja da su ljudi i anđeli jednaka stvorenja, i da uopće nisu jednaki.

ali ti kao da ne uvažavaš Isusove riječi, kao i ono kad kaže da je Otac veći od njega, jer RKC kaže da su jednaki.
vjeruješ više RKC nego Isusu, a to nije dobro
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 21:05   #4444
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
2. Korin�anima 5,21 Njega koji ne okusi grijeha Bog za nas grijehom u�ini da mi budemo pravednost Bo�ja u njemu.
i gdje tu stoji da je BOG morao umrijeti ?
(da i ne spominjemo kako BOG ne mo�e umrijeti )
tu stoji da je BOG u�inio NJEGA, a ne On samog sebe, ili Bog samog sebe.
jel ti to mene zafrkavaďż˝ ?

kako samo ubacuje�, nadodaje� i iskrivljuje� napisano (to je �ak i grijeh)
�uj ti to.....u�inio je nekog sebe, ili je nekog (Sina, kako i pi�e) ili je sebe (a to ne pi�e)...

ne mo�e� tako ubacivati svoje rije�i me�u rije�i iz biblije da potvrde tvoja vjerovanja
Ja ti nigdje nisam aludirao da je Bog nekoga uÄŤinio grijehom,jer Bog ni ne moze uciniti nekoga grijehom,vec da ti ta recenica oznacava da se Bog lisio bozanstva i da su ga ljudi radi toga smatrali grijehom jer su smatrali da Bog takvo nesto ne bi nikad ucinio za ljude. Zbog toga nevjerovanja da Isus jeste taj Bog ,a koji bi se lisio bozanstva ,proglasili su ga Ĺľidovi grijehom. Zar ne mozes povezati ovo sa onom recenicom u kojom Ĺľidovi Isusu viÄŤu : Tko si ti ,da sebe Bogom ÄŤinis!

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 21:34   #4445
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ja pitam, gdje to piše u bibliji ?
gdje piše da BOG mora umrijeti za tu svrhu ?
Ivan...

Quote:
Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
ovdje stoji da je Bog dao svog sina, a ne da je sam BOG došao umrijeti za nas
dakle...nula bodova za tu dogmu u ovim riječima.
Quote:
Isusova smrt se naziva "lutron",otkup...

Svi su ljudi sagriješili i svi će umrijeti zato što su sagriješili.Biblija kaže da je plata za grijeh smrt.Dakle,svi smo griješni i svi ćemo umrijeti zbog toga...Ali Isus je umro na križu za sve one ljude koji prihvaćaju Njega kao svog osobnog Spasitelja.Svojom smrću,Isus je ispunio neke svemirske norme i zakone po kojima onaj koji zgriješi mora da umre,(negdje se pisalo na ovom pdf i o tome.uračunata i data pravda)....Isus je, dakle,zadovoljio zahtjeve zakona i omogućio svakom čovjeku koji se kaje od svog stanja grijeha,mržnje,zavisti,nepravde,od svog stanja nemorala,onom koji želi da živi u skladu sa Bogom,da može naći spasenje!
nije Isus ispunjavao neke svemirske norme, nego volju svog i našeg Oca Boga na nebesima
Matej 6,8
Ne nalikujte na njih. Ta zna vaš Otac što vam treba i prije negoli ga zaištete.
Matej 6,9
Vi, dakle, ovako molite: `Oče naš, koji jesi na nebesima! Sveti se ime tvoje!
Matej 6,10
Dođi kraljevstvo tvoje! Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji!

Quote:
Mislim da bi se trebalo krenuti sa proučavanjem od početka,od pojave zla,pada prvih ljudi i aktiviranja Plana spasenja.Tada bi bilo puno jasnije sve ovo o čemu ovdje pričamo.
ma tu je stvar puno razumljivija i jas nija nego što je to RKC zakukuljila svojim dogmama
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 22:14   #4446
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ja ti nigdje nisam aludirao da je Bog nekoga uÄŤinio grijehom,jer Bog ni ne moze uciniti nekoga grijehom,vec da ti ta recenica oznacava da se Bog lisio bozanstva i da su ga ljudi radi toga smatrali grijehom jer su smatrali da Bog takvo nesto ne bi nikad ucinio za ljude.
Ma ne govorimo uopće o tome...
jasno sam ti citatom pokazao da nije on sam učinio sebe, nego je BOG njega
pa jel ti čitaš napisano ?
pogledaj šta piše, ne označava to što tvrdiš...

čini mi se da jedno čitaš, sasvim drugo pročitaš
kako si samo iz tog citata "izvukao" da se 'Bog lisio bozanstva'
to ne piše!. to ti ubacuješ.

zatim....
ako bi (hipotetski) i uzeli da se BOG "lišio božanstva" da se rodi kao čovjek (Isus) i otkupi grijehe...
a kažeš da je to mogao samo BOG (otkupiti grijehe)
onda BOG lišen božanstva nije BOG
kako je onda mogao otkupiti grijehe, ako nije BOG ???
kontradiktoran si
Quote:
Zbog toga nevjerovanja da Isus jeste taj Bog ,a koji bi se lisio bozanstva ,proglasili su ga Ĺľidovi grijehom. Zar ne mozes povezati ovo sa onom recenicom u kojom Ĺľidovi Isusu viÄŤu : Tko si ti ,da sebe Bogom ÄŤinis!
pa i nisu trebali vjerovati da je on taj Bog....on se i nije 'činio' Bogom, oni su ga lažno optužili.
on im je jasno rekao da je Sin Božji.
Ivan 5,30
Ja sam od sebe ne mogu učiniti ništa: kako čujem, sudim, i sud je moj pravedan jer ne tražim svoje volje, nego volju onoga koji me posla.


P.S.
nezgodno je čitati to sa mobitela, radi Č,Ć,Š,Ž...koji nisu kako treba
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 23:03   #4447
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ovdje stoji da je Bog dao svog sina, a ne da je sam BOG došao umrijeti za nas
dakle...nula bodova za tu dogmu u ovim riječima.
Antropomorfizam.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 23:38   #4448
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Antropomorfizam.
neće da može

Isus je rođen kao čovjek (da bi bio čovjek, savršeni čovjek.. ali ipak čovjek)
imao fiziološke potrebe kao čovjek, i na kraju umro kao čovjek.

i to naravno ima savršenog smisla
savršeni čovjek Adam je počinio grijeh, kazna za grijeh je smrt, i preko njega smo je svi naslijedili.
adekvatna otkupna žrtva je mogla biti samo da se žrtvuje isto savršeni čovjek, a Isus je bio upravo to.
to nije mogao niti jedan od Adamovih potomaka, jer nije imao ljudsko savršenstvo koje je Adam prokockao.

da je Isus Bog, ne bi bila adekvatna, niti pravedna žrtva, toliko ipak ljudi nisu zaslužili da Bog osobno umire u mukama za njih.

Isus jeste božanskog porijekla, i naj bliži je Bogu Ocu stvoritelju, i po božanskim svojstvima i nadasve duhovno, i u tom duhovnom dijelu su jedno (isto misle)
on je iako stvoren, isto duh na nebu kao i Otac i kao i svi anđeli (pa i oni odmetnuti)
i ima privilegiju da je prvi stvoren, i da je Otac sve drugo stvarao za njega i dao mu vlast nad svim.

u tom smislu se za Isusa čak i može reći da jeste Bog
(mada su i neki drugi nazivani Bogovima)
ali on nije Bog Jahve stvoritelj svega.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 00:00   #4449
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
Ma ne govorimo uopće o tome...
jasno sam ti citatom pokazao da nije on sam učinio sebe, nego je BOG njega
pa jel ti čitaš napisano ?
pogledaj šta piše, ne označava to što tvrdiš...
Pa zato jer se Isus lišio svog Božanstva ,svoje istovjetnosti s Bogom Ocem.To znači ,odvojio se od Oca,a odvajanjem od Oca ,Otac preuzima sve na sebe ,dok Isus ne obavi svoje poslanje na zemlji,otkupljenje grijeha,uskrsnuće,uznesenje i ponovno sjedinjavanje s Ocom. Ono što tebi nije jasno je da su Otac,Sin i Duh Sveti tri osobe u jednom biču.Proizlaze jedan iz drugoga ali su sjedinjene u svojoj naravi.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
čini mi se da jedno čitaš, sasvim drugo pročitaš
kako si samo iz tog citata "izvukao" da se 'Bog lisio bozanstva'
to ne piše!. to ti ubacuješ.
To je jednostavno za zaključiti , grijehom je postao jer se lišio božanstva, u ljudskim očima Bog koji se liši božanstva nije Bog , već grijeh , jer kakav bi to bio Bog koji se samo radi ljubavi prema svom stvorenju lišava božanstva. Upravo ovako ti razmišljaš.

Ali Bogu je jasno da njegovo božanstvo ne znači ništa, ako ne pokaže upravo takvu ljubav prema svom stvorenju, bude dio njih,pati kao i oni ,umre za njih i nakon smrti im pokaže da nema mjesta strahu,da on jeste ljubav i život.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
zatim....
ako bi (hipotetski) i uzeli da se BOG "lišio božanstva" da se rodi kao čovjek (Isus) i otkupi grijehe...
a kažeš da je to mogao samo BOG (otkupiti grijehe)
onda BOG lišen božanstva nije BOG
kako je onda mogao otkupiti grijehe, ako nije BOG ???
kontradiktoran si
lišio božanstva znači "sišao sa trona" odvojio se od Oca,on nije prestao biti Bog,odložio je krunu, spustio se na razinu naroda ,otkupio grijeh, vratio se odakle je došao,preuzeo krunu i popeo se ponovno na tron te se ponovno sjedinio s Bogom Ocem.(laički rečeno ,ovo može razumjeti i dijete u vrtiću)

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
pa i nisu trebali vjerovati da je on taj Bog....on se i nije 'činio' Bogom, oni su ga lažno optužili.
Ali samo Bog može raditi ono što je Isus radio,zar ne.(kako je Isus rekao ,ako ne vjerujete meni,vjerujte mojim djelima)Židovi bi njega kao Boga prihvatili ukoliko bi on došao sa mačem u ruci i 20 ak legija anđela tako da on spasi njih ,a sve ostale pobije. Srećom Božja ljubav je veća od one židovske gdje je Bogu važno spasenje sviju a ne samo nekih.Židovi su jasno znali da Isus jeste Bog samo im se kao takav nije uklapao u računicu gdje će oni biti vladari ,a ne Bog.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
on im je jasno rekao da je Sin Božji.
Ivan 5,30
Ja sam od sebe ne mogu učiniti ništa: kako čujem, sudim, i sud je moj pravedan jer ne tražim svoje volje, nego volju onoga koji me posla.
Dakle ,još ti nije jasno da je Isus svojevoljno sišavši sa trona bio podređen Bogu Ocu i kao takav se prepustio da ga Bog Otac i vodi sve do dana dok se nije vratio na tron.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
P.S.
nezgodno je čitati to sa mobitela, radi Č,Ć,Š,Ž...koji nisu kako treba
kad sam na poslu,pa na brzinu pišem,u slobodnom vremenu,jednostavno se dogodi.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 00:12   #4450
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post

u tom smislu se za Isusa čak i može reći da jeste Bog
(mada su i neki drugi nazivani Bogovima)
ali on nije Bog Jahve stvoritelj svega.
Jahve je Otac,Sin i Duh Sveti . Upravo onako kako sam Isus kaže . Idite i krstite sve narode u ime Oca,Sina i Duha Svetoga . (dakle jedno ime(ne imena) je Jahve).
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 18:26   #4451
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Tvrdi da je Sin u Ocu i Otac u Sinu.
"s" a ne "u"

Razlika detalja istinitih u odnosu na neistinite biblijske prijevode.

Svima je jasno da kad se Isus molio onu noć prije nego su ga odveli na muku, nije se molio samom sebi.
Zato, znajući da se molio Ocu, tada je Bog netko dalje više od samog Isusa.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 18:34   #4452
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Jahve je Otac,Sin i Duh Sveti . Upravo onako kako sam Isus kaže . Idite i krstite sve narode u ime Oca,Sina i Duha Svetoga . (dakle jedno ime(ne imena) je Jahve).
Nigdje Jahve nije trojstvo u Tori inače bi se sastojala riječ od 3 slova a Jahve je YudHeiVavHei a niti Isus pominje Jahvu jer da jest ne bi na križu zazivao ELI ELI LAMA itd več Jahve Jahve itd ...

ELI nije zamjena za Jahvu nego Adonai i Hashem tako da apologetika ne prolazi..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 18:52   #4453
" Neka se sveti ime tvoje."
Matej 6:9

rekao je Isus

... a mi, nije valjda da ćemo nerazumjeti da se nije obratio samom sebi

(zašto je Sveto pismo nekima tako teško razumljivo?)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 19:08   #4454
Što se tiče imena u Judeizmu ima ih koliko ja znam 72 a ne jedno ime mada u Judeizmu ograničiti boga na jedno ime je svetogrđe jer ono što je beskonačno konačnim se ne može opisati..72 imena su samo aspektologija emanirana tu su stali jer nema smisla ići u krajnosti jer kraja nema no da ipak narod ima nešto konkretno da se osloni neke predodžbe atributa boga kroz 72 imena ili načina zato...

72 imena izgovor

https://www.youtube.com/watch?v=1vAaKqZqnTw
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 19:21   #4455
Što se tiče Starog zavjeta, onda ovako:

" Ako ne poslušate i ne stavite u srce da date slavu imenu mojem, veli Jehova nad vojskama, tada ću pustiti na vas prokletstvo i proklet ću blagoslove vaše; i prokleh ih, jer ne stavljate u srce."
Malahija 2:2

__________________

Vrlo ozbiljno, zar ne.

Kada bi Isus bio Bog, tada bi mu se unaprijed klanjali stari Hebreji, a obzirom da se nisu klanjali onda se vrijedi zapitati što je na stvari.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 12:55   #4456
Je li Isus Bog ili čovjek?

Nađoh nešto jako dobro temeljeno na Biblijskim spisima o Isusu.
Evo:


Tekstovi koji govore da je Sin Bog



U Bibliji postoje tekstovi koji jasno i nedvosmisleno Isusa nazivaju Bogom. Pogledajmo neke:



"Jer dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je : Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni…" (Iza 9:5)



Ovo proriče prorok Izaija o Kristu. Apostol Ivan u svom Evanđelju piše: ''U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše kod Boga i Riječ bijaše Bog[1]'' (Iv 1:1). ''I Riječ tijelom postala i nastanila se među nama.'' (Iv 1:14) Ovdje vidimo da je Riječ, koja je Bog, tijelom postala (Bog je postao i čovjek) i nastanila se među nama, a to je Isus Krist. Vrlo jasno vidimo da Biblija Krista zove - Bog.



Kada je Apostol Toma vidio uskrslog Krista on je izjavio: "Gospodin moj i Bog moj! – izjavi Toma." Na to mu je Isus odgovorio: "Jer me vidiš, vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati a da nisu vidjeli." Vidimo da Isus ovim odgovorom potvrđuje ispravnost Tomine izjave. Da je Toma rekao nešto što nije istina, Isus ne bi to potvrdio, nego bi, vjerovatno, ukorio Tomu.



Apostol Pavao pišući Rimljanima kaže: "Njihovi su i oci, od njih je, po tijelu, i Krist, koji je iznad svega, Bog blagoslovljen u vjekove. Amen." (Rim 9:5.)



Apostol Ivan piše: ''Sin je Božji došao i dao nam razum da poznamo Istinitoga. I mi smo u Istinitom, u Sinu njegovu, Isusu Kristu. On je Bog istiniti i Život vječni.''

(1.Iv 5:20)



Pisac poslanice Hebrejima pokušava vjernicima pokazati ko je Krist. U prvom poglavlju, osmi stih, citira Stari Zavjet i kaže: ''Prijestolje tvoje, Bože, postoji vječno,'' i: ''Žezlo je pravde, žezlo tvog kraljevskog dostojanstva.'' Tu pisac citira Psalam 45:6-7, i Krista naziva Bogom.



Možemo pronaći i druge tekstove. Otkuda, dakle, ideja da je Isus Krist Bog? Jasno smo vidjeli da je to učenje same Božije Riječi. Možda će se neko pitati: ''A kako onda neki ne vjeruju da je Isus Bog kada to Biblija jasno kaže?'' Pa oni koji neće vjerovati da je Isus Bog, imaju neka objašnjenja za tekstove koje smo vidjeli. Na primjer, za tekst iz proroka Izaije, gdje Izaija Krista naziva Bog silni, oni kažu da Isus jeste Bog silni, ali nije svesilni. I tako su, navodno dokazali da Isus nije svemogući Bog. Za Rimljane 9:5 kažu da prije riječi Bog treba staviti tačku, tako da se riječi ''Bog blagoslovljen u vjekove'' ne odnose na Krista. Navodno mogu tako objasniti i sve druge tekstove. Takva objašnjenja bi površnog čitaoca mogla i zadovoljiti, ali ne i ozbiljnog istraživača Biblije. Da bi dokazali da je Isus stvarno Bog blagoslovljen u vjekove, pogledat ćemo još mnoštvo biblijskih dokaza:



Tekstovi koji govore o jednakosti Sina s Ocem



Na tekstove koje smo gore naveli, oni koji se bore protiv Trojstva kažu da Sin jeste Bog, ali ne pravi – ravan Ocu, nego manji. On je za njih stvorenje koje je, eto, zaslužilo da se zove bog (malim slovom). Pogledajmo tekstove koji govore o jednakosti Sina s Ocem:



"Budući da u njemu (Kristu), stanuje stvarno sva punina božanstva…" (Kol 2:9)



Postavimo pitanje na gornji tekst: Koliko božanstva stanuje u Kristu? Odgovor je: Sva punina. Dakle, on nije manji Bog, niti pola Boga, nego sva punina.



"Jer Otac ne sudi nikomu, već je sav sud dao Sinu, da svi poštuju Sina kao što poštuju Oca." (Iv 5:23)



Postavimo, opet, pitanje na tekst: Kako treba poštivati Sina? Tekst kaže – kao i Oca. To nam pokazuje jednakost Sina s Ocem. Da je Sin manji od Oca, ili da je čak stvorenje, ne bi Ga smjeli poštivati kao Oca. Štoviše, to bi bio grijeh, jer Biblija jasno kaže da je grijeh iskazivati štovanje stvorenju umjesto Stvoritelju (Rim 1:25). U Bibliji jasno vidimo da Krista štuju i On prima to štovanje, za razliku od Petra, Pavla i anđela (Dj 10:25, 26; Dj 14:13-15; Otk 22:8,9). Kako, dakle, objasniti ovaj stih osim da je Sin jednak Ocu?



"Težite za onim za čime treba da težite u Kristu Isusu! On, božanske naravi, nije se ljubomorno držao svoje jednakosti s Bogom, nego se nje lišio uzevši narav sluge i postavši sličan ljudima. Kad postade kao čovjek, ponizi sam sebe postavši poslušan do smrti, i to smrti na križu. Zato ga Bog uzdiže na najvišu visinu i dade mu jedincato ime koje je iznad svakog drugog imena, ..." (Fil 2:5-9)



Ovdje vidimo Krista koji je božanske naravi. On trajno postoji kao Bog, to znači da je jednak i jedno s Bogom. Ali, On nije gledao samo na svoju korist, kao što to ljudi obično rade, nego je mislio i na našu korist, pa je privremeno napustio slavu koju je imao, te sišao na zemlju postavši čovjek. Međutim, na zemlji nije ostao trajno, nego se vratio u božansku slavu koju je imao i prije postanka svijeta. (Iv 17:5, Iv 6:62). Ovaj tekst nam jasno govori o Kristovoj jednakosti s Ocem.



Prema ovim tekstovima treba nam biti jasno da je Krist Bog, i ne samo to, nego Bog jednak Bogu Ocu.
C/P
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 13:36   #4457
Zašto ti je toliko bitno pitanje je li lik Isusa Bog ili čovjek?
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 14:12   #4458
On je postao istinski čovjekom ostajući istinski Bogom.

Isus Krist je pravi Bog i pravi čovjek.

Nema tu ili ,prijatelju patriote.

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:41   #4459
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Nađoh nešto jako dobro temeljeno na Biblijskim spisima o Isusu.
Evo:


Tekstovi koji govore da je Sin Bog



U Bibliji postoje tekstovi koji jasno i nedvosmisleno Isusa nazivaju Bogom. Pogledajmo neke:



"Jer dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je : Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni…" (Iza 9:5)



Ovo proriče prorok Izaija o Kristu. Apostol Ivan u svom Evanđelju piše: ''U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše kod Boga i Riječ bijaše Bog[1]'' (Iv 1:1). ''I Riječ tijelom postala i nastanila se među nama.'' (Iv 1:14) Ovdje vidimo da je Riječ, koja je Bog, tijelom postala (Bog je postao i čovjek) i nastanila se među nama, a to je Isus Krist. Vrlo jasno vidimo da Biblija Krista zove - Bog.



Kada je Apostol Toma vidio uskrslog Krista on je izjavio: "Gospodin moj i Bog moj! – izjavi Toma." Na to mu je Isus odgovorio: "Jer me vidiš, vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati a da nisu vidjeli." Vidimo da Isus ovim odgovorom potvrđuje ispravnost Tomine izjave. Da je Toma rekao nešto što nije istina, Isus ne bi to potvrdio, nego bi, vjerovatno, ukorio Tomu.



Apostol Pavao pišući Rimljanima kaže: "Njihovi su i oci, od njih je, po tijelu, i Krist, koji je iznad svega, Bog blagoslovljen u vjekove. Amen." (Rim 9:5.)



Apostol Ivan piše: ''Sin je Božji došao i dao nam razum da poznamo Istinitoga. I mi smo u Istinitom, u Sinu njegovu, Isusu Kristu. On je Bog istiniti i Život vječni.''

(1.Iv 5:20)



Pisac poslanice Hebrejima pokušava vjernicima pokazati ko je Krist. U prvom poglavlju, osmi stih, citira Stari Zavjet i kaže: ''Prijestolje tvoje, Bože, postoji vječno,'' i: ''Žezlo je pravde, žezlo tvog kraljevskog dostojanstva.'' Tu pisac citira Psalam 45:6-7, i Krista naziva Bogom.



Možemo pronaći i druge tekstove. Otkuda, dakle, ideja da je Isus Krist Bog? Jasno smo vidjeli da je to učenje same Božije Riječi. Možda će se neko pitati: ''A kako onda neki ne vjeruju da je Isus Bog kada to Biblija jasno kaže?'' Pa oni koji neće vjerovati da je Isus Bog, imaju neka objašnjenja za tekstove koje smo vidjeli. Na primjer, za tekst iz proroka Izaije, gdje Izaija Krista naziva Bog silni, oni kažu da Isus jeste Bog silni, ali nije svesilni. I tako su, navodno dokazali da Isus nije svemogući Bog. Za Rimljane 9:5 kažu da prije riječi Bog treba staviti tačku, tako da se riječi ''Bog blagoslovljen u vjekove'' ne odnose na Krista. Navodno mogu tako objasniti i sve druge tekstove. Takva objašnjenja bi površnog čitaoca mogla i zadovoljiti, ali ne i ozbiljnog istraživača Biblije. Da bi dokazali da je Isus stvarno Bog blagoslovljen u vjekove, pogledat ćemo još mnoštvo biblijskih dokaza:



Tekstovi koji govore o jednakosti Sina s Ocem



Na tekstove koje smo gore naveli, oni koji se bore protiv Trojstva kažu da Sin jeste Bog, ali ne pravi – ravan Ocu, nego manji. On je za njih stvorenje koje je, eto, zaslužilo da se zove bog (malim slovom). Pogledajmo tekstove koji govore o jednakosti Sina s Ocem:



"Budući da u njemu (Kristu), stanuje stvarno sva punina božanstva…" (Kol 2:9)



Postavimo pitanje na gornji tekst: Koliko božanstva stanuje u Kristu? Odgovor je: Sva punina. Dakle, on nije manji Bog, niti pola Boga, nego sva punina.



"Jer Otac ne sudi nikomu, već je sav sud dao Sinu, da svi poštuju Sina kao što poštuju Oca." (Iv 5:23)



Postavimo, opet, pitanje na tekst: Kako treba poštivati Sina? Tekst kaže – kao i Oca. To nam pokazuje jednakost Sina s Ocem. Da je Sin manji od Oca, ili da je čak stvorenje, ne bi Ga smjeli poštivati kao Oca. Štoviše, to bi bio grijeh, jer Biblija jasno kaže da je grijeh iskazivati štovanje stvorenju umjesto Stvoritelju (Rim 1:25). U Bibliji jasno vidimo da Krista štuju i On prima to štovanje, za razliku od Petra, Pavla i anđela (Dj 10:25, 26; Dj 14:13-15; Otk 22:8,9). Kako, dakle, objasniti ovaj stih osim da je Sin jednak Ocu?



"Težite za onim za čime treba da težite u Kristu Isusu! On, božanske naravi, nije se ljubomorno držao svoje jednakosti s Bogom, nego se nje lišio uzevši narav sluge i postavši sličan ljudima. Kad postade kao čovjek, ponizi sam sebe postavši poslušan do smrti, i to smrti na križu. Zato ga Bog uzdiže na najvišu visinu i dade mu jedincato ime koje je iznad svakog drugog imena, ..." (Fil 2:5-9)



Ovdje vidimo Krista koji je božanske naravi. On trajno postoji kao Bog, to znači da je jednak i jedno s Bogom. Ali, On nije gledao samo na svoju korist, kao što to ljudi obično rade, nego je mislio i na našu korist, pa je privremeno napustio slavu koju je imao, te sišao na zemlju postavši čovjek. Međutim, na zemlji nije ostao trajno, nego se vratio u božansku slavu koju je imao i prije postanka svijeta. (Iv 17:5, Iv 6:62). Ovaj tekst nam jasno govori o Kristovoj jednakosti s Ocem.



Prema ovim tekstovima treba nam biti jasno da je Krist Bog, i ne samo to, nego Bog jednak Bogu Ocu.
C/P
Ali isto tako u Bibliji ima citata koji mogu "ukazivati" na to da nije Bog... i da on i otac nisu jedno.... Bilo bi dobro paralelno staviti i jedne i druge za "objektivan" pristup.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:45   #4460
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ali isto tako u Bibliji ima citata koji mogu "ukazivati" na to da nije Bog... i da on i otac nisu jedno.... Bilo bi dobro paralelno staviti i jedne i druge za "objektivan" pristup.
U Bibliji ima citata gdje piše da nema Boga...
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.