Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2003., 22:44   #81
why bloody?
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2003., 23:47   #82
Odgovor na pitanje ovog topika:

Da, siguran sam da je Biblija - Bozja rec.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 00:40   #83
Knjige koje navodiš su tzv deuterokanonske knjige ili u prijevodu knjige koje nisu nadahnute(tj. pisci) ali dobre za čitanje.Tako ih karakterizira KC (za razliku od protestanata koji ih svrstavaju u apokrife--znači potpuno odbacuju).Ta razlika koju naglašavaš uopće ne postoji jer ne spadaju u kanon (koji je potpuno isti za crkve kršćanskog opredijeljenja,isto kao što je i SZ jednak masoretskom tekstu)(Kanonom se smatraju nadahnute knjige).

Što se tiče nicejskog sabora --svako malo naleti po neki nadahnuti(nadahnut nekom antikršćanskom stranicom naravno) musliman i započinje datu temu(kao i npr. o tzv. Barnabinom evanđelju),pa nakon nabrajanja i opisivanja različitih codexa,i km objašnjavanja i pojašnjavanja --ode.
Ako želiš,prolistaj malo stare teme--naći ćeš odgovore na sve kaj te zanima.
copy/paste je dosadan postupak.
Pogotovo ako se stalno ponavlja.


Inside:
Kuran nebi bio knjiga Allahova da...

Kuran se bazira na prijašnjim objavama isto koliko se baziraju i knjiga mormona,knjiga koju Slap spominje i masu drugih objava.

Međutim,Kuran je u odnosu na Biblijske objave (sz i nz) skakanje s konja na magarca,tj vraćanje na "staro".
Tj. ne nadograđuje novu objavu već se spušta stepenicu niže i vraća staru.
Po svemu je sličniji SZ-u no NZ.
Drukčije rečeno potpuno zanemaruje objavu danu u NZ.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 05:14   #84
Naziv devterokanonske ne oznacava nadahnutost ili ne. Oznacava da su to knjige koje su tek u drugom krugu prihvacene (odatle i "deu", za razliku od protokanonskih knjiga) kao deo kanona. Inace, odnos PC i RKC prema tim knjigama je identican... barem na papiru.

U PC se one koriste na Liturgijama.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 10:27   #85
Ja sam sigurna da je Biblija Bozija rec i ne samo to vec i dozivljavanje i prozivljavanja radi te Bozije reci. Uostalom ako neko i sumnja u Bibliju reci iz nje su se potvrdile u zivotima Svetih, Mucenika, Isposnika, Stradalnika, Cudotvoraca, Proroka i svih ostalih ljudi koji su tu rec iz Biblije shvatili i primili kao Boziju rec.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 13:56   #86
SZ ne sadrzi ništa od onoga sto ima u Kur'anu.
To može svako uvidjeti. Kuran povezuje sve od prvog čovjeka
Adema preko Musa a.s. Isa a.s. i Muhammeda s.a.v.s. naravno i ostalih poslanika.
Onoliko priču o Jozefu ne možemo naći u SZ-u.
Što se tiče Jevandjelja Kuran da intrepetira drugaćije nego što je to u NZ-u. Tu se kosi Islam sa Krsćanstvom. Isa a.s. nije Bog
niti je sin nego Bog je zaseban koji salje poslanika da opominje kao što je to i prije njega bilo.
Kuran ne priznaje nikakave nadahnute ljude,
jer riječ božija mora biti direktan govor baš onako kako
je to u Kuranu.

Ovakvo pisanje Zavjeta nikako ne svjedoči riječ Božiju nego riječ
ljudsku koja je mogla dosta toga oduzeti i dodati sto i jeste svjedočanstvo tolike kontradiktornosti Biblije.


21:24 <<Taj učenik za ovo svjedoči i ovo napisa. I znamo da je istinito svjedočanstvo njegovo.>>
21:25<< A ima još mnogo toga što učini Isus i kad bi se sve redom popisalo, sav svijet, mislim, ne bi obuhvatio knjiga koje bi se napisale.>> (Po Ivanu)

Dakle kada pisac navodi Ivanove govore upotrebljava zamjenicu
trećeg lica, da bi neposredno nakon toga u (vlastitom govoru) upotrebio zamjenicu za prvo lice "znamo" i time jasno kazao da je autor neko drugi , a ne Ivan

Što se tice SZ-a ne postoji ni jedno mjesto gdje pisac govori o vlastitim stanjima i događajima koje je lično vidio svojim očima., nego, naprotiv svi izrazi u njemu svjedoče da Musa a.s. nije njegov autor i da je ova knjiga samo skup predaja i priča rašireni među jevrejima, s tim da se spominje kome pripadaju koje riječi. Za ono što je po mišljenju pisca Božiji govor stavljao je ispred njega: " I Bog reče", a za ono što je smatrao riječima Musaovim a.s. naveo je " Reče Mojsije" I u svim situacijama je pisac o Musau a.s. govorio u formu trećeg lica. Npr. " I pope se Mojsije", " "I reče mu Mojsije", " I umoro je tamo Mojsije". Da je danasnji SZ Objava koja je došla od Musau a.s. govorilo bi se u prvom licu barem na jednom mjestu jer govor u prvom licu je upečatljivji i uliva riječima dodatnu snagu. I samo vo je dovoljan dokaz da današnji SZ nije Objava koja je došla Musa a.s.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 14:28   #87
Quote:
Kuran ne priznaje nikakave nadahnute ljude,
i u skladu sa time vi ignorisete sve ljude koji u sebi imaju darove Svetog Duha.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 15:24   #88
Kada sam govorio mislio sam na ljude poput Pavla, Marka, Luke.
Ne postoji ni jedan dokaz da su oni bili nadahnuti.
Sto se tiče poslanica Pavlovih muslimani ga smatraju jednim od mnogih iskrivitelja Isusovog nadahnuca koji je jedini i pavi nadahnuti. Oni su se pojavili u prvom stoljeću čiji je zadatak bio iskrivljivanje Isaove a.s. vjere, a apostoli su Isaovi učenici i njegovi iskreni sljedbenici. Vjeruju da su bili pobožni, ali ne smatraju ih da su bili vjerovjesnici. Njihove su riječi muslimanima kao riječi vrijednih učenjaka koji pokušavaju samostalno riješiti neka vjerksa pitanja, a podložni su griješenju.
Gubljenje orginalnog Evanđelja i lanca njegovog prenošenja u prvom i drugom stoljeću skida svaku odgovornost sa rječi apostola, a naročito zbog toga što oni, u mnogim slučajevima, nisu razumjeli šta to Isa a.s. želi da kaže, što se jasno primjećuje u današnjim evanđeljima zbog učestalog uopštavanja njegovih riječi.
A što se tiče Marka i Luke, oni nisu apostoli i ne postoji ni jedan dokaz da im je od Boga dolazila objava, a nisu imali ni čast vidjeti Isa a.s.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 15:55   #89
Evenđelja:

Svi kršćanski predhodnici i znatan broj današnjih se slažu u tome
da je Evanđelje po Mateju pisano hebrejskim jezikom i da je zagubljeno zbog izmjene koje su u njemu pravile kršćanske sekte
i ogromnih nesreća koje su zadesile kršćane u prva tri stoljeća.
A što se tiće danas potojećeg primjerka Evanđelja po Mateju na hebrejskom jeziku ono je prijevod prijevoda sa grčkog jezika i za njega se ne posjeduje lanac prenosilaca, niti se zna ime njegovog prijevodioca, niti bilo šta o njemu što je priznao i Jerome. Sav govor o njemu se temelji na pretpostavkama: "Vjetovatno ga je prevep taj i taj...." ali na temelju ovakvih sumnji se ne može ustanoviti da li knjiga pripada
njenom autoru.
Tekstovi više od pedeset učenjaka su saglasni da ovo Evanđelje koje se pripisuje Mateju (koje je ujedno prvo i najstaije) zasigurno nije njegovo djelo, jer su sve knjige Novog zavjeta pisane na grčkom jeziku osim Evanđelja po Mateju i Pavlove poslanice Hebrejima. Posogurno se zna da su njih dvije pisane hebrejskim jezikom i za to postoje vjerodostojni podaci i Matej je jedini koji je pisao Evanđelje na hebrejskom. On je svoje Evanđelje napiso na hebrejskom jeziku za jevreje u Palestini koji su očekivali najavljenu osobu od potomaka Abrahama a.s. i Davida a.s. a zatim su ga prijevodili prevodioci prema vlastitom
razumjevanju i sposobnostima. A što se tiče Mateja, on svoje Evanđelje nije preveo na grčki jezik, a njegov prijevodioc je anonimna osoba. Preostale evanđeljske knjige su pisane na grčkom jeziku. Onaj ko tvrdi da su Matej i ostali pisci napisali svoja evanđelja na grčkom jeziku je zabludi.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 17:37   #90
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Ma ja sve je to "nadahnuto". A de mi recite jeli se taj koji njiha nadahnuje predomisljava kada je onima na skupu u god. 325 i nakon toga nadahnuo da jednom neke knjige uzimaju kao "Bozija rijec" i prihvataju kao nadahnute a zatim da bi kasnije postali "apokrifi"?

rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 17:46   #91
Ja imam za tebe jedno pitranje: da li ti vjerujes u Boga, ili u Knjigu?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 17:59   #92
Jedno je sigurno. Prave vjere u Boga nema
bez prave knjige. A sad koja je to izaberimo sami.
Bez knjige / dokaza nema vjere iako bi i da sam
u šumi rodjen vjerovao da Bog postoji jer imaju prirodni dokazi.
Recimo kosmos. No, to vjerovanje bi mi se sigurno iskrivilo u
doticaju sa ljudima koji su u stanju vjerovanja tumačiti svak na
svoj način. Zbog toga nam Allah šalje knjigu kao
uputu kako bi se držali njegovog užeta i prave vjere.
Za mene je to nakon svih analiziranja Kuran koji
mi govori kako da vjerujem i živim.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 19:02   #93
Bog ili knjiga?

'Jedno je sigurno. Prave vjere u Boga nema bez prave knjige.'

Sto bi to znacilo? Da do pisanih knjizurina nitko Boga ni spoznao ni vidio nije?
Sve su to samo putokazi i karte. Pravi Put je Zivot sam.
Kod prave vjere u Boga pisana knjiga vise nije ni potrebna. Takvi ljudi ~ istinske vjere, citaju Njegove zapise u svemu. U Zivotu. Kao sto su ih apostoli i sveti Pavao, i prvi krscani (i svi vjernici drugih religija koji citati nisu ni znali) citali.

I nije uopce vise vazno tko je i kako je kompilirao Biblijske textove, svi ti sabori i izglasavanja... Nikad nitko vise nece naci stvarne materijalne dokaze o stopostotnoj autenticnosti tih napisa. Sve ostaje samo na spekulacijama. Ali, kako i Minam kaze potvrdu tih dogadanja iskreni vjernik nalazi na svom Putu, u svom zivotu. I u srcu zna sto je autenticno, a sto eventualno i nije. I sto onda ako i nije? Ako vjeruje u Boga, a ne u slova na papiru, to ga uopce ne uznemiruje.
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 20:07   #94
Pa po ovom tvom bi trebalo
znaći da fino uzmeš Bibliju i sve svete knjige
i potpališ vatru sa njima jer nas život vodi. Ni ćemu ne služe. Ako Njegova
objava nije potrebna kako nam onda život može biti pravi put
kad se ja i ti razlikujemo u vjerovanju? Ja i Indijanac se takođe razlikujemo. Pa ko kome onda garantuje pravi put ako ne Bog i
Njegovi pravi spisi za koje se sami moramo odlučiti analizirajući sve jednu po jednu za koju svaki pripadnik svoje vjere kaže da su njegovi spisi autentični. Pa ne moguće je Jedan Bog bi trebao imati samo jednu stazu/put do Njega. I kako jedan iskreni vjernik da vjeruje u nešto što je kompilirano i što sve ostaje na spekulacijama? Moje srce može svašta izabrati. Srca su nam različita. Nikad nečemo biti složni oko nečeg zajedničkog.
I na kraju krajeva to mi ispada neravnopravno jer ti ćeš uzeti sebi nešto iz tih biblijskih spisa što tebi paše i gdje te srce vuće dok neko će drugaćije prići tim istim spisama koji nisu autentični i izvući neku drugu vjeru. Zar bi Bog bio tako neravnopravan prema svima? Zar da nam ne da nešto u šta bi svi vjerovali na isti način. Zar da čovjek snosi krivicu zbog nekih koji su tu autoentičnost razbili? Zašto da svi snosimo krivicu zbog njih tamo koji su od Božje riječi nama ostavili samo špekulacije.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 21:23   #95
Quote:
Ne postoji ni jedan dokaz da su oni bili nadahnuti.
Kako ne postoji, pa na pedeseti dan posle hristovog uskrsnuca se Duh Sveti spustio na njih i oni su nadahnuti na vise jezika poceli da propovedaju veru.
Quote:
19. Идите дакле и научите све народе крстећи их ва име оца и сина и светога Духа,
A ovo je cisto dodatak, tek da se vidi da je Isus rekao da se krsti u ime Oca i Sina i Svetoga duha...to cisto pominjem radi trojstva koje toliko napadate..
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 21:39   #96
Inside,
svatko gleda iz neke svoje perspektive i razlicitu sliku vidi. A svaka je istinita. Na svoj nacin... Ti si se u tome nasao i to je lijepo .
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 22:21   #97
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!

Quote:
19. Идите дакле и научите све народе крстећи их ва име оца и сина и светога Духа,
Minam haj se malo raspitaj koliko je ovaj stih autenthican kod nekih drugih krscana pa ces vidjeti.

A jos nesto. Zamisli eto na skupu u nicejskog sabora da su odlucili da ovo nije "Bozija rijec i nadahnuto" onda nebi mi ni ovo vjerovatno postirala. Kako mozes nesto slijepo slijediti na osnovu ljudske odlucnosti?

36. Većina njih slijedi samo predpostavke; ali predpostavke nisu nimalo od koristi Istini; Allah uistinu dobro zna ono što oni rade.

77. Reci: "O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u vjerovanju svome, suprotno istini, i ne povodite se za prohtjevima ljudi koji su još davno zalutali, i mnoge u zabludu odveli, i sami s pravog puta skrenuli!"(sure 5)


Quote:
Ja imam za tebe jedno pitranje: da li ti vjerujes u Boga, ili u Knjigu?
Vjerujem u Boga hvala Allahu ali vjerujem i u ono sto je objavio i u sve Njegove poslanike za razliku od neke.

91. A kada im se kaže: "Vjerujte u ono što Allah objavljuje!" – oni odgovaraju: "Mi vjerujemo samo u ono što je nama objavljeno" – i neće da vjeruju u ono što se poslije objavljuje, a to je istina koja potvrđuje da je istinito ono što oni imaju. Reci: "Pa zašto ste još davno neke Allahove vjerovjesnike ubili, ako ste vjernici bili?

92. I Musa vam je jasne dokaze bio donio, pa ste, ipak, u odsutnosti njegovoj sebi nepravdu nanoseći, tele prihvatili."

93. I kada smo od vas vaš zavjet primili, i brdo iznad vas podigli: "Ozbiljno prihvatite ono što vam dajemo i budite poslušni!" – oni su odgovorili: "Čujemo, ali poslušati nećemo!" – srca njihova su, zbog nevjerovanja njihova, još bila nadojena teletom. Reci: "Ružno je to na što vas nevjerovanje vaše navodi, ako ste uopće vjernici."

94. Reci: "Ako je u Allaha džennet osiguran samo za vas, a ne za i za ostali svijet, onda vi smrt zaželite, ako istinu govorite."

95. A neće je nikada zaželjeti zbog onoga što čine! – A Allah dobro zna nevjernike.(sure 2)

136. Recite: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama, i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je dato Musau i Isau, i u ono što je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihova; mi ne pravimo nikakve razlike među njima, i mi se samo Njemu pokoravamo."

137. Pa, ako budu vjerovali u ono u što vi vjerujete, na pravom su putu; a ako glave okrenu, oni su onda samo inadžije, i Allah će te sigurno od njih zaštititi, jer On sve čuje i sve zna.

138. "Allah je nas uputio, a zar ima ljepše upute od Allahove? Mi se samo Njemu klanjamo."

139. Reci: Zar se s nama o Allahu raspravljate, kad je On i naš i vaš Gospodar? Nama – naša djela, a vama – vaša djela! A samo Mu mi iskreno ispovjedamo vjeru."

140. Kako govorite; "I Ibrahim, i Ismail, i Ishak, i Jakub, i unuci su bili Jevreji, odnosno kršćani?" Reci: "Znate li bolje vi ili Allah? Zar je iko gori od onoga koji skriva istinu znajući da je od Allaha? – A Allah motri na ono što radite."

141. Taj narod je bio i nestao; njega čeka ono što je zaslužio, i vas će čekati ono što ćete zaslužiti, i vi nećete biti pitani za ono što su oni radili.(sure 2)
rob Milostivog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 22:26   #98
Quote:
ygraine kaže:
Inside,
svatko gleda iz neke svoje perspektive i razlicitu sliku vidi. A svaka je istinita. Na svoj nacin... Ti si se u tome nasao i to je lijepo .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2003., 22:35   #99
Minam: To je upravo Evanđelje po Mateju za koje se ne zna ko je autor. Drugo nema nigdje dokaza da su Marko, Matej, Pavle i drugi bili nadahnuti i da im je dolazila Objava od Boga. Tu u tom Evanđelju koje je pripisano Mateju se govori da se treba krstiti. Ništa drugo. To Evanđelje je pisano na hebrejskom jeziku i bilo je zagubljeno zbog izmjena u njemu koje su pravile kršćanske sekte, a i radi razni nesreća koje su zadesile kršćane u prva tri stoljeća. Svi kršćanski ućenaci se slažu u tome. Što se tiće današnjeg postojećeg Evanđelja po Mateju ono je prijevod prevoda sa grčkog jezoka i za njega se ne poznaje lanac prenosioca niti se zna ime njegovog prevodioca niti bilo šta o njemu što je priznao i Jerome. Sav govor o njemu se temelji na pretpostavkama: "Vjetovatno ga je prevep taj i taj...." ali na temelju ovakvih sumnji se ne može ustanoviti da li knjiga pripada
njenom autoru.
Tekstovi više od pedeset učenjaka su saglasni da ovo Evanđelje koje se pripisuje Mateju (koje je ujedno prvo i najstaije) zasigurno nije njegovo djelo, jer su sve knjige Novog Zavjeta pisane na grčkom jeziku osim Evanđelja po Mateju i Pavlove poslanice Hebrejima. Posogurno se zna da su njih dvije pisane hebrejskim jezikom i za to postoje vjerodostojni podaci i Matej je jedini koji je pisao Evanđelje na hebrejskom. On je svoje Evanđelje napiso na hebrejskom jeziku za jevreje u Palestini koji su očekivali najavljenu osobu od potomaka Abrahama a.s. i Davida a.s. a zatim su ga prijevodili prevodioci prema vlastitom
razumjevanju i sposobnostima. A što se tiče Mateja, on svoje Evanđelje nije preveo na grčki jezik, a njegov prijevodioc je anonimna osoba. Preostale evanđeljske knjige su pisane na grčkom jeziku. Onaj ko tvrdi da su Matej i ostali pisci napisali svoja evanđelja na grčkom jeziku je zabludi. A iz tog zagubljenog
Evanđelja ja samo vidim da se treba krstiti ne govori mi ništa više. A treba mi dokaz da su ti pisci bili produhovljeni. Marko i Luka nikad nisu imali čast vidjeti Isusa. I ne postoji ni jedan dokaz da im je od Boga dolazila objava.


Ygraine: Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 22.04.2003., 00:46   #100
Ukratko:
Evanđelja (s obzirom da se tu o njima govori) su prihvačena prije niceje(u današnjem obliku),pa tako i njihovo naučavanje.
to nam potvrđuju
1. papirusi(svi datirani 130-200 ne) Oxyrhynchus, Fayum,Egerton2, 52,64,Bodmer1(75),2(66),Chester Beatty sa svojih 3500 fragmenata uz ostalih 2500 neimenovanih (sadrže sva evanđelja).
2. popisi knjiga(i knjige,citati) kanona: Muratorian fragment(170 ne),Codex Baroccocio(206ne), Irineja,Origena,Justina Martyra,Clementa,Tertulliana,. (sve do oko 200ne).
3. tekstovi Polycarpa,Dyionisiusa,Tatiana(pisma,Diatessaron),I rineja...Marciona (citira skoro kompletnog Luku) etc.
4. Papirusi pronađeni u Nag Hamadiju koji potvrđuju ( 98% ) tekstove SZ(današnji oblik)—i time neposredno dokazuju da knjige nisu mijenjane(a s obzirom da su kršćani slagali SZ... )

Postoje i gnostički i nekršćanski izvori,no drugi put(nekršćanski su lijepo navedeni od strane Maran Ate)
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.