Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 23:38   #1
Kupnja nekretnine preko javne dražbe

Dakle, kako razmišljam o kupnji stana, prijatelj mi je rekao o ovoj opciji, znači kupnja stana na javnoj dražbi na općinskom sudu stana koji je pod ovrhom. Zanimljiva stvar je da u najluđem slučaju (naravno ako si jedini na dražbi, pa ponudiš najnižu cijenu) možeš kupiti stan za 1/3 procijenjen vrijednosti.
Da li je imao itko iskustva sa time osobno ili je čuo neke primjere? Problem je što se nema baš puno informacija za dobit (na sudu su svi "rječiti"). Znam da moraš prije dražbe uplatit 10% procijenjene vrijednosti stana i ako kupiš to ti ulazi u cijenu,a ako ne to ti vrate? Da li ti vrate puni iznos ili umanjen za neku naknadu?
Postoji i vrijeme kad možeš razgledati stan i tu dolazimo do zeznutih stvari. Uglavnom su ti stanovi naseljeni, tak da postoji mali bed razgledavat stan dok je ekipa koju će potjerat još unutra. Naravno, pretpostavljam da te ni ne puste unutra, onda imaš pravo ići sa nekim sa suda, čak i policijom jer te moraju pustiti unutra (to piše na rješenju o prodaji).
Kako uopće ide dražba, da li je to klasično kao u američkim filmovima ? Ili je teško tako kupiti stan jer tu vlada mali krug ljudi ("mafija"), uigrani tim koji tako dolaze do jeftinih nekretnina?
Ako kupiš stan, uglavnom imaš 30 dana za platit ostatak love. Da je to dovoljno vremena da riješiš kredit (da li uopće možeš dignuti stambeni kredit u ovom slučaju zbog zamršene papirologije i cijelog procesa ili ipak možda nenamjenski) jer ako ne platiš na vrijeme dražba se poništava i onda ti ne vraćaju jamčevinu? I kad platiš sve da li uz porez na kupnju stana moraš platiti sigurno i neke naknadne sudu i kolike su?
I na kraju najgori dio. Proces deložacije stanara. Postoje razne finte kako odgađati deložaciju, te koliko sam shvatio ti moraš osigurati bravara i kamion i fizičku snagu za selidbu za svaki put...
Pa da li je netko imao kakvih iskustava sa takvim cijelim postupkom, pa da podijeli svoje informacije da znam da li ima uopće ikakvog smisla se upuštati u takvu avanturu?
P.S. Neću ni zalaziti u moralni aspekt cijele ove stvari jer sigurno da je cijela ta situacija za ljude mučna i teška i da nije ugodno nekoga tjerat iz stana.
fawlty82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 13:31   #2
mene isto zanima ova opcija i razmisljao sam o njoj... ako zna itko vise bilo bi odlicno da prosiri svoje znanje...
__________________
If you can't handle the internet, don't go on the internet!
Abomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:44   #3
Quote:
fawlty82 kaže: Pogledaj post
Ili je teško tako kupiti stan jer tu vlada mali krug ljudi ("mafija"), uigrani tim koji tako dolaze do jeftinih nekretnina?
Ovo je često slučaj za iole atraktivnije (kvalitetnije) nekretnine.

Quote:
fawlty82 kaže: Pogledaj post
I na kraju najgori dio. Proces deložacije stanara. Postoje razne finte kako odgađati deložaciju, te koliko sam shvatio ti moraš osigurati bravara i kamion i fizičku snagu za selidbu za svaki put...
Ovo i jest najgori dio priče. Ima i nekretnina bez stanara, ali tu je onda stanje nekretnine često vrlo upitno...
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 13:20   #4
neznam dal sam na krivom mjestu ali zanima me ovak:
kupila bih na javnoj dražbi jednu oranicu, gledajući zemljišne knjige na toj čestiti je već prije upisano založno pravo zbog kredita dviju banaka a porezna uprava je treća i na nju se odnosi ova dražba. Ako ja npr. kupim na toj dražbi tu česticu dal se ovi prije brišu ili koji je postupak ?
Hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 10:18   #5
znači nitko ?!?!?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 10:45   #6
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
znači nitko ?!?!?
mislim da moras isplatit ove sto su se uknjizili vec
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 10:40   #7
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
neznam dal sam na krivom mjestu ali zanima me ovak:
kupila bih na javnoj dražbi jednu oranicu, gledajući zemljišne knjige na toj čestiti je već prije upisano založno pravo zbog kredita dviju banaka a porezna uprava je treća i na nju se odnosi ova dražba. Ako ja npr. kupim na toj dražbi tu česticu dal se ovi prije brišu ili koji je postupak ?
Hvala
Ako kupiš na javnoj dražbi, vjerovnici se naplaćuju po prioritetu, prva je porezna uprava a onda banke i ostali ovisno koliko ima novaca. Ti kao kupac na sudskoj dražbi dobivaš čistu nekretninu očišenu od svih vjerovnika.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 16:25   #8
Prodaja stana preko ovršnog postupka.

Priča se da ako u ovršnom postupku netko KUPUJE stan, on taj stan ukoliko nema konkurenata može dobiti i po najnižoj cijeni i od 30% od cijene nekretnine.

Zanima me , da li to znai, ako na primjer imamo nekog penzinera koji je i socijalni slučaj. Čovjek ima premalu penziju i postane dužan za stanarinu i druge obaveze.

Hoće li mu država prodati stan zbog nekoliko tisuća kuna za trećinu vrijednosti stana oi otjerati tog čovjeka na ulicu u beskučnike?
trava12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:18   #9
Quote:
trava12 kaže: Pogledaj post
Priča se da ako u ovršnom postupku netko KUPUJE stan, on taj stan ukoliko nema konkurenata može dobiti i po najnižoj cijeni i od 30% od cijene nekretnine.

Zanima me , da li to znai, ako na primjer imamo nekog penzinera koji je i socijalni slučaj. Čovjek ima premalu penziju i postane dužan za stanarinu i druge obaveze.

Hoće li mu država prodati stan zbog nekoliko tisuća kuna za trećinu vrijednosti stana oi otjerati tog čovjeka na ulicu u beskučnike?
znam da je prošlo ohoho vremena od ovog pitanja, al kad sam već nabasala na tu temu....
Odgovor: da! Ne pita te nitko tko si, što si, primanja, mogućnosti. Dugovanja podmiruješ ili ne, samo to je bitno. Ako nema mogućnosti, penzioner će završiti na ulici, ili gdje već, a netko će se na tuđoj nesreći usrećiti...
ribica =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 15:58   #10
i dal je tko kaj kupio na dražbi. ja podulje vrijeme pratim stanje
i isto mislim da to nije loša opcija za kupnju nekretnine, jedino ako
naiđeš na ljude koji se nežele iseliti onda za prisilno iseljenje moraš dobiti
rješenje od suda koja u principu traje od 3mj do godinu dana. i onda policija
prisilno te isele.... e sada nisu svi takvi ima onih koji nisu tolko nabrijani
pa nije bed iseljenje.....
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 19:09   #11
sta ne ide iseljenje odmah nakon drazbe... kaj kupac mora podizat tuzbu za iseljenje?
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 10:25   #12
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
sta ne ide iseljenje odmah nakon drazbe... kaj kupac mora podizat tuzbu za iseljenje?
ne. koliko znam kada se nekretnina na dražbi proda, onda ljudi
koji žive u toj nekretnini imaju max rok od 45 dana da se isele.
to je kao razuman rok da si stvari spakiraju itd.. itd...
ako se nakon tog roka ne isele onda ti sucu koji vodi taj predmet
moraš dati prijedlog za prisilno iseljenje, i onda taj proces može trajati
i do godinu dana , sve ovisi..... tek kad bude prijedlog usvojen onda
ih policija iseli, a ako je nekretnina prazna onda nemaš beda ili
ako ljudi nisu takvi pa se jednostavno isele isto nemaš beda.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 10:36   #13
Ne iseljava ih nikakva policija, iseljava ih kupac nekretnine, odnosno sud. Policija je samo prisutna za očuvanje reda i mira.

Kad se odredi datum deložacije, novi vlasnik kao ovrhovoditelj, mora osigurati bravare, radnu snagu i prijevoz kao i mjesto za skladištenje stvari.

Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
koliko znam kada se nekretnina na dražbi proda, onda ljudi
koji žive u toj nekretnini imaju max rok od 45 dana da se isele.
to je kao razuman rok da si stvari spakiraju itd.. itd...
ako se nakon tog roka ne isele onda ti sucu koji vodi taj predmet
moraš dati prijedlog za prisilno iseljenje, i onda taj proces može trajati
i do godinu dana , sve ovisi.....

samo bih napomenula nešto vrlo bitno, a to je da svako rješenje i bilo kakvu pismenu od trenutka prodaje, pa i zapisnik s održane dražbe, mora primiti i ex vlasnik. pa ukoliko oni odaberu ne podizati poštu, po zpp-u idu tri dostave - dvije obične preporuke sa po 5 dana na pošti, jedna posebna preporuka sa mjesec dana čekanja na pošti, pa sudski dostavljač, pa tek onda eventualno oglasna ploča. što kod našeg zakonodavstva znači 3-5 mjeseci za svako rješenje.

Zadnje uređivanje Katrin : 12.07.2011. at 10:46.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:06   #14
Netko je već prije pitao, ali mislim da nitko nije odgovorio. Ako se upustite u kupnju takve nekretnine postoji jamčevina da bi se uopće sudjelovalo i onda rok u kojem se treba isplatiti ostatak. Pitanje glasi - može li se ishodovati stambeni kredit na temelju neke potvrde od suda da ste vi kupac ( nakon što vaša ponuda za kupnju bude prihvaćena na dražbi)?
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:21   #15
Pa to moraš pitati banke. Roka plaćanja preostalog dijela je 30 dana, ne znam ako je to uopće dovoljno vremena da se realizira veći kredit.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 04:30   #16
http://www.luna-nekretnine.com/index...id=117&lang=hr

Evo nesto o tome sto sam nasao!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 12:15   #17
meni recimo RBA stambena nije uspjela riješiti kredit i morala sam se snaći ......
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 01:30   #18
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
Netko je već prije pitao, ali mislim da nitko nije odgovorio. Ako se upustite u kupnju takve nekretnine postoji jamčevina da bi se uopće sudjelovalo i onda rok u kojem se treba isplatiti ostatak. Pitanje glasi - može li se ishodovati stambeni kredit na temelju neke potvrde od suda da ste vi kupac ( nakon što vaša ponuda za kupnju bude prihvaćena na dražbi)?
Teorijski - da. Praktično - zaboravi. To se kupuje ako imaš gotovinu. A i vremena natezati se s postojećim stanarima godinu-dvije, ako ne žele sami izaći.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 21:08   #19
kako je to žalosno!!!ne mogu se uopće zamisliti da selim ljude iz njihova doma u kojem su tko zna koliko godina prije živjeli. budući da živimo u "prekrasnoj zemlji " sa "niskom stopom nezaposlenosti", baš čudno da ljudima domovi idu "na kocku". najžalosnije je u svemu ,što nije čudno da ljudima padaju na pamet ovakve ideje, kada je večini ljudi kupnja stana nedostižni san ili ako ga kupe na kredit tada su u dužničkom ropstvu.

Btw. ovršni zakon uređuje ovu materiju.
trži šparaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 16:24   #20
Jle netko uspio kupiti nekretninu na sudskoj ovrhi i da nije bilo komplikacija i uselio se normalno??

Znaima što to znači ako je banka upisala razlučno pravo na neku nekretninu koja je na dražbi? Ako je ja na dražbi kupim, banka dobije praktički moju lovu i briše se s razlučnog prava?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.