Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2016., 00:13   #281
Pozdrav, imam pitanje.

Prodajem teren kojeg smo brat i ja dobili u nasljedstvo i za koji smo se oboje usuglasili da ga zelimo prodati. Parcela je uredno upisana u katastar i posjedujemo gradjevinsku dozvolu i vlasnicki list. S obzirom da se nikad nisam bavio prodajom/kupnjom nekretnine, a javio mi se jedan strani drzavljanin (izvan EU) koji ima hrvatsko drzavljanstvo ali vec jako dugo ne zivi u RH koji je zainteresiran za kupnju, zanima me sto on mora napraviti ako se odluci na kupnju, odnosno mora li prikupiti neke dokumente sa svoje strane, dakle ono sto ne radimo mi kao prodavatelji nego on sam (i koje dokumente)? I kakva je opcenito procedura kod prodaje?

Znam da pitanje zvuci glupo ali sam potpuno novi pa bi bilo kakva informacija dobro dosla.
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 15:18   #282
Quote:
BYurek kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje.
Ignorirajte, našao sam odgovor.
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 16:03   #283
pozdrav,

trebao bi sljedeci tjedan otic pogledat jedan stan, pa me zanima kako to izgleda? koja je procedura? odnosno dajte vase iskustvo...
znaci idem u stan, pogledam malo i? sta se u biti gleda?
vjerojatno se gleda sta treba sve renovirat, tipa stolarija (prozori, vrata, parket)... i sta pitam vlasnika? koje je on imao rezije? da mi pokaze vlasnicki list?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 17:38   #284
Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
pozdrav,

trebao bi sljedeci tjedan otic pogledat jedan stan, pa me zanima kako to izgleda? koja je procedura? odnosno dajte vase iskustvo...
znaci idem u stan, pogledam malo i? sta se u biti gleda?
vjerojatno se gleda sta treba sve renovirat, tipa stolarija (prozori, vrata, parket)... i sta pitam vlasnika? koje je on imao rezije? da mi pokaze vlasnicki list?
i, kak je bilo?

treba gledati krovište, zidove, vlagu, stranu svijeta, vlasništvo naravno najbitnije (reci da ti da broj čestice), otprilike kolko su mu režije (da ne ispadne da imaš neki bojler koji se ne gasi i jede struju) ili tako nešto...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 17:16   #285
Dakle, recimo da prodajem stan čiji sam ja vlasnik. Kod prodaje stana, smije li kupac isplatiti kaparu i ostatak novaca za stan na račun jednog od mojih roditelja umjesto na moj? I hoće li biti problema oko toga sa zakonske strane i što se tiče porezne? Hvala!
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 16:30   #286
Trebam drugo/trece mišljenje

Dragi forumaši i slučajni prolaznici, trebam vaše drugo i trece mišljenje.

Imam kucu na terenu solidne veličine (3500 m2) koja je napola legalna.
Kuca je imala građevinsku dozvolu ali je nadograđeno na nju i taj dio je nelegalan.
Ja nisam bila vlasnica dok je trajala legalizacija i u osnovi sam došla na gotovu situaciju.

Kuća se nalazi u selu pokraj manjeg grada sa dostupnim strujom vodom plinom i telefonom na cesti. U kuci ništa nije priključeno iako je priključak za struju nekad postojao, trenutno nam elektra neda da se spojimo dok ne atestiramo instalacije i kaj sve ne.
Kuća je u solidnom stanju, građena 70-ih godina s manjim problemima tipa na spoju s nadograđenom garažom vlaga prodire unutra odnosno vlaži zid ili prozori su dosta već dotrajali kao i ulazna vrata.
Ali nema neke vlage koja dolazi iz podruma ili tako nešto.

Uglavnom.
Pošto mi kuća krajnje ne treba i pošto nema tip top papire i pošto se mora u nju malo uložiti i priključiti te priključke odlučila sam to sve skupa prodati za 22000 € što mi se čini da je negdje cijena građevinskog zemljišta u kraju ( selo blizu Bjelovara ).

Mislite da sam puno fulala u procjeni cijene građevinskog zemljišta 6€/m2 ?
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:39   #287
Pozdrav,

Imam pitanje nadam da se da sam na dobrom topicu. Imam vikend parcelu, blizu mora, šumsko zemljište! Imam mnogo upita stranaca , da li se stranci mogu upisati kao vlasnici, inace susjedi su sve stranci koji su upisani u zemljišne knjige! Da li postoji način upisivanja direktna prodaja na ime ili mogućnost na hr tvrtku u vlasništvu stranca?

Hvala
Demarin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 10:42   #288
Smijem li kod prodaje nekretnine primiti navedenu kupoprodajnu cijenu na ruke u gotovini ili mora biti uplaćeno na moj račun?
Kupci imaju eure u čarapi i jednostavnije im je platiti u gotovini nego stavljati na račun, pa mijenjati u kune da bi mi mogli platiti na račun.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 19:33   #289
Do 105 000 kuna možeš.

Zakon sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma

http://www.zakon.hr/z/117/Zakon-o-sp...anju-terorizma
članak 39., stavak 1
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 22:44   #290
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Do 105 000 kuna možeš.

Zakon sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma

http://www.zakon.hr/z/117/Zakon-o-sp...anju-terorizma
članak 39., stavak 1
Članak 39. stavak 3. Odnosi se samo na pravne i fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 01:52   #291
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Smijem li kod prodaje nekretnine primiti navedenu kupoprodajnu cijenu na ruke u gotovini ili mora biti uplaćeno na moj račun?
Kupci imaju eure u čarapi i jednostavnije im je platiti u gotovini nego stavljati na račun, pa mijenjati u kune da bi mi mogli platiti na račun.
Prije 4 godine se je moglo. A mislim da se još i danas može. Ako ti odgovara nositi novce okolo po gradu i čekati da te netko olakša.

Obrati pažnju na sljedeće:

1) Imaj svjedoke te primopredaje novca. Npr. nek ovjere kod bilježnika da se je primopredaja stvarno dogodila, isto kad se ovjerava i kupoprodajni ugovor.

2) Nek ti daju potvrdu dizanja novca iz banke. To ti je bar neka sigurnost da su novac imali tj. da novčanice nisu krivotvorene. Na ovome bi ja inzistirao.

3) Tabularnu izjavu stavi u ugovor. Oni tebi novce, ti njima ovjereni ugovor s tabularnom.

4) Ja bi ipak radije primio novce na račun, za svaki slučaj. A razliku u tečaju nek pokriju kupci. Manje ti je rizično od ovoga. Osim ako si blokiran, onda baš i nemaš izbora.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 02:23   #292
Zapravo nije ni čudno zašto još nema zakona koji bi priječio kupnju stana u gotovini. Vlasništvo se ne može uknjižiti bez ovjerenog potpisa prodavatelja, a bilježnik šalje sve ovjerene ugovore u poreznu. I tako porezna sve zna, tko je primio novce, tko je dao. I mogu dalje istraživati porijeklo novca, ako im se da.

I ovako imaju uvid i mimo računa, jer niti prodavatelj, a ni kupac nisu morali držati novac u banci.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 12:34   #293
Dobivam oprečne odgovore pa ovdje da pitam još...

Prodajem kuću (građ dozv iz 2006)...nismo ishodili uporabnu jer nam nije bila bitna.

Da li za prodaju osim en.certif trebam uporabnu ili ne ako se prodaje kupcu koji ne diže kredit nego placa gotovinom?

Hvala
__________________
-----------------------------------
"Činim pravu stvar............."
bubaspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:14   #294
Možda malo neobično pitanje, al ajd, možda netko zna odgovor.

Čekam one vladine mjere za subvenciju kupnje stanova do početka srpnja, a bojim se da mi stan koji sam bezecirao ne ode, tj.da ga vlasnik ne proda.

Postoji li neka pravna mogućnost potpisa neke vrste ugovora s vlasnikom stana koji bi mene "obvezao" na kupnju stana nakon tih 4,5 mjeseci, a vlasnika da ga ne može nikome prodat do onda? Ja bih se i obvezao plaćati nekakav najam za taj stan do trenutka kupnje.

Nekak mi se čini da obična izjava ovjerena kod javnog bilježnika malo znači, pogotovo dok se sjetim MOST-ovaca.
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:20   #295
Quote:
Baraba12321 kaže: Pogledaj post
Možda malo neobično pitanje, al ajd, možda netko zna odgovor.

Čekam one vladine mjere za subvenciju kupnje stanova do početka srpnja, a bojim se da mi stan koji sam bezecirao ne ode, tj.da ga vlasnik ne proda.

Postoji li neka pravna mogućnost potpisa neke vrste ugovora s vlasnikom stana koji bi mene "obvezao" na kupnju stana nakon tih 4,5 mjeseci, a vlasnika da ga ne može nikome prodat do onda? Ja bih se i obvezao plaćati nekakav najam za taj stan do trenutka kupnje.

Nekak mi se čini da obična izjava ovjerena kod javnog bilježnika malo znači, pogotovo dok se sjetim MOST-ovaca.
Mislim da postoji, i da bi se to trebalo riješiti (ali uz davanje kapare) preko predugovora o kupoprodaji nekretnine u kojem bi se definirao rok za sklapanje finalnog ugovora o kupoprodaji, bez obzira na na sve potpiši kod bilježnika. A ako prodavatelj odustane od potpisivanja onda definirati da je obvezan vratiti duplu kaparu. Za detalje se naravno obrati nekom odvjetniku, i pripazi da staviš dovoljno dugačak rok za sklapanje konačnog kupoprodajnog ugovora da ne izgubiš kaparu npr. radi prekoračenja roka.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:26   #296
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Mislim da postoji, i da bi se to trebalo riješiti (ali uz davanje kapare) preko predugovora o kupoprodaji nekretnine u kojem bi se definirao rok za sklapanje finalnog ugovora o kupoprodaji, bez obzira na na sve potpiši kod bilježnika. A ako prodavatelj odustane od potpisivanja onda definirati da je obvezan vratiti duplu kaparu. Za detalje se naravno obrati nekom odvjetniku, i pripazi da staviš dovoljno dugačak rok za sklapanje konačnog kupoprodajnog ugovora da ne izgubiš kaparu npr. radi prekoračenja roka.
E odlično, ovo su lijepe vijesti Hvala lijepa, pokušat ću to tako onda izrealizirati
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:42   #297
Quote:
Baraba12321 kaže: Pogledaj post
E odlično, ovo su lijepe vijesti Hvala lijepa, pokušat ću to tako onda izrealizirati

Pokušaj, nek ti odvjetnik sastavi dobar ugovor, mada je sve to veliki rizik i neznam da li bih se u to upuštao, jer taj zakon možda niti ne bude izglasan, možda bude izglasan npr. na kraju godine umjesto sredinom, možda hdz opet sam sruši svoju vladu, možda se opet otkrije da je nečija žena konzultantica mađara itd., sjeti se samo onih 1000 eur za novorođeno dijete kojima su naivcima mazali oči. Ako prodavatelj pristane pokušaj rok za sklapanje konačnog ugovora vezati uz npr. stupanje na snagu tog zakona.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:19   #298
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Pokušaj, nek ti odvjetnik sastavi dobar ugovor, mada je sve to veliki rizik i neznam da li bih se u to upuštao, jer taj zakon možda niti ne bude izglasan, možda bude izglasan npr. na kraju godine umjesto sredinom, možda hdz opet sam sruši svoju vladu, možda se opet otkrije da je nečija žena konzultantica mađara itd., sjeti se samo onih 1000 eur za novorođeno dijete kojima su naivcima mazali oči. Ako prodavatelj pristane pokušaj rok za sklapanje konačnog ugovora vezati uz npr. stupanje na snagu tog zakona.
Da, riskantna je stvar, to se slažem. S našom politikom nikad ne znaš. Rođakinja mi je odvjetnica pa ju pitam.

Nije mi toliki rizik jer bih ionako kupio nekretninu, ovo mi samo bonus da manje platim
Baraba12321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 14:36   #299
pozz
antunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 14:54   #300
Quote:
BlackBerry kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši i slučajni prolaznici, trebam vaše drugo i trece mišljenje.

Imam kucu na terenu solidne veličine (3500 m2) koja je napola legalna.
Kuca je imala građevinsku dozvolu ali je nadograđeno na nju i taj dio je nelegalan.
Ja nisam bila vlasnica dok je trajala legalizacija i u osnovi sam došla na gotovu situaciju.

Kuća se nalazi u selu pokraj manjeg grada sa dostupnim strujom vodom plinom i telefonom na cesti. U kuci ništa nije priključeno iako je priključak za struju nekad postojao, trenutno nam elektra neda da se spojimo dok ne atestiramo instalacije i kaj sve ne.
Kuća je u solidnom stanju, građena 70-ih godina s manjim problemima tipa na spoju s nadograđenom garažom vlaga prodire unutra odnosno vlaži zid ili prozori su dosta već dotrajali kao i ulazna vrata.
Ali nema neke vlage koja dolazi iz podruma ili tako nešto.

Uglavnom.
Pošto mi kuća krajnje ne treba i pošto nema tip top papire i pošto se mora u nju malo uložiti i priključiti te priključke odlučila sam to sve skupa prodati za 22000 € što mi se čini da je negdje cijena građevinskog zemljišta u kraju ( selo blizu Bjelovara ).

Mislite da sam puno fulala u procjeni cijene građevinskog zemljišta 6€/m2 ?
to je ok cijena. možda da povisiš malo kad počneš prodavati , a onda završiš na 22 000. ima puno terena. sretno!
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.