Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2017., 23:24   #321
Lijep pozdrav!
Imamo specificnu situaciju.
Kupili bi stan od stranca koji inzistira da mu se uplati kapara i preostala iznos na njegov racun u francusku u eurima.
Digli bi stambeni kredit i nismo sigurni da li je takva isplata kredita moguca. U nekim bankama su nam rekli da to nije moguce, a u drugima da se moze sve dogovoriti.
Ima mozda netko iskustva s takvom isplatom stambenog kredita??
kika1906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 14:53   #322
kupnja zemljišta

pozdrav,

kupio bih jednu parcelu, no na vlasničkom listu je gospođa koja je vlasnica (koja prodaje i od koje bih kupio) i njezin bivši suprug, koji je u međuvremenu umro i nema nasljednika.

koji bi bio potupak najbolji za mene.?

- Dal mogu s tim papirima doći k bilježniku i napraviti ugovor?
- dal će bilježnik pitati gdje je drugi vlasnik koji se spominje na vlasničkom listu?
- dal i ako napravim ugovor s tim papirima, mogu otiči na poreznu, katastar i prenijeti to na sebe?
- to je neki sporedni komad zemlje, a vrijednost je mala (cca 300E) pa neznam kolika je isplativost ići u pravno raščiščavanje da bude samo jedna osoba na vlasničkom listu (jer tu se obično spominju odvjetnici, utuživanje i još brdo stavaka koje bi mogle premašiti cijenu same zemlje)

hvala unaprijed,

pozz
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 11:37   #323
Question Ugovor i provjera

1) Agencija (koja me vabi da kupim stan preko njih) tvrdi kako kupoprodajni ugovor MORA sastaviti odvjetnik. Je li to istina?

2) Gdje, najbrže i kako najsigurnije provjeriti prije same isplate je li u gruntovnicu netko već predao svoj ugovor za upis vlasništva nad baš tim stanom (ako je prodavatelj već prodao stan i pokušava to učiniti ponovno)?

Hvala
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 17:13   #324
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
1) Agencija (koja me vabi da kupim stan preko njih) tvrdi kako kupoprodajni ugovor MORA sastaviti odvjetnik. Je li to istina?

2) Gdje, najbrže i kako najsigurnije provjeriti prije same isplate je li u gruntovnicu netko već predao svoj ugovor za upis vlasništva nad baš tim stanom (ako je prodavatelj već prodao stan i pokušava to učiniti ponovno)?

Hvala
ne mora. sastavljanje ugovora kod odvjetnika je i po par tisuća kuna. ako oni inzistiraju, to je njihovo pravo. ti ne moraš kupovati preko te agencije.

u gruntovnici mora biti vidljiva aktivna plomba na tom stanu.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 17:14   #325
Quote:
matben kaže: Pogledaj post
pozdrav,

kupio bih jednu parcelu, no na vlasničkom listu je gospođa koja je vlasnica (koja prodaje i od koje bih kupio) i njezin bivši suprug, koji je u međuvremenu umro i nema nasljednika.

koji bi bio potupak najbolji za mene.?

- Dal mogu s tim papirima doći k bilježniku i napraviti ugovor?
- dal će bilježnik pitati gdje je drugi vlasnik koji se spominje na vlasničkom listu?
- dal i ako napravim ugovor s tim papirima, mogu otiči na poreznu, katastar i prenijeti to na sebe?
- to je neki sporedni komad zemlje, a vrijednost je mala (cca 300E) pa neznam kolika je isplativost ići u pravno raščiščavanje da bude samo jedna osoba na vlasničkom listu (jer tu se obično spominju odvjetnici, utuživanje i još brdo stavaka koje bi mogle premašiti cijenu same zemlje)

hvala unaprijed,

pozz
ona mora upisati sebe kao jedinu vlasnicu, pa ti onda može prodati.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:47   #326
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
ne mora. sastavljanje ugovora kod odvjetnika je i po par tisuća kuna. ako oni inzistiraju, to je njihovo pravo. ti ne moraš kupovati preko te agencije.

u gruntovnici mora biti vidljiva aktivna plomba na tom stanu.
Hvala lijepo!

ps je li aktivna plomba vidljiva na Vlasničkom listu?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 00:26   #327
Naravno da da.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:30   #328
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
2) Gdje, najbrže i kako najsigurnije provjeriti prije same isplate je li u gruntovnicu netko već predao svoj ugovor za upis vlasništva nad baš tim stanom (ako je prodavatelj već prodao stan i pokušava to učiniti ponovno)?
Samo jedan stavak u ugovoru kojim definirate da se cijena isplaćuje po valjanom upisu u ZK.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 23:41   #329
Quote:
Stravinsky kaže: Pogledaj post
Samo jedan stavak u ugovoru kojim definirate da se cijena isplaćuje po valjanom upisu u ZK.
Isplata za stan tek nakon valjanog upisa u ZK?!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 09:08   #330
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post


2) Gdje, najbrže i kako najsigurnije provjeriti prije same isplate je li u gruntovnicu netko već predao svoj ugovor za upis vlasništva nad baš tim stanom (ako je prodavatelj već prodao stan i pokušava to učiniti ponovno)?
Ako vam je prodavatelj rekao da je stan već prodao , i ponovo s vama sklapa ugovor, ne kupujte takav stan!

Najmanje što možete dobiti i vi i prodavatelj je kaznena prijava.

Institut zaštite povjerenja u istinitost sadržaja u gruntivnici štiti vas samo ako niste znali da je prodavatelj već prodao stan. Ako ste znali, to može biti dvojbeno.

Također, prodavatelj može biti u dosluhu sa prvim kupcem. Dok vi potpisujete kod bilježnika, prvi kupac može na gruntovnici temeljem svog ugovora zatražiti upis vlasništva.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 15:02   #331
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Ako vam je prodavatelj rekao da je stan već prodao , i ponovo s vama sklapa ugovor, ne kupujte takav stan!

Najmanje što možete dobiti i vi i prodavatelj je kaznena prijava.

Institut zaštite povjerenja u istinitost sadržaja u gruntivnici štiti vas samo ako niste znali da je prodavatelj već prodao stan. Ako ste znali, to može biti dvojbeno.

Stvarno ne znam zašto bih kupovao stan kojem tom kupovinom ne postajem vlasnikom i u zemljišnim knjigama... Morao bih biti malo* lud...

Quote:
Također, prodavatelj može biti u dosluhu sa prvim kupcem. Dok vi potpisujete kod bilježnika, prvi kupac može na gruntovnici temeljem svog ugovora zatražiti upis vlasništva.
Znači, tehnički ne postoji 100% siguran način?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 10:44   #332
Naravno da postoji siguran način, predbilježba.
Nakon isplate ide Anex Ugovoru o kupoprodaji (Tabularna izjava) kojim se dozvolja upis vlasništva u ZK, a istovremeno se opravdana predbilježba briše i pretvara u uknjižbu prava vlasništva jer predbilježba zadržava prvenstveni red.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 11:12   #333
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Naravno da postoji siguran način, predbilježba.
Nakon isplate ide Anex Ugovoru o kupoprodaji (Tabularna izjava) kojim se dozvolja upis vlasništva u ZK, a istovremeno se opravdana predbilježba briše i pretvara u uknjižbu prava vlasništva jer predbilježba zadržava prvenstveni red.
OK, a to će reći kako predbiljžbu treba izvršiti u gruntovnici na temelju recimo... predugovora i uz nazočnost prodavatelja?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 11:21   #334
Ne, mora biti Ugovor o kupoprodaji, ne prihvaćaju se nikavi predugovori.
U njemu će trebati obavezno pisati da će isplata pune kupoprodajne cijene biti obavljena nakon upisa predbilježbe u ZK i da se prodavatelj obavezuje izdati nakon provedenog plaćanja Tabularnu izjavu kojom bez ikakvih daljnjih potraživanja prema Kupcu dopušta uknjižbu prava vlasništva.

Prijedlog za predbilježbu može predati ili Prodavatelj ili kupac.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 11:50   #335
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ne, mora biti Ugovor o kupoprodaji, ne prihvaćaju se nikavi predugovori.
U njemu će trebati obavezno pisati da će isplata pune kupoprodajne cijene biti obavljena nakon upisa predbilježbe u ZK i da se prodavatelj obavezuje izdati nakon provedenog plaćanja Tabularnu izjavu kojom bez ikakvih daljnjih potraživanja prema Kupcu dopušta uknjižbu prava vlasništva.

Prijedlog za predbilježbu može predati ili Prodavatelj ili kupac.
OK.
Ukoliko prodavatelj uskrati Tabularnu iako je stan isplaćen?
Može li i skinuti predbilježbu?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 13:35   #336
Članak 60-63 ZZK.
Može, ali ti možeš istekom ugovorenog roka dići Tužbu za opravdanje predbilježbe i o tome prijedlogom obavijestiti ZK sud te zadržavaš prevenstveni red.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 18:35   #337
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Članak 60-63 ZZK.
Može, ali ti možeš istekom ugovorenog roka dići Tužbu za opravdanje predbilježbe i o tome prijedlogom obavijestiti ZK sud te zadržavaš prevenstveni red.
Znači ima velika procedura "ukoliko i ako", a kad se uključi i Sudstvo, moguća je i trakavica u desetljećima... Čovjek stvarno mora biti velike sreće da kupi bez komplikacija...

Hvala za sve spomenute detalje!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 18:38   #338
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Znači ima velika procedura "ukoliko i ako", a kad se uključi i Sudstvo, moguća je i trakavica u desetljećima... Čovjek stvarno mora biti velike sreće da kupi bez komplikacija...

Hvala za sve spomenute detalje!
Ako nemaš minimalnog povjerenja u prodavatelja, zašto bi od njega uopće kupio išta? Stan se i tako ne kupuje bez dobre provjere svega mogućega. Poželjno ti je proučiti i sve moguće zakone oko vlasništva i zemljišnih knjiga. Naravno, uz odvjetnika.

Čuo sam da sad i bilježnici nude uslugu slanja ovjerenog ugovora u gruntovnicu, odmah po potpisivanju. Ne znam je li to zaživjelo.

No, čak ni to neće spriječiti prodavatelja koji te želi prevariti, jer ko mu brani da sklopi još jedan ugovor o prodaji isti dan?

Jedino da s prodavateljem provjeriš prvo u gruntovnici je li sve u redu, pa onda potpišeš ugovor isti dan.

No, ako se kupuje kreditom, banka i tako treba staviti hipoteku na stan i prije isplate joj trebaš dostaviti izvadak s hipotekom na njemu. Nakon te faze nitko sigurno neće htjeti kupiti taj stan, pa cijela ova tvoja briga otpada.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:42   #339
iz manjeg u veći pod kredom

poz,
molim lijepo redoslijed postupaka nužnih za kupnju / pa čak i zamjenu stana za stan, ako je moj pod kredom banke.
Znači, moj stan je pod kredom zaba, ja bih mijenjao za veći za koji sam kreditno sposoban.
Očito bih trebao mijenjati ugovor o kreditu, prenijeti hipoteku na veći (nešto vrijedniji stan), razliku isplatiti preko banke vlasniku.
E sad, koji dokumenti, na koje adrese i kojim redom otići da sve prođe kako treba?
hvala
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 15:58   #340
Nova sam u svijetu kredita, nekretnina i ostalog pa se nadam da nećete zamjeriti ako pitam neku glupost .

S prijateljem imam dobronamjernu raspravu o kupnji stanova i kreditima. S obzirom na to da dragi i ja pikiramo na kvart u kojem su stanovi sami po sebi skuplji, a novogradnja nedostižna, ciljamo na neki pristojan stan u starogradnji.

E sad, prijatelj mi je već nekoliko puta dobronamjerno savjetovao da radije gledamo novogradnju, no mi si je jednostavno ne možemo priuštiti, osim ako ne odustanemo od sanjanog kvarta. A njegov razlog za to je što misli da mi banka za starogradnju po tim cijenama koje su na tržištu neće dati dovoljan kredit, odnosno da njihova procjena neće biti dovoljno visoka, a da mi iznos kredita bude dostatan za dogovorenu cijenu. Kaže da ljudi koji kupuju takve stanove u najvećem broju slučajeva moraju nadoplaćivati u kešu.

Ja sam pak tvrdoglava jer je sestra nedavno za stariju kuću dobila upravo onaj iznos koji joj je trebao i nedam se krstiti. Bilo bi mi drago čuti razmišljanja upućenijih.

Hvala unaprijed!
Jojer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.