Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 08:39   #1
Kako razgovarati s djetetom o drogama?

pozdrav!
imam dijete 10 godina, i u skoli su ovu jesen poceli sa predavanjima o "osjetljivim temama", znate vec-pcelica i cvijet, samo u ljudskom obliku... e to smo se dobro snasli, obzirom da smo dijete odgajali da ima povjerenja u nas, i sta god da ima nejasno, da nas upita, sto dijete i koristi do kraja zivaca-mojih znaci, tema-nema problema! ali sad imam ja drugi problem: posto se sve to nekako veze jedno na drugo, dosli smo na temu narkomanije. posto sljedece godine dijete krece u drugu skolu, gdje ima i starijih ucenika, a ja imam traume od svih opasnosti sto bi mu se mogle naci na putu, pitam ja vas-kako da isprepadam sunce svoje jedino tako da mu na um na padne ikada i nikada uzeti nesto sto mu neko pokusava podvaliti? vec smo imali razgovor o tome, o opasnostima droge, kako je dileri podvaljuju djeci na fazon "evo ti bonboncic i na njemu zmaj pa ces i ti biti ko zmaj", i ja se nadam da ce ovo sto ja pridikujem donijeti uspjeh, ali stah roditelja za dijete je uvijek tu...
u vrijeme kad je meni bilo 12-13 god, dovoljno mi je bilo citanje knjige "mi djeca sa kolodvora zoo" da provedem cijeli zivot bez tog sr*nja zvanog droga.
bubica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:07   #2
Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
kako da isprepadam sunce svoje jedino
Ajme .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:18   #3
di su ti dileri koji dijele i podvaljuju drogu?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:20   #4
sto se tice boldovanog "isprepadam", keep cool, ne hvataj se za svaku rijec onako kako je napisana, malo razmisli sta bi jos mogla da znaci... :-)
bubica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:22   #5
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
di su ti dileri koji dijele i podvaljuju drogu?
otkud ja znam di su, i ne zelim da znam, i ne zelim da moje dijete zna... a citajuci novine, gledajuci tv izgleda da su kao veliki brat, nema gdje ne vrebaju ;-)
bubica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:28   #6
citajuci novine ekonomski oporavak islanda se nije desio.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:51   #7
bez brige, nitko ne dijeli drogu tek tako. čak i kad bombon košta samo 30 kn. nitko mu neće ništa podvaljivati niti ga nagovarati.

tvoje i svačije dijete će samo (naravno, pod utjecajem društva, ali taj utjecaj je suptilan) donijeti odluku da želi probati i potruditi se nabaviti.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 09:53   #8
Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
obzirom da smo dijete odgajali da ima povjerenja u nas, i sta god da ima nejasno, da nas upita, sto dijete i koristi do kraja zivaca-mojih znaci, tema-nema problema!

Za dijete koje ima povjerenje u roditelja svaka tema je „tema – nema problema“.

Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
posto sljedece godine dijete krece u drugu skolu, gdje ima i starijih ucenika, a ja imam traume od svih opasnosti

Ovo mi govori da trenutno živite u manjoj sredini, što uvelike olakšava „kontrolu“ djeteta do nekog odraslijeg uzrasta.


Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
pitam ja vas-kako da isprepadam sunce svoje jedino tako da mu na um na padne ikada i nikada uzeti nesto sto mu neko pokusava podvaliti? vec smo imali razgovor o tome, o opasnostima droge, kako je dileri podvaljuju djeci na fazon "evo ti bonboncic i na njemu zmaj pa ces i ti biti ko zmaj"
Nemoj ga prepadat


Imam dijete istog uzrasta, ja sa svojim nisam još razgovarala isključivo o tome…spomenemo, prokomentiramo ukoliko vidimo neku scenu na filmu, spotu, naslovnicu dnevnog tiska ….zanima me njegov stav…način na koji on to doživljava.
S 10 mi daje pomalo smiješne (naivne) odgovore na pitanja kako bi ti prepoznao da ti netko podvaljuje, što bi učinio….
Uglavnom on zna da ne uzima od nepoznatih ništa, ukoliko osjeti da ga njegovo odbijanje vodi u opasnost smije uzeti, ali ne i konzumirati – treba donjet doma i pokazati mi.
Ja vjerujem da se "podvaljivanje" ovakvo kakvo si ti opisala ne događa, a sve i da se događa ne vodi ono ni u eksperimentiranje ni u ovisnost o drogama.
Zato je važno da shvatimo što vodi i koliki može bit naš utjecaj.
Najbolja prevencija je da dijete odgajamo na način da osjeća podršku obitelji, da smo dosljedni, da upoznamo njegovo društvo, da se druže u našim domovima ne na ulici, da čujemo stavove djece s kojom se druži, da tražimo informacije o uspjehu i ponašanju u školi, da mu pomognemo od najranijeg djetinjstva izgraditi samopoštovanje, da imamo vremena za njih, da ne zatvaramo oči pred problemom kad se pojavi….



Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
u vrijeme kad je meni bilo 12-13 god, dovoljno mi je bilo citanje knjige "mi djeca sa kolodvora zoo" da provedem cijeli zivot bez tog sr*nja zvanog droga.

Iako to ne vidiš kod tebe je na ne konzumiranje droge utjecalo puno više faktora od jednog ne tako kvalitetnog štiva….
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 10:42   #9
razgovaramo puno sa djetetom, i posto je ovo nova faza u zivotu djeteta, a samim tim i za nas roditelje, pomalo me sve to zbunjuje. dijete pokazuje radoznalost vezano za te teme (sad konkretno u vezi droge). kada su u skoli govorili o seksualnosti i spolovima, bilo je rijeci i o HIV. kad me je pitalo sta je to, ja sam objasnila, i tako nekako smo nadosli na temu narkomanija. i posto je to vjerovatno nesto sa cim se ni u skoli jos nisu bavili, pocela su pitanja.... objasnila sam sta je to, cemu to vodi, ali kao i svaki roditelj strepim da li je to objasnjenje dovoljno. da, ja zelim da moje dijete ima strah od droge!!! danas je to toliko dostupno da me jeza hvata...a posljedice konzumiranja iste mozete skoro svakodnevno citati u crnoj hronici (zadnji slucaj ova mala u splitu sto je momak rasturio, pa ona curka u zgb na partiju kod prijatelja...) trpaju u sebe kojekakva sranja a da i ne znaju sta ih od toga moze snaci.
bubica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 11:13   #10
Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
posto je ovo nova faza u zivotu djeteta
Dijete do desete godine nije čulo za narkomaniju i droge? Gdje vi živite, na Marsu?
Quote:
da, ja zelim da moje dijete ima strah od droge!!!
Najgluplja moguća strategija zaštićivanja od djeteta.

BTW, vidiš da sam sasvim lijepo i ispravno pročitao tvoju želju da ga isprepadaš .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 12:02   #11
lorde, zivim u jednom evropskom, moglo bi se reci cak i svjetskom centru. dijete mi je prvak drzave u sportu koji trenira, ne spada u kategoriju djece koja po cijeli dan jasu po internetu (nema ni komp u sobi, ni FB), provodi vrijeme sa vrsnjacima vani (i vjeruj mi, to nisu igralista u naseljima sa zgradurinama tipa sto vidjas na tv kako zivi hr dijaspora). dijete mi sljedece godine krece u privatnu gimnaziju, i susrest ce se sa novim ljudima, djecom od 11-19 godina. upravo zbog toga sam i nacela ovu temu jer idemo u novu fazu u zivotu, i ako nemas sta pametno i konstruktivno da napises, molim te da odbijes od mene sa glupavim primjedbama bez iti jednog konkretnog prijedloga ili argumentovane zamjerke. hvala.
bubica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 12:40   #12
Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
zivim u jednom evropskom, moglo bi se reci cak i svjetskom centru.

Ukoliko očekuješ da netko razumije tvoj strah u pogledu izloženosti djeteta drogama i da ti da savjet, mislim da bi bilo važno da si jasnije napisala gdje živite.
Dakle, ja sam zaključila da živite u RH, na selu, da ti dijete ide u područnu školu od 1-4 razreda i da od iduće godine mora krenut u neko veće mjesto.
No to očito nije tako.
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 17:17   #13
Ja ne znam gdje ste vi odrasli, ali nitko nikoga ne "tjera" da uzima droge, jer droge su skupe.
Tako da je dovoljno reći djetetu što su droge, da izazivaju ovisnost i takvo i takvo stanje, te da su skupe, u konačnici mogu izazvati tešku ovisnost i smrt, te da drogu jednostavno odbiju ako im ju netko ponudi. S tim da je najviše čime će ih netko ponudit u takvom društvu marihuana (dim, dva, tri), ne brinite da će se krkat bomboni ili da netko baš sve leti vašem djetetu besplatno uvaljivat drogu koja obrne mnogo novca u svijetu. A i za postati ovisnik nije dovoljna marihuana ili dim, dva. Potrebno je malo više.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 18:33   #14
Quote:
bubica3 kaže: Pogledaj post
pozdrav!
imam dijete 10 godina, i u skoli su ovu jesen poceli sa predavanjima o "osjetljivim temama", znate vec-pcelica i cvijet, samo u ljudskom obliku... e to smo se dobro snasli, obzirom da smo dijete odgajali da ima povjerenja u nas, i sta god da ima nejasno, da nas upita, sto dijete i koristi do kraja zivaca-mojih znaci, tema-nema problema! ali sad imam ja drugi problem: posto se sve to nekako veze jedno na drugo, dosli smo na temu narkomanije. posto sljedece godine dijete krece u drugu skolu, gdje ima i starijih ucenika, a ja imam traume od svih opasnosti sto bi mu se mogle naci na putu, pitam ja vas-kako da isprepadam sunce svoje jedino tako da mu na um na padne ikada i nikada uzeti nesto sto mu neko pokusava podvaliti? vec smo imali razgovor o tome, o opasnostima droge, kako je dileri podvaljuju djeci na fazon "evo ti bonboncic i na njemu zmaj pa ces i ti biti ko zmaj", i ja se nadam da ce ovo sto ja pridikujem donijeti uspjeh, ali stah roditelja za dijete je uvijek tu...
u vrijeme kad je meni bilo 12-13 god, dovoljno mi je bilo citanje knjige "mi djeca sa kolodvora zoo" da provedem cijeli zivot bez tog sr*nja zvanog droga.
kao što su ljudi rekli, takve stvari nisu baš vjerovatne u školama jer hvala bogu nismo kao društvo baš toliko zaglibili.

ono što trebaš usaditi u dijete je to da ne slijedi druge. da bude svoj. i inzistiraj na tome! danas će mnogi roditelji reći da je ok ako se s 14 godina napije, ili počne puštiti u 1. srednje ili proba lake droge jer je to normalno. usadi u njega da ne bude jedan od onih koje se lako nagovara od strane društva.
Hummingbird12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 21:16   #15
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ja ne znam gdje ste vi odrasli, ali nitko nikoga ne "tjera" da uzima droge, jer droge su skupe.
Tako da je dovoljno reći djetetu što su droge, da izazivaju ovisnost i takvo i takvo stanje, te da su skupe, u konačnici mogu izazvati tešku ovisnost i smrt, te da drogu jednostavno odbiju ako im ju netko ponudi. S tim da je najviše čime će ih netko ponudit u takvom društvu marihuana (dim, dva, tri), ne brinite da će se krkat bomboni ili da netko baš sve leti vašem djetetu besplatno uvaljivat drogu koja obrne mnogo novca u svijetu. A i za postati ovisnik nije dovoljna marihuana ili dim, dva. Potrebno je malo više.
To sam i ja htjela napisati. Jest da je droga dostupna, al falabogu, još uvijek nije jeftina.
June is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 18:34   #16
zašto ne uplašiti dijete?
svojoj od ranih nogu pokazujem okorjele džanere, one prljave i bez zubiju, iako sam svjesna da rijetki završe na dnu, u takvom stanju. tek je na početku puberteta, no vidim da je plašljiva što se tiče zdravlja i izgleda pa ako već neće imati dovoljno pameti ako se ikad nađe u situaciji da joj netko nudi drogu, uplašit će se posljedica. koliko god ovaj pristup izgledao površno, ni teenageri nisu nešto strašno duboki.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 21:55   #17
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
zašto ne uplašiti dijete?
Zato što je to glupavo, eto zašto. Ne samo po pitanju droge: generalno je glupavo koristiti zastrašivanje djeteta kao odgojnu metodu.
Quote:
svojoj od ranih nogu pokazujem okorjele džanere, one prljave i bez zubiju,
Nije ti nikad palo na pamet da joj time "spuštaš štitove" pojavi li joj se u životu netko dijametralno suprotan od tih kojima si ju plašila - i sjebe joj život onak' temeljito?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 22:51   #18
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ja ne znam gdje ste vi odrasli, ali nitko nikoga ne "tjera" da uzima droge, jer droge su skupe.
Tako da je dovoljno reći djetetu što su droge, da izazivaju ovisnost i takvo i takvo stanje, te da su skupe, u konačnici mogu izazvati tešku ovisnost i smrt, te da drogu jednostavno odbiju ako im ju netko ponudi. S tim da je najviše čime će ih netko ponudit u takvom društvu marihuana (dim, dva, tri), ne brinite da će se krkat bomboni ili da netko baš sve leti vašem djetetu besplatno uvaljivat drogu koja obrne mnogo novca u svijetu. A i za postati ovisnik nije dovoljna marihuana ili dim, dva. Potrebno je malo više.
Quote:
June kaže: Pogledaj post
To sam i ja htjela napisati. Jest da je droga dostupna, al falabogu, još uvijek nije jeftina.

droga nije (baš tako) skupa.
i droga se daje.

da razjasnim prvu tvrdnju.
za eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti ne treba puno novca.
paketić trave za 50-100kn - dovoljno za jedno društvance.
tableta ecstasyja - 30kn, i nije neki trošak.
amfetamini - 1 gram oko 150kn.
heroin - 1 gram je oko 400kn.
kokain - 1 gram je oko 500-600kn, to je najskuplja droga.
s tim da se u fazi eksperimentiranja, ova sredstva koje sam navela cijene u gramima, koriste u puno manjim količinama.
nisu skupa sredstva ovisnosti, skupa je ovisnost (heroinska, kokainska) kada do nje dođe, jer se tek onda radi o nekakvim velikim svotama koje je potrebno izdvajati.
evo link o cijenama droga u rh, radi se o velikom dokumentu, cijene su na strani 9.

druga tvrdnja.
postoji institut čašćenja među uživaocima opojnih sredstava.
ima logike, jer ako preprodavač da prvi put, postoji šansa da će se ta osoba vratiti i drugi put i treći put i tako dalje i postati mušterija na kojoj će zarađivati.

i na kraju, htjela bih dodati da mnogo stvari utječe na to hoće li neki tinejđer ili adolescent probati neko sredstvo ovisnosti i hoće li na koncu i postati ovisnik.
nije presudan ozbiljan razgovor o drogama, tu se radi o (ne)odgoju od ranih dana, o tipovima roditeljstva, o odnosu roditelj-dijete, o obiteljskim (ne)prilikama, o karakteristikama osobnosti djeteta i još mnogočemu.
postoji jedna zgodna knjižica koja govori o tome, obitelj i prevencija ovisnosti.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 23:13   #19
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post

droga nije (baš tako) skupa.
i droga se daje.

druga tvrdnja.
postoji institut čašćenja među uživaocima opojnih sredstava.
ima logike, jer ako preprodavač da prvi put, postoji šansa da će se ta osoba vratiti i drugi put i treći put i tako dalje i postati mušterija na kojoj će zarađivati.
To mi je potpuno jasno, to i znam.
Moja tvrdnja se odnosila na to da dijete treba na vrijeme (8, 9, 10 godina) normalno i objektivno uputiti u lošost, dostupnost i funkcioniranje droga i baš ovoga što si napisala o čašćenju dilera.
Ako i proba teže droge, kako će roditelj ne skužiti da troši više novca, da je nadrogiran...? Možeš biti u denialu, ali velika većina će to shvatiti.
Dakle, ako si već tu napravio roditeljski propust, onda možeš na vrijeme vidjeti ako ovisnost uzme maha. I to sam htjela reći - neće vašem djetetu nitko davati besplatno toliko droge dok se u potpunosti ne navuče, dat će šut dva tri, neće dvadeset. S druge strane, ako dijete normalno uputite u droge bez zastrašivanja, ono vrlo vjerojatno neće doći u napast da proba te droge, ako ima činjenice pred sobom.
Ako se ipak odluči na to unatoč educiranosti o drogama, onda je to zbog nekih drugih i drugačijih razloga. Ne znam koliko imam smisla, ali poanta je da zastrašivanje ne pomaže, i kad dijete lupe adolescentski hormoni i krene vam lupati kontru, ima potencijala napravit sranje.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 23:36   #20
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
zašto ne uplašiti dijete?
svojoj od ranih nogu pokazujem okorjele džanere, one prljave i bez zubiju, iako sam svjesna da rijetki završe na dnu, u takvom stanju. tek je na početku puberteta, no vidim da je plašljiva što se tiče zdravlja i izgleda pa ako već neće imati dovoljno pameti ako se ikad nađe u situaciji da joj netko nudi drogu, uplašit će se posljedica. koliko god ovaj pristup izgledao površno, ni teenageri nisu nešto strašno duboki.
Ima smisla, bolje da se drži bombončića na kojima je zmaj.

Nakon njih nitko ne izgleda kao okorjeli džanki bez zuba.

bubice3, ne možeš li bez problema reći "seks", ne znam kako ćeš o njemu razgovarati s djetetom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:36.