Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2005., 17:22   #81
Quote:
crazy child kaže:
ne znam.. znam da je moja sestra kad je išla u osnovnu spominjala da frendica ide na islamski vjeronauk i to u školi.
a, vjerojatno je prije bilo tak kako ti kažeš. no kužim to, ako ima tko malo zainteresiranih ne može se baš očekivati da će netko zaposliti još jednog profesora za tako mali broj učenika.


Cijelo vrijeme sam na ovoj temi pokusavao skrenuti paznju na to da vjeronauk u skoli diskriminira odredjene skupine i da bi zato bilo najbolje da ga se odrzava izvan skole. Ovo sto si napisala je dokaz da sam bio u pravu. Ovakvim vjeronaukom drzava stavlja odredjene vjerske zajednice u povoljniji polozaj i diskriminira ostale. Mislim da je nedopustivo da se vjeroucitelji jedne vjerske zajednice placaju iz proracuna kojeg pune i gradjani koji se ne slazu sa stavovima te vjerske zajednice. Zato mislim da je najbolje da se nastava iz vjeronauka izvodi u prostorijama vjerske zajednice kojoj dijete pripada.
Quote:
crazy child kaže:
nije u redu, no tako je to. (bilo)
Tocno tako ! To nije u redu i zato sam

I jos mislim da se na takve pojave ne treba slijegati ramenima.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 14:29   #82
oprosti, ali zašto se onda ne buniš što npr. tri Mađara u o.š. nemaju mogućnost učiti svoj materinji jezik?
zar to nije isto?
logično je da ako je država 95 % katoličkog opredjeljenja da će se učiti katolički vjeronauk, isto kao što je logično da ako je zemlja - država Hrvatska će se učiti hrvatski jezik iako nisu svi u Hrvatskoj Hrvati.
Nije pošteno prema svima ali je tako i to ne samo ovdje nego svugdje.

A pošto, opet naglašavam, ima u o.š. i vjeronauka za druge (manjinske) vjeroispovjesti stvarno ne vidim netoleranciju.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 15:10   #83
Quote:
crazy child kaže:
oprosti, ali zašto se onda ne buniš što npr. tri Mađara u o.š. nemaju mogućnost učiti svoj materinji jezik?
zar to nije isto?
logično je da ako je država 95 % katoličkog opredjeljenja da će se učiti katolički vjeronauk, isto kao što je logično da ako je zemlja - država Hrvatska će se učiti hrvatski jezik iako nisu svi u Hrvatskoj Hrvati.
Nije pošteno prema svima ali je tako i to ne samo ovdje nego svugdje...

Ludo dijete, je ti znaš što je to odvojenost crkve od države?! Welcome to srednji vijek, "Cuius regio, eius religio"!
Hrvatski je propisani službeni jezik u RH, katoličanstvo nije propisana službena vjeroispovijest.
Inače, nije tako svugdje. Nije ni u SAD, nije ni u Francuskoj, pa ni u Engleskoj, a u Njemačkoj je malo drugačije...
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 17:00   #84
Quote:
€ro kaže:

Ludo dijete, je ti znaš što je to odvojenost crkve od države?! Welcome to srednji vijek, "Cuius regio, eius religio"!
Hrvatski je propisani službeni jezik u RH, katoličanstvo nije propisana službena vjeroispovijest.
Inače, nije tako svugdje. Nije ni u SAD, nije ni u Francuskoj, pa ni u Engleskoj, a u Njemačkoj je malo drugačije...

Pridruzujem se uvazenom kolegi. Ukrao mi je rijeci sa tipkovnice
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 23:10   #85
Uvesti vjeronauk u škole je po meni bila totalna glupost i diskriminacija djece koja su druge vjeroispovjest.
Dođem u školu ,a neki klinci sjede vani u hodniku..ja pitam pa kaj tu radite..vele :naš razred ima vjeronauk a mi smo muslimani.

Strašno!

Tko hoće na vjeronauk neka ide u crkvu ili već gdje treba.

Općenito si je ta crkva malo previše uzela maha.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 14:50   #86
Quote:
€ro kaže:

Ludo dijete, je ti znaš što je to odvojenost crkve od države?! Welcome to srednji vijek, "Cuius regio, eius religio"!
Hrvatski je propisani službeni jezik u RH, katoličanstvo nije propisana službena vjeroispovijest.
Inače, nije tako svugdje. Nije ni u SAD, nije ni u Francuskoj, pa ni u Engleskoj, a u Njemačkoj je malo drugačije...
nije propisana službena vjeroispovijest ali je očito većinska vjeroispovijest.
gdje ti živiš?

inače, ne dođe Crkva u školu nego dođe predmet koji uči o religijskom/duhovnom aspektu čovjeka.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 16:01   #87
Quote:
crazy child kaže:
nije propisana službena vjeroispovijest ali je očito većinska vjeroispovijest.
gdje ti živiš?

inače, ne dođe Crkva u školu nego dođe predmet koji uči o religijskom/duhovnom aspektu čovjeka.
U Zagrebu. I što to treba značiti, gdje ja živim? Pa lijepo sam ti i ja i drugi rekao da je problem u praksi diskriminacije i razdavajanja, usuprot deklariranoj sekularnosti.

Ne, nije to predmet koji uči o religijskom/duhovnom aspektu, gdje TI živiš, i ideš li ti možda u školu, ili imaš djecu u školi? Ja imam. Da je riječ o tome što ti kažeš, ne bi se učio nauk jedne konfesije, već pregled svih religijskih i duhovnih vjerovanja.

A možda ti govoriš o srednjoj školi?
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 15:01   #88
Quote:
€ro kaže:
U Zagrebu. I što to treba značiti, gdje ja živim? Pa lijepo sam ti i ja i drugi rekao da je problem u praksi diskriminacije i razdavajanja, usuprot deklariranoj sekularnosti.

Ne, nije to predmet koji uči o religijskom/duhovnom aspektu, gdje TI živiš, i ideš li ti možda u školu, ili imaš djecu u školi? Ja imam. Da je riječ o tome što ti kažeš, ne bi se učio nauk jedne konfesije, već pregled svih religijskih i duhovnih vjerovanja.

A možda ti govoriš o srednjoj školi?
Ma ništa.
Gle, ajmo onako gledati sve istim očima.
Zaboravimo zakone, odvojenost, neodvojenost...
Ista je diskriminacija ako postoji većina jedne nacionalnosti u državi i ta većina veli da treba biti jedan (njihov) jezik kao glavni i osnovni, kao i ako je većina jedne vjeroispovjesti i opet ta većina odluči imati tu svoju vjeroispovjest kao glavnu.
Naoko diskriminacija, ali ima li ona svoja praktična uporišta?
Ako nema, onda nema ni jedna ni druga i onda je to jedan drugi topic.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 10:32   #89
Quote:
crazy child kaže:

Naoko diskriminacija, ali ima li ona svoja praktična uporišta?
Ako nema, onda nema ni jedna ni druga i onda je to jedan drugi topic.
Sorry,
ako smatraš da je nužno i praktično nametati jedan religijski pogled kao dominantan, i da je to isto kao "nametanje" službenog jezika, teško se možemo složiti.
Ta je priča, što se tiče razvijenoga svijeta, završena još u devetnaestom stoljeću.
A propos službenog jezika, nije riječ o nametanju jer je za razliku od konfesionalne pripadnosti riječ o nečemu vrlo praktičnom i svakodnevnom, i nije ni najmanje usporedivo. Ne kužim kako to zamišljaš komunikaciju ako u SLUŽBENOJ upotrebi svaki pojedinac govori i piše svoj materinji jezik?
Nije nužno da bude samo jedan jezik službeni. U Istri je npr. u lokalnoj službenoj upotrebi i talijanski. U Finskoj je švedski drugi službeni jezik. U Nizozemskoj su to flamanski i valonski. U južnim dijelovima SAD je španjolski itd, itd.
Definitivno, ova jezička usporedba ne stoji i nije joj mjesto u ovoj diskusiji.
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 15:39   #90
Quote:
€ro kaže:
Sorry,
ako smatraš da je nužno i praktično nametati jedan religijski pogled kao dominantan, i da je to isto kao "nametanje" službenog jezika, teško se možemo složiti.
Ta je priča, što se tiče razvijenoga svijeta, završena još u devetnaestom stoljeću.
A propos službenog jezika, nije riječ o nametanju jer je za razliku od konfesionalne pripadnosti riječ o nečemu vrlo praktičnom i svakodnevnom, i nije ni najmanje usporedivo. Ne kužim kako to zamišljaš komunikaciju ako u SLUŽBENOJ upotrebi svaki pojedinac govori i piše svoj materinji jezik?
Nije nužno da bude samo jedan jezik službeni. U Istri je npr. u lokalnoj službenoj upotrebi i talijanski. U Finskoj je švedski drugi službeni jezik. U Nizozemskoj su to flamanski i valonski. U južnim dijelovima SAD je španjolski itd, itd.
Definitivno, ova jezička usporedba ne stoji i nije joj mjesto u ovoj diskusiji.
ne mislim ja da je to nužno, ali je očito da se nametne samo od sebe. to je valjda zakon većine.
pogledaj npr. hrt, koja je državna televizija, u svojim duhovnim emisijama kao glavnu stavljaju katoličku vjeru.
nedjeljom npr. imamo prijenos mise iz neke crkve
dok takve iste prijenose nemamo iz džamija, sinagoga, pravoslavnih crkvi.
tako da nije takav slučaj samo sa školama nego svugdje.
zar je to tako nelogično kad znamo da se službeno 95 % ljudi izjašnjava kao katoličko?

to ti je isto kao da bi se očekivalo da se u državi napravi jednak broj crkvi, džamija, sinagoga, budističkih hramova... iako taj broj ne odgovara broju zainteresiranih za te iste vjerske objekte.

tako i u školama- ako ima bar deset učenika muslimanske vjeroispovjesti oni će imati islamski vjeronauk, ali recimo jedan budist neće.
Zar je to tako strašno i tako teško prihvatiti?
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 17:08   #91
Quote:
crazy child kaže:
ne mislim ja da je to nužno, ali je očito da se nametne samo od sebe. to je valjda zakon većine.
pogledaj npr. hrt, koja je državna televizija, u svojim duhovnim emisijama kao glavnu stavljaju katoličku vjeru.
nedjeljom npr. imamo prijenos mise iz neke crkve
dok takve iste prijenose nemamo iz džamija, sinagoga, pravoslavnih crkvi.
tako da nije takav slučaj samo sa školama nego svugdje.
zar je to tako nelogično kad znamo da se službeno 95 % ljudi izjašnjava kao katoličko?

to ti je isto kao da bi se očekivalo da se u državi napravi jednak broj crkvi, džamija, sinagoga, budističkih hramova... iako taj broj ne odgovara broju zainteresiranih za te iste vjerske objekte.

tako i u školama- ako ima bar deset učenika muslimanske vjeroispovjesti oni će imati islamski vjeronauk, ali recimo jedan budist neće.
Zar je to tako strašno i tako teško prihvatiti?
Jest.

Manjine su takvim ponašanjem automatski diskriminirane.

A to što se nekih 89 (a ne 95)% ljudi izjašnjava da su katolici jest također posljedica društvenih pritisaka i indoktrinacije a la HTV. To što se misa prenosi i putem televizije ne znači da je to u redu... barem ne kad se radi o državnoj televiziji. Jer je država, sjetimo se, ustavom odvojena od crkve.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 17:03   #92
Quote:
crazy child kaže:
...
nedjeljom npr. imamo prijenos mise iz neke crkve
dok takve iste prijenose nemamo iz džamija, sinagoga, pravoslavnih crkvi.
tako da nije takav slučaj samo sa školama nego svugdje.
zar je to tako nelogično kad znamo da se službeno 95 % ljudi izjašnjava kao katoličko?
...
tako i u školama- ako ima bar deset učenika muslimanske vjeroispovjesti oni će imati islamski vjeronauk, ali recimo jedan budist neće.
Zar je to tako strašno i tako teško prihvatiti?
Premisa ti je kriva. A ta je upravo tema ove diskusije. Znači, (i) iz ovog razloga (diskriminacija) - vjeronauku nije mjesto u vrtiću, osnovnoj i srednjoj školi.

Sad bih još upitao "cienjeno obćinstvo", smatrate li da je teološkom (katoličkom) fakultetu mjesto u državnom sveučilištu?
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 17:52   #93
Quote:
crazy child kaže:
ne mislim ja da je to nužno, ali je očito da se nametne samo od sebe. to je valjda zakon većine.
U pravnoj drzavi postoje samo Ustav i zakoni. Ne postoji nista sto se zove "zakon vecine" jer to nije zakon nego bezakonje. Krscanstvo ne dopusta bezakonje.
Quote:
crazy child kaže:
pogledaj npr. hrt, koja je državna televizija, u svojim duhovnim emisijama kao glavnu stavljaju katoličku vjeru.
nedjeljom npr. imamo prijenos mise iz neke crkve
dok takve iste prijenose nemamo iz džamija, sinagoga, pravoslavnih crkvi.
tako da nije takav slučaj samo sa školama nego svugdje.
zar je to tako nelogično kad znamo da se službeno 95 % ljudi izjašnjava kao katoličko?
Imas pravo Nije problem samo u vjeronauku nego i u tim televizijskim prijenosima. Sve sto si nabrojala je u suprotnosti s Ustavom zajamcenom odvojenosti drzave od vjerskih zajednica.
Quote:
crazy child kaže:
to ti je isto kao da bi se očekivalo da se u državi napravi jednak broj crkvi, džamija, sinagoga, budističkih hramova... iako taj broj ne odgovara broju zainteresiranih za te iste vjerske objekte.
Sa svojom lovom svatko moze raditi sto zeli. Ako imaju dosta love neka grade koliko im srce zeli. Ali u drzavnu blagajnu nemaju pravo posezati
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 23:27   #94
slazem se u svemu s psihopatom
hehe, kak to zvuci opako ;-))
ali problem je sto se nis ne poduzima da se nesto poboljsa...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 10:09   #95
Mojim novcem se financiraju nogometni klubovi, mada mozda i ne marim previse za njih. Mojim novcem se financiraju i razne udruge gradana, mada nisam njihov clan niti me ne zanimaju. Mojim novcem se financiraju razne drzavne ustanove mada nisam njima zadovoljan i htio bih da se ukinu! Ali svjestan sam da drzava postoji i zbog drugih ljudi koji mozda idu na utakmice, koji jesu clanovi udruga i koji koriste usluge instanova, pa stoga pristajem da drzava na osnovu transparentnih i strucnih kriterija dodjeljuje novac neovisno o mojim afinitetima. U protivnom, sve ce se svesti na narodnjake i cevape!

Uz zakon i ustav, u svakoj drzavi postoji i prevladavajuci nacin zivljenja koji ukljucuje mnoge pojave nenavedene u zakonu (mozemo govoriti i o nepisanim zakonima). Oni se formiraju na osnovu vecine, pa crazy child sasvim dobro govori o zakonu vecine (sto ne treba mijesati sa formalnim zakonima). Formalnim zakonom je crkvena institucija odvojena od drzavne institucije i u HR Kaptol nema apsolutno nikakvu drzavnu vlast. Ali to ne znaci da drzava treba zatrti ili zanemariti obicaje i nacin zivljenja vecine ljudi u HR, a koji vuku korijene iz katolickih doktrina. Drzava mora osigurati normalno funkcioniranje svim svojim gradanima, ali ne mora (a i ne moze), figurativno receno, izjednaciti uskrs sa durdevdanom! Te vrijednosti se formiraju u drustvu na osnovu osobnih vrijednosti vecine ljudi i imaju svoj prirodan tijek, svako nasilno uplitanje bi vodilo u drustveni totalitarizam.

Liberalisticki pristup gdje se institucije vlasti svode na biroktratske neideoloske usluzne aparate ciji sluzbenici moraju biti valjda cijepljeni protiv bilo kakve vjere (ne samo vjere u Boga) je sasvim legitiman, ali ja ne pristajem na njega. Covjek nije robot i ja iz svog zivota ne mogu izbaciti moralne vrijednosti koje proizlaze iz krscanskog nauka. Ne pristajem da ne smijem javno spominjati svoje krscanstvo, da se ne smijem ponasati u skladu sa svojim krscanskim nacelima i sve to radi nekakvog kvazi izjednacavanja gradana. Ako i kada u HR gradani krscanskog kulturoloskog opredjeljenja (ne nuzno i formalnih katolika) budu u manjini, tada ce i drzava moci drugacije reagirati.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 11:55   #96
Quote:
mestar kaže:
... bla bla ...
Sve si ti nama mestre fino to napisao, ali iz tvog tekstića nisam razaznala odgovor na naše ovdje iznesene dileme. No, možda pomogne konkretan primjer.

U vrtiću u grupi djece cca starosti 4 godine imaš 20oro djece. Jedna malena preslatka djevojčica, njezini roditelji jehovini svjedoci. Na zahtjev njezinih roditelja malena djevojčica je izdvojena iz svega. Njezin rođendan se u vrtiću ne slavi (slavi se inače rođendan SVAKOG djeteta), dok ostali dobivaju čestitke povodom Božića i Nove sa identičnim motivom ukrašenog bora, ona dobiva čestitku sa brdima u snijegu, a istovremeno dok se svi katolički blagdani obilježavaju, ostali se niti ne spominju (čak ni u slučaju da dijete dotične vjere ide u dotičnu grupu).

Ne kažem da sva djeca trebaju biti ista niti da sve treba biti uniformno, ali djeca se osjećaju drugačijima i nisu ponosni na to već se osjećaju diskriminiranima.

Uostalom što vjera radi u vrtiću? Što vjera radi u školi? Zašto imamo "kuće vjere" - crkve, sinagoge, džamije?
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 12:21   #97
ne zelim upadati u raspravu kao padobranac, ali vazno je reci da jehovini svjedoci ne obiljezavaju nikakve datume.

narocito ne rodjendane.

za to su najmanje krivi oni koji svoje rodjendane tradicionalno obiljezavaju i slave.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 13:06   #98
Quote:
caregiver kaže:
Sve si ti nama mestre fino to napisao, ali iz tvog tekstića nisam razaznala odgovor na naše ovdje iznesene dileme. No, možda pomogne konkretan primjer.

U vrtiću u grupi djece cca starosti 4 godine imaš 20oro djece. Jedna malena preslatka djevojčica, njezini roditelji jehovini svjedoci. Na zahtjev njezinih roditelja malena djevojčica je izdvojena iz svega. Njezin rođendan se u vrtiću ne slavi (slavi se inače rođendan SVAKOG djeteta), dok ostali dobivaju čestitke povodom Božića i Nove sa identičnim motivom ukrašenog bora, ona dobiva čestitku sa brdima u snijegu, a istovremeno dok se svi katolički blagdani obilježavaju, ostali se niti ne spominju (čak ni u slučaju da dijete dotične vjere ide u dotičnu grupu).

Ne kažem da sva djeca trebaju biti ista niti da sve treba biti uniformno, ali djeca se osjećaju drugačijima i nisu ponosni na to već se osjećaju diskriminiranima.

Uostalom što vjera radi u vrtiću? Što vjera radi u školi? Zašto imamo "kuće vjere" - crkve, sinagoge, džamije?
Cijenio bih da sa mnom ne razgovaras pokroviteljski, pun mi je kufer pojedinaca koji samo rigaju vatru i sole pamet. Ako vec raspravljamo, onda moj "tekstic" nije "bla, bla", vec navedi sto ti konkretno smeta.

Da li bi bilo bolje da za tu malu djevojcicu ti odlucujes umjesto njenih roditelja kako ce zivjeti ? Ili drzava? Ili da se baca kockica!?! Drustvena osnovna jedinica reprodukcije je obitelj, sve ostalo dolazi nakon toga. Ti mozes pretpostaviti na osnovu svojih uvjerenja da njeni roditelji jesu ili nisu u pravu, ali nemas pravo mijesati se dok god su njihovi postupci unutar zakonom odredenih granica. Uostalom, tjerajuci druge da rade po tvojim uvjerenjima cinis upravo ono sto imputiras katolickoj crkvi. Nazires li komadic licemjerja u tome?

Po obicaju, reakcija na jedno pretjerivanje je opet pretjerivanje u suprotnom pravcu. Tako je komunizam pretjerano reagirao i potisnuo crkvu, ova je pak devedesetih opet pretjerano reagirala i pocela se gurati u drzavne institucije, i sad opet dolazi opet val pretjerivanja kontra crkve. Nikad kraja. Cinjenica je da u HR postoji prevladavajuca pro-katolicki orjentirana kulutura zivljenja i drzava se prema tome orjentira. Uostalom, vlade i parlametni ne padaju s neba vec ih u prema demokratskim principima bira vecina.

Vjera je nacin zivota, a ne kapa koju ces prema potrebi skinuti! Nosis je u sebi svugdje (i vrtic i skolu i posao) i stoga je pojam "kucna vjera" potpuno promasen. Ako si pak mislila na institucije, onda se slazem da crkva i drzava trebaju djelovati odvojeno. Ali to ne pretpostavlja da ce se katolik odreci svog katolicanstva izvan zidina crkve ili da ce djecu odgajati u nekatolickom duhu kako se druga djeca ne bi osjecala "diskriminiranom"!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 13:33   #99
Quote:
Ako si pak mislila na institucije, onda se slazem da crkva i drzava trebaju djelovati odvojeno. Ali to ne pretpostavlja da ce se katolik odreci svog katolicanstva izvan zidina crkve ili da ce djecu odgajati u nekatolickom duhu kako se druga djeca ne bi osjecala "diskriminiranom"!
mislim da to nije bila poanta njenog posta, niko ne negira vase pravo na vjeru, ali diskriminacija onak kak ju je opisal psihopat je prisutna, na zalost sto uopce moram o tome razmisljati, imam bebu i ne zelim da one bude tome izvrgnuta jer nisam vjernica niti zelim nju odgajati u nekakvom vjernickom duhu bez obzira na bake
stoga sta je tebi u redu da dijete npr. recimo sjedi samo ispred razreda dok drugi imaju organizirani vjeronauk kojem po meni definitivno nije mjesto u skoli, nego u vjerskoj ustanovi ili opcenito kao predmet kucnog odgoja...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 14:17   #100
Quote:
mestar kaže:
Cijenio bih da sa mnom ne razgovaras pokroviteljski, pun mi je kufer pojedinaca koji samo rigaju vatru i sole pamet. Ako vec raspravljamo, onda moj "tekstic" nije "bla, bla", vec navedi sto ti konkretno smeta.
Prvo i osnovno, nigdje u svom postu nisam rigala vatru već iznijela konkretan primjer. Umjesto tvog posta stavila sam blabla jer se ne referiram na apsolutno ništa u tvom postu. Zato sam ti i napisala post u kojem ti kažem da u tvom postu ne nalazim ništa što dotiče dileme koje su ovdje postavljene. Nisam razgovarala s tobom sa pokroviteljske pozicije, ali meni nije pun kufer pojedinaca koji pridodaju ton mojim postovima i onda rigaju vatru na mene.


Quote:
mestar kaže:
Da li bi bilo bolje da za tu malu djevojcicu ti odlucujes umjesto njenih roditelja kako ce zivjeti ? Ili drzava? Ili da se baca kockica!?!
To nisam niti sugerirala. Pričala sam ti o tome kako se takvo dijete osjeća u vrtiću zbog uvjeta u vrtiću - ne u obitelji.

Quote:
mestar kaže:
Ti mozes pretpostaviti na osnovu svojih uvjerenja da njeni roditelji jesu ili nisu u pravu, ali nemas pravo mijesati se dok god su njihovi postupci unutar zakonom odredenih granica. Uostalom, tjerajuci druge da rade po tvojim uvjerenjima cinis upravo ono sto imputiras katolickoj crkvi. Nazires li komadic licemjerja u tome?

Ne, ne nazirem komadić licemjerja u tome što zahtjevam da se vjera makne iz vrtića i škole.

Quote:
mestar kaže:
Vjera je nacin zivota, a ne kapa koju ces prema potrebi skinuti! Nosis je u sebi svugdje (i vrtic i skolu i posao) i stoga je pojam "kucna vjera" potpuno promasen.
Prvo: Koje dijete od 4 godine nosi vjeru u sebi? I koje dijete ne može živjeti bez vjeronauka u školi? I koje dijete će protestirati što na vjeronauk ide u crkvu? Govorim samo o tome. Neka svatko vjeruje u što god hoće, ali crtva nema što raditi u školi i vrtiću, a još manje, recimo, odlučivati o edukaciji o spolnosti u školama.

Drugo: nisam upotrijebila pojam "kućna vjera" nego "kuća vjere". Dakle, pitala sam čemu onda postoje crkve, sinagoge, džamije ako ne tome da se u njima uči o vjeri?

Quote:
mestar kaže:
Ako si pak mislila na institucije, onda se slazem da crkva i drzava trebaju djelovati odvojeno. Ali to ne pretpostavlja da ce se katolik odreci svog katolicanstva izvan zidina crkve ili da ce djecu odgajati u nekatolickom duhu kako se druga djeca ne bi osjecala "diskriminiranom"!
Da, mislila sam na institucije, onda se slažemo. I ne, nisam rekla da se itko treba odreći vjere izvan zidina crkve ili svoje kuće. Navela sam ti primjer 4ogodišnje djevojčice da bi ti pokazala kako je preferiranje određene vjere u vrtiću diskriminirajuće za djevojčicu. Ali, ne zato što je djevojčica došla iz takve obitelji (dapače, treba poticati različitosti), već zato što se vrtić (ovom slučaju) nije trudio uključiti i vjeru njezine obitelji u život vrtića. Zato se ona osjeća diskriminiranom, drugačijom u nepoželjnom smislu jer je ona isključena zbog svoje različitosti, a ne uključena upravo zbog svoje različitosti.

Uostalom, općenito pojam da se djeca bilo kako vjerski podučavaju u školi mi smeta. Izrazito. Nisam protiv vjere, već za vjeru tamo gdje joj je i mjesto.
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.