Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2005., 08:15   #1
Pišete li zadaće s djecom?

Moje dijete je u sedmom razredu i pomažem mu samo ako me nešto pita da ne zna. Ne kontroliram mu zadaće, osim ako baš vidim da brljavi tek tolko da napiše nešto.
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 10:57   #2
pomoci ako nezna i kontrolirati - to da
pisati umjesto ili davati vec gotova rjesenja - to ni za zivu glavu

npr. ako nezna rijesiti zadatak iz matematike , treba mu pokazati i objasniti i dati zadataka koliko mu/joj treba da usvoji nauceno i onda poslati da napise svoju zadacu , a ne rjesiti s djetetom zadacu i pretvarati se da je sve ok
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 11:46   #3
Tako je. Usput, priznajem da puno zadaća za 7. razred ni ne bih znala riješiti, osobito ne matematiku i fiziku.
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 14:37   #4
Moja šogorica ima sina koji ide u drugi razred. Poslije rucka uzme njegovu torbu, pita ga sto ima za zadacu i onda njih dvoje kao zajedno idu pisati zadaću. Sve se svodi na to da ona napise kompletnu zadacu i vec se toliko izvještila da imitira sinovljev rukopis !

Pitam je ja sto ces kada dodju stvari koje jednostavno nećes znati riješiti samo slegne ramenima.

BTW nedavno sam cuo pricu o roditeljima koji su tako proveli dijete kroz gimnaziju, ućeći zajedno s njim.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 14:41   #5
Inace jos da spomenem jedan detalj koji pokazuje besmisenost onoga sto djeca uce u skoli...

Jedan drugi necak me zamolio (7. razred) da mu objasnim kako radi, pazi sad ovo, regulacija dobave goriva kod peci na tekuca goriva. Prof. Tehničkog odgoja naravno nema pojma, pa je trebalo skuziti kako to radi prema slici iz radne biljeznice.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:41   #6
najvaznije kaj djeca uce je - kako uciti
djetetovu biljeznicu treba kontrolirati i ako se pojavi nesto nedovoljno objasnjeno , treba urgirati kod ucitelja , a po potrebi i kod ravnatelja
pisanje djetetove zadace je tolika medvjeda usluga da je roditelju najbolje da ostane vjecno ziv i brine se za svoje glupavo dijete (jer glupavo , to je njegov proizvod)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 11:46   #7
K'o naruceno...

... naime, upravo sam u fazi obavljanja raznih pregleda za upis u prvi razred (hocu reci, moja kcerkica, ne ja ) pa sam mislio upitati za iskustva onih koji su "zavrsili" prvi razred, a potaknut cinjenicom da 90% mojih poznanika pise zadace s djecom. Pa se ja sad pitam, jel' moguce da je danas program toliko tezi nego ranije da bi to bilo neophodno?!? Sa mnom i sa moje dvije sestre nikada nitko nista u osnovnoj skoli nije radio i bili smo odlicni ucenici (nemojte ovo shvatiti pogresno). Svjestan sam da su djeca razlicita i da je nekome potrebno vise ili manje pripomoci, objasniti i slazem se da pri tome nikako ne treba davati gotova rjesenja. Mislim da je najbitnije stvoriti radnu naviku, ali ne siliti dijete da pise zadacu nego ga pokusati zainteresirati za skolu ukoliko prirodno nema potreban interes.
Dakle, svaki dobronamjeran savjet rado cu prihvatiti. Ne bih zelio jos jednom u skolu...
__________________
Kol'ko kapljic - tol'ko let!
Propolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 15:58   #8
po meni je to lijenost tipa potrosacki mentalitet
bitno je da je zadaca napisana i da je ocjena ok
o ideji zasto je zadaca uopce dana za isanje se ne razmislja, kao ni o tome da je to djetetu podloga za stjecanje novih znanja
svi mi koji smo ikada isli u skolu , znamo da je najlakse nastrebati gradivo i da ce to trajati do poslije ispitivanja , a razumijevanje naucenoga neka vrag nosi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 23:22   #9
Nažalost, velik broj roditelja griješi upravo u tome što djetetu ne stvaraju naviku na rad i red (urednost) već je samo bitno da je tamo neka petica. A što je iza nje, nije bitno. Zadaće se često, zbog raznoraznih razloga, pišu i kasno navečer, kad je dijete već umorno. Pa se izgube živci i napiše se zadaća umjesto njih samo da se ode spavat.

S druge strane, mnogi nastavnici/profesori su sve samo ne ono što bi trebali biti: pedagozi.
Uz to, često ne pregledavaju zadaće, pa samim time mnoga djeca (govorim o starijoj dobi) nisu niti motivirana da ih pišu. Osim toga, često ti zadaci nisu nimalo zanimljivi, a mogli bi biti.

Radila sam prije par godina u jednoj osnovnoj školi u produženom boravku i tamo sam brinula o prvom i o trećem razredu. Zadaće smo svaki dan pisali po nekoliko sati. Često i po nekoliko puta baš zato da bi bile uredne (pogotovo kod prvašića). Trudila sam se, prije svega, da djeca budu samostalna, a ne da im ja na ploči rješavam zadaću a oni prepisuju u bilježnice. Svatko je pisao sam, ako nešto nije bilo jasno ja bih im objasnila ali u principu zadaće su bile primjerene, dobro objašnjene od razrednog nastavnika (što i nije uvijek slučaj).

Znam da nisam rekla ništa novog
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 08:10   #10
Quote:
Kyra kaže:
Znam da nisam rekla ništa novog
Tesko da bu bilo tko nekaj novog rekel, no nije ni potrebno. Nek se samo prenose iskustva jer se na tudjim pogreskama najbezbolnije uci
__________________
Kol'ko kapljic - tol'ko let!
Propolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 09:25   #11
Djeca su jednostavno preopterecena i programom i nepotrebnim podacima.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 09:32   #12
Re: K'o naruceno...

Quote:
Propolis kaže:
[B Pa se ja sad pitam, jel' moguce da je danas program toliko tezi nego ranije [/B]
Vjeruj, je.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 11:21   #13
Moje djete ide u cetvrti razred, vrlodobar je ucenik i moram priznat da stvarno trebam radit s njim. Ja se isto ne sjecam da je moja mama tokilko sjedila s manom i sestrom, ali ovo gradivo fakat rijetko koje djete moze samo ( shvatila u razgovoru s drugim roditeljima). Gradivo je toliko opsirno, tekstovi nerazumljivi, informacija tonu... Da budem iskrena, za neke stvari tek sad prvi put cujem i nije rijetkost da prvo sebi moram rastumacit da bi njemu znala prezentirat na jednostavniji nacin
On je inace stvarno samostalan, sam pise zadace, ja ih samo kontroliram, ali ponekad stvarno zaglavimo, poglavito s prirodom...
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 12:43   #14
Eh... ovo posljednje uopce ne zvuci utjesno. A dobro, kaj je - tu je. Bude li potrebno opet cu u skolu

Zahvaljujem svima
__________________
Kol'ko kapljic - tol'ko let!
Propolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 15:01   #15
nemoj se obeshrabriti bez obzira na to što se stalno govori o tome da je program pretežak, te ovo, te ono, to su ipak ocjene koje dolaze u najvećem dijelu od nestručnjaka (roditelja)... osnovnoškolski je program prilagođen djeci određene dobi prosječnih sposobnosti i ona moraju i mogu sve svoje obveze izvršavati samostalno roditelji su tu da priskoče u pomoć ali nikako ne bi smjeli nešto raditi umjesto djece - smisao zadaće, lektire ili bilo čega drugoga jest razvijanje samostalnosti u radu i razvijanje određenih sposobnosti... naravno da mnogo toga ovisi o učiteljima koji mogu sasvim jednostavne stvari djeci učiniti složenima ali to je već druga tema
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 15:53   #16
Quote:
Murron kaže:
nemoj se obeshrabriti bez obzira na to što se stalno govori o tome da je program pretežak, te ovo, te ono, to su ipak ocjene koje dolaze u najvećem dijelu od nestručnjaka (roditelja)... osnovnoškolski je program prilagođen djeci određene dobi prosječnih sposobnosti i ona moraju i mogu sve svoje obveze izvršavati samostalno roditelji su tu da priskoče u pomoć ali nikako ne bi smjeli nešto raditi umjesto djece - smisao zadaće, lektire ili bilo čega drugoga jest razvijanje samostalnosti u radu i razvijanje određenih sposobnosti... naravno da mnogo toga ovisi o učiteljima koji mogu sasvim jednostavne stvari djeci učiniti složenima ali to je već druga tema
Evo tu je sve rečeno.
A i kyra je isto sve lijepo napisala.
Naravno da je program nama teži od onog po kojem smo mi učili.
Ali današnjoj djeci je ogromna količina informacija znatno dostupnija nego što je nama bila.
Odgovor propolisu:
Ako imaš više škola na svom području, izaberi bolju. Onu koja traži više discipline i daje više znanja. Cjelodnevna nastava (ili boravak) su jako dobra rješenja jer uče djecu da samostalno rade svoje zadaće i da uče. Bar je tako bilo u školu u koju su moje kćeri išle. Do 4 razreda nisu skoro ništa radile kod kuće.
Ja mislim da školski program može prosjećno dijete savladati uz umjereno zalaganje sa vrlodobrim uspjehom. I to mi se čini sasvim OK.
Uz školu djeci ostaje dovoljno vremena da se bave i nekom vanškolskom aktivnošću. Naravno da u tome ne treba pretjerati i to mora biti nešto što dijete veseli.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 12:32   #17
Quote:
Murron kaže:
nemoj se obeshrabriti bez obzira na to što se stalno govori o tome da je program pretežak, te ovo, te ono, to su ipak ocjene koje dolaze u najvećem dijelu od nestručnjaka (roditelja)... osnovnoškolski je program prilagođen djeci određene dobi prosječnih sposobnosti i ona moraju i mogu sve svoje obveze izvršavati samostalno roditelji su tu da priskoče u pomoć ali nikako ne bi smjeli nešto raditi umjesto djece - smisao zadaće, lektire ili bilo čega drugoga jest razvijanje samostalnosti u radu i razvijanje određenih sposobnosti... naravno da mnogo toga ovisi o učiteljima koji mogu sasvim jednostavne stvari djeci učiniti složenima ali to je već druga tema
Mislim da nitko ovdje ne zagovara teoriju da bi roditelji radili zadaću umjesto djece, nego da djeci često treba pomoći.
Ne znam na temelju čega ti znaš da je osnovnoškolski program prilagođen djeci određene dobi, ali većina nastavnika škole u koju moja djeca idu, tvrde da nije. Isto tako, ljudi koji su uspoređivali nastavni program naših škola sa programom škola u ostalim evropskim zemljama, uglavnom se zgražavaju našim programom.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 12:40   #18
Quote:
polly kaže:
Naravno da je program nama teži od onog po kojem smo mi učili.
Ali današnjoj djeci je ogromna količina informacija znatno dostupnija nego što je nama bila.
To što su informacije danas mnogo dostupnije ne znači da djeca moraju štrebati napamet dijelove traktora i kombajna, znati nabrojati 10 vrsta oblaka i sva nalazišta mlađeg i starijeg kamenog doba, nego djecu treba naučiti kako će doći do informacije. Glavni problem našeg programa, po meni je upravo to štrebanje napamet umjesto poticanja razmišljanja.
Quote:
polly kaže:

Ja mislim da školski program može prosjećno dijete savladati uz umjereno zalaganje sa vrlodobrim uspjehom. I to mi se čini sasvim OK.
Uz školu djeci ostaje dovoljno vremena da se bave i nekom vanškolskom aktivnošću. Naravno da u tome ne treba pretjerati i to mora biti nešto što dijete veseli.
Žalosno je i to što prosječno dijete koje prolazi s vrlodobrim uspjehom teško može računati da će se upisati u ikoju iole ozbiljniju srednju školu.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 12:41   #19
jednako tako se zgrazaju i kad im pokazes da nekog kurca znas osim direktne specijalizacije
imao sam mali milion tajvih slucajeva i jako mi je dragio da sam isao u skolu koja mi je nesto i pruzila , da ne ostanem cijeli zivot fah-idiot
naravno , kad sam isao u skolu i ja sam se pitao kpji ce mi to sve kaj ucim i isto tako , svi "politicki korektni" su se zgrazali nad jadnim djetetom i sto sve treba znati
danas , mogu razgovarati sa najrazlicitijim ljudima i uvijek imam neki detalj koji znam , a da ne ostanem tiho kad netko sere
ljudi , count your blessings, prije nego nesto pljujete
i sjetite se da vasa djeca prvenstveno uce uciti i razvijaju svoje mentalne sposobnosti
jedino sto bih ja zelio je vise ucitelja koji znaju znanje pribliziti djetetu i uciniti svoj predmet zanimljivim i primjenjivim u zivotu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 13:06   #20
Htjedoh reći, da prosječno inteligentno dijete može osnovnu školu završit sa 4 samo pazeći na nastavi i radeći domaće zadaće. Bez nekog ekstra dodatnog učenja. Bez da mu mamica ili tatica pišu zadaće, lektire i prolaze školski program. I nitko me ne može uvjeriti da nije tako. OK, netko može imati problema sa nekim predmetom jer nema smisla za to ili nastavnik ne zna objasniti i približiti gradivo djeci. Ali danas djeca idu na instrukcije čak i iz povijesti i to još u osnovnjaku. Što meni baš ni normalno.
Na roditeljima je da znaju prepoznati probleme djeteta u školi i znati mu pružit pomoć. Pomoć nije pisanje zadaća, a niti urlanje na profesore koji znaju biti krivi ali nisu uvijek i za sve.
I dijelovi traktora se nisu štrebali na pamet ni prije 3-4 godine ni prije 30. Imam dvoje djeca (16,5 i 18,5 god) i jako se dobro sjećam što sam ja učila u školi, pa znam o čemu pišem.
A sva ta znanja ti dobro i dođu. Kak' veli zg-sash. Npr. moja djeca su vrlo zadovoljna (ajmo reć ponosna) kad u kontaktima sa svojim vršnjacima iz drugih EU zemalja (sreću se na sportskim turnirima) ustanove da imaju znatno veći nivo znanja. I to sve zahvaljujući našem školstvu.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.