Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2005., 08:36   #1
Kupujete li poklone učitelji(ca)ma?

Evo ga, bliži se kraj školske godine, a roditelji školske djece složno i organizirano udružuju sredstva...

Meni ide na nerve to pretjerivanje i nastojanje da se roditelji, putem pomno i originalno (moš mislit) odabranog poklona istaknu pred učiteljicom i "prepišaju" sve ostale roditelje ostalih razreda, o čemu će u zbornici sigurno biti riječi.

Mislim, na kraju 4. razreda, kad se klinci "rastaju" s učiteljicom koja ih je vodila četiri godine, još mogu i shvatiti smisao malo nekonvencionalnijeg poklona, jel...

Međutim, ne mogu shvatiti čemu prenemaganje oko poklona učiteljici na kraju 1. razreda.
Meni sve, osim buketa cvijeća i eventualno bombonjere, izgleda prenapadno, ulizivački, malograđanski... ne znam, ne sviđa mi se to nametljivo poklanjanje, eto.

Je li problem u meni?
Prosvijetlite me, dobri ljudi, iako sam već ispala crna ovaca među roditeljima u razredu. Rekla sam, naime, svoje mišljenje naglas, u jeku prikupljanja priloga.
Pretpostavljam da neki misle da sam škrta ili nešto u tom smislu.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 08:43   #2
Pa kaj ima lose u tome da svako da po nekih tridesatak kuna i da se kupi neki zgodan pokloncic? Narocito ako sam zadovoljna uciteljicom, onda mi je to bas gust.
Ja sam eventualno protiv pojedinacnih poklona od strane roditelja.


BTW dobro si me sjetila, jos se niko kod mojih nije sjetio nis organizirat.
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 08:46   #3
Mama od mog frenda je bila učiteljica. I na kraju školske godine bi dobila 30-40 buketa i isto toliko bombonijera. I pošto nije bilo šanse da bi te bombonijere doma potrošili (mene se nisu sjetili zvat ) je ona to nosila u dućan pored kuće pa bi joj prodavačica zamijenila za nešto drugo. I jedan dan govori njoj prodavačica, Čujte gospođo ne mogu vam više mijenjat, tužila se jedna mušterija da je kod nas kupila bombonijeru a u kutiji su bile čarape za krpanje.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 08:47   #4
poklonish joj svoje dijete
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 08:48   #5
kad sam ja išla u školu roditelji nisu ništa kupovali učiteljicama !
zar se to radi?

al' sjećam se da smo mi klinci kupili na kraju 4. razreda neki poklon
nažicali od staraca lovu i kupili joj...neki zlatni lančić

(dotična je bila toliko bezobrazna da prstom upre u lančić koji želi da joj se kupi; tada to nisam shvaćala al' danas mi je savršeno jasno da je kokoš jednostavno bila... prokleta babuskara;
prije nje smo imali učitelja koji ni u ludilu ne bi od djece očekivao da mu nešto poklone, donesu, nažicaju od roditelja pa njemu daju)

zato: da, smatram da je osim buketa cvijeća ili bombonijere glupo i nepotrebno poklanjat nešto više

i ne, nisi škrta ni išta u tom smislu po tom pitanju
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:04   #6
moj još ne ide u školu ali slutim da ću se svađati
malo mi se gade ta darivanja
Mislim, darivanje nakon prvog razreda? čemu? To je njezin posao kojeg je sama izabrala i za koji dobija plaću

Nakon četvrtog ajde, nešto simbolično jer se rastaju al nakon svakog ...
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:12   #7
Quote:
DJanko kaže:

i ne, nisi škrta ni išta u tom smislu po tom pitanju
Pa znam ja da nisam škrta.

Ali, stvarno ne volim sudjelovati u kolektivnom prenemaganju, a iz nekog razloga imam dojam da se baš o tome radi.

Najprije se odvojilo po 20 kuna, što ukupno daje negdje oko 500 kuna za poklon. Meni se to čini dovoljno za poklončinu, no ispada da ne pokriva grandomanske zamisli nekih od organizatora pa sad treba još po 10 kuna, izgleda.

Ja sam popizdila na to (naravno da ne zbog 10 kuna ) i rekla da neću dat lovu, nego možda priložim jednog purana, ako je već takva frka.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:13   #8
'u moje vrijeme' bilo je roditelja koji su nosili poklone i kad su na informacije dolazili
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:18   #9
joj, imali smo mi u srednjoj skoli jednu kokos koja je inzistirala da se svake godine razrednici (rip) kupi poklon. A raski se to gadilo, i svake godine je probala sve nas nagovoriti da ne trebamo kupiti poklon. pa mi nismo htjeli dat lovu, pa smo joj davali po par kuna, a ona je to uzimala i nadoplacivala hrpu love da kupi onakav poklon kakav ona hoce i onda je to naravno sama poklanjala raski u ime razreda... E to je bilo svake godine (osim naravno 4. razreda kad se podrazumijeva da maturanti nesto lijepo poklone razrednici koja je bila super prema njima sve 4 godine)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:19   #10
Poljetos u vrticu koji posjecuje jedanput na tjedan moja kikica, pricam sa jednom talijankom koja tamo ima vec svoje drugo dijete.
I tako dodjemo do teme"pokloni za uciteljice", jer joj najstarije ide u skolu.

I veli kako se ima poseban sastanak na kojem ce uciteljice dati svoj prijedlog sta zele. Novcani prilozi nisu manji od 50 eura.

Zanimljivi detalj u cijeloj prici, jest da one odredjuju,a kasnije u dogovoru sa roditeljima sta i koliko zele...da ne bi doslo do nesporazuma.....

Samo za primjer, jedne godine su isle na skijaski vikend na francuskim alpama ............ (smajlikojiskija)

A vi se tu svadjate oko bombonjera i cvijeca.....skrtice jedne


Samo zelim reci da je fenomen rasiren i van hrvatskih granica i ne podrzavam ga.
Osim kad je rijec o zavrsnim razredima tipa 4, 8 ili 4 srednje.
Pa cak ni to mi bas nije opravdano.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:20   #11
Quote:
magic kaže:
'u moje vrijeme' bilo je roditelja koji su nosili poklone i kad su na informacije dolazili
Dobro, ja sam bila štreberica, pa moja mama nije ni pomišljala nosit na informacije , no sjećam se da su za Dan žena učiteljice dobivale od svakog učenika poseban poklon.

Ajme, što mi je to bilo odvratno, kad bi krenulo darivanje, po redu...

Sva sreća, mojoj sestri to nije izgledalo tak strašno (kud svi tud i mali Mujo ) pa je ona obično u ime naše obitelji furala one glupe kristalne vaze, zdjele, čaše... nemam pojma što.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:24   #12
Quote:
kemik kaže:
A raski se to gadilo, i svake godine je probala sve nas nagovoriti da ne trebamo kupiti poklon.
Zaboravila sam spomenuti da točno znam kako gadljivo to može izgledati iz perspektive učiteljice... budući da sam i sama jedno vrijeme radila u školi i dobivala poklone.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:28   #13
Mi smo uvjek skupljali novce za drugaricu i kupovali joj poklon. Mama od jedne curice iz razreda je bila slikarica, pa smo tako jednom osmislili da bi (uz poklon) ona mogla našoj drugarici oslikati jedan keramički tanjur i to tako da nacrta dva srca, spojena naravno, u jednom napiše DRUGARICA a u jednom RAZRED
Eto, ako netko ima problema sa odabirom poklona ovo je uvijek zgodna ideja, samo treba zamijeniti riječ drugarica rječju učiteljica
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:29   #14
Quote:
verica kaže:
Eto, ako netko ima problema sa odabirom poklona ovo je uvijek zgodna ideja, samo treba zamijeniti riječ drugarica rječju učiteljica
Or not... to bi bar doprinijelo originalnosti u danasnje doba!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:36   #15
Quote:
verica kaže:
oslikati jedan keramički tanjur i to tako da nacrta dva srca, spojena naravno, u jednom napiše DRUGARICA a u jednom RAZRED
Eto, ako netko ima problema sa odabirom poklona ovo je uvijek zgodna ideja, samo treba zamijeniti riječ drugarica rječju učiteljica


Pa za poklone od srca obično ne treba puno novca, a najbolji poklon je osmijeh od srca i srdačan odnos bez prijetvornosti.

Ja volim tu učiteljicu, baš mi je draga i baš je cijenim i baš zato je ne bih htjela PONIŽAVATI pretjerano skupim poklonom.

Al daj ti to objasni nekima...
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:21   #16
u moje vrijeme (ajme ) se nije nista poklanjalo. isla sam u 6 raznih osonovnih skola (od toga 2 pariske) i nikad nisam vidjela nista slicno...
u fr smo na kraju godine uvijek radili priredbe (sami smo sivali kostime i gradili scenu) i slikali se i uciteljica je nama poklanjala uokvirene slike s priredbe i mi smo se njoj potpisivali na njenu sliku to su bili pokloni
da se klinci sami oragniziraju i nesto naprave svojoj uciteljici to bi mi bilo slatko i simpaticno (pa neka je i nakon svakog razreda). vec ideja da roditelji kupuju nesto mi se ne svidja. a da roditelji kupuju nesto skupo mi je stvarno nesimpaticno.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:25   #17
Moji su poklanjali, ali nije pomoglo. Svejedno sam morao učiti
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:44   #18
Quote:
VelmaX kaže:
za Dan žena .... furala one glupe kristalne vaze, zdjele, čaše... nemam pojma što.
Majko božja... od svakog učenika vazu???? Šta će joj tolike vaze!?

Mi smo našoj drugarici, ako išta, donesli buket poljskog cvijeća koje bi nabrali putem do škole. Ok, vidim kako bi djeca iz većih gradova tu imala problem, jer ne raste cvijeće iz asfalta, ali... you get the point. Nikada nisu roditelji ništa organizirali ni kupovali niti smo mi išta nosili ponaosob... ni za 8. mart ni na kraju godine.

U 4. razredu sam taman prešla u drugu školu, i dobila neku rospijetinu, i onda na kraju godine kad su djeca skupljala novce za poklon za rastanak, ja nisam htjela ništa dati, i rekla sam starcima da mi ne trebaju novci za to jer ja tu drugaricu mrzim Nisam sigurna kako je to završilo, ali vjerojatno su od srama pred drugim roditeljima oni to nadoknadili

Moja mama je profesor u srednjoj školi. Ona jednostavno ne prima poklone od roditelja niti od učenika. Pošalje ih nazad skupa s tim što su donesli. Pa poslije niti ne pokušavaju.
Jedino na kraju godine zna donest doma cvijet ili buket, i na kraju 4 razreda neki poklon, jer to je kao nekakva tradicija. Ali sve ovo ostalo jednostavno odbija, pogotovo ako nije od cijelog razreda nego od nekoga osobno.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:49   #19
Quote:
luca kaže:

da se klinci sami oragniziraju i nesto naprave svojoj uciteljici to bi mi bilo slatko i simpaticno (pa neka je i nakon svakog razreda). vec ideja da roditelji kupuju nesto mi se ne svidja. a da roditelji kupuju nesto skupo mi je stvarno nesimpaticno.
Potpuno se slažem, međutim, ne može se uopće izbjeći taj "običaj" jer 99% roditelja ovdje smatra to normalnim i poželjnim.

Jedino o čemu se može s takvim roditeljima razgovarati je mjera kojom će izraziti svoje "osjećaje" prema učiteljici.

U razredu mog starijeg sina nije bilo nikakvih poklona, osim na kraju 4. razreda. Nekakav Spomenar gdje su klinci nacrtali i napisali nešto učiteljici i to mi je bilo ok.
(I bilo je usput još nešto, što već smatram pretjerivanjem, ali bar je bilo za rastanak i za "uspomenu i dugo sjećanje" pa mogu shvatit namjeru toga.)
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:53   #20
vrabac, s takvima kao ti smo uvijek imali problema !!

Drugarica u višim razredima bila je zločesta i rospijasta pa nitko nije htio za nju davati novce! Onda smo moja mama i ja išle kupiti poklon za nju a nismo imale dosta novaca pa smo joj morale kupiti najmanju i najjeftiniju zdjelicu u Likumu! Mamu je bilo sram pred prodavačicama, a još je k tome morala dodati i malo novaca iz svog džepa jer inače bi valjda mogle kupiti samo pepeljaru
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.